Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

cadam

  • 4401 / 5888
  • Ekspert
09-10-2016, 16:56
Dla MTM na SBA raczej wyjdzie podłogówka http://www.troelsgravesen.dk/SBAcoustics-61-MFC.htm

Rumcajs

  • Gość
09-10-2016, 17:03
temat forumowego horna ciagnie sie od lat i nic nie wskazuje na szybki szczesliwy koniec
Nadzieja, że z tym projektem nie będzie tak samo ale pod warunkiem, że kierownictwo obejmie melo.

no problemo, od tej pory sie nie wtracam. Powodzenia, trzymam kciuki.

Zawsze Ciebie uważałem i uważam nadal za osobę na poziomie, posiadającą wiedzę i umiejętność korzystania z niej co nie jest dość powszechne, ale czasem zachowujesz się jak rozhisteryzowana mała panna.

Dzieki za zaufanie ale mysle, ze lepiej gdy kazdy cos od siebie dorzuci. Jesli to ma byc projekt forumowy, to nie projekt melo, tylko projekt wspolny :) Rozwazmy powaznie wszystkie propozycje i bedzie mozna cos zdecydowac.

Uściślę swoją wcześniejszą wypowiedź bo macie problemy z właściwym jej odczytaniem albo ja zbyt skrótowo podszedłem do niej. Otóż temat ten nie posuwa się do przodu a to wskutek "dialogu" pomiędzy lancasterem i tetejro. Panowie! Macie obaj sporo wiedzy napakowanej w zwoje mózgowe i chwała Wam za to, ale w zasadzie Wasze wypowiedzi to "koncert życzeń", koncert wiedzy i wzajemna wymiana różnych pomysłów niestety nie posuwająca projektu do przodu. Potrzebny jest ktoś, kto weźmie to wszystko w garść i konsekwentnie będzie pchał ten"audiofilski wózek".
Czy na czele szpitala musi stać lekarz? Do zarządzania nim potrzeba sprawnego managera a do leczenia ludzi fachowców w białych fartuchach, z odpowiednimi dyplomami w kieszeni, wiedzą i doświadczeniem. I o to mi chodzi: w projekcie potrzeba sprawnego managera, który zbierze i przeanalizuje wszelkie pomysły i podejmie (w końcu) jakieś decyzje.
Teraz rozumiecie?

lancaster

  • Gość
09-10-2016, 18:26
Propozycje juz są, nikt nie ma nic przeciwko zeby melo podjal decyzje. Nie czaje w czym widzisz problem ze mną ?
Jak sa takie sytuacje jak ta nie pcham sie bo liczy sie wynik a nie napierdalanka, pryznajmniej dla mnie.
Nawet jesli nie do konca bedzie to moja wizja lepiej pomoc komus w realizacji dowolnej niz zeby znow byla tradycyjna dupa :-)

W kazdym razie moj wpis czytaj jako : nie ma problemu, nie bede robil pod gorke osobie ktora da rade prowadzic temat. swoje propozycje wrzucilem. Nie ma niestety nieskonczonej ilosci glosnikow ktore mozna brac pod uwage.
tk jak pisalem wolalbym tm na pojedynczym midbasie ze wzgledu na koszt (1 driver mniej), z drugiej strony mtm jest oryginalniejsze cow  takim projekcie jest uwazam plusem.

Rumcajs

  • Gość
11-10-2016, 00:30
Ja Ciebie lan rozumiem. Tylko, że ja odebrałem wcześniej Twój wpis w kategoriach : "a to ja zabieram swoje zabawki i idę z tej piaskownicy". Może tak jest iż czasem źle się rozumiemy czy też niewłaściwie interpretujemy swoje wypowiedzi.

tetejro

  • 2745 / 2978
  • Ekspert
14-10-2016, 20:56
@ rumcajs > TPL-150 w kolorze srebrnym to chyba całe domowienie tej Beymy było.

Dla kogo kolumna - oczywiście dla bywalców hipermarketów którzy kiedykolwiek raczyliby odwiedzac fora audiofilskie choćby przypadkiem. Dlatego konstrukcja o budowie jak najbardziej klasycznej.

@ melo >  jestem za zestawem podłogowym - kwestia racjonalnosci porządny hi-fi i tak ni epowinien stac na szafce a stojak zajmuje miejsce i wymaga dodatkowej pracy. Ale mozna tez zrobic dwie wersje podłogowa i podstawkową.

Nie widziałem Visatonów metalowych za 200-250 złorych. Al170 kosztuje chyba ponad 400 ? Gdyby kosztował 200-250 to byłby juz atrakcyjną propozycją.

Poprawka "blaszane Visatony" - melo mial n amylsi blaszane kosze a ja membrany :-) Blaszaki Visatona sa tanie ale WS 170 S słabo sie nadaja do b-r. Mozna by wybrac wersje 4-omową albo eksperymentować z dokładaniem magnesu w przeciwnej polaryzacji co mogłoby dac w efekcie lepsze parametry do mniejszych objętosci b-r. Jednak to nadal jest trochę zbyt prosty głosnik.

Monacory - w tej chwili tylko SPH-176 czyli model stosowany w poprzednej linii Xaviana. Produkcja niemieckiego LPG- tego od Etona. Ale parametry ryzykowne, Monacor potrafi je zmienać bez zmian nazwy modelu.
Cena około 250 złotych czasem można kupic taniej za około 200zł.. Głosnik jest zbudowany podobnie do Scan Speaka Discovery czyli mała cewka 1" na stosunkowo dużej membranie 6,5". Przy podobnej cenie lepszym wyborem dla DIY byłby Discovery. Róznia sie jednak materiałem membrany wiec zapewne róznice brzmieniowe będą istotne.
« Ostatnia zmiana: 14-10-2016, 21:29 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2978
  • Ekspert
14-10-2016, 20:58
z firm jakie mozna wziac pod uwage jest jeszcze Tang Band. Nie wiem czy Polink jeszcze sprzedaje i co ma w ofercie
Niewiele. Słabo z dostępnościa i mam wątpliwości co do powtarzalności ich produkcji. Zbyt duzo rodzajów w małych seriach.

cadam

  • 4401 / 5888
  • Ekspert
14-10-2016, 21:03
Aluminiowe Visatony są za drogie i przestarzałe. Najsensowniejszymi midbasami są polipropylenowe SB Acoustics

cadam

  • 4401 / 5888
  • Ekspert
14-10-2016, 21:09
Można zrobić podłogowe MTM i podstawkowe TM

tetejro

  • 2745 / 2978
  • Ekspert
14-10-2016, 21:12
moja propozycja

http://www.sbacoustics.com/index.php/products/midwoofers/mfc/6-sb17mfc35-8/

tweeter + http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/zubehoer/wg148r.html

Jeśli tweeter ma pracować bez WG to może być http://www.sbacoustics.com/index.php/products/tweeters/dome/sb26adc-c000-4/
http://www.troelsgravesen.dk/SBA-tweeters.htm

SBA MFC - gorszy na basie od NRX i mniejszy zakres mocy liniowej

WG148R - były problemy z dostepnoscia - przez jakis czas znajdował się już w archiwalnych produktach. Miałem w reku to WG i jest tylko do głosników z paskim korektorem. Nie da się zamontowac na kopułce SBA - nawet wkretów nie ma jgdzie przełożyć bo tam jest od spodu cienki plastik. Do tak małych głosników WG nie jest konieczne.

Z SB lepsze sa kopułki pierscieniowe, jak 29RDC

cadam

  • 4401 / 5888
  • Ekspert
14-10-2016, 21:19
Przedstaw swoją propozycję tetejro

tetejro

  • 2745 / 2978
  • Ekspert
14-10-2016, 22:06
Twoja propozycja jest dobra. Tylko SBA NRX i 29RDC
Mam zastrzeżenia do małej Re tego głosnika w iukładzie MTM moze wyjsc niska impedancja.
A drugie, to uzywanie tych głosników w Sounddecco - kolumnach seryjnych z Audiowitowy. Bedzie kojarzone z klonowaniem konstrukcji.

Nie znam brzmienia S-S Discovery. Patrząc jedynie po parametrach to Monacor SPH-176 wypada nieco lepiej mocowo niż Scan Speak 18W-8434G00 w mininimalnie mniejszej obudowie sie zmieści 22-20 litrów przy pdobnym strojeniu na 44-45hz i ma wyższy Re - 6,6om zamaist typowo 5,3-5,7 dla SBA czy S-S.
Lepiej nadaje się do układu MTM.
Ma troche niższą efektywnosć od S-S ale wyższą od SBA.
Mozna go czasem kupic taniej ze żródeł innych niż Monacor.pl bo głosnik nie jest popularny.

Ale ta niska popularnosć moze być tez wadą. Mało kto słyszał i wie o co chodzi nie zweryfikowane ilosciowo rozbieżnosci parametrów. Głosnik wygląda też dość nieciekawie z tym blaszanym koszem i bez wpustów pod wkręty - trzeba stosowac wkręty soczewkowe żeby sensownie wygładały - resztą w przypadku Scan Speaków Discovery także.

Na wysokie dałbym Seasa 27 aluminiowego - nowsza kosztuje ponad 200zł. starszą mozna kupic za 160. Róznice minimalne bez znaczenia praktycznie. Ale wiele osób nie lubi tego brzmienia (mnie ono nie przeszkadza). Nie sprawdzałem efektywnosci wzgłedem pary S-S czy Monacorów.
W układzie MT nie powinno byc problemów moim zdaniem strome filtrowanie na 2k Hz i będzie wtedy podniesienie SPL przy 15k Hz o 3-5db. Taka nierównomierność na wysokich jest akceptowalna, ten głolśnik brzmi czysto (niektórzym przeszkadza że sterylnie).

Albo wersja z Seasem 27TTF tkaninowym. Filtrowanie ostre na 2,5kHz - tego słyszałem tylko w kolumnach

Albo Scan Speak Discovery D2606 - tego nie słyszałem. Słyszałem wiele Vif z tej serii 27PL35 Ale obecne Discovery moga być mocno inne brzmieniowo od starcyh Vif bo nawet przebiegi spl nie wyglądaja w nich identycznie.

Pozostaje jeszcze pytanie czy to ma byc sprzet racjonalny kosztowo  czy może byc na bogato? Bo celowo szukam najtańszych głosników przy okazji nie trzeba będzie tak mocno oszczędzać na zwrotnicy.
« Ostatnia zmiana: 15-10-2016, 00:02 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2978
  • Ekspert
14-10-2016, 22:25

Problem w tym, ze w zakresie ceny ponizej 200-250 nie ma naprawde dobrych glosnikow.

Tonsil gdn 17 100, ktory na papierze jest git, ale to loteria, bo nie wiadomo co dostaniemy w pudelku.

No własnie, a co wiesz o tym dziwnym Tonsilu? Parametry podaja od jakiegos innego głosnika  z katalogu ProTonsil, głosnik nowy wygląda inaczej - ma papierową membranę niemalowaną i jakby wiekszy kapsel. Kosz też w szczegółach inny z wentylacja pod zawieszeniem.
Ciekawe czy ktoś mierzył wszystkie TSy tego głosnika bo te podane przez Tonsil w sklepie są raczej wyssane z palca.

Daytony, godne uwagi raczej RS180P - wersja z papierową membrana - chyba nie jest dostepna w Polinku byc moze wersja aluminiowa jeszcze wystepuje. I tu podobnie jak Peerless HDS głosniki o tych samych oznaczeniach mają różne parametry TS, rózne Bl i z tym zwizane inne przebiegi spl.
« Ostatnia zmiana: 14-10-2016, 22:35 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5855
  • Ekspert
15-10-2016, 01:22
No własnie, a co wiesz o tym dziwnym Tonsilu? Parametry podaja od jakiegos innego głosnika  z katalogu ProTonsil, głosnik nowy wygląda inaczej - ma papierową membranę niemalowaną i jakby wiekszy kapsel. Kosz też w szczegółach inny z wentylacja pod zawieszeniem.
Ciekawe czy ktoś mierzył wszystkie TSy tego głosnika bo te podane przez Tonsil w sklepie są raczej wyssane z palca.

Obecny gdn 17 100 ma te sama nazwe, co protonsilowski, ale jego membrana jest inna. Jest papierowa, ale nieimpregnowana. To jest docieta membrana z gdn 20. Mam jedna sztuke z nowej produkcji i w pomiarach, jakie robilem dawno temu, jest podobna do tego, co podaje producent. Zastanawiam sie co by mi przyslali jakbym kupil druga, do pary...
W kazdym razie cewka jest 35mm, wykonanie spoko. Ogolnie uwazam go za dobry glosnik w swojej cenie, jesli tylko Tonsil da rade utrzymac potwarzalnosc jego produkcji. Bede musial sie skusic i zamowic drugi do pary.

tetejro

  • 2745 / 2978
  • Ekspert
15-10-2016, 09:20
Zainteresowałem sie tym głosnikiem po tym jak trafiłem  na cos podobnego o nazwie Audaphon MB 18-8. To jakas marka nonamowa sygnowana przez niemiecki sklep Strassacker Kosze sa na pewno z tego samego zródła.

Ten z GDN 17 100  ProTonsilu także mógł mieć membrane wycinana z 20. O ile wiem te głosniki to były praktycznie prototypy, albo jakaś pierwsza seria.

Bez wzgledu jak jest robiony trzeba zweryfikować parametry tego głosnika. Tonsil nie ma go w swoim katalogu, jest tylko na stronie sklepu gdzie zaznaczono ze jest na magazynie, ale parametry TS są zmyślone. W tym ProTonsilu też parametry były rozbieżne.

tetejro

  • 2745 / 2978
  • Ekspert
15-10-2016, 10:15
A może coś na bardziej popularnych tonsilach?

Wersje podstawkowe







Wersja hajjjendowa z Vifą xt :-)



- to nic że nap...dala cewką o nabiegunnik, ważne żeby  SZmoc była :-)

Oraz rozszerzenie do wersji podłogowej czyli 3 drożnej :-)



Najbardziej zniechęcajace w Tonsilach jest grono jego użytkowników. Sądząc po tych filmikach. Typowy zestaw to Yamaha z wystawki albbo wzmacniacz DIY minimum 150 watt i 5" głosnikczek Tonsila w za dużej obudowie żeby mocno dudnił.