Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

lancaster

  • Gość
13-04-2018, 19:29
Panowie, nie ma co kombinowac zbytnio, obudowa nie bedzie miala 15cm i trzeba sie z tym pogodzic :-)
przy 30cm glosniku moze byc uwazam do 40szeroka raczej duzy monitor zeby mozna bylo to postawic na podlodze pod katem albo na podstawce ala 40ka Harbetha, glebokosc wyjdzie sama, minimum 45litrow max 60, szersze niz glębsze i cala kwadratura kola.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-04-2018, 00:28
Wymiary juz podawałeś wg złotego podziału - czyli tego co sie w dawnych czasach liczyło z nomogramu w ksiażce Witorta.
Objętość do 66 litrów. I takie też juz zaplanowałem. Jeżeli pomysł zakończysz powodzeniem i stwierdzisz ze sie udało to zrobię rysunki techniczne zwymiarowane.
A reszta - czyli stylizacja na vintage lub nowoczesną bryłę, to tylko wykończenie, na zasadzie ze tu sie doklei listewkę tam sie przyklei płyte pilsniową, to zabejcuje tamto polakieruje. Żadnej wielkiej filozofii, bo ma być tanie.

lancaster

  • Gość
14-04-2018, 10:50
cos w ten desen jak opisales, uzupelnie tylko ze 150-ka jaka kupilem z nowych zapasow ma pojedynczy wiekszy niz w apt magnes i na takim bede pracowal. Do drugiego gdwt jaki mam doloze magnes, pi razy drzwi powinno sie zgadzac, tube duza mam. Pojezdze troche po kumplach z projektem zanim wrzuce, wiekszych procedur robic nie bede ale powinno to wyjsc dosc miarodajnie w temacie uniwersalnosc.

lancaster

  • Gość
14-04-2018, 10:51
a objetosc zrobimy 66,6 l ;-)

lancaster

  • Gość
14-04-2018, 11:08
wymiary netto dalbym 40,5 szer, 65,5 wys, 25 gleb, wychodzi 66,3l Mozesz to zaczac rysowac ? Ptyta wior 18, nie wiem czy dawac 22 ;-) wzmocnienia mozna tez belki kwadratowe w naroznikach po calej dlugosci scianek jak w starych paczkach. Robi to robote.

Brutto 44 x 69 x 28,5 nie bedzie za szerokie ? Ja bym zostawil i tak waskie nie bedzie.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-04-2018, 12:23
Powiedzmy wyjdzie po zewnętrznej 436mm x 690mm x 300mm tak z grubsza ewentualnie o te 6mm wiecej z każdej strony jeżeli założymy oklejanie boków płytą HDF - ale to sprawdze jeszcze przy okazji jak wychodzi kosztowo.
Listwy w narozach trójkatne - mozna dac wewnątrz albo na zewnatrz sciany przedniej w wersji Vintage (póżniej pokaże o co chodzi), scianę przenią można miejscowo podwoić w wersji Vintage. Wewnątrz dwie belki spinajace pród z tyłem i jedna wiążąca boki.

Wersja nowoczesna moze miec np.inne rozmieszczenie głosników, ściane przednia zdwojoną przedzielona rezem ozdobnym i krawędzie fazowane małym kątem.

Proporcje obudowy zbliżone bąda do Altusa 120 :-)

Wyglądać moga tak:

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-04-2018, 12:29
a objetosc zrobimy 66,6 l ;-)
Żeby dobrze brzmiał na nich Behemoth?

lancaster

  • Gość
14-04-2018, 13:00
yeah ;-)

ta klasyczna obudowa mi tam sie podoba (po prawej)

lancaster

  • Gość
14-04-2018, 13:01
tylko glosniki wyzej, jak w tej po lewej. zeby nie marnowac miejsca od gory (nizsza podstawka potrzebna albo łatwiej na podlodze skonfigurowac pochylajac)

lancaster

  • Gość
14-04-2018, 13:25
a apropos wymiarow to sie tetejro ciesz ze nie wyszlo 77,7 litra, byloby szczesliwie potrojnie ale wex to szczescie upchnij w chałupie :-)

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-04-2018, 14:25
no w tej vintage nie moga być wyżej bo wtedy to już nie bedzie jak vintage. Chodzi o to zeby na wszystkich krawędziach zachowac wystajacy rant obwiedziony trójkątna listwą. Oraz taki kształt pozwala tez na łatwe skonstruowanie i mocowanie maskownicy o niskim wpływie akustycznym.

Można tez zawsze zrobic obudowę jako jednolity klocek wysokości 69cm. a dopiero na nim postawić tubę w obudowie o jej wielkości, wtedy nie będzie to przypominało pralki.

PS. zrobiłem kiedyś obudowę 77 litrów pod tonsile. Ale była wyższa i głębsza. Nawet to nie wyglądało tak przytłaczajaco jak sądziłem. Choć dzisiaj pewnie już bym tego nie powtórzył.
« Ostatnia zmiana: 14-04-2018, 14:28 wysłana przez tetejro »

Yotomeczek

  • Gość
14-04-2018, 18:19
No i pięknie zaczyna się klarować :)
Za szerokie nie będzie :)

>> tetejro
Jakim programem/Cadem rysujesz?

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
14-04-2018, 19:23
Ja rysuję w Solid Edge

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-04-2018, 21:50
Robie tylko rysunki techniczne. Corel draw lub open (Libre) Draw bez projektów złożeniowych CAD. Uważam że do tak prostych brył większe kombinowanie jest zbędne.

PS. moznaby - byc może jeżeli będa zainteresowani - zrobic projekt na maszynę CNC, do cięcia formatek, bo to jednak byłoby juz 120 złotych do przodu.
Ale jezeli chodzi o rysunki i opis to bez problemu mogę rozrysowac każdą ścianę i ją zwymiarować, oznaczyć miejsca na podfrezowania itp. - jedyne ograniczenie to zacinanie pod kątem 45st. lub na zamki - standardowe rozcinanie CNC oferowane jest pod kątem prostym.

Myslę jednak ze do takiej konstrukcji nikt nie będzie zamawiał formatek planowanych i cietych ze sklejki na CNC, tylko po prostu kupi w Castoramie czy Obi rozcieta wiórówkę, ewentualnie ją jeszcze w domu sobie sformatuje frezarką, sklei Wikolem, skręci, obsmaruje krawędzie płyt Caponem szpachlą z wiórami (po 24 zł za litr) i pomaluje jakąś farba strukturalną (albo winylową do obudów glosnikowych albo farbą do plastitów samochodowych).  Ewentualnie oklei płytą HDF 3mm i oforniruje jezeli zna sie na robocie meblowej.

Takie paczki ile moga kosztować z malowaniem - myślę, że w 300 zł można się zmieścić.
« Ostatnia zmiana: 14-04-2018, 22:06 wysłana przez tetejro »

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
14-04-2018, 22:34
Który niskotonowiec wybraliście do tych kolumn?