Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
20-10-2016, 20:27
ps.
Konstruktor Visatona VIB Al170 raczej doskonale wiedział za co sie zabiera i co chce osiągnać. I to nie tylko w przypadku tej kolumny.
Kiedy powstawała konstrukcja to głosnik AL170 miał inne parametry niż wspólczesna jego wersja i obudowa miała na celu maksymalne spłaszczenie charakterystyki opadania spl.
Ten numer z wysoką obudową i rurą BR przy podłodze jest starszy od ciebie i od tych co wymyslili sobie że to jest jakis szczególnie nazwany przypadek TL
« Ostatnia zmiana: 20-10-2016, 20:32 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
20-10-2016, 21:35
Kopułki wytworza 120db? To pokaz mi 6" midbas, który zrobi takie ciśnienie - zwłaszcza te aluminiowe muły SBA które sie skończa przy 100db.
To ile wytworza zalezy w jakiej konfiguracji beda pracowac. W systemie trojdroznym kopulka moze osiagnac szczytowo takie natezenie. Nikt tutaj nie pisze o tym, ze dwudrozny zestaw wypluje z siebie 120 db.

Seasy "miałem w rekach" a SBA słyszałem.
Oczywiscie, oczywiscie.

Popatrzę sobie co też zrobisz... o ile cokolwiek zrobisz, bo widzać już dokąd to zmierza :-)

Widzisz Arwas, ja przynajmniej cos robie, w przeciwienstwie do Ciebie :) Zrob dla forum ten zestaw forumowy na Tonsilu, to sie razem posmiejemy :)



meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
20-10-2016, 21:38
ps.
Konstruktor Visatona VIB Al170 raczej doskonale wiedział za co sie zabiera i co chce osiągnać. I to nie tylko w przypadku tej kolumny.
Kiedy powstawała konstrukcja to głosnik AL170 miał inne parametry niż wspólczesna jego wersja i obudowa miała na celu maksymalne spłaszczenie charakterystyki opadania spl.
Ten numer z wysoką obudową i rurą BR przy podłodze jest starszy od ciebie i od tych co wymyslili sobie że to jest jakis szczególnie nazwany przypadek TL

Po dziurach w pasmie od antyrezonansow widac, ze jednak nie wiedzial co robi :) Nawet nie wpadl na pomysl, ze trzeba czesc obudowy wytlumic, aby sie tego pozbyc. Normalnie german engineering.

Teoretyzuj dalej...

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
20-10-2016, 22:54
Na razie robisz kupke na cienki patyk :-D
Ale moze jak zrobisz gęstsza to nie spłynie i bedziesz mógł powiedzieć że to lizak :-D

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
20-10-2016, 23:00
PS. Obudowa Visatona jest w połowie wytłumiona wata poliestrową. Tak samo jak wszystkie VIBy. przy jeszcze wiekszym wytłumieniu nie będzie juz basu. A wyżej to już nie żadne "antyrezonanse" tylko rezonas dużego portu BR. Kombinuj dalej Porfirionku :-D
Była też wersja VIB 170AL z długim tunelem TL - http://www.zelfbouwaudio.nl/forum/viewtopic.php?f=3&t=16059&start=25 i jakos im te antyrezonanse nie zanikały w cudowny sposób a wychodziłu jeszcze wieksze niż w wersji BR (dopiero wersja z dwoma liniami zresztą niepotrzebnie udziwniona, wyrównywał im pasmo basu) - co najlepiej dowodzi jak bardzo w Visatonie "konstruktor nie wiedział co robi". :-D
« Ostatnia zmiana: 21-10-2016, 00:32 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
21-10-2016, 01:52
PS. Obudowa Visatona jest w połowie wytłumiona wata poliestrową. Tak samo jak wszystkie VIBy. przy jeszcze wiekszym wytłumieniu nie będzie juz basu.

Lama jestes i tyle. Ja nie musze nawet symulowac czy o zgrozo, budowac takiego modelu, zeby wiedziec gdzie bedzie z nim problem. Obudowa nie ma offsetu i to widac w pomiarze miedzy 100-200hz. Poza tym, gdybys zrobil kilka takich modeli, albo chociaz poswiecil czas na ich modelowanie, to bys wiedzial czy po dodaniu tlumienia bedzie bas czy nie. Tak to kolejny raz pokazujesz, ze jestes teoretykiem.


Była też wersja VIB 170AL z długim tunelem TL - http://www.zelfbouwaudio.nl/forum/viewtopic.php?f=3&t=16059&start=25 i jakos im te antyrezonanse nie zanikały w cudowny sposób a wychodziłu jeszcze wieksze niż w wersji BR (dopiero wersja z dwoma liniami zresztą niepotrzebnie udziwniona, wyrównywał im pasmo basu)

Helmuty podrapaly sie po glowie i myslaly, ze zrobia lepiej, ale ze potrafia tylko kopiowac i zgapiac, zamiast pomyslec jak rozwiazac problem, to tylko stworzyly wiecej problemow. To takie wlasnie matolki teoretyki, ale przynajmniej potrafia cos symulowac, a nie tylo o tym gadac.

co najlepiej dowodzi jak bardzo w Visatonie "konstruktor nie wiedział co robi". :-D

Wystarczylo zastosowac offset, przesuwajac glosnik, a jesli helmut by sie upieral przy takim ustawieniu, to trzeba bylo zwiekszyc glebokosc obudowy, aby inaczej poprowadzic tunel, tworzac wlasciwy offset. Niestety helmut machnal reka i zrobil tak zeby bylo prosto ale juz nie tak idealnie.
W kilkanascie minut mozna zrobic symulacje zgodna wlasciwie w 99% z pomiarami, ktora bedzie miala bardziej wyrownane pasmo niz to barachlo Visatona, tylko trzeba umiec, a nie medrkowac.

lancaster

  • Gość
21-10-2016, 03:45
Panowie. po cholere te przepychanki ?

tetejro, zakladam ze Melo ma jakis koncept, nie bedzie facet robil rzeczy do ktorych nie ejst przekonany. Ze swojej strony wrzucam pomysly, widze ze calosc ewoluuje w kieunku formy TL-ki MTM i uwazam calosciowo ciekawa rzecz. Rzadko spotykana, nie jakos astronmicznie droga choc wydaje mi sie (moze nieslusznie) ze popularniejsza bylaby gdyby koszt glosnikow byl nieco nizszy od proponowanego. Wydaje mi sie to nie to samo co wiem.

Serio tetejro, zamiast mielic temat machnij cos na glosnikach do ktorych amsz przekonanie i zapodaj, bedzie prosciej a Melo nie bedzie mogl marudzic na to ze nie pokazales, podobnie Ty na Melo jesli dokreci projekt do konca.

wspomnianego SBA mialem nawet okazje porownac w kolumnach obok siebie ze Seasem i naprawde nie odstawal in minus w zaden sposob a przynajmniej nie mial cech o jakie mozna go podejrzewac patrzac na strumien czy mms.
Jakby jakos muliło to bym odradzal.

Czy uwazam ze projekt na Tonsilach to dobry pomysł ? Nie do konca, troche uz tego bylo i faktycznie niczym poza ponadprzecietnym dograniem nie blysniesz. Wybor glosnikow to dopiero polowa pracy albo i nie. Moze faktycznie midbasy tonsilu i tweeter chocby proponowany Dayton albo Seas ? Dal mnie ma to sens, nie mowie ze  lepszy od projektu na SBA tak jak pisalem wiele zalezy od identyfikacji cech glosnikow i pomyslu na calosc brzmienia, ale jesli chodzi o popularnosc jesli projekt bylby opisany dobrze ma szanse na wzięcie. Pisze pwoyzsze czysto intuicyjnie i sam jako projekt DIY dla ludzi wolalbym zaproponowac rzeczw  ktorej glosniki zamykaja sie w 1K.
Jakby powstaly dwa projektyto juz w ogole rozpasanie :-))

Podobnie jesli chodzi o tym obudowy, Melo narobil sie TLek ma w tym doswiadczenie, nigdy nie sluchalem TLki na ktora bym sie najarał ale tez nie tylko od typu obudowy zalezy granie i nie sluchalem zadnej kolumny Melo. Zakladam ze wie co robi iw  ogole ciesze sie ze dziala, na razie koncept ale jak cos sie rodzi od podstaw to albo milosc od pierwszego wejrzenia albo daj pogadac tetejro. Sam wole uzyc basrefleksu jako wystarczajacego dla uzyskania satysfakcjonujacego basu. Jest troche basrefleksow ktore graja przyzwoicie na swiecie, nie mowie ze z TLki nie wycisnie sie lepiej, po prostu nie mialem okazji sie przekonac a co za tym idzie nie robilem wielu prob z TL-ka.
Robilem za to tqwt i zapewniam ze jak zosfsetujesz glosnik wszystko dosc ladnie rozklada sie w pasmie, problemow praktycznie brak.
O ile nie mam przekonania do aluminiowych membran to nie zamierzam nikogo zniechecac, to nie jest tak tetejro ze jak Melo dokonczy prkjekt to nie ma miejsca na kolejne dIY.
Na rynku stale powstaja nowe firmy niektore z wiekszym inne z mniejszym sukcesem to akurat zalezy nie tylko od produktu, w kazdym razie stale jest miejsce na nowe rzeczy a co dopiero na polu projektow DIY
Jak bedzie kolejny watekw  ktorym polowa stanowi jalowe napierniczanki to projekt bedzie uwalon czesciowo przez to ze nikomu nie bedzie sie chcialo tego czytac :-) W kazdym razie sporej grupie.

Do tej pory kolumny o ktorych mozna powiedziec ze sa w jakims sensie forumowe :
http://audiohobby.pl/index.php?topic=5185.0

Krzysiek zaczal nie od dyskusji tylko od wrzuceniu gotowego projektu, wiele osob zbudowalo, sama konstruckcja uwazam naprawde warta popelnienia, do dzis popularna, ma 6 lat jak widać.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
21-10-2016, 10:26
Też widzę, że ma koncept. Koncept na TL, z którą będzie eksperymantował do usranej śmierci, podobnie jak każdy kto się zdecyduje tę konstrukcję odwzorować.

Jeżeli to ma być kolumna forumowa do składania, to projekt powinien zapewniać powtarzalność. Więc nie TL bo za dużo pitolenia z tym.

Jak chce te aluminiowe SBA i ringradiatory, to myslenia tam wiele nie trzeba bo producent podaje parametry obudowy na jeden głosnik. 25 litrów stronienie BR na 32 Hz albo OZ 43 litry (OZ może być mniejsza nawet 20% też się nic nie stanie trochę wyżej będzie -6db o ile parametry producenta są prawdziwe).

No i już. Rozwiązałem kwestie obudowy.
Teraz podziekować i może się zająć zwrotnicą :-D

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
21-10-2016, 10:38

Do tej pory kolumny o ktorych mozna powiedziec ze sa w jakims sensie forumowe :
http://audiohobby.pl/index.php?topic=5185.0

Krzysiek zaczal nie od dyskusji tylko od wrzuceniu gotowego projektu, wiele osob zbudowalo, sama konstruckcja uwazam naprawde warta popelnienia, do dzis popularna, ma 6 lat jak widać.

No faktycznie. Całkiem dobrze to wygląda a niektóre wykonania naprawdę bardzo eleganckie.  Po co druga konstrukcja w tych kosztach na mniej sprawdzonych głosnikach? I tak ni ebędzie bardziej popularna od Huricane. Więc w tej cenie można projekt na Seasach rozwinąć na 6,5" albo na MTM. Seasy przynajmniej sa sprawdzone i powszechnie dostępne.

Przy okazji chyba Cypis miał porównanie z Visatonem Vib 170AL i szerokopasmowką w labiryncie. Wiec konstrukcja na seasach ograna i osłuchana.
« Ostatnia zmiana: 21-10-2016, 11:04 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
21-10-2016, 11:01
PS. Obudowa Visatona jest w połowie wytłumiona wata poliestrową. Tak samo jak wszystkie VIBy. przy jeszcze wiekszym wytłumieniu nie będzie juz basu.

Lama jestes i tyle. Ja nie musze nawet symulowac czy o zgrozo, budowac takiego modelu, zeby wiedziec gdzie bedzie z nim problem. Obudowa nie ma offsetu i to widac w pomiarze miedzy 100-200hz. Poza tym, gdybys zrobil kilka takich modeli, albo chociaz poswiecil czas na ich modelowanie, to bys wiedzial czy po dodaniu tlumienia bedzie bas czy nie. Tak to kolejny raz pokazujesz, ze jestes teoretykiem.


Była też wersja VIB 170AL z długim tunelem TL - http://www.zelfbouwaudio.nl/forum/viewtopic.php?f=3&t=16059&start=25 i jakos im te antyrezonanse nie zanikały w cudowny sposób a wychodziłu jeszcze wieksze niż w wersji BR (dopiero wersja z dwoma liniami zresztą niepotrzebnie udziwniona, wyrównywał im pasmo basu)

Helmuty podrapaly sie po glowie i myslaly, ze zrobia lepiej, ale ze potrafia tylko kopiowac i zgapiac, zamiast pomyslec jak rozwiazac problem, to tylko stworzyly wiecej problemow. To takie wlasnie matolki teoretyki, ale przynajmniej potrafia cos symulowac, a nie tylo o tym gadac.

co najlepiej dowodzi jak bardzo w Visatonie "konstruktor nie wiedział co robi". :-D

Wystarczylo zastosowac offset, przesuwajac glosnik, a jesli helmut by sie upieral przy takim ustawieniu, to trzeba bylo zwiekszyc glebokosc obudowy, aby inaczej poprowadzic tunel, tworzac wlasciwy offset. Niestety helmut machnal reka i zrobil tak zeby bylo prosto ale juz nie tak idealnie.
W kilkanascie minut mozna zrobic symulacje zgodna wlasciwie w 99% z pomiarami, ktora bedzie miala bardziej wyrownane pasmo niz to barachlo Visatona, tylko trzeba umiec, a nie medrkowac.

Jak na razie Porfirionku, g.... zrobiłeś z tego symulowania TL. Tylko sranie trwało dłuuuugoooo :-D

Nie Helmuty tylko Holendrzy robili tę linie na Visatonie AL170. I zrobili też twój magiczny offset w jednej z wersji i też to im g.... dało, (tak samo jak magiczny offset który też jest w Visatonie VIB 170AL - a zgadnij gdzie jak go nie widzisz). Symulacji i pomiarów jak widziałeś Holendrzy też zrobili w pytę - możesz pod tym wzgłedem iść z nimi w zawody :-D

Dlatego Helmuty z Vistona sie nie pitolili z TLem tylko wytłumili obudowę BR tak mocno zeby pierwszy rezonans od wysokości się jak najmniej zaznaczał.
Tak mały spadek wąskopasmowy na kilkuset Hz będzie praktycznie niezauwazalny a zadaniem konstruktora było zrobienie konstrukcji prostej do odwzorowania - powtarzalnej w indywidualnych warunkach -,  a nie pieprzenie się ze strojeniem TL-ki przez lata jakby chciał drugim Stradivarim zostać :-D

Wierzę, że zrobisz ładną symulacje i równie ładny pomiar. Tylko zrobi się gorzej jak ktoś zechce to odwzorować. A jeszcze gorzej jak zmierzy to ktoś bez potrzeby udowadniania samemu sobie jak bardzo mu się udało zapleść warkocz z piasku :-D

lancaster

  • Gość
21-10-2016, 11:14
tetejro przeginasz, mam kontakt z pmc ib2 TL-ka 3 way na 10 calach, duzy monitor. gra to spoko
gdyby ktos mnie zapytal jak to bym powiedzial ładny audiofilski dxwiek, w takiej manierze tez mozna kolumny udane zrobić.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
21-10-2016, 11:21
widze ze calosc ewoluuje w kieunku formy TL-ki MTM i uwazam calosciowo ciekawa rzecz. Rzadko spotykana, nie jakos astronmicznie droga choc wydaje mi sie (moze nieslusznie) ze popularniejsza bylaby gdyby koszt glosnikow byl nieco nizszy od proponowanego. Wydaje mi sie to nie to samo co wiem.

Serio tetejro, zamiast mielic temat machnij cos na glosnikach do ktorych amsz przekonanie

Nic prostszego - wysoka obudowa jak z VIB 170AL tylko MTM z giętą rura od Visatona strojona jak BR i tez będzie miał to swoje magiczne "TL ML - czy coś tam".

On po prostu szuka usilnie głosnika który wytworzy mu Baaaaass z popierdołki w meeeegaaa rurze.

Mam przekonanie do parametrów, a nie konkretnej firmy - dla BR niska dobroc ponizej 0,4 , Vas i Fs takie zeby w racjonalnej obudowie wyjść z Fb jak najbliżej Fs. Oraz racjonalnie małe Vb i Fb dla popierdołki 6,5" bo tym rozmiarem ciezko jest w ogóle zrobic prawidłowy bas poniżej 50Hz.
I mnozenie głosników MTM czy MMTMM nic tu juz więcej nie da poza wzrostem SPL. Jak trzeba niżej to lepiej dać jeden wiekszy głośnik.
To są rzeczy dawno opisane przez wielu autorów. Nie uważam, że trzeba odkrywać na nowo Amerykę.
« Ostatnia zmiana: 21-10-2016, 11:27 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
21-10-2016, 11:25
tetejro przeginasz, mam kontakt z pmc ib2 TL-ka 3 way na 10 calach, duzy monitor. gra to spoko
gdyby ktos mnie zapytal jak to bym powiedzial ładny audiofilski dxwiek, w takiej manierze tez mozna kolumny udane zrobić.

Nie wiem co kto rozumie przez audiofilski dżwiek - jeśli taki co się podoba audiofilom, to praktycznie każde brzmienie niezaleznie od rodzaju konstrukcji - może byc i TL.

Ja tu pisze o trudności wykonania i faktach. Nie bchodzi mnie jak bardzo melo zrobi audiofilski dżwiek, bo w niczyjej głowie nie siedzę żeby stwierdzić co się komu może podobać.
Na pewno jednak idealne wyrównanie basu w TL jest fikcją - kazda fikcję mozna tak zasymulowac i tak zmierzyć zeby wyszła pieknie pod założenia. TL zawsze będzie wnosił zaburzenia falowe skoro nawet duży BR je wnosi mimo dokładniejszego filtrowania akustycznego.
I tyle ze te zaburzenia mozna zmniejszyć do nieistotnych wartosci. Łatwiej to osiagnąć w BR i łatwiej powtórzyć konstrukcje BR.
« Ostatnia zmiana: 21-10-2016, 11:37 wysłana przez tetejro »

Rumcajs

  • Gość
21-10-2016, 11:47
Nie ma się co spinać. Niech każdy z Was (meloV8 i tetejro) zrobi własny autorski zespół i dacie do osądu ludziom, może przy okazji Audio Show?

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
21-10-2016, 12:07
Takie głaskanie pod włos zostaw dla tych, którzy muszą koniecznie coś udowadniac. Na razie nie widać tych setek TLek idealnie liniowych, wyprodukowanych przez melo. Chyba, że robi dla PMC, a ja o tym tylko nie wiem?
« Ostatnia zmiana: 21-10-2016, 12:57 wysłana przez tetejro »