Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

lancaster

  • Gość
08-10-2016, 17:11
Rumcajs, ja ma bryle +3 ale widze ile odgroda zajmuje a ile kolumna na nawet 20cm midbasie.

Rumcajs

  • Gość
08-10-2016, 17:49
Każdy z nas ma inne warunki  lokalowe. Dlatego też forumowy projekt nie musi być w wersji "mini", może być też w wersji gabarytowo większej dla tych, którzy mają warunki by postawić coś większego. Trzeba też wziąć pod uwagę możliwości czy umiejętności "rzeźbienia" obudów. Jakakolwiek skrzynka, jeśli ma ładnie wyglądać, będzie wymagała zachodu przy własnoręcznej budowie lub sporych wydatków gdy zlecimy ją stolarzowi. OB ma to do siebie, że kawał porządnej (czyt. grubej i ładnej) płyty z obrobieniem krawędzi kupimy zdecydowanie taniej lub w miarę posiadanych zdolności zrobimy je sami.

a teraz błysnę żartem :)

ja ma bryle +3
Przydatne gdy się robi siku .... ;)

Rumcajs

  • Gość
08-10-2016, 17:54
http://www.audiodesignguide.com/HiEff/HiEff2.html

Mam dwie odgrody z takimi czterema 15. Różnica w objętości i zajmowanym miejscu jest oczywiście na korzyść po stronie OB.

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
08-10-2016, 19:25
Jak 12 cali za duze, to dac trzy 10 calowki :)

lancaster

  • Gość
08-10-2016, 19:30
Rumcajs, nie ma problemu, jak chcesz to mozesz wrzucic swoj projekt jako oficjalny AH, gdzie mieszkasz ?

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
08-10-2016, 20:02
Rumcajs, nie chodzi o to kto ma jakie warunki lokalowe. Chodzi o to że taki projekt powinien być popularny, by ludzie chcieli go kopiować.
Wpitolic po dwie 15" w drzwi od starej szafy i Beyme TPL, z których każdy będzie kosztowł jak przypuszczam po 1200 złotych, to każdy potrafi. Tylko nikt tego nie zechce skopiować, bo ma niekceptowalny poziom oryginalnosci do ceny.

Przyznaj jednak, że pomysł Smólskiego na OB z prostego i taniego 12" Tonsila był bardziej oryginalnym niż Twoja propozycja (na razie dość mglista). On zrobił coś niepopularnego technicznie ale za to taniego, co mogło dać dobry stosunek brzmienia do ceny - przełamujący tę zniechęcajacą "oryginalność" konstrukcji.
A ty zachęcasz do konstrukcji dla dziwaków (2x15" plus driver na stronę???) w cenie bardzo dobrego projektu komercyjnego. Takiej której nikt - nawet mający do wydania 10 tysiecy na DIY - nie  skopiuje zanim nie upadnie na głowę z wysokich schodów.

http://www.audiodesignguide.com/HiEff/HiEff2.html

Mam dwie odgrody z takimi czterema 15. Różnica w objętości i zajmowanym miejscu jest oczywiście na korzyść po stronie OB.

Na korzyść po stronie OB jest przede wszystkim mozliwość wykonania zestawu dipolowego który gasi fale pod kątem prostym od płaszczyzny ekranu. Co w większości pomieszczń jest bardzo korzystne.
« Ostatnia zmiana: 08-10-2016, 20:07 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
08-10-2016, 20:30
chocby na uszach stawac najpopularniejszy bedzie przyzwoity basrefleks (znany i rozumiany) 2 way (2 glosniki mniejsze komplikacje zrotki a i na 1 szt glosnika wyzszy budzet). Gdybym mial obstawiac to wentylowalbym z przodu uwazam to rozwiazanie za brzmieniowo gorsze ale "łatwiej ustawic w pomieszczeniu" (zbiorowa świadomosc :-)).

Takich projektow jest w  pyte a przekonywanie kogos ze akurat Twoja konstrukcja jest pod jakimis sonicznymi wzgledami lepsza mija sie z celem, raz ze nieeeleganckie a dwa ze nawet wyciagajac dxwięk pod "średnią krajowa" kilku osobom moze nie rpzypasc do gustu.
Potrzebny jest wiec jakis bajer w konstrukcji (moze filtry eliptyczne moze series) odrozniajacy ja od innych (modyfikacje glosnikow np. ale nie takie dla modyfikacji tylko celowe pod projekt), tego typu rzeczy interesujące. Wziecie 4 stockowych glosnikow i machniecie na nich projektu nawet extra dogranego ma mniejszy sens, takie rzeczy są w stanie zrobić wszyscy na odpowiednim poziomie zaawansowania.

Z drugiej strony projektowac glosniki pod projekt zeby był genetycznie DIY i nowatorski zarazem 10000% nie ma sensu ze wzgledu na dostepnosc powtarzalnch komponentów a i koszt wykonania pojedynczego przetwonika jest pzy kupnym seryjnie robionym zupelnie inny.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
08-10-2016, 20:49
Na pewno basrefleks będzie bardziej akceptowalny. Przede wszystkim więcej ludzi się nim zainteresuje. Nie będzie miał tej bariery "ekstrawgancji" w konstrukcji.
Pozostanie tylko bariera ceny.

A co proponujesz?
Jakaś typowa miniaturkę, klasyczny 2-dr czy oversized?
No i czy ma być dorgo czy raczej jednak liczymy sie z kosztami?

Rumcajs

  • Gość
08-10-2016, 20:54
Rumcajs, nie ma problemu, jak chcesz to mozesz wrzucic swoj projekt jako oficjalny AH, gdzie mieszkasz ?
Ostatnio panuje taka dziwna atmosfera na forum, że po prostu boję się podać swój adres zamieszkania.

Rumcajs, nie chodzi o to kto ma jakie warunki lokalowe.
Większość osób mieszkających w bloku ze względu na ograniczoną powierzchnię nie zbuduje odgród więc forumowe kolumny powinny być pudełkowe.
Jak widać dla części osób warunki są istotne.

Rumcajs, nie chodzi o to kto ma jakie warunki lokalowe. Chodzi o to że taki projekt powinien być popularny, by ludzie chcieli go kopiować.
Wpitolic po dwie 15" w drzwi od starej szafy i Beyme TPL, z których każdy będzie kosztowł jak przypuszczam po 1200 złotych, to każdy potrafi. Tylko nikt tego nie zechce skopiować, bo ma niekceptowalny poziom oryginalnosci do ceny.
Acha, a forumowe "dwudrożne pudełko na buty" to będzie bardzo oryginalne? Żaden laik (czytaj: osoba niezarejestrowana na AH) po wejściu do lokum nie krzyknie z zachwytu: "O mój Boże! Toż to te słynne kolumny Kowalsky!".

Właśnie OB są oryginalne bo chyba nieczęsto spotykane w domach? Wczoraj odwiedził mnie kolega z Kanady. Popatrzył na moje "drzwi od szafy", posłuchał różnych płyt. Tudzież i moich tłumaczeń co i jak działa i dlaczego. Wychodząc stwierdził, że ma dużo do przemyślenia w temacie OB.

Forumowy projekt winien być popularny, tylko ja pod tym stwierdzeniem rozumiem również możliwość wykonania w domowych warunkach obudów do głośników. Nie każdy ma stolarnię w domu. Budowa OB to prostota cepa. Przy okazji: TPL-75 kosztuje 1023 zł sztuka.

Przyznaj jednak, że pomysł Smólskiego na OB z prostego i taniego 12" Tonsila był bardziej oryginalnym niż Twoja propozycja (na razie dość mglista). On zrobił coś niepopularnego technicznie ale za to taniego, co mogło dać dobry stosunek brzmienia do ceny - przełamujący tę zniechęcajacą "oryginalność" konstrukcji.
Odrobiłem lekcję na tonsilowskich dwunastkach chcąc się przekonać jak to jest z OB. Wynik doświadczenia był taki, że stwierdziłem iż warto podążać tą ścieżką.

... był bardziej oryginalnym niż Twoja propozycja (na razie dość mglista).
Owszem, moja propozycja jest "mglista", ale już działa: dojdą TPL'e i temat docelowych głośników mam zamknięty (chyba że przyjdzie ochota na trzecią piętnastkę). Siądę wtedy na poważnie do tematu docelowej "dechy". Dużo ostatnio czytam, oglądam - kręcą mnie frontowe krzywizny jak w JAMO. Wszystko przede mną.

A teraz sobie zażartuję z Ciebie i zacytuję klasyka : "tetejro niczego nie zbuduje". Cóż ... ja przynajmniej coś tam z moich przemyśleń urzeczywistniam .

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
08-10-2016, 20:55
Potrzebny jest wiec jakis bajer w konstrukcji (moze filtry eliptyczne moze series) odrozniajacy ja od innych (modyfikacje glosnikow np. ale nie takie dla modyfikacji tylko celowe pod projekt), tego typu rzeczy interesujące. Wziecie 4 stockowych glosnikow i machniecie na nich projektu nawet extra dogranego ma mniejszy sens, takie rzeczy są w stanie zrobić wszyscy na odpowiednim poziomie zaawansowania.

Mam kilka propozycji rozwiązań rzadko spotykanych w fabrycznych kolumnach.

lancaster

  • Gość
08-10-2016, 21:01
bas do 20cm, tweeter calowy, jak by wziac visatona woofer to pchnalbym tam jakiegos tanszego Morela (zeby nie bylo podejrzen o wyssany z mlekiem matki antysemityzm ;-)). 1Kzł glosniki i zwrotnica moze sie zamknie. Powinno z tego wyjsc niezłe granie, przy okazji i pod tranzystor i pod lampe. Moglby miec wyzsza efektywnosc, moznaby dopalic magnesem remat do przemysenia. Ew inny midbas, moze Gradient tyle ze zakup w IT bow  Polsce nie widzialem.
Morel ma dystrybutora.

lancaster

  • Gość
08-10-2016, 21:09
"Ostatnio panuje taka dziwna atmosfera na forum, że po prostu boję się podać swój adres zamieszkania."


masz racje Rumcajs, podasz adres a taki almagra urządzi Ci w chacie 50-te urodziny Snoop Dogga...wiesz co tam sie dzieje ? lepiej ze nie wiesz.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
08-10-2016, 21:37
Rumcajs, nie chodzi o to kto ma jakie warunki lokalowe. Chodzi o to że taki projekt powinien być popularny, by ludzie chcieli go kopiować.
Wpitolic po dwie 15" w drzwi od starej szafy i Beyme TPL, z których każdy będzie kosztowł jak przypuszczam po 1200 złotych, to każdy potrafi. Tylko nikt tego nie zechce skopiować, bo ma niekceptowalny poziom oryginalnosci do ceny.
Acha, a forumowe "dwudrożne pudełko na buty" to będzie bardzo oryginalne? Żaden laik (czytaj: osoba niezarejestrowana na AH) po wejściu do lokum nie krzyknie z zachwytu: "O mój Boże! Toż to te słynne kolumny Kowalsky!".

Właśnie OB są oryginalne bo chyba nieczęsto spotykane w domach? Wczoraj odwiedził mnie kolega z Kanady. Popatrzył na moje "drzwi od szafy", posłuchał różnych płyt. Tudzież i moich tłumaczeń co i jak działa i dlaczego. Wychodząc stwierdził, że ma dużo do przemyślenia w temacie OB.

Forumowy projekt winien być popularny, tylko ja pod tym stwierdzeniem rozumiem również możliwość wykonania w domowych warunkach obudów do głośników. Nie każdy ma stolarnię w domu. Budowa OB to prostota cepa. Przy okazji: TPL-75 kosztuje 1023 zł sztuka.

Nie zrozumiałeś. Chodziło mi o to ze taki projekt mna NIE BYĆ oryginalny. ma być jak najbardziej akceptowalny i sprawdzony. Opatrzony żeby nikt ni eczuł dylematu w rodzaju "a co powie żona?"
Ewentualnie gdyby projekt  miał być escentryczny, to przynajmniej nich bedzie tani żeby ten jego konstrukcyjny ekscentryzm przełamać. Niech to moze będzi edipol w rodzaju pomysłu Smólskiego.

PS. - nie słyszałem jeszcze o TPL-75, pewnie cos nowego. Ale TPL-150 był na tyle fajny że wypuścili nawet jego udomowiaoną wersje w cenie ok. 1400. A TPL-200 jeszcze lepszy ale za ok. 2000 zł.
Cena nawet 1000 zł za sztuke to nadal dużo. Żyjesz w Polsce, a propnujesz ceny atrakcyjne dla POlaków. To na pewno nie zdobędzie popularności.

Rumcajs

  • Gość
08-10-2016, 21:38
"Ostatnio panuje taka dziwna atmosfera na forum, że po prostu boję się podać swój adres zamieszkania."


masz racje Rumcajs, podasz adres a taki almagra urządzi Ci w chacie 50-te urodziny Snoop Dogga...wiesz co tam sie dzieje ? lepiej ze nie wiesz.
Raczej obawiam się, że wpadniesz z tym jak mu tam .... Jacykówem ... .

lancaster

  • Gość
08-10-2016, 21:44
tak tak wiadomo, jak raz zapadł to nie puści :-)