Audiohobby.pl

Głośniki Alcone

meloV8

  • 1387 / 3664
  • Ekspert
06-01-2017, 10:02
SBA po lewej, Alcone po prawej. Ta sama obudowa 25-26 litrow, to samo tlumienie, inne strojenie. GD przy 40hz 13,6ms SBA i 16ms Alcone.

tetejro

  • 1561 / 787
  • Ekspert
06-01-2017, 11:53
Zrobiłem porównanie dla SBA (zielony) wg parametrów z Twoich pomiarów i dla Alcone wg parametrów producenta.
25 litrów, rezystancja pasożytnicza 0,5om, Qa70 dla obu.
Strojenie BR dla SBA NAC na 35 Hz (takie wydaje mi się najkorzystniejsze przy tej objętości)
Strojenie BR dla Alcone AC 6.5 na 45 Hz. (korzystniejsze wydaje się 40 Hz)

Wygląda to tak jak poniżej na pierwszym rysunku  z WinISD

Wielkość opóźnienia grupowego nie mówi nic o odpowiedzi impulsowej, bo związek czasowy między nimi jest inny. W Group Delay patrzymy nie tylko na wielkość w ms, ale na kształt przebiegu - czy jego zbocze przebiega gładko bez zafalować i zmiany profilu.
W małej obudowie i wyżej strojonej GD będzie zawsze miało mniejszą wartość szczytu, będzie bardziej płaskie, ale przebieg musi zachować jednorodność kształtu.
W tym porównaniu dla obu głośników wypada słabo ale dla SBA NAC wygląda gorzej.

Wytrzymałość mocowa SBA NAC jest nieco wyższa od AC 6.5 przy takim strojeniu (niewiele bo 13W względem 9,5W) – przede wszystkim traci liniowość wychylenia znacznie niżej – przy 90Hz a nie przy 150 Hz jak AC 6.5). I to jest jakąś wiadomość o jego niższych zniekształceniach – efekt większego Xmax.. Tylko że to nie jest jedyny parametr dla oceny brzmienia - są przecież głośniki które wg teorii wykorzystywanej przez symulatory w ogóle nie powinny grac bo maja wychylenie liniowe (Xmax) równe zeru.

Symulacja na drugim obrazku wg WinISD

Żeby wygładzić Group Delay trzeba zmniejszyć strojenie dla AC 6.5 do 40 Hz (wtedy spada wytrzymałość mocowa, która nie jest duża ze względu na dość małe wychylenie objętościowe). GD osiąga szczyt 14ms na ok. 25 Hz.
A dla SBA NAC w tym samym celu należy powiększyć objętość do 40 litrów i zmniejszyć strojenie do 30 Hz (wytrzymałość mocowa spadnie do poziomu porównywalnego z AC 6.5 - czyli do ok. 8-9 W, ale siodło mocy będzie w znacznie szerszym zakresie bo BR odciąża głośnik o 10 Hz niżej niż w strojeniu Alcone'a)- wtedy dla SBA NAC przebieg GD także się wygładza, ale jego szczyt sięga do 25ms na 22 Hz.
W paśmie poniżej 40Hz oba przebiegi staja się podobne (wartości DG na 40 Hz sa jednakowe)– trudno powiedzieć który lepszy można oceniać, że przebieg NAC ma od tej częstotliwości wzwyż nieco stabilniejszy kształt, ale to raczej wnioski mniej istotne dla oceny brzmienia.

W SBA NAC pozostaje lekkie podniesienie SPL na 50 Hz, co też jest mało istotne. Ważniejsza jest większa stromość opadania zbocza SPL względem AC 6.5. To sugeruje gorszą odpowiedź impulsową (odpowiedź na skok, a nie GD).
Przy takim strojeniu SPL sięga do 28 Hz. Zrobi się poducha basowa o sporym przesunięciu czasowym.
Może nie pognębi słuchu ale to jest bardzo powszechny, taki "komercyjny" sposób strojenia obudów BR z głośnikami o zbyt dużej dobroci i stosunkowo niskiej Bl. On się bierze z komercyjnych korzyści wyciśnięcia jak najniższego basu z jak najmniejszych głośników – czyli komercyjnej mody na miniaturyzację (bo małe produkty łatwiej przesyłać masowo z Chin i dystrybuować w sklepach). Jak małe i dudni nisko, ma zachwyt klienteli zapewniony.
Jednak kiedy mówimy o DIY to nie po to żeby powielać sposób myślenia chińskich korpoludków.

No i jeszcze taka kwestia że efektywność AC 6.5 jest o 5db wyższa

tetejro

  • 1561 / 787
  • Ekspert
06-01-2017, 21:39
A tak w ogóle to prosiłbym o informacje dot. głosników Alcone a nie wszystkiego innego czym by je mozna zastapić, bo temat nie jest o wszystkim innym.
Gdy sie pomyśli tylko o dopasowaniu do obudowy BR to mozna z powodzeniem znaleść wiele głosników róznych o bardzo zblizonych własciwościach w obudowie BR na przykład z analizy AC-180F1, SB-A MW19P-8, SB-A SB17NRXC35-8 wynika że mozna dojść do bardzo zblizonych kształtów przebiegów SPL na basie i podobnych przebiegów Group Delay. Mimo bardzo dużych różnic w cenach tych głosników. Ale nie o tym chciałem sie dowiedzieć.
Wiadomo ze one beda brzmiały inaczej choćby ze wzgłedu na inny materiał i geometrię.

Alcone sa głosnikami w pewnym stopniu unikatowymi realizującymi koncepcie lekkiej i twardej membrany o dosć szerokim pasmie użytecznym. Przynajmniej tak je kiedys zachwalał producent.