Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
21-03-2018, 01:03
Na chwilę obecną po ostatniej obniżce cen w kategorii cena/jakość SBacoustics nie mają konkurencji.
Ma, cały czas. Seas.

Zaczynam sie powaznie zastananwiac na spróbowaniem konstrukcji z najtańszymi plastikowymi SB-Acoustics. One czhyba sa w cenie ok. 100zł. za sztukę.

lancaster

  • Gość
21-03-2018, 09:04
jedno z czyms ie moge ugiac to dokupic plastikowe SBA i porownac z Tonsilem ;-)

Gustaw pedzi zestaw ze wzmaka hybrydowego, wzmocnienie napieciowe lampa, koncowki na mosfetach.

A co do twojego pomyslu to mozna go rozwinac o MTM wtedy mamy centrala i fronty do wyboru albo MTM albo TM i suby, nie wiem czy STX nie wezme. Ogolnie dostepne glosniki do 500zl maja slaba relacje BL/mms a to nei wrozy kopa na basie zwlaszcza przy dobroci mech na poziomie 3...ale trzeba sobie radzic, hajendowcy biora co daja wiec nie grymasmy, najwyzej troche poplumka ;-)

lancaster

  • Gość
21-03-2018, 09:07
..Masz w temacie rozmowy cokolwiek madrego do napisania ? ...
Zjarałem kilka kompletów Tonsila wysokotonowych (uprzedzając: tak, zawsze był kondensator szeregowy), nigdy nie uzyskałem spełnienia dźwiękowego, rozumiem skąd popularne określenie głośników z tego zakresu Hz - cykacze.
Po takich doświadczeniach dalsze prace badawcze na Tonsilem zostawiam np Tobie - jako konstruktorowi poszukującemu głośników z najlepszym stosunkiem cena/jakość.
Minęło już 7 lat od prezentacji https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/16236-Kolumny-3-dro%C5%BCne-Scan-speak-26W-4867T00-12MU-4731T00-R3004
Nie były oszczędzane i niech chociażby trwałość będzie rekomendacją SS.


jak moge sie powyzłośliwiac naprawde bez zadnej negatywnej energii :-)))

"Dźwięk po pierwszym uruchomieniu był masakrą w całym tego słowa znaczeniu. Jazgot i szeleszczenia jak by ktoś w zardzewiałym nocniku pumeksem gwoździe mieszał, jedynie bas od samego początku uruchomił dawno nie ruszane elementy wyposażenia domu.
Po wygrzaniu okazało się (czego nie oczekiwałem), że aktualny system gra dużo lepszą stereofonią, lepsze są plany dźwiękowe"

sprawdzales czy osoby ktore nie sa przyzwyczajone do tych zestawow maja takie samo pierwsze wrazenie nawet dziś  ?:-DDDD

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
21-03-2018, 12:48
..
jak moge sie powyzłośliwiac...
sprawdzales czy osoby ktore nie sa przyzwyczajone do tych zestawow maja takie samo pierwsze wrazenie nawet dziś  ?:-DDDD
:)
Mam w najgłębszym poważaniu opinie innych a szczególnie tych, którzy od 20 czy 30 lat ganiają jakieś zwierzaki futerkowe z omykiem na zadzie.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
21-03-2018, 19:03
jedno z czyms ie moge ugiac to dokupic plastikowe SBA i porownac z Tonsilem ;-)

Gustaw pedzi zestaw ze wzmaka hybrydowego, wzmocnienie napieciowe lampa, koncowki na mosfetach.

A co do twojego pomyslu to mozna go rozwinac o MTM wtedy mamy centrala i fronty do wyboru albo MTM albo TM i suby, nie wiem czy STX nie wezme. Ogolnie dostepne glosniki do 500zl maja slaba relacje BL/mms a to nei wrozy kopa na basie zwlaszcza przy dobroci mech na poziomie 3...ale trzeba sobie radzic, hajendowcy biora co daja wiec nie grymasmy, najwyzej troche poplumka ;-)

Moizna zrobic i MTM. Imagination takie były. Ale nie jest to konieczne do sytemu KD. Fakt ze MTM sa układane pod monitorem jako centralny wynika wyłącznie z mody wzroniczej. Dzwiękowo nie ma to zadnego uzasadnienia, a nawet chyba lerpiej jezeli taka kolumna MTM jest wtedy 2.5 drozna. Tak samo można połozyc kolumnę MT pod telewizorem, a koszt materiałowy jest mniejszy.

Nic nie mam do zrobienia tego na Tonsilu ale raczej nie GDN 13/40/2, poza tym że tonsil okazał się dupną firmą i raczej bym ją omijał - Chyba ze przygotuje jakięs specjalne wersje głosników tylko pod taki projekt. Ale raczej widziałbym tu coś znacząco innego na przykład na Visatonie AL130 czy Founteku FV146 albo jakims papierowym monacorze? Może na Grandientach z Intertechniki - obecnie ich sklep obsługuje bezpośrednio wysyłke do Polski. Wtedy na bas można wziac MSD08 a na górę znowu zeby to nie było jakieś popularne rozwiazanie to nową Vifę aluminiową - z tym ze taką chyba tylko przez Aliexperss sie kupi.

lancaster

  • Gość
22-03-2018, 14:03
MTM jesli mialby byc perszing m ta zalete ze jest skuteczniejsze i lątwiejsze w pasowaniu tym samym. A przy okazji wieksza skala. Nie odcinałbym tej mozliwosci. Maly monitor TM tez ma racje bytu oczywista.

NA razie ejst to jednak tylko opowiesc jakich wiele ;-)

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
22-03-2018, 20:19
GDN 13/40/2 - GDWT 9/100/5F -  GDN 13/40/2 ... -Takie M-T-M ?

Tego chyba nikt dotad nie próbował :-)

Bardziej widziałbym GDM 18/80/1 - GDWT 12-19/150 - GDM 18/80/1. I do tego moduł pasywny. Jakaś 25 albo 30 w tubie i może isobaric w tubie???

Podstawowe zagadnienie, niemal filozoficzne - czy wolimy zestawy minimalistyczne - pełnopasmowe - 2-drozne no może 3-drozne ale w klasycznych najprostszych rozwiązaniach obudów zamkniętych no moze  bass-reflex? Czy raczej zakładmy ze wieksza komplikacja oznacza lepsze mozliwości brzmieniowe?

PS. mój pomysł na sub-sat-KD/Stereo jest rozwinięciem najprostszej idei w taki sposób by była ona uniwersalna.

natomiast stosowanie tubowców z jakimiś duzymi nisko-sredniotonowymi czy nawet z małymi i subwooferem, jest raczej projektem wąskospecjalizowanym.

Był taki Visaton Sub-Sat stereo ktory kiedyś opisano w Radioelektroniku podając ewentualne zamienniki. pamiętam ze pewien sasiad z bloku obok taki zestaw zrobił na tonsilach i nawet kiedyś zrobił tym łupanke na balkonie. Wrażenia były imponujące i mówiąc szczerze po dłuższym dopracowaniu brzmienia to mogłby nawet zagrać. Współczesne głosniki Tonsilu sa nawet lepsze do takich konstrukcji. Z tym ze same konstrukcje sub-sat pasywne są juz od dawna niemodne.

lancaster

  • Gość
23-03-2018, 08:31
takie jak piszesz i niekoneicznie 9/100. chyba 9/80 jakis taki byl trocje mniejszy magnes czyli wieksza zmula moze sie lepiej nada, grosze kosztuja do sprawdzenia. Mozna na tym samym zestawie sprawdzic jeszcze 2,5 way wychodzi ze w ok 16L poiwnien taki duet grac ponizej 40Hz i byc malenstwem. do stereo sub zbedny, chyb ze pomeiszczenie due ale wtedy i tak dalbym pare 17cm polipropylenow. No i perszinga, bo jest zajebisty ;-)

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
23-03-2018, 13:22
Były takie francuskie BC-Acoustique Na dole był polipropylenowy Seas prawdopodobnie bez filtrowania - albo  w wiekszej wersji dwa Seasy. Góę pasma obsługiwał tubowy Fostex pracujący chyba od 4kHz.

We współczesnej wersji pracuja podobne głośniki
https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/60-bc-acoustique-a1

Tonsile "perszingi" zawdzięczaja swoja nazwę korektorowi fazy w kształcie stożka. Dokładniej to wewnątrz tuby sa dwa stożki fazowe. Ten kształt stożka fazowego był opatentowany przez Tonsil i był wróżnych GDWT z różnymi tubami. Także APT Eminence to był ten sam głośnik (Potem kiedy juz patent wygasła a Tonsil padł to Eminence wprowadziło własny produkt rózniący sie tylko sposobem mocowania tuby dzieki czemu mozna go wkręcać do różnych tub 1")

GDWT 9/80 od 9/100 róznił sie pewnie tylko innym spososbem policzenia mocy. Magnesy były tej samej średnicy a litera F oznaczała prawdopodobnie ferrorfluid w szczelinie magnetycznej.
Był też GDWT 12-19/100 i 14-14/100 różniące sie inną tubą oferowane dla Eminence.
A dopiero GDWT 12-19/150 miał inny magnes o średnicy 83mm, ale była tez jego wersja z dwoma magnesami 70mm średnicy.

GDWT tej serii nie sa ostre, pod warunkiem ze uda się stłumic najwyższa oktawę. Brzmią nawet łagodnie.
Zestawienie z jakims polipropylenem Tonsila może nawet dac interesuacy efekt o ile uda się tę tubke opanować.

PS. a jezeli chodzi Ci po głowie coś takiego jak mnie na początku tego wątku, to miałbyc to układ  MTM ale niekoniecznie 2-dr - raczej 2.5 dr dwa głosniki GDN 13/40/4 (czyli wersja 13/40/2 z dołozonym magnesem o srednicy 90mm h=13-15mm w odwrotnej polaryzacji) albo GDN 13/40/9 czyli to samo ale w osłonie ekranujacej.
I głośnik kopułkowy, bo GDWT trudno bedzie do tego dopasować. Gdyby sie udało to po pierwsze wyszedłby i tak średnio skuteczny układ do sporej obudowy podstawkowej lub do wąskiego słupka podlogowego. Zaletą jest niskie Qts tych głosników i mozliwość stosowania małych i tanich cewek w zwrotnicy bo wysokie R cewek nie powinno zaszkodzic głośnikom.

« Ostatnia zmiana: 23-03-2018, 22:21 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
23-03-2018, 14:13
Dzizyz, co Wy macie z tymi sypiacymi piachem perszingami. Sa tanie i przyzwoite kopulki, nie trzeba isc w skrajnosci.
Poza tym wystarczy pojsc w system 2.5, tak jak to robi Harpia w niektorych kolumnach. Mozna zbudowac monitor na wzor Sonics Anima, a do tego opcjonalny modul basowy ze zwrotnica pasywna. Harpia Marcus wyglada jak 3 way, ale to 2.5 drogi bez kondensatora w torze midbasu, a najwazniejsze, ze to gra bardzo dobrze.

lancaster

  • Gość
23-03-2018, 14:13
tak jak pisalem 2,5way jak dla mnie bezproblemowe, kolumna mi wyszla 25x15x80cm, od dolu ładny statyw podnoszcy ja ku górze i mamy highend ;-)

a bardziej serio w tym budzecie wazne zeby sie dobrze sluchalo na dluzej i nie czulo potrzeby kombinacji. Tej prostej zasady wbrew pozorom rzadko kto sie trzyma.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
23-03-2018, 22:17
Dzizyz, co Wy macie z tymi sypiacymi piachem perszingami. Sa tanie i przyzwoite kopulki, nie trzeba isc w skrajnosci.
Poza tym wystarczy pojsc w system 2.5, tak jak to robi Harpia w niektorych kolumnach. Mozna zbudowac monitor na wzor Sonics Anima, a do tego opcjonalny modul basowy ze zwrotnica pasywna. Harpia Marcus wyglada jak 3 way, ale to 2.5 drogi bez kondensatora w torze midbasu, a najwazniejsze, ze to gra bardzo dobrze.

Ja nic nie mam dopomysłu z "perszingiem":-) To nie mój pomysł, ja bym te GDNy 13 połączył z tonsilowskim tytanem :-)
I bez przesady z tym "sypaniem piachem", takie stwierdzenie brzmi jak recenzja audiofilska ;-)

Wspomnieny przez Ciebie układ pasywnego sub-sat Harpii miały juz dawno temu ESA  Furioso^2. Wersja tego monitora z elementem stratnym variovent zamiast rury BR była stawiana na pasywnym module basowym z membraną bierną.
« Ostatnia zmiana: 23-03-2018, 22:38 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
24-03-2018, 08:05
Panowie , przeciez 2,5 way to w zasadzie taki sat sub zintegrowany, tyle ze sub gra wyzej niz zwyczajowo.

perszing jak perszing utnie sie troche wyzej i da jaj mozna taka konstrukcje popelnic, ciekawe jak sie tego dluzej slucha, bardziej pod tym katem patrze na taki projekt.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
24-03-2018, 11:50
Nie do końca 2,5 way. W ESA chodziło o to że głosnik monitora był mocno tłumiony W zasadzie miał sieniejako sam filtrować od dołu Czyli kończyc pracę na dole pasma wyzej niż kończył ja subwoofer na górze swojego pasma. Tyle teorii, praktyka jednak nie wyszła tak jak teoria, co wykazały pomiary ESA robione przez "AUDIO".

Ale co do schematu elektrycznego masz racje - ti jest to samo co układ 2,5 drogi z bardzo nisko filtrowanym głosnikiem niskotonowych.

Bardziej niz sypania piachem obawiam się że po prostu głośnik tubowy nie da się poprawnie zintegrować przy tak dużym obnizeniu jego spl. Słuchałem GDWT 12-19/150 i powiem ze jakos w nim sypania paichem nie stwierdziłem. A przecież w ZEUSACh jest on podłączony przez naprawdę szczątkowa zwrotnicę. Gdyby popracowac nad ukształtowaniem spl jakąs bardziej zaawansowaną zwrotnica to mozna by go puścić nawet może od 2 k hz... może trochę wyżej - też powinien sobie poradzić. Ludzie narzekaja na 2 charmioniczną ale ona zazwyczajobjawia sięjako lekkie zmatowienie i ocieplenie brzmienia tuby. Nie powinno być tragicznie.


Gdybym zmusił sie do jakiegoś projektu uniwersalnego na Tonsilu to raczej wzorowałbym sie na koncepcji Dynaudio (jest takie Dynaudio Excite X14 lub X12 -  na oko prawie klon Totem Mite)  z jakims 15cm tonsilem na plastikowym koszu, kopułką seasa i w obudowie wielkości niewiele większej niż Totem Mite. Tak bym to raczej rozegrał ;-)
« Ostatnia zmiana: 24-03-2018, 12:42 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
25-03-2018, 11:49
Zdobyłbys zasłuzona sławę na wszystkich forach internetowych DIY gdybys zbudował Audiofilskiego ZEUS :-)

Czyli jeden głosnik w obudowie BR około 80-90 litrów GDN 30/80/2 lub GDN 30/120/1 oraz tuba GDWT 12-19/150. I do tego w przeciweństwie do tego tonsilowskiego Zeusa - oczywiście  zwrotnica z prawdziwego zdarzenia, delikatnie wygładzajaca brzmienie do blisko 3khz a potem gwałtownie je odcinajaca. Plus zwrotnica dla tubowego wygładzająca pasmo w jak najszerszym zakresie.