Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
28-10-2016, 18:39
Co moim zdaniem cieszyłoby sie duzym powodzeniem w przypadku wyrobów ze znakiem tonsil, to
opracowanie nowej zwrotnicy i strojenia Altusów 300 oraz wersji upgreadowanej na inny głosnik basowy na przykład ten głosnik z gumowym zawieszeniem, albo ten od zeusów. Mogłoby mieć spore grono zainteresowanych, bo widziałem fanatyków, którzy biorą się za takie przeróbki. Ale to nie moja bajka.
« Ostatnia zmiana: 29-10-2016, 02:02 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
29-10-2016, 23:52
tetejro, nie mieknij, moze w takim rzie do gdn 13/40 zapodac malego seasa o ktorym piszesz ?
te peeressy chyba nawet nie sa juz seryjnie produkowane. tonsil i seas caly czas

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
30-10-2016, 02:38
Ja tego robił nie będę. Z tubowcem i małymi tonsilami, teoretycznie da sie to wyrównać i zgrac fazowo. Na papierze czy w zasadzie na ekranie komputera. Ale moim zdaniem ta tubka tak obraca fazą że cięzko będzie trafić z podziałem.

Poniżej będzie długi wywód dlaczego wg mnie nie warto robic z tych starych GDNów i Seasów.

Do MT na GDN 13/40/4 mozna myslę śmiało dac tego 22 Seasa albo nawet coś z 27 Seasów.
Tylko kwestia racjonalnosci ceny.
22TFF kosztuje 150zł.
27TFF kosztuje 155zł.
27TFFC kosztuje 185zł.
reszta z komorami rezonansowymi jest w okolicach 200
Najtaniej sa jeszcze dostepne
27TDF oraz NoFerro 900, po ok. 130zł - ale nie wiadomo czy długo, bo to starsze modele.

A GDN 13/40/2 to zaledwie 80zł. Wersja ekranowana 13/40/9 kosztuje 90zł.

To co oszczędzimy na  midbasie potem wkładamy w tweetera. Wiec tak i tak nie bedzie to najtańsza dostępna opcja.

Można by zrobic MTM na przykład o wyglądzie JM LAB Point Source 5.1 tylko węzszy i głebszy bo musialby miec te 16-18 litrów to już to zaczyna wygładać racjonalnej cenowo z Seasami.
Koszt za głosniki wychodzi 620 złotych / para
Gdy taki zestaw MT na jednym 13 i kopułce tonsila to nieco ponad 300 złotych / para, a na jednym 13 i kopułce Seasa 440 złotych para.
Ceny jakos nie szokuja ale wystarczy zamienic to na różnicę procentowe by sie przekonać, że są bardzo istotne.

Można by spóbować tak:
jeden GDN 13/40/4 +Seas27TFF w obudowie podstawkowej 8-9 litrów - basu z tego nie bedzie choc może wiecej niz z Totem Mite.
Druga wersja z GDWK 10/80/26 lub 10/80/19 zeby było już ultra tanio a w razie czego mozna zamienić na Seasa.
Zestaw strojony poprawnie a nie tylko efekciarsko jak Totem.
Oraz wersja podłogowa 2,5 dr. na dwóch GDN13.
To byłyby zestawy nadal tanie z opcja zamiany kopułki bez frezowania obudowy.

Tylko że konstrukcje w pospolitym układzie, jak wiekszosc komercyjnych.

Ludzie klonowali Totemy Mite i Staff ze wzgłedu na duże przebicie cenowe. Zestaw od 2000 do 7000 z głosnikami za 300 to okazja do klonowania. Bo przeciez one sie specjalnie nie róznia od wielu podobnych zestawów w cenie ok. 2000.

Pytanie czy jest sens robić tak pospolity zestaw w dodatku nieznany, niepopularny czy szczególnie atrakcyjny cenowo?
Tylko dlatego marudziłem żeby całośc była na jak najtańszych tonsilach, żeby mozna złozyc za małe pieniadze. Wtedy można nazwac że jest to Mite+ (bo troche nowsze głosniki, lepsza zwrotnica i wieksza obudowa oraz Staff+ z dodatkowym głosnikiem. To ludzie mogliby sie skusic na taka legendę w niskiej cenie. Bo inaczej nie widzę sensu bawienia sie Tonsilami.

Rumuński dystrybutor Tonsila - Audio Alchemy proponuje własnie takie KITy wyglądajace jak Totemy, czy Pylony, obok własnych projektów. Stronka nazywa sie Diy Arena
http://www.tonsil.ro/LoudspeakersAA.htm

lancaster

  • Gość
30-10-2016, 09:13
Dayton jakiego proponuje jjurek kosztuje 130zł, ciezko bedzie nzalexc tweeter w cenie poniej 100zł, moze faktycznie machnac calosc na tonsilaczach

Pierwsze Pearl jakie byly robione  wPylonie były wlasnie cale na tonsilach, wiem, tweeter jak pisze Melo do najlepszych pod wzgledem znieksztalcen nie nalezy ale co za sztuka zrobic dobry zestaw na bdb tweeterach.
Pearl MK1 stawialem przy wielu zestawach piecikorotnie drozszych i sorry ale ja przewagi tych boskich niskoznieksztalceniowych tweeterow nie slyszalem. Po prostu jako calosc zestaw brzmial po ludzku a wiele na uznanych glosnikach niestety lepsza nie byla nad gora lidzie sie nie zatsanawiali, moze gdzies tam w niuansach cos by sie znalazlo, ale tak jak pisalem gdybym mial brac po raz drugi niskoznieksztalceniowego scana 9900 i tonsil pewnie po raz drugi bralbym tonsil, takim zestawem pure tonsil bylbys zainteresowany ? sobie a muzom robic tego nie mysle.
tweeter kosztuje 62-65zł, 13/40 po 80, komplet glosnikow do MTM 500zł.

W takim ukladzie zrobilbym lekko usmiechnieta charke ala totem zeby basu subiektywnie nie brakowalo, efektywnosc bedzie przyzwoita jak d tego uzyjemy wersji 15om to mamy kolumne 8 omowa z efektywnoscia na poziomie dobrych 88dB z zejsciem w okolice 40Hz z kompaktowej obudowy

druga opcja wersja SE (Seas Edition) o jakies 150-200 zł drozsza
Lecimy z pelnym wyrownaniem czasowym przetwornikow z tweetrem wpuszczonym jak w Lipinskich z piankami wokol dla redukcji odbic.
Orgazmy gwarantowane.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
30-10-2016, 10:12
Gdyby się taki tani projekt pojawił a la Mite pewnie bym sobie go machnął. To byłby po prostu popularny Totem tylko nastawiony bardziej na poprawność, a nie na efekciartstwo. Tylko nie wiem czy ta poprawnosć wyszłaby mu na dobre.
Byłby troche wiekszy i na lepszych/nowszych głośnikach.

Tylko jak sie próbowałem kontaktować pare racy z tonisilem to mnie ich podejście zniechęcało. Mysle ze moze niepotrzebnie debatujemy. To Tonsil powinien być zainteresowany najbardziej w powstaniu takiego KITu.

Mogę machnąc jakiś rysunek techniczny obudowy takiego mietka do poskładania z płyty wiórowej. Stolarz pewnie zaplanuje złożenie inaczej.



PS. Lipski to chyba jakies purystyczne zwrotnice I rzedu. Z pianka mozna, bedzie to wygładało niepieknie, ale jak dobrze zagra mozna to tak wykonąc zeby przykryć paskudztwo maskownica bezramkowa jak w Harbethach. Ale to juz poważny projekt będzie.
« Ostatnia zmiana: 30-10-2016, 10:19 wysłana przez tetejro »

cadam

  • 4401 / 5892
  • Ekspert
30-10-2016, 11:07
« Ostatnia zmiana: 30-10-2016, 11:26 wysłana przez cadam »

lancaster

  • Gość
30-10-2016, 12:11
w takim pojekcie nie mam zamiaru rezygnowac z odrobiny "efekiarstwa" Nudnych moim zdaniem "liniowych" pomyslow na ulozenie zestawu jest w cholere i jakos nie porywaja.
Poza tym nei mam charkteru na tworzenie liniowego trupa nad którym bedzie sie zachwycał mikrofon i kilka osob z zacieciem technicznym.

lancaster

  • Gość
30-10-2016, 12:13
cos takiego jak Lipinski da sie zrobic Panie kierowniku, bedzie Pan zadowolony :-)
http://www.stereophile.com/standloudspeakers/1205lipinski/#E78MLDPeR2g5Dxuw.97

pomiary nie wskazuja na pierwszorzędne zwrotnce
http://www.stereophile.com/content/lipinski-sound-l-707-loudspeaker-measurements#mkjI9SbH8q1wh8kE.97

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
30-10-2016, 12:55
Wydawało mi się, że Lipiński chwalił się zwrotnicami 1 rzędu. Może żle zapamietałem.

Mite ma rąbanka fazową zrobioną. Przynajmniej tak wynikało z publikowanych pomiarów

Obudowa MTM na GDN 13/40/9 (z lepszych tylko taka wersja jest teraz w sprzedaży i są to głośniki -8 omowe) oraz głosnika wysokotonowego - do wyboru o srednicy korektora 104mm. Mogłaby miecć 18 litrów netto. z płyty 18mm.
Wyjdzie dość głęboka.
Wym. zewnętrzne/wewnętrne
- wysokość x szerokość x głebokosć
= 486/470 x 176/140 x 340/304 [lub 300 jeśli przednia ściana będzie zagłębiona o 4mm, można dzięki temu uniknąć robienia podfrezowań]
wewnątrz dwa wzmocniena z płyty 18mm o wym. 100 x 140.
Otwór BR centralnie z tyłu obudowy.

PS. porawka, dla GDN 13/40/9. Z danych które mam wynika że obudowa MTM może mieć nawet i 15 litrów netto i -3db bedzie wtedy przy 55 Hz bez żadnego kombinowania z korekcja bf. więc wymiar głebokosci może być odpowiednio mniejszy.
« Ostatnia zmiana: 30-10-2016, 13:00 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
30-10-2016, 13:05
cos takiego jak Lipinski da sie zrobic Panie kierowniku, bedzie Pan zadowolony :-)
http://www.stereophile.com/standloudspeakers/1205lipinski/#E78MLDPeR2g5Dxuw.97

pomiary nie wskazuja na pierwszorzędne zwrotnce
http://www.stereophile.com/content/lipinski-sound-l-707-loudspeaker-measurements#mkjI9SbH8q1wh8kE.97

Co do Lipińskiego to jak dobrze widze on ma tam ten piankowy tłumik zrobiony pietrowo chyba wychodzący ponad obudowę. Wofery są 7 calowe więc jednak wieksze.

lancaster

  • Gość
30-10-2016, 13:09
tetejro, co z tego ze wieksze woofery ? my chcemy zrobic na 13-kach i nie jakas podrobe Lipinskiego przeciez. podalem go jako przykla aplikacji tweetera  tylko

lancaster

  • Gość
30-10-2016, 13:12
mozna forumowy projekt zrobic modulowo wtedy modul wysokotonowy bedzie plytszy i uzupelniony "na zero" z niskosredniotonowym piankami. Jak ktos bedzie wolal to zrobi sobie tylko TM i da odpowiednio wiekszy tlumik dla tweetra. Minusem takiego rowiazania bedzie troche wiekszy dystans miedzy glosnikami

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
30-10-2016, 13:28
A może - jezeli chcesz sie męczyc nad klonami Lipińskiego to brać dwa GDN 17/50/6 - polipropyleny  x4 omy szeregowo i tę sama vife xt która jest w L 707 ?

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
30-10-2016, 13:30
mozna forumowy projekt zrobic modulowo wtedy modul wysokotonowy bedzie plytszy i uzupelniony "na zero" z niskosredniotonowym piankami. Jak ktos bedzie wolal to zrobi sobie tylko TM i da odpowiednio wiekszy tlumik dla tweetra. Minusem takiego rowiazania bedzie troche wiekszy dystans miedzy glosnikami

No mozna. Myslalem o własnym interesie :-D Mam stare obudowy od Foniki A-17. i Takie wieksze woofery i gąbka też by w nie podpasowały .
« Ostatnia zmiana: 30-10-2016, 13:37 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
30-10-2016, 13:32
zlituj sie tetejro, zapomnij o Lipinskim, żadnych klonow Lipinskiego