Audiohobby.pl

Glosniki szerokopasmowe - sondaz :-)

lancaster

  • Gość
21-01-2017, 09:31
Na wstepie przeprosiny najmocniejsze za zasmiecanie AudioSalonu drugim wątkiem, rownie dorze moglby byc wrzucony w DIY - tu jest uznalem bardziej fair, nie jest to watek o żadnym istniejacym produkcie i niekoniecznie do powstania takiego prowadzi.

Pytanie : w realiach Polski ile moze max kosztowac glosnik szerokopasmowy/szt by byl to temat ktory zainteresuje szersze grono odbiorcow ?
Na zachodzie czy dalekim wschodzie jest inne spojrzenie na temat, tego typu konstrukcje maja tradycje sa duzo szerzej znane i mozna oferowac produkty bezkompromisowe, w Polsce zauwazylem jest zainteresowanie ale co tu duzo mowic najczesciej nie z winy ludzi portfele duzo skromniejsze, a  chcialbym rozwiazanie spopularyzowac.

najkrócej :

czy najlepiej bedzie sie sprzedawal glosnik :

A. podstawowy, kosz aluminiowy mimo wszystko bym dal, uklad magnetyczny przystosowany do pracy cewki overhung (kompromis1). w ukladzie magnetycznym niekoneicznie miejsce na pierscien faradaya, zawieszenie dolne firmowe znane z wyzszych modeli. stozek fazowy aluminiowy, membrana firmowa korzystajaca z technik stosowanych w wyzszych modelach glsoników.
Mysle ze cena moglaby wynosic jak w przypadku starego F180 300-350zł/szt w  Polsce i jakies 150 euro za granica.

B  "skromnie ale gustownie" ;-) kosz na pewno aluminiowy, uklad magnetyczny przystosowany do pracy cewki underhung, w ukladzie magnetycznym  przyzwoitej klasy farad wejdzie, zawieszenie dolne firmowe, cena mysle ok  800-900szt celuje ponizej 1Kzł/szt

oba glosniki optymalizowane spl tak by mozna bylo ich uzywac bez fitrow jakichkolwiek.

C. oba powyzsze


Mysle o glosnikach 8 calowych z ew rozszerzeniem oferty o 6,5 cala (jak F180) ale jesli Waszym zdaniem lepiej od razu zrobic 6,5cala dajcie prosze znac. 8 cali to standard fulli na swiecie ale tak jak isalem w Polsce byc nie musi. 6,5cala F180 cieszyl sie zainteresowaniem.

wszelkie uwagi mile widziane
« Ostatnia zmiana: 21-01-2017, 10:03 wysłana przez lancaster »

cadam

  • 4401 / 5888
  • Ekspert
21-01-2017, 11:30
@A
Uważam że faraday w napędzie musi być. Jeśli nie pełny to chociaż częściowy. Nawet głośnik STX za 54zł go ma http://stx.pl/w-15-140-8-mcx.html

lancaster

  • Gość
21-01-2017, 14:35
zgadza sie jak mowimy o faradayu pt rurka z alu albo kapturek z miedzi wyoblony. bo ja mialem na mysli taki gdzie sama miedx kosztuje prawie tyle co glosnik ktory pokazales w detalu.

rozmawialem ze znajomym z ktorym ruszylem temat jakis czas temu, dzis po przemysleniach pokazal mi model ukladu magnetycznego, wyglada na to ze bedzie w calosci neodymowy, cena pomiedzy proponowanymi. I to chyba na tyle.
Oczywiscie jak macie przemyslenia chetnie poczytam i sie odniose.

PS. faraday nie jest niezbedny nawet we fullu, ale jak go dobrze wykorzystac robi robote zalezy co bylo na starcie.  to troche jak roznica miedzy tranzystorem a lampa (balans thd bo bez faradaya przy tym samym B wiadomo total wyzsze). jedni wolą tak, inni śmak, mi tam jest wszystko jedno interesuje mnie czy dostaje to co potrzebuje, Masz takiego B200 vsatona czy sonido ktore sie bez faradaya obywaja i sa calkiem spoko w swoim budzecie.
« Ostatnia zmiana: 21-01-2017, 14:37 wysłana przez lancaster »

cadam

  • 4401 / 5888
  • Ekspert
21-01-2017, 15:42
Jakie Fs i Qts przewidujesz dla wersji 6,5 cala?

Mariusz_

  • 104 / 3169
  • Aktywny użytkownik
21-01-2017, 18:29
Mój głos:
A 6.5
B 8

czyli C

lancaster

  • Gość
21-01-2017, 18:38
"Jakie Fs i Qts przewidujesz dla wersji 6,5 cala?"

takie zeby sie w basrefleksie ladnie sie ukladalo, pewnie fs 40-50Hz przy qts 0,33-0,4  mltl czy horn tez da rade

trzeba zbudowac, sprawdzic ulozyc posluchac. zadnego terminu na dzien dzisiejszy.



meloV8

  • 1552 / 5855
  • Ekspert
22-01-2017, 00:17
Cena 200-300zl, wielkosc okolo 6,5-7 cali, qts 0,36-0,42. Naturalne brzmienie bez udziwnien. Chetnie zakupie.

lancaster

  • Gość
22-01-2017, 07:34
OK, jest info. Znalazłbyś taki w tej chwili za 500zł ?

lancaster

  • Gość
22-01-2017, 11:29
cadam, czytales o czym pisal melo ?

czy Twoim zdaniem ktorys z tych glosnikow ma brzmienie bez udziwnien ?
z 5dB podbiciem pasma 3-5KHz ? (08)

zerknij na spk raz jeszcze poszukam kierunkowych jeszcze z ciekawosci
qts 0,46-0,49 tez jakos nie pasuje mi do zakresu 0,33-0,4
« Ostatnia zmiana: 22-01-2017, 11:32 wysłana przez lancaster »

lancaster

  • Gość
22-01-2017, 11:43
obejrzalem, wyglada spoko na papierze, zafalowania sa spore ale nie musi to brzmiec subiektywnie niedobrze.
sluchales tych glosnikow cadam ?

cadam

  • 4401 / 5888
  • Ekspert
22-01-2017, 12:01
Głośników nie słuchałem. Podlinkowałem przykład mieszczący się w cenie podanej przez melo. Głośniki są złożony na niezłych częściach ale zabrakło optymalizacji.

lancaster

  • Gość
22-01-2017, 13:10
cadam, jak to kiedys ktos madry powiedzial 80% pracy robi sie w 20% czasu poswieconego na projekt a to czego zabraklo kosztuje czesto pozostale 80% czasu.
Stad nie ma rzeczy bdb i tanich albo zdarzaja sie rzadko bo przypadkiem.

Melo pisal o dobrze ulozonym a wiec zoptymalizowanym glosniku o podanym qts w cenie 200-300zł, ja zapytalem czy ktos zna taki w cenie nawet 500 ,,,OK powiedzmy niech bedzie nawet do 1500 :-)


z tym ze od razu mowie ze robienie glosnika 2x tanszego od odpowiednika ma sens moim zdaniem ale robienie 5-7x tanszego ? Jeden przyklad w historii audio poprosze :-)

To tak jakbym napisal ze potrzebuje kolumny na topowych scanach dograne jak stare guarnieri sonusa w cenie 6Kzł na polce w sklepie. No i zeby obudowy klasa nie ustępowaly.  Poradxcie prosze :-)

tetejro

  • 2745 / 2978
  • Ekspert
22-01-2017, 13:31
operowanie samym Qtsem do porównań to trochę grubo.
Miło byłoby żeby wszystkie parametry do TSów i z TSów były tak dobrane coby głosnik mógł zrobic w miare przyzwoity bas o dobrym impulsie i niemęczącym przebiegu spl z małej obudowy BR. Czyli taki dobry mini monitor niewysilony na basie.
A przy okazji moze dałoby sie go włozyć w tubową obudowę podłogową żeby wydobyć nieco wiecej basu. I byłaby uniwersalna 6,5" ( to popularny rozmiar a basik do 50 hz z obudowy np. 12-14 litrów byłby myslę zadowalajacy).
Ale cos mi się zdaje że te wymagania sa za bardzo wygórowane.

Ps. i bez modnych neodymów tylko solidny kawał ferrytu.
« Ostatnia zmiana: 22-01-2017, 14:06 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2978
  • Ekspert
22-01-2017, 13:45
A propos faradaya.
Takie zagadnienie dot. liniowości - mamy dwa głosniki załózmy ze takie same parametry, oczywiście geometrie obwodów musza być inne dla ich utrzymania - ale teraz tylko teoretyzuję. Jeden ma szczelinę wys. 5 mm i cewkę 15mm drugi ma szczeliną 15mm i cewkę 25mm. oba mają Xmax po 5 mm. Wydaje mi się ze ten z dłuzszą szczeliną powiniem mieć lepsza linowość.
Czy faraday czyli symetryzacja Bl będzie wiele wnosił to nie wiem ale to chyba nie jest nic bardzo drogiego, a przydatnego w głosniku pełnopasmowym.
W końcu Tonsil miał tez miedż w nabiegunniku GDM 18/40 - ze czterdzieśi lat temu to było. Chyba nie powinno byc obecnie jakims wielkim problemem technologicznym i kosztowym?