Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
15-10-2016, 13:42
Ten z GDN 17 100  ProTonsilu także mógł mieć membrane wycinana z 20. O ile wiem te głosniki to były praktycznie prototypy, albo jakaś pierwsza seria.

Bez wzgledu jak jest robiony trzeba zweryfikować parametry tego głosnika. Tonsil nie ma go w swoim katalogu, jest tylko na stronie sklepu gdzie zaznaczono ze jest na magazynie, ale parametry TS są zmyślone. W tym ProTonsilu też parametry były rozbieżne.
Jest wycinana, bo mowil mi to sam konstruktor. Poza tym sklada sie z tych samych elementow, te same zawieszenia, cewka, dlatego parametry nie za zmyslone, tylko niemal takie same. Na roznice moze wplywac metoda pomiaru, ktora nie jest jakos scisle ustalona.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
15-10-2016, 14:16
Chodzi o to że w tym pierwszym modelu ProTonsila parametry tez się kupy nie trzymały. Jak to wrzucałem do WinISD musiałem kombinować żeby się program zamknął. Cos mieli pomylone albo Vas albo Mms najprawdopodobniej.
A ten nowy GDN 17/100 wygłada podobnie ale rózni sie w szczegółach. Tak wiec powinni go ponownie pomierzyć. Głośnik ma poodobno 1,25T indukcji w szczelinie, to przy tak małym obwodzie jest spory wyczyn i znaczy że każda mała zmiana np. w szerokosci szczeliny  juz będzie miała wyraźny wpływ na inne parametry.
Głośnik jest niezweryfikowany.

Gdyby miał w przybliżeniu takie parametry jak umiescili na stronie sklepu internetowego, to za 150 złotych można go brać do projektu MTM. Z aluminiowym Seasem na przykład.
« Ostatnia zmiana: 15-10-2016, 15:10 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
15-10-2016, 16:03
Z winisd nie korzystam, wiec nie powiem czy parametry pasuja czy nie. Parametry sa ok ale raczej do MLTL, TL niz BR.

Rumcajs

  • Gość
15-10-2016, 19:50
Z pewną nieśmiałością zapytam: skąd to parcie na produkty Tonsilu? Nic do tej firmy nie mam ale chyba są inne firmy, a w dobie globalnej wioski wszystko jest łatwo dostępne.

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
15-10-2016, 20:36
Ja się wyleczyłem z sentymentów do Tonsila, bo po bankructwie ProTonsila banda cwaniaków zaczęła te sentymenty wykorzystywać do wyciągania kasy od ludzi. Najlepszą jakość produkty tej firmy miały przed pierwszym bankructwem. Wiem bo mam kilka głośników z tamtego okresu. Obecne produkty to wyroby tonsilopodobne.

Dla mnie w tej chwili najlepszy wybór to SBA. Oby tylko nie podnieśli cen jak Wavecor.
« Ostatnia zmiana: 15-10-2016, 20:38 wysłana przez cadam »

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
15-10-2016, 22:36
Daytony, godne uwagi raczej RS180P - wersja z papierową membrana - chyba nie jest dostepna w Polinku

W cenniku jest RS180P za 255zł

http://polink.com.pl/cennik/

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
16-10-2016, 00:55
Nie no, bez zartow, zadnych Tonsili nie bedziemy wybierac. Proponuje skupic sie na najnowszych technologicznie rozwiazaniach. Na te chwile najlepsza wydaje sie oferta SBA.

lancaster

  • Gość
16-10-2016, 02:20
http://www.sbacoustics.com/index.php/products/midwoofers/mfc/6-sb17mfc35-8/
http://www.sbacoustics.com/index.php/products/midwoofers/nrx/6-sb17nrxc35-8/

SBA sa OK, testowalem kiedys glosniki, ale w miedzyczasie Witowa zostala dystrybutorem i producentem.

Na Tonsilu mozna dograc bardzo przyjemnie brzmiacy zestaw. nie bedzie to technicznie mistrzostwo swiata ale ma szanse na duza popularnosc Chyba najpopularniejszy projekt masowy ever na polskich forach to byl klon Totem Mitte jeszcze z czasow audiostereo. Z drozszych rzeczy ludzie czesto robia np. Hurricane krs47 ale o podobnym poziomie masowosci nie ma mowy niestety (koszt po prostu).
Uwazam ze cheap trick zawsze zrobi lepsza robote w temacie masowosc lub chocby popularnsc.

Do MT bralbym SBA, do ew. MTM Tonsil

 

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
16-10-2016, 09:49
Z winisd nie korzystam, wiec nie powiem czy parametry pasuja czy nie. Parametry sa ok ale raczej do MLTL, TL niz BR.

Konkretnie miałem na mysli obudowe w rodzaju Vib 170AL - wysoki słupek przynajmniej na 1,1m i z tyłu na dole rura gięta BR visatona. Vib 170AL dział troche jak obudowa falowa albo stratna. Widać ze spadek spl ma łagodny i rozpłaszczony jeden szczyt rezonansowy.


http://www.sbacoustics.com/index.php/products/midwoofers/mfc/6-sb17mfc35-8/
http://www.sbacoustics.com/index.php/products/midwoofers/nrx/6-sb17nrxc35-8/

SBA sa OK, testowalem kiedys glosniki, ale w miedzyczasie Witowa zostala dystrybutorem i producentem.

Z drozszych rzeczy ludzie czesto robia np. Hurricane krs47 ale o podobnym poziomie masowosci nie ma mowy niestety (koszt po prostu).
Uwazam ze cheap trick zawsze zrobi lepsza robote w temacie masowosc lub chocby popularnsc.

Do MT bralbym SBA,

W przypadku SBA jest problem z jego niską rezystancją. W MTM wyjdzie trudne obiążenie, ale to mozna jakos przeboleć. To popularne nie bedzie z powodu ceny. Podobne do konstrukcji Sounddecco wiec bedą na forach zarzuty klonowania i Witoma moze szybko ostudzic zapaleńców podnoszac ceny głośników

Głosnik ma bardzo niską częstotliwosć strojenia. Mocowo wychodzi dobrze ale impulsowo juz niekoniecznie. Tak mały głosnik nie poradzi sobie z odtwarzaniem niskiego basu chocby nawet miał tam atomowy napęd i kilometrową cewkę. W MT bedzie nim musiało mocno telepać do odtworzenia Basu, bo Sd to cos około 118cm^2.
W sensownie strojonej obudowie - czyli wysoko jak na niego, także trzeba będzie kombinowac z jakąś szczególną konstrukcją, falową lub stratną, żeby nie podbijał basu, albo zgodzic sie na typowo "komercyjne" brzmienie lub "niekomercyjne" ustawianie w pomieszczeniu.

Z najbardziej dostępnych obecnie glośników we wmiarę przyzwoitej cenie to sa własnie Scan Speaki Discovery, choć to nie jest żadna super technika.
Parametry ich sa poniżej niektórych Monacorów. Ale glosnik jest solidnie wykonany, przypomina stare vify serii PJ, ma duże Sd. Jest dobry materiałowo - czego sie nie otrzyma raczej w niższych cenach - i jest dostepny w normalnej sprzedaży oraz nadal mało popularny.

Do 20-25 litrowej kolumny MT w sam raz a może nawet w 15 litrowym podstawkowcu sie sprawdzi. To jest nadal jednak 280zł. za sztukę. Z taka cena wielkiej popularnosci nie zdobędzie.


do ew. MTM Tonsil

ps. co do tonsili, to piszesz o głośnikach 5". W tym rozmiarze są stare polipropyleny dla Totema, Missiona i Wharfedalla na koszach blaszanych paskudnie wygładajacych. Są też typowo komercyjne głosniki na plastikowych koszach i fiberflasowych membranach. Sam fakt ze to 5" powoduje niższą cenę, a blacha i plastik  z małym magnesem jeszcze bardziej.

Wkleiłem tych kilka filmików 5" Tonsili żeby pokazać jak trudne bedą miały życie. Tani głośnik, oznacza popularnosć projektu. A popularnosć projektu oznacza ze beda go kopiować gimbusy którzy musza miec Basss i SZmoc czyli bedą je robic jak początkujacy mańkuci i rozp.... lać na imprezkach.
A potem beda łazic po różnych forach internetowych i wklejac komentarze jaki ten projekt jest do dupy i jak ch..owe ma głośniki.

Po co ściągać sobie na głowę taki problem?

Do tego dochodzi niewiadome pochodzenie i parametry. Te cechy sprawiaja ze Tonsile wbrew  niskiej cenie - sa głośnikami dla doświadczonych DIYersów i swiadomych użytkowników.
Nie dla kogos kto chce skleic wg projektu z Internetu i oczekuje, że bedzie na tym wyprawiał dyskoteki albo miał hi-end za kilka stówek.
« Ostatnia zmiana: 16-10-2016, 09:56 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
16-10-2016, 10:52
wiesz tetejro, ja mysle ze z tonsilu mozna rozne glosnikiw ybrac, kiedys wybralem 17cm polipropylena i nawet zgrabny zestaw z ktorym kolumny do 5Kzł miewają problem zrobiliśmy, tylko trzeba bylo glosniki deko zmodyfikowac, ale tak gleboko nie bede mieszal na stockowych bylo obiecująco ale  z błędami. A Mitte o ktorych mowisz potrafiły i potrafia bo technika niespecjalnie sie posunela od tych chyba 10 lat keidy klony byly robione, zagrac lepiej od wielu komumn z okolic 2-3Kzł, mam na mysli monitory z tych okolic o podobnych wymiarach.
Tak wiec uniwersalne prawa wszechswiata mowia ze oczywiscie sa lepsze glosniki niz Tonsil i mozna na nich zrobic technicznie lepszą kolumnę ale naprawde lepsza to nie tak ktora ma lepsze to i owo czy nawet wszystko tylko ta ktorej sie słucha muzyki. Nie mowie ze taka tez nie bedzie na lepszych glosnikach. 

Nie znam mechanizmu o jakim piszesz, Mitte ludzie chwalili, moze masz racje z tymi demedzami, wtedy warto uwzgkecnic moc wiec wiekszy glosnik niz 13-15cm.
Świadomoa osoba uzywa zestawow zgodnie z ich funkcją, moze opisujac gotowy projekt warto dac informacje do jakich pomieszczen sie nadaje i jeszcze info typu "nie wkladamy gwoździa do gniazdka 230" "do czyszczenia obudowy sluzy mekka szmatka  a nie zmywarka do naczyń" itd.
ogolnie mtm na mniejszych glosnikach spoko, takie JMLab PS 5.1 mialy swoj urok a dla fanow ciezkiego lojenia zawsze mozna dorobic firmowy sub np. jako rozwiniecie do 3 drog z pasywna zwrotką wewnatrz modulu soba i przelotka filtrowaną na nasz forumowy monitor. Pisze to zupelnie serio, jako propozycje.

simon19

  • 256 / 4857
  • Zaawansowany użytkownik
16-10-2016, 11:11
Monacor ma ciekawe te wyspecjalizowane 3-4 calowe średniotonowce chyba MSH albo KEP. Do tego taniutki i potężny 10 cali STX i można robić super 3 drogi coś jak JMLab Antea :)

Oryginalnie i nietypowo, to plus dla projektu,niestety średniaki i kondensatory do nich to już wydatek gruby a jeszcze przyzwoity tweeter trzeba.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
16-10-2016, 13:11
wiesz tetejro, ja mysle ze z tonsilu mozna rozne glosnikiw ybrac, kiedys wybralem 17cm polipropylena i nawet zgrabny zestaw z ktorym kolumny do 5Kzł miewają problem zrobiliśmy,

Jakie to były głosniki dokładnie i co w nich zmienialiście? Jeśli to nie tajemnica.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
16-10-2016, 13:17

Świadomoa osoba uzywa zestawow zgodnie z ich funkcją, moze opisujac gotowy projekt warto dac informacje do jakich pomieszczen sie nadaje i jeszcze info typu "nie wkladamy gwoździa do gniazdka 230" "do czyszczenia obudowy sluzy mekka szmatka  a nie zmywarka do naczyń" itd.
ogolnie mtm na mniejszych glosnikach spoko, takie JMLab PS 5.1 mialy swoj urok a dla fanow ciezkiego lojenia zawsze mozna dorobic firmowy sub np. jako rozwiniecie do 3 drog z pasywna zwrotką wewnatrz modulu soba i przelotka filtrowaną na nasz forumowy monitor. Pisze to zupelnie serio, jako propozycje.

W przypadku projektu internetowego na pewno należy dać takie informacje. A projektu na tonsilach, dać nawet je dwa razy wielkimi literami i zalecić bardzo drogie komponenty do zwrotnicy żeby się gimbaza napalona na DIY nie rzucała na projekt jak szczerbaty na suchary :-D

O możliwościach rozwoju takiego projektu tonsilowskiego dałem przykład w tych wklejanych filmikach z yutuba.
Nie wiem akurat czy na 13cm Tonsila - ale tm był na 15cm ze Siest i nawet typowej kopułce tonsilowskiej to niezle łoiło. Wersja wieksza, wtedy 3 drogi z 8"na membranie papierowej i gumowym zawieszeniu.
« Ostatnia zmiana: 16-10-2016, 13:27 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
16-10-2016, 13:28
simon wszystko zalezy od postawionych celow, to co pisze traktujcie jako propozycje i swobodny przelot myśli, moze sie myle ale kombinuje tak :

- jak ktos wie czego chce to zainwestuje kilka Kzł w DIY i bedzie mial zabawe, nie bedzie kopiowal.
- jak ktos bladego pojecia albo środkow  nie ma to zainwestuje max 2Kzł total z obudowa, a mysle ze raczej nawet blizej 1Kzł powinna sie znalexc duzo wieksza grupa docelowa

zastosowanie tanich i starszej generacji glosnikow (przykladowo seas ca17rly uwazam bdb glosnik za swoje pieniadze a zbudowany jak z lat 80-ch) nie uwala projektu na poziomie klasy grania. Oczywiscie technicznie moga byc slabsze od nowoczesnych konstrukcji ale z kolei nowoczesne konstrukcje moga sie wielu osobom mniej podobac jako wlasnie technicznie (czyt detal ponad bryłe dxwieku) brzmiące.

Nowe konstrukcje robi sie najczeciej nie dlatego ze jest pomysl na lepsze tylko zeby byl szum medialny. W mentalnosci ludzi siedzi zaleznosc nowe=lepsze iw  wielu dziedzinach tak jest. Niestety w weilu w tym audio neikoniecznie.

Najwieksze zdziwko ostatnich lat w temacie stare vs nowe zalapalem na zeszlorocznej prezentacji AS Sulek audio gdzie prehistoryczne KEF graly dla mnie po prostu lepiej niz wspolczesne na jakiejkolwiek prezentacji w jakiej bralem udzial.
A zeby bylo smiesznie powinienem dopingowc nowe bo sa coaxy a stare klasycznie ulozone po obudowie, byc moze szczesliwa konfiguracja byc moze lepiej dobrany repertuar ale nowe pozostawiaja mnie obojetnym a stare naprawde spoko jak dla mnie.



Niemniej SBA majatkuw  sumie nie kosztuja, przyzwoite glosniki a plusem jest to ze faktycznie nowoczesniejsze i doplaca sie za technike. Czy sie przelozy na dxwiek ? Tu juz duzo zalezy od ulozenia kolumny.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
16-10-2016, 15:16
Witowa juz nie jest oficjalnym dystrubutorem SBA. Wyprzedaja juz tylko resztki zapasow.