Audiohobby.pl

Kącik deckowego serwisanta

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
12-10-2016, 18:15
W każdej instrukcji serwisowej jest napisane dokładnie czym mamy dokonywać pomiarów, są to przede wszystkim VTVM (woltomierze lampowe ) wraz z podłączonym równolegle rezystorem 47 kohm lub bez w zależności od instrukcji .
« Ostatnia zmiana: 07-12-2019, 20:27 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Rumcajs

  • Gość
12-10-2016, 19:52
W każdej instrukcji serwisowej jest napisane dokładnie czym mamy dokonywać pomiarów, są to przede wszystkim VTVM (woltomierze lampowe ) wraz z podłączonym równolegle rezystorem 47 kohm

I tu tkwi istota problemu,bo czym innym jest mierzenie miernikiem z rezystancją wewnętrzną 47kohm a mierzenie z podłączonym równolegle do miernika rezystorem 47kohm. Piszącemu instrukcję poprzez dołączenie  równoległe rezystora do miernika chodzi o wywołanie określonego obciążenia i związanego z tym spadkiem napięcia. Voltomierze lampowe jeśli mnie pamięć nie zawodzi mają właśnie dużą rez.wewn.  Teraz rozważmy sytuację : voltomierz o rez.wew. 1 Mohm i rezystor 47kohm. Obciążeniem mierzonego ustroju będzie 47kohm (wpływ 1Mohm jest pomijalny). Jezeli rez.wewn. miernika będzie mieć 47kohm to obciążeniem będzie rezystancja wypadkowa 23,5kohm . A jeśli rez.wewn.miernika będzie wynosić 600ohm? To po podpięciu rezystora 47kohm wypadkowa rezystancja będzie poniżej 600ohm a chyba nie o to chodziło twórcy instrukcji.

Reasumując: jeżeli do pomiaru mamy użyć podpiętego rezystora o określonej rezystancji to rez.wewn. miernika nie może być zbliżona lub mniejsza, lecz winna być sporo większa od tej podłączanej rezystancji.  Zakres 600ohm-47kohm dla rez.wewn.voltomierza wydaje mi się zbyt szeroki. W skrajnych przypadkach w/w zakresu otrzymamy różne wyniki. Gdy mierzone źródło ma niską wydajność prądową (dużą rez.wy.)  to pomiar ustrojem o zbyt niskiej rez.wewn. spowoduje zafałszowanie pomiarów.

Z tego co pamiętam rez.wewn.  voltomierza winna być jak największa a amperomierza jak najmniejsza by nie miało to wpływu na wynik pomiaru. Możemy spotkać się więc z sytuacją, w której sugeruje się podłączenie konkretnej rezystancji dla wywołania określonego  obciążenia/spadku napięcia celem symulowania normalnych warunków pracy.
« Ostatnia zmiana: 12-10-2016, 20:01 wysłana przez Rumcajs »

ArturP

  • 1291 / 2761
  • Ekspert
12-10-2016, 21:14
Bardzo dziękuję za zaproszenie.
Obaj macie rację po trochu, raczej większym.
Rumcajs, zgadza się, umiejętność czytania Instrukcji Serwisowej to podstawowa podstawa.
Wojtek, można zrobić pomiary jakimkolwiek wskaźnikiem, najważniejsza jest wiedza o sprawności i dokładności tegoż. A pomiary można przeliczyć.
Do pomiarów równoległych, już obciążonych dalszym układem, używam miernika wysoko ohmowego. Do wyjść nie obciążonych, też takiego, ale z obciążeniem z braku takiego innego. Chodzi tylko o zapewnienie odpowiedniego napięcia/prądu potrzebnego do prawidłowego pomiaru.
1- Woltomierz Lampowy
2- W. Tanzystorowy
3-Zestaw, nie mój, ale podobnego używam.

upiorek77

  • 39 / 2742
  • Użytkownik
13-10-2016, 01:16
To ja też dodam kilka rzeczy od siebie

1. Odsysacz do cyny - podstawowe narzędzie przy rozlutowywaniu
2. Plecionka miedziana - często używana do zbierania nadmiaru cyny przy rozlutowywaniu
3. Smar silikonowo-teflonowy - do smarowania elementów mechanizmu
4. Pęsety antymagnetyczne - używam takich, gdyż na zwykłych potrafią się zgromadzić ładunki elektrostatyczne a to nie jest najlepsze dla elektroniki
5. Pianka do monitorów lub chusteczki nawilżane do monitorów - bardzo dobrze się nimi czyści szybki i wyświetlacze
6. Antystatyczna  pianka do czyszczenia komputerów - pianka do czyszczenia plastików, rewelacyjnie potrafi "wyciągnąć" brud z plastiku. Natryskujemy na powierzchnię plastiku i zostawiamy na kilka minut. Po tym czasie ręcznikiem kuchennym zmywamy. Działa rewelacyjnie
7. Zestaw dobrych przewodów silikonowych do mierników i dużą ilością końcówek ( banany, krokodylki zabudowane, chwytaki itp)
8. Miska magnetyczna - na śubki i drobne elementy metalowe. Trzymać z daleka od mechanizmu!!!

Z przyrządów można jeszcze dopisać częstościomierz

Jak coś mi się jeszcze przypomni to dopiszę
Piotrek

jmaciek

  • 389 / 4806
  • Zaawansowany użytkownik
14-10-2016, 20:20
Jak już tylko będę wiedzieć, jaki konkretnie model miernika czy też np. oscyloskopu powinienem zakupić to postaram się taki zdobyć, oczywiście przy założeniu, że będzie to sprzęt do ogarnięcia i w cenie jak dla amatora i początkującego adepta tej dziedziny wiedzy.
Tymczasem korzystając z młotka, dłuta i przecinaka wyrzeźbiłem kasetę do ustawiania toru przesuwu taśmy - po naszemu 'kaseta serwisowa z lusterkiem', a w pogańskim języku 'mirror cassette'. Od dawna o tym myślałem a i kupić też nie było okazji.
M.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
16-10-2016, 12:24
Wybaczcie że piszę tak późno problemy natury sieciowej... :(
Co do rezystancji wewnętrznej mierników to Rumcajs ma racje zgłębiłem temat. Ten miernik co mam HP427A niema rezystancji 600 ohm bo było by to bardzo nie pożądane ale ma rezystancję 1Mohm. I faktycznie mierniki powinny mieć rezystancję powyżej 100kohm. Byłem w błędzie twierdząc inaczej.
Moja wina, co było następstwem nie dokładnego zgłębienia tematu pomiarów napięć zmiennych, za co wszystkich bardzo przepraszam że wprowadziłem w błąd, i wyszedł z tego niepotrzebny chaos.


jmaciek>>>>>

Wydaje mi się że w Twojej kasecie docisk taśmy powinieneś usunąć bo nie będzie widać dokładnie prowadzenia taśmy po głowicy. Reszta super :) Też chyba taką uczynię bo ceny oryginałów są obłędne...


Upiorek77>>>>

co do ostatniego punktu:
"8. Miska magnetyczna - na śubki i drobne elementy metalowe. Trzymać z daleka od mechanizmu!!!"

Raczej bym się wstrzymał bo zawsze coś nam tam może wpaść jakaś część mechaniki  lub śruby od mechanizmu i mamy problem gotowy... Nic co ma jakieś właściwości magnetyczne bym nie używał do napraw magnetonów.
To oczywiście moje zdanie na ten temat. Ja używam woreczków strunowych zapinanych takich przeźroczystych z dokładnym opisem na podzespołu i części mechanizmy i inne elementy .
« Ostatnia zmiana: 07-12-2019, 20:28 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

jmaciek

  • 389 / 4806
  • Zaawansowany użytkownik
16-10-2016, 18:40
jmaciek>>>>>

Wydaje mi się że w Twojej kasecie docisk taśmy powinieneś usunąć bo nie będzie widać dokładnie prowadzenia taśmy po głowicy. Reszta super :) Też chyba taką uczynię bo ceny oryginałów są obłędne...

Wzorowałem się na kasecie Sony MC-112C która taki docisk posiada:



podobnie jak i ABEX TCC-903:



Ponadto w odróżnieniu od naszej krajowej produkcji te kasety nie mają usuniętej przedniej części obudowy tuż przed lusterkiem.

Patrząc zaś na kasetę Unitry i jej sposób wykonania podejrzewam, że tak było łatwiej ale pytanie czy lepiej?
(więcej zdjęć tej kasety znajduje się na sąsiednim forum w wiadomości :http://www.audiostereo.pl/magnetofon_126669.html/page__st__31170#entry2746020, można tam też znaleźć rysunek techniczny opisujący wykonanie takiej kasety):



Pozostawienie tego fragmentu obudowy wpływa na sztywność całości a przecież kaseta jest elementem toru przesuwu taśmy stąd im dokładniej wykonana tym lepiej - nawet w przypadku kaset serwisowych, a może zwłaszcza w przypadku kaset serwisowych.

M.

PS. Zdjęcia z InterNetu.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
16-10-2016, 18:50
jmaciek>>> Masz zupełna rację odnośnie prowadzenia taśmy im dokładniejsza sama kaseta tym lepiej i dlatego sądzę że ta kaseta z lusterkiem co wkleiłem wcześniej Philips-a jest to odlew z tego co widzę . Poza tym ta nieszczęsna Sony MC-112C to jest podróbka , wiele ostatnim razem jest ich na różnych  portalach aukcyjnych wszystkie pochodzą z Chin lub temu podobnych miejsc. Zaś A-BEX to już porządna firma , wobec tego widać różne rodzaje i myśli produkcyjne.

A mi chodziło oto, że bez docisku dokładniej widać jak taśma przesuwa się po czole samej głowicy. I wtedy można łatwiej stwierdzić czy idzie dobrze czy też nie . Ja to tak widzę .
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

jmaciek

  • 389 / 4806
  • Zaawansowany użytkownik
16-10-2016, 20:05
Poza tym ta nieszczęsna Sony MC-112C to jest podróbka , wiele ostatnim razem jest ich na różnych  portalach aukcyjnych wszystkie pochodzą z Chin lub temu podobnych miejsc.
O! A o tym nie wiedziałem. Przeglądałem wiele stron i nie trafiłem na taką informację (nawet na TH nic o tym nie  ma pod zdjęciem tej kasety).
Teraz jak się przyglądam zdjęciom to widzę, że ta Sony występuje w kilku wariantach - czy wszystkie to podróbki?

MC-112C:


CQ-009C:


CQ-012C:


Jak docisk będzie przeszkadzać to go usunę - nie ma z tym problemu.
W sieci trafiłem na stronę, gdzie ktoś robił kasety z lusterkiem z obecnie dostępnych kaset - jak tylko ją odnajdę to ją załączę.

M.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
16-10-2016, 20:33
jmaciek>>>
Odnośnie kaset SONY z lusterkiem. Były to kasety nie dostępne dla normalnego zjadacza chleba nawet kilka naście lat temu, kasety te były bardzo drogie, zresztą każda kaseta serwisowa była bardzo droga. Dopiero niedawno pojawił się wysyp kaset z lusterkiem i do pomiaru momentu akurat firmy SONY większość z Chin , Hong-Kongu, Taiwanu itp...Potem dopiero pojawiły się w europie i w stanach.  Tak nie udolnie zrobionych że czasem zdarza się że widać czasem na kasetach do mierzenia momentu są te same numery seryjne...i jakość samej kasety , druku i sama koncepcja wkładki budzi tylko same zastrzeżenia . przykład : firma Sony która maiła w tamtym czasie wielką produkcję kaset brała nie oznakowane przez siebie nigdzie na samej kasecie żadnym znakiem towarowym (SONY) jak to robiła na każdej kasecie (tłoczonym w prawym górnym rogu) do tego opakowanie było na wytłoczonym napisem SONY w prawym górnym rogu. Do tego wkładka jakby wydrukowana na drukarce ... bez żadnego opisu procedury sprawdzania... Z kolei te kasety do mierzenia momentu zdarza się że logo jest inne na lewej szpuli a inne na prawej...
Takie małe szczegóły a czasem ważne...
I wszystkie kasety są nowe ... to co ktoś trzymał setki bardzo drogich kaset w domu i teraz akurat kiedy jest popyt na tego typu kasety wrzuca je na rynek...po cenach z kosmosu??? po 100-200 dolarów ??? Dla mnie to już zbyt wiele faktów przemawiających że to wałek!

A kasety oryginalne pomiarowe z tamtych czasów zdążają się bardzo rzadko na portalach aukcyjnych i nie są aż tak drogie i co najważniejsze mają znamiona używania i nie kosztują fortuny max 30-50 funtów.

A że teraz są możliwości zrobienia wszystkiego na co jest akurat popyt to trudno nam będzie odróżnić oryginał od kopii . W związku z tym że oryginałów jest bardzo mało. Tylko w przypadku kaset do mierzenia momentu obrotowego warto się zastanowić co one naprawdę mierzą i czy w ogóle takie kasety są przydatne do czegokolwiek ? Bo kaseta z lusterkiem spełni nasze założenia na 100% ale czy inna pomiarowa też ?
Obiecuję że niedługo pojawią się kasety testowe z sygnałami pomiarowymi także "oryginalne" nowe hehe.
Bo na nie jest także popyt i to spory .

Mam nadzieję że choć troszkę przybliżyłem Ci sprawę jak ja to widzę :)
« Ostatnia zmiana: 16-10-2016, 21:01 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Rumcajs

  • Gość
16-10-2016, 22:49
I wszystkie kasety są nowe ... to co ktoś trzymał setki bardzo drogich kaset w domu i teraz akurat kiedy jest popyt na tego typu kasety wrzuca je na rynek...po cenach z kosmosu??? po 100-200 dolarów ??? Dla mnie to już zbyt wiele faktów przemawiających że to wałek!
Samo pochodzenie sprzedawcy z Chin zapala u mnie czerwoną lampkę. Dziwnie Chińczycy "archiwizowali" kasety pomiarowe, lampy elektronowe i inne cuda.

Mam zasadę: jak tylko mogę nie kupuje towaru chińskiego, zwłaszcza elektroniki - strach by coś czasem nie eksplodowało lub zniszczyło sprawną resztę. Taka moja "mała zemsta" za podrabianie wszystkiego. Co innego wierna (również funkcjonalnie) kopia a co innego szmelc-podróba.

jmaciek

  • 389 / 4806
  • Zaawansowany użytkownik
17-10-2016, 11:33
W sieci trafiłem na stronę, gdzie ktoś robił kasety z lusterkiem z obecnie dostępnych kaset - jak tylko ją odnajdę to ją załączę.

Mam! Sam zastanawiam się jak znalazłem tą stronę bo drugi raz też odnaleźć ciężko ją było (choć to może nie jest dziwne bo japońskie strony raczej dobrze ukryte są). A Japonia to magnetofonowy raj i szkoda, że człowiek nie uczył się swego czasu odpowiednich języków (np. japońskiego ;) bo teraz to można sobie tylko pooglądać, przeczytać ciężko i pozostaje tylko automatyczny tłumacz. A są to ciekawe sprawy (przynajmniej dla mnie). Widać, że osoba tam pisząca tym żyje no i ma odpowiednie narządzia i materiały aby ładnie takie kasety wykonać (a nie wyrzeźbić :).

Jak zrobić kasetę z lusterkiem':
(Przewija się tam owa Sony MC-112C którą autor też traktuje bodajże jako kasetę odniesienia)

http://www.video-koubou-topaz.jp/MIRROR-CASSETTE-HOMEBUILT-MACHINES.html

Obiecuję że niedługo pojawią się kasety testowe z sygnałami pomiarowymi także "oryginalne" nowe hehe.
Bo na nie jest także popyt i to spory .

A tu opis 'Zrób kasetę z taśmą testową':
(nie jest to jeszcze produkcja seryjna)

http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART1.html
http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE.html
http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART3.html
http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART4.html
http://www.video-koubou-topaz.jp/TEST-TAPE-PART5.html

Zresztą takie 'współczesne' kasety pomiarowe można zamówić w paru miejscach, np. na stronie A.N.T. Audio http://www.ant-audio.co.uk/index.php?cat=post&qry=alignment_tapes <- to chyba nie reklama a informacja?

M.

Rumcajs

  • Gość
17-10-2016, 15:07
Zresztą takie 'współczesne' kasety pomiarowe można zamówić w paru miejscach, np. na stronie A.N.T. Audio http://www.ant-audio.co.uk/index.php?cat=post&qry=alignment_tapes <- to chyba nie reklama a informacja?
Jak możesz to napisz email'a i zapytaj o ceny. Później nam napisz ile kosztuje taka "przyjemność". Przypuszczam, że nie będzie tanio, nie będzie chyba też drogo. Raczej będzie b.drogo ;)

jmaciek

  • 389 / 4806
  • Zaawansowany użytkownik
17-10-2016, 15:58
Jak możesz to napisz email'a i zapytaj o ceny. Później nam napisz ile kosztuje taka "przyjemność". Przypuszczam, że nie będzie tanio, nie będzie chyba też drogo. Raczej będzie b.drogo ;)
A kto powiedział, że będzie tanio, bardzo tanio :)? Gospodarka rynkowa, prawo popytu i podaży a wypadkową jest ta cena :).
Natomiast jeśli ktoś profesjonalnie się zajmuje tym tematem to dobrze, że są jeszcze miejsca, gdzie może kupić takie kasety. Jeśli ta opcja z jakiś powodów nie wchodzi w grę to tak jak napisał Audiotone:
A kasety oryginalne pomiarowe z tamtych czasów zdążają się bardzo rzadko na portalach aukcyjnych i nie są aż tak drogie i co najważniejsze mają znamiona używania i nie kosztują fortuny max 30-50 funtów.
Mi migneła w internecie ta kaseta Sony za 65$ a ABEX za 73$, pan z Japonii swoje ma za 3000¥ a na naszym alle kaseta z lusterkiem ostatnio była za 30zł - dla każdego coś miłego :-), zawsze pozostaje w ostateczności ten przysłowiowy młotek i wolny weekend. Z kasetami sygnałowymi i młotkiem jest gorzej ale dla moich zastosowań sprawdzają się kasety nagrane przez zaufanych kolegów na sprawdzonych magnetofonach a jeśli dla kogoś to jest niewystarczające to patrz wyżej...

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
17-10-2016, 18:07
Tutaj jest cennik kaset z sygnałami testowymi od Alex-a  (A.N.T.)
Kasety nagrywane na specjalnie modyfikowanym full track Revox b215.
http://www.tapeheads.net/classifieds/showproduct.php?product=1246

ceny na kwiecień 2015 roku.

Po aktualne ceny trzeba by było się zgłosić do niego osobiście na maila .
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.