Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

lancaster

  • Gość
09-10-2016, 12:23
Rumcajs, rozumiem. Wrzuć swoj projekt zobaczymy za jakis czas ktory cieszy sie popularnoscią.
Ja nawet nie mam złudzeń. Ludzie i tak wybiorą "pudełka na buty". Zwłaszcza gdy "ładniejsza połowa" będzie mieć głos decydujący a i skłonność do ryzykanctwa nie występuje.

ciesze sie ze mamy ustalone

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
09-10-2016, 12:32
Zdecydujcie sie ostatecznie jaka forme ma miec ta kolumna. Podstawkowa czy wolnostojaca. Potem mozna dumac dalej.

lancaster

  • Gość
09-10-2016, 13:10
a jaki midbas proponujesz Melo, bo od tego zależy

objetosc wyniknie z zastosowanego glosnika niskosredniotonowego. Przegrod bym nie dawal, jak wyjdzie podlogowa to spoko, jak monitor to jesli komus nie bedzie odpowiadalo stawianie go na standzie zawsze moze sobie zrobic podlogowke z pregroda.


Wolabym podlogowke - ze wzgledu na popularnosc rozwiazania.

Rumcajs

  • Gość
09-10-2016, 14:11
do glosnikow estradowcyh juz sie nie przkonam, przerobilem ich zbyt wiele.
Jakoś przez rok grałeś na coaxialach z Beymy. Jak przez rok to chyba źle nie było, co? Mam na myśli tę parkę wystawioną ostatnio na alledrogo. Drogo nie było i na dodatek skrzynka za free pod warunkiem "odbioru bezpośredniego" :D

Dipol nie, tl nie, tylko skrzynka z pierdzifleksem jakich miliony. Ale nudzicie:))
I już piąta strona tych ustaleń i na razie nic z nich nie wynika. Ale "pierdzifleks" to wg naszych dwóch forumowych magów jest wytwór wysoce oryginalny ;)

To ja mam propozycję na obudowę przy wielkości komory dla midbasu w kategorii podstawkowej. Może przednia ścianka sięgałaby do podstawy zamiast dwóch przednich nóg? Z tyłu standardowo dwie nogi i rzecz jasna podstawa, która zapewniałaby stabilność konstrukcji. Zawsze można dodać 4 ścianki i dołożyć kolejny bas (front już w zasadzie mamy) lub na dole dokładamy trzy ścianki i mamy komorę balastową.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
09-10-2016, 15:09
Midbasy Discovery, to calkiem niezly wybor. Duza efektywnosc przy duzym Sd to nie w kasze dmuchal. Moze nie maja takich mozliwosci na basie jak modele z wyzszych serii, ale to opcja warta rozwagi. Rowniez Peerless 180 HDS/Scan z tweeterem HDS/Scan speak. To takie typowe rozwiazania 2 way, ale bardziej naciskalbym na 2.5 drogi lub MTM. Przy dwoch midbasach mozna nieco zejsc z Sd i wybrac np najnowsze Sba z nizszej polki ( nie Satori ). Np aluminiaki NAC maja dosc elastyczne parametry, ktore pozwalaja zarowna na BR jak i TL czy MLTL. Tutaj klasyczny MTM nie moze zagrac slabo.

Jak zwykle wszystko rozbija sie o kwestie kasy ale jesli mamy mowic o czyms, co moze nawiazac walke z audiofilskimi kolumnami znanych producentow, to nie co sie oszukiwac i trzeba minimum 1500-2000 na same przetworniki.

Problem w tym, ze w zakresie ceny ponizej 200-250 nie ma naprawde dobrych glosnikow. Okej, sa blaszane Visatony, jakies starocie Monacora, oklepany juz STX AWX, Tonsil gdn 17 100, ktory na papierze jest git, ale to loteria, bo nie wiadomo co dostaniemy w pudelku. Ewentualnie Dayton DA175, glosnik tani, z dobrymi opiniami, potrzebuje tweetera zdolnego do grania z niskim podzialem, zagada w TL/MLTL, do MTM calkiem git ( projekt zapha). Fountekami glowy bym sobie w ogole nie zawracal. Seria studio Beymy to stare kapcie, ktorych ceny poszybowaly tak w gore, ze przestaly byc juz dawno ciekawym wyborem.

Z tego wszystkiego chyba najciekawsza oferta do klasycznego 2 way jest zakup w Audiotrans... Peerleesow 180 HDS plus HDS tweeter. Choc ja bym poszedl za cosiem i wciagnal MTM. Taki zestaw swoja dynamika i mozliwosciami na basie, moze konkurowac z nie jednym 3 way.

Rumcajs

  • Gość
09-10-2016, 15:23
temat forumowego horna ciagnie sie od lat i nic nie wskazuje na szybki szczesliwy koniec
Nadzieja, że z tym projektem nie będzie tak samo ale pod warunkiem, że kierownictwo obejmie melo.

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
09-10-2016, 15:31
ale bardziej naciskalbym na 2.5 drogi lub MTM. Przy dwoch midbasach mozna nieco zejsc z Sd i wybrac np najnowsze Sba z nizszej polki

Od dawna jestem za MTM i do tego waveguide dla wysokotonowego. Na midbasa można jeszcze rozważyć http://www.daytonaudio.com/index.php/loudspeaker-components/loudspeaker-drivers-by-series/reference-series/rs180p-8-7-reference-paper-woofer-8-ohm.html

lancaster

  • Gość
09-10-2016, 15:38
Melo problem nie w osiagach tylko brzmieniu, ofzywiscie mozesz wrzucic TL-ke na Discovery jak projekt forumowy :-)
Sam korzystac z nich nie bede, widocznie nie mam do nich ręki

lancaster

  • Gość
09-10-2016, 15:42
Propozycja z tanszymi sba spoko uwazam, mtm tez spoko. Wolalbym zeby kolumna byla faktycznie 8ohm, ale pojscie w ta strone nie jest zlym pomyslem, podrozy nieco ale za to "widac" za co :-)

lancaster

  • Gość
09-10-2016, 15:43
temat forumowego horna ciagnie sie od lat i nic nie wskazuje na szybki szczesliwy koniec
Nadzieja, że z tym projektem nie będzie tak samo ale pod warunkiem, że kierownictwo obejmie melo.

no problemo, od tej pory sie nie wtracam. Powodzenia, trzymam kciuki.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
09-10-2016, 15:47
Nie sadze, aby dzis w dobie nowoczesnych wzmacniaczy, trzymanie sie impedancji 8 bylo zasadne. Kazdy, porzadny wzmacniacz radzi sobie z impedancja 3-4 ohmow bez problemu.

Nadzieja, że z tym projektem nie będzie tak samo ale pod warunkiem, że kierownictwo obejmie melo.

Dzieki za zaufanie ale mysle, ze lepiej gdy kazdy cos od siebie dorzuci. Jesli to ma byc projekt forumowy, to nie projekt melo, tylko projekt wspolny :) Rozwazmy powaznie wszystkie propozycje i bedzie mozna cos zdecydowac.

lancaster

  • Gość
09-10-2016, 16:11
melo, spoko dzialaj jak uwazasz, trzymam kciuki. 

lancaster

  • Gość
09-10-2016, 16:21
z firm jakie mozna wziac pod uwage jest jeszcze Tang Band. Nie wiem czy Polink jeszcze sprzedaje i co ma w ofercie

lancaster

  • Gość
09-10-2016, 16:36
"Rozwazmy powaznie wszystkie propozycje i bedzie mozna cos zdecydowac."

OK. Budzet wzrosl z proponowanych 1K na 1,5-2K mozna wziac wiecej glosnikow pod uwage ale tez uwazam ze wraz ze wzrostem ceny spada zainteresowanie.

Do tej pory

zawodnicy midbas (17cm -18cm) :
- Scan Discovery
- SBA
- 180 hds

tweetery :
- Morel
- Seas
- Scan hds (uwazam OK ale cena)

sprawdxcie ceny, przed chwila rzucilem okiem na 180hds w lauspekershopie 418szt wiec 4szt glosnikow 1700zł do tego tweetery...