Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
08-10-2016, 21:44

Owszem, moja propozycja jest "mglista", ale już działa: dojdą TPL'e i temat docelowych głośników mam zamknięty (chyba że przyjdzie ochota na trzecią piętnastkę). Siądę wtedy na poważnie do tematu docelowej "dechy". Dużo ostatnio czytam, oglądam - kręcą mnie frontowe krzywizny jak w JAMO. Wszystko przede mną.

A teraz sobie zażartuję z Ciebie i zacytuję klasyka : "tetejro niczego nie zbuduje". Cóż ... ja przynajmniej coś tam z moich przemyśleń urzeczywistniam .

Tetejro juz dawno zbudował i to nie jedno. Wykazywac się nie musi i sie mu nie chce.

Natomiast w OB dla takich duzych głosników estradowych, to ta decha musi być naprawdę dechą bardzo solidną. Więc nie jest prawdą że obudowa będzie nadzwyczaj łatwa wykonaniu i każdy sobie wytnie brzeszczotem w piwnicy. Zresztą dla kogoś akceptującego tak wysoki koszt przetworników i gabaryty to obudowa będzie najmniejszym problemem wykonawczym.
Oczywiście OB z krzywiznami i ramami, to będzie jeszcze trudniejsze wykonawczo i bedzie miało coraz mniej z właściwości dipola
« Ostatnia zmiana: 08-10-2016, 22:14 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
08-10-2016, 22:01
bas do 20cm, tweeter calowy, jak by wziac visatona woofer to pchnalbym tam jakiegos tanszego Morela (zeby nie bylo podejrzen o wyssany z mlekiem matki antysemityzm ;-)). 1Kzł glosniki i zwrotnica moze sie zamknie. Powinno z tego wyjsc niezłe granie, przy okazji i pod tranzystor i pod lampe. Moglby miec wyzsza efektywnosc, moznaby dopalic magnesem remat do przemysenia. Ew inny midbas, moze Gradient tyle ze zakup w IT bow  Polsce nie widzialem.
Morel ma dystrybutora.
Visatona W200S plus dodatkowy magnes i jest nieprodukowany już W200SC (prawdopodobnie to by trzeba jeszcze zmierzyć) W obudowę 26 litrów b-r. Tylko on miał takie podniesienie 1-3khz które trzeba by opanowac - nie słyszałem tego głosnika na średnich to był basowiec z Experience V20.

Gradienta sprowadzi QBA z Gdańska. Z tego co wiem to nadal ma głosniki z IT w swojej ofercie tylko trzeba się za każdym razem umawiać z nim na cenę. Gradienty sa rózne, ale zawsze to jest chińszczyzna wyselekcjonowana przez IT (Morela też miał QBA)

Ostatnio pojawiły się w Polsce starsze modele Seasa Prestige. Chodzi o kopułki aluminiowe gdzie są wersje produkowane obecnie po cenie 200-220 zł,  a model nieprodukowany o takim samym wyglądzie i parametrach  (różnica tylko w materiale zawieszenia kopułki) kosztuje 150zł. Tak samo z modelami No-ferro.

Moznaby tez spórbować adaptacji 8" midbasa estradowego z zestawów Monacora na przykład z jakims driverem kompresyjnym od Eminence albo od Beymy . Może z Beymą kopułkową serii studio? A może drozej - dac RFC L800? Takie konstrukcje miałyby wysoka efektywnosć i trzeba by jeszcze pomyśleć jak obnizyć ich EBP - na przykład dajac cewki o dużej rezystacji, zeby wyprodukować niższe zejście basowe. Chyba ze nie zależy nam na dużej efektywności i małej obudowie, to odpuszczamy wszystkie głośniki estradowe.

PS. Klasycznym pomysłem o którym już wspominałem jest projekt na Scan Speakach Discovery. Marka wieksza niz te głosniki ale na 6,5" midwooferach i jakiejś kopułce seri PL27 od dawnej Vify powinno się udac cos klasy ESA Ostinato 2000. Tylko ze to będzie mało oryginalne konstrukcyjnie - z drugiej jednak strony nie widziałem dotąd wielu konstrukcji na tych głosnikach - Discovery jakoś mało popularne są.
« Ostatnia zmiana: 08-10-2016, 22:18 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
08-10-2016, 22:45
do glosnikow estradowcyh juz sie nie przkonam, przerobilem ich zbyt wiele. Po prostu inne zalozenia projektowe, do naglosnien a nie pelnopasmowego grania 8calowce, 10 cali juz by sie cos wybralo ale basu w rozumieniu domowej nawet 7 calowki (chodzi o proporcje z reszta pasma bo p....e rzecz jasna wieksze) nie ma sie co spodziewac. To samo 12 cali, dla mnie po prostu niesatysfakcjonujace w relacji gabaryt/mozliwosci. Do tego znane mi estradowe midbasy (a jest tego sporo Eminence Beymy, Faitale BMS, B&C) maja surowy typ grania. One po prostu potrzebuja miec wpompowane W zeby zaczac rozmawiac a ta rozmowa i tak średnio gładka.

lancaster

  • Gość
08-10-2016, 22:49
Scanow Discovery prywatnie nie lubie (midbasy) powiewaja sucharem, robilem na nich swego czasu 3 way ktory combo na Seasie zjechlo bez problemu. Dynamika OK jak na ten budzet ale profil grania dla mnei techniczny.

lancaster

  • Gość
08-10-2016, 23:03
heh wlasciwie to robilem jeszcze 2 way na Discovery (3 way bylo na 15cm i 22 na dole a 2 way na 17 cm midbasie) tyle ze tych 2 drog nawet na gotowo nie slyszalem. Mierzylem tylko i projektowalem zwrotnice, poxniej ogladalem tylko wyniki pomiarów (suma + indywidualne) złożylo sie ladnie, facet zadowolony :-)

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
08-10-2016, 23:18
Jesli chodzi o s-s Discovery dodałem je tu trochę samolubnie. Mam po prostu skrzynki zrobione dawno temu pod Vify. Midbasu dawo już nie mam, a te Discovery pasowałyby do objętości.

Wychodzi z tego ze pozostaje z tanich rozwiazań w oversized Visaton W200S. Dodać mu magnes do nabiegunnika i zobaczyć co to da. Sprawdziłem parametry i chyba wersja SC ekranowana nie miała pozostałych parametrów identycznych z wersją S - na oko za duży wzrost BL w stosunku do spadku Qts.

Jeżeli dodatkowy magnes podniesie BL o te 12% to już jest głosnik pasujący do obudowy 25 litrów niemal idealnie. Nie mam tylko pojęcia jakby on zabrzmiał na tonach średnich. Widziałem taki Rosyjski filmik z jakiegos forum gdzie wstawił tego W200S w kolumne MB Quart 490MSC. Nie wiem czy dłubał przy zwrotnicy. Grało to przez yutuba raczej szczupłym dżwiekiem, bas sie tam nie zaznaczał ale punktował dosć dobrze, średnich było za dużo.
Kopułki z tego MB Quarta były dostepne jakis czas temu w Conrad Elektronik za około 100zł - sprzedawali jako zamienniki Tonsilowskich GDWK 10/80T - chyba tylko dlatego ze Tonsil kiedys produkował kolumny dla MB Quart i także z tymi kopułkami z QL-40C

znalazłem ten filmik
- tu MB Quart z Visatonem

a tu oryginalny
« Ostatnia zmiana: 09-10-2016, 00:31 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
09-10-2016, 00:39
Dipol nie, tl nie, tylko skrzynka z pierdzifleksem jakich miliony. Ale nudzicie:))

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
09-10-2016, 08:26
To może t-l zaproponujesz ??? :-D Tylko mały problem -  t-l na 8" mały nie bedzie.

Lancaster dąży do czegoś niedużego grającego większym dżwiekiem niz typowe kolumienki. Dlatego b-r na 8" sam sie nasuwa na myśl. Tylko trzeba głosnik wybrać, który się do tego nadaje.
« Ostatnia zmiana: 09-10-2016, 08:39 wysłana przez tetejro »

Rumcajs

  • Gość
09-10-2016, 09:23
PS. - nie słyszałem jeszcze o TPL-75, pewnie cos nowego. Ale TPL-150 był na tyle fajny że wypuścili nawet jego udomowiaoną wersje w cenie ok. 1400. A TPL-200 jeszcze lepszy ale za ok. 2000 zł.
Cena nawet 1000 zł za sztuke to nadal dużo. Żyjesz w Polsce, a propnujesz ceny atrakcyjne dla POlaków. To na pewno nie zdobędzie popularności.

Nie jestem do końca pewien, ale chyba od dwóch lat mówi się o TPL-75. Nie wiem też o jakiej "udomowionej" wersji TPL-150 piszesz.
http://beyma.com/products/diapharagmtweeters
Tu masz wersje AMT od BEYMY i ja tam nie widzę domowej wersji 150-tki. Literka H w oznaczeniu wskazuje na zamontowaną tubę. Właśnie "domową" wersją 150-tki jest TPL-75: mniejsza moc, mniejsza efektywność, niższa cena, mniejsze wymiary głośnika i diafragmy i wszystkie związane z tym konsekwencje.

Nie zrozumiałeś. Chodziło mi o to ze taki projekt mna NIE BYĆ oryginalny. ma być jak najbardziej akceptowalny i sprawdzony. Opatrzony żeby nikt ni eczuł dylematu w rodzaju "a co powie żona?"
Ewentualnie gdyby projekt  miał być escentryczny, to przynajmniej nich bedzie tani żeby ten jego konstrukcyjny ekscentryzm przełamać. Niech to moze będzi edipol w rodzaju pomysłu Smólskiego.
To zadam pytanie: do jakiego typu klienta będzie skierowany ten projekt? Do czytelnika for internetowych poświęconych szeroko pojętemu audio stacjonarnemu (niech będzie audiofilskich), czy też stałego bywalca galerii handlowych?
Pytam się dalej: OB to ekscentryzm a BR już nie? Obudowy otwarte i odgrody są konstrukcyjnie rzecz biorąc starszymi niż zamknięte, BR, TL etc. No właśnie: obudowy typu TL czy tuby będą właśnie takim "ekscentryzmem" konstrukcyjnym. Pierwsze za znaczne skomplikowanie budowy wewnętrznej, a drugie za wygląd i rozmiary.

Nie mam nic do Tonsilu. Jego głośniki były pierwszymi jakie zakupiłem za pierwsze zarobione pieniądze. Dzisiaj wszakże mamy o wiele większy wybór, że nie wspomnę o postępie technologicznym, w którym TONSIL zasnął w pewnym momencie.

OB jednak jest technicznie łatwiejsza do wykonania. Płytę i tak kupić trzeba i w miejscu zakupu przytną na żądane rozmiary z precyzją neurochirurga. Nawet krawędzie okleją, chociaż jak ktoś się uprze to zrobi to w domu. Otwory na głośniki każdy zrobi sam a wszelkie niedoskonałości krawędzi otworu zamaskuje kosz głośnika. Wykonanie skrzynki w domu jak sądzę przekracza możliwości i umiejętności przeciętnego Kowalskiego. Pozostanie mu najbliższy miejscu zamieszkania stolarz lub forumowa skrzynka o ile takowa powstanie.

lancaster

  • Gość
09-10-2016, 10:15
tetejro, stare papierowe Vify były naprawde spoko glosniki, charakterem grania blizej do nich Seasom niz Discovery


Melo, basrefleks wybralem ze wzgledu na kompaktowosc i popularnosc a takze wystarczającosc do osiągniecia bdb basu, jest to obudowa malo skomplikowana do samodzielnego wykonania.

masowosc projektu moze uwalic
- koszt
- gabaryt
- trudnosc wykonania
- niewielka oryginalnosc

zalozylem ze glosniki 1Kzł bo tyle sporo osob wysupla. Basrefleks ze wzgledu na bryle, ew. celowa kosmetyka glosnikow i topologia zwrotnicy. Dodatkowo wcisnalbym ten basrefleks na front obudowy ew od dolu.

Przykladowo TL-la z nieruszanymi glosnikami na klasycznych zwrotnicach jest ciekawa Twoim zdaniem poza  skrzynka która dla Ciebie jest oryginalniejsza od basrefleksu ?

Powiem tak, dipol czy TL-ke beda budowac ludzie jako projekty autorskie ale jako projekt forumowy przynajmniej ja tego nei widze.
Propozycja taka jak dla Rumcajsa, zapodaj projekt TL jesli chcesz sie podzielic, to by byl pierwszy przypadek w historii forum kiedy otwierany jest projekt a zamiast projektu nie wychodzi tradycyjnie sporo gadania tylko 3 projekty, 2 ryzykowniejsze bardziej egzotyczne i jeden tradycyjny z bajerami. Kazdy wybierze sobie cos dla siebie.

Rumcajs

  • Gość
09-10-2016, 10:46
masowosc projektu moze uwalic
- koszt
- gabaryt
- trudnosc wykonania
- niewielka oryginalnosc
Nie zgadzam się z powyższymi, przynajmniej nie ze wszystkimi:
-"gabaryt" - odpada bo tu nie powstanie przysłowiowa "szafa tylko coś do parunastu, parudziesięciu litrów pojemności
-"niewielka oryginalność" - ktoś będzie patrzył na "oryginalność konstrukcji" jako na najważniejsze kryterium "robić" czy "nie robić"?

Zgadzam się wszakże, że projekt może zostać uwalony głównie przez: koszta i trudność wykonania.

zalozylem ze glosniki 1Kzł bo tyle sporo osob wysupla. Basrefleks ze wzgledu na bryle, ew. celowa kosmetyka glosnikow i topologia zwrotnicy. Dodatkowo wcisnalbym ten basrefleks na front obudowy ew od dolu.
Odpuść sobie dół obudowy bo a nuż ktoś zechce wstawić w meblościankę (jego wybór) a poza tym wymusi robienie dziury w standzie, bo zakładam że projekt będzie "podstawkowy".

Przykladowo TL-la z nieruszanymi glosnikami na klasycznych zwrotnicach jest ciekawa Twoim zdaniem poza  skrzynka która dla Ciebie jest oryginalniejsza od basrefleksu ?

Powiem tak, dipol czy TL-ke beda budowac ludzie jako projekty autorskie ale jako projekt forumowy przynajmniej ja tego nei widze.
Propozycja taka jak dla Rumcajsa, zapodaj projekt TL jesli chcesz sie podzielic, to by byl pierwszy przypadek w historii forum kiedy otwierany jest projekt a zamiast projektu nie wychodzi tradycyjnie sporo gadania tylko 3 projekty, 2 ryzykowniejsze bardziej egzotyczne i jeden tradycyjny z bajerami. Kazdy wybierze sobie cos dla siebie.
Czy ja proponowałem TL??? Tylko posłużyłem się przykładem.

Ja robię OB w konfiguracji:2x15" + 6,5" + AMT na stronę, z aktywną zwrotnicą (2-3 drożną do wyboru, obecnie podział na dwie drogi przy 250Hz) i pasywną zwrotką dla sekcji s/w + klasyczny wzmak dla tej sekcji(2x80W) i class D(2x300W) dla basów. Jak skończę to nie omieszkam podzielić się fotami. Potrwać to może jeszcze trochę. Może skończę w pół roku.

lancaster

  • Gość
09-10-2016, 10:57
Rumcajs, rozumiem. Wrzuć swoj projekt zobaczymy za jakis czas ktory cieszy sie popularnoscią.


To nie polityka. Kiedys na forum mialem dyskusje teologiczną na temat zalozenia z fizyki kwantowej mowiacego ze ksiezyc nie istnieje kiedy na niego nie patrzysz. Jak doszło do propozycji zakladu o 10zł  urok prysł i dyskusja sie skonczyła :-)


Naprawde nie mam zlych intencji, wrzuc projekt przekonamy sie, bede kibicowal. Zero uwag z mojej strony od tej pory. Dipol na TPL 6nd i 2 szt 15 cali wyglada spoko. Dajesz.

Rumcajs

  • Gość
09-10-2016, 11:10
Natomiast w OB dla takich duzych głosników estradowych, to ta decha musi być naprawdę dechą bardzo solidną. Więc nie jest prawdą że obudowa będzie nadzwyczaj łatwa wykonaniu i każdy sobie wytnie brzeszczotem w piwnicy. Zresztą dla kogoś akceptującego tak wysoki koszt przetworników i gabaryty to obudowa będzie najmniejszym problemem wykonawczym.
Oczywiście OB z krzywiznami i ramami, to będzie jeszcze trudniejsze wykonawczo i bedzie miało coraz mniej z właściwości dipola
www.meble.pl/p768067,plyta-meblowa-egger-u321-st15-czerwien-chinska-2800x1032-36-mm.html
www.meble.pl/p768021,plyta-meblowa-egger-u999-st2-czarny-2800x1032-36-mm.html

Można sobie wklepać wymiary i przeliczyć koszty. Przytną, okleją i wniosą paczuszkę do domu. Warto rozważyć podział panelu na 2-3 części (jedna na sekcję sw a druga lub dwie na basy). Zawsze to można później wymienić jedną w przypadku zmiany przetwornika a i może wyjść taniej to cięcie bo automat na stronie jakoś dziwnie działa i nie układa tak jak ja sobie zakładam.

Rumcajs

  • Gość
09-10-2016, 11:12
Rumcajs, rozumiem. Wrzuć swoj projekt zobaczymy za jakis czas ktory cieszy sie popularnoscią.
Ja nawet nie mam złudzeń. Ludzie i tak wybiorą "pudełka na buty". Zwłaszcza gdy "ładniejsza połowa" będzie mieć głos decydujący a i skłonność do ryzykanctwa nie występuje.

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
09-10-2016, 11:55
Są jakieś głośniki niskotonowe nadające się do dwudrożnego OB?