Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
27-03-2018, 13:14
Nie chciałbym byc wieszczem, ale jezeli miałbym wydać kilka stówek na głosnik to jednak z ostrozności najpierw przyglądam się oficjalnym parametrom. A oficjalnie to 12br70 nie zagaja dobrze w obudowie BR. W obudowie zamkniętej pewnie lepiej ale to jest nadal duza skrzynia o parametrach raczej dla  "audiofili".  Ich wielkosc moze być nieakceptowalna, podobnie jak GDN 30/60 tylko ze jeszcze drożej.

PS. załózmy że Beyma 12br70 mogłaby sie sprawdzic w OZ 60 litrów lepiej niż przerabiany GDN 30/60/1. Załózmy ze także na średnich tonach brzmiałaby lapiej.
To jaki głosnik - najlepiej tubowy do niej zaproponujesz? Taki którynie zetnie nabywcy z nóg swoja cena detaliczną - wiec jakies TPLe Beymy i neodymy kompresyjne raczej odpadają.


PS2. Moja kocepcja z tubą GDWT 12-19/150 też ma wady, które moga ja zdyskwalifikowac mimo niskiej ceny. Największa polega na tym , ze nie wierzę w powtarzalność parametrów tych wyrobów z Tonsila. Gdyby były takie jak w dawnych katalogach, to moja zwrotnica powinna wystarczajaco wygładzic przebieg. Może byłoby podbarwienie drugą harmoniczną ale  może być akceptowalne, to by trzeba dopiero posłuchać.
« Ostatnia zmiana: 27-03-2018, 13:23 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5856
  • Ekspert
27-03-2018, 14:05
Nie uwazam, ze gralo to zle w BR. Dzwiek byl zywy i wciagajacy. Poza tym tez mozna sprobowac dokleic magnes, albo zrobic linie transmisyjna. W klozecie basu bylo tyle co kot naplakal.

Ludzie lacza ten glosnik z tanim BMS 4524 i to sie sprawdza. Tez testowalem takie polaczenie i bylo ok. Mozna wyrwac parke za 250zl. Pewnie mozna uzyc tez znacznie tansze glosniki, ale ja tego nie sprawdzalem. Tam musi byc podzial w okolicach 1.8-2khz lub nizej.

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
27-03-2018, 14:17
To juz bedzie duzy zawodnik na wysokie tony.

GDWT 12-19/150 mozna połaczyc z  GDN 20/100/3 - spore klopoty. Ale czytałem że taki zabytek z krótka i małą cewka - czyli też o manierze gitarowej - GDN 20/55/2 ma całkiem równe odtwarzanie średnich tonów.

PS. Twór mógłby wyglądac w ten sposób jak na rysunku. Kwadrat na dole obudowy to tubowy Bass-reflex stosowany kiedys przez np. Hans-Deutch lub Einbacher Audio (nawiasem firma z Poznania to moze macie go blizej, bo kiedyś człowiek znikł z rynku i jakby słuch o nim zaginął).
Rozwiązanie BR miało wewnątrz obudowy dodatkową deskę którą można było wsuwac w światło szczeliny BR i w ten sposób regulować częstotliwość strojenia obudowy. To taka ciekawostka raczej ale chodzi o bardziej estradowy wyglad.

Obudowa jakies 30-35 L objętosci strojona tak na 35-40 Hz. Wymiary obudowy na rysunku - jak widać byłaby dość mała w porównaniu z jakąkolwiek konstrukcją na 30cm basowcu. W najprostszym wariancie złozona z płyty wiórowej w taki sposób ze krawędzie przednie sa widoczne - poprostu maznięte nitrem zeby się nie kruszyły i przeszlifowane drobnym papierem ściernym żeby nie były szorstkie, przednia ściana jest wgłębiona na ok. 4-5mm - to takie pseudo podfrezowanie pod głosniki - przestrzeń między głosnikami mozna wypełnić filcem, gumą albo okleić HDFem i podfrezować otwór pod głośnik - to wersja casual :-) industrial :-) stampunk :-) czy jakoś tak.
« Ostatnia zmiana: 27-03-2018, 19:22 wysłana przez tetejro »

Yotomeczek

  • Gość
27-03-2018, 21:46
EEE taki wynalazek trochę - jaką to będzie mieć efektywność z tym 20cm tonsilem?
Wąskie kolumienki są dla kobit...
Ja bym optował za sprawdzoną Beyma 12br70 + jakaś sprawdzona tuba na górę (BMS czy coś...)
Nie idźmy w totalny budżet, bo szkoda pary. Jak tuba na górze to niech to ma chociaż 92-95dB efektywności - wtedy zaczyna grać muzyka i nie umiera jak się ciut głośniej zrobi...

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
27-03-2018, 23:35
86db / 4 om
beyma bedzie miała 90db / 8 om i tak samo krótki bas. Jak ktos chce miec szafe w domu to idzie do Ikei a nie do sklepu z głosnikami ;-)

Generalnie Beyma nie robi dobrych głosników domowych. Ich estradowe sa ok ale najnowsza seria studio to jakies nieporozumienie. Nawet temu Tonsilowi nie podskoczą ;-)

meloV8

  • 1552 / 5856
  • Ekspert
27-03-2018, 23:51
Wlasciwie nie ma zadnej, nowej serii studio, bo nawet to co jest dzis, jest od wielu lat. Problem z tymi glosnikami jest w ich cenie, ktora od pewnego czasu poszybowala w gore i dzis sa po prostu nieoplacalne. Oczywiscie poza paroma modelami, ktore nie maja swoich odpowiednikow chocby u Tonsila.

lancaster

  • Gość
28-03-2018, 09:46
I dobrze, bo kasa niewiele wieksza, a gwarancja dobrego dzwieku jest. Z komercyjnych kolumn Horns mummy jest na Beymie. Ja robilem na tym spore monitory do malego pubu. Mialy dosc dziwne proporcje, bo musialy byc wcisniete w ich miejsce docelowe.
https://ssl.diyaudio.pl/i/15531/yh2yabj0weiwon22cvag_1400256493.jpg

Na beymie powstaly rowniez fajne kolumny Kartogen, jednego z forumowiczow


Moze daloby sie to z grac z waszym ulubionym perszingiem z Zeusa ;]

to sa te kolumny Mirka o ktorych pisalem, gray lądnie, ale jakbym mial robic to co zrobilo juz wiele osob .....no ;-)
nie zacheca mnie nawet fakt ze jakims cudem uchowala mis ie w domu jeszcze para 4524.
Poza tym co to za frajda zrobic paczke na glosnikach z gory skazanych na jakis tam mneijszy lub wiekszy sukces.

Zabawa sie zaczyna kiedy bierzemy perszinga i gitarowe 30cm co to grac nie moze .... :-)

Poza tym w przypadku Tonsilu gdn chodza po 140 perszingi po 80 wiec za 450 mamy kpl glosnikow na w sumie spora kolumne, a jak to zagra...albo nie zagra ...w kazdym razie ja sobie wkrecilem taka wizje :-D

 

lancaster

  • Gość
28-03-2018, 09:56
o ! to moze powiem tak, byly kiedys kolumny WLM na eminece 10 cali i perszingu wlasnie, cena 10Kzł + i ludzie generalnie nie marudzili, w Polsce wiadomo roznie bywalo, "tonsil nie moze grac". Plusem 30ki tonsila jest cena w stosunku do Eminence, pod wzgledem basu na pewno lepsze to bedzie od monitora divy, srodek z tej 30ki ciezko powiedziec jak sie ma przy Eminence, robilem kiedys paczki na 10cx i cos tam jeszcze pamietam wiec jakos sie odniose. Ucziciwe pwoiem ze wtedy uzylem bmsa 38mm zamiast perszinga, po porownaniach. Eminence ma plus uwazam ze jest coaxem, takie tam luxnie przemyslenia. Bas pewnie wyjdzie mniejszy jak z BEymy, choc 30cm moze dac lepsza skale tak ajkos to widze na ta chwile

lancaster

  • Gość
28-03-2018, 09:57
"Nawet temu Tonsilowi nie podskoczą ;-)"

brawo tetejro ;-)

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
28-03-2018, 10:37
No niestety ale nowe wydania Beymy Studio mimo jednakowych oznaczeń mają inne parametry. Ich nowe basowe od 5 cali do 12 cali z tej serii są bardziej mułowate. Poprzednie tez nie były jakieś przyjazne dla małych obudów BR ale jednak miały nieco wyższe Bl-e.
Dodawanie magnesów do Beymy 12br70 może poprawić sytuacje ale to nie będzie już taki tani zabieg ze względu na rozmiar –134mm średnicy magnesu mimo że to nadal mało jak na głośnik o estradowym rodowodzie, jednak dostępność magnesów w tym rozmiarze jest  mniejsza i cena wyższa w porównaniu z takim GDN 30/60/1.
Ten Tonsil ma naprawdę mały magnesik jak na swój rozmiar –110mm średnicy, małą cewkę 35mm średnicy wentylowaną przez karkas i chyba aluminiową – nie wiem dokładnie bo na przestrzeni wielu lat ten głośnik był wielokrotnie zmieniany.

Pozostaje jeszcze kwestia obudowy. OZ 60 litrów robi z niego tak naprawdę monitor, tylko przerośnięty. Dodanie magnesu poprawi przebieg w zakresie 80 Hz – będzie mniejsze podniesienie spl, ale można też spróbować wygładzić ten zakres zoblem – o ile to będzie konieczne, bo może odsłuch zdecydować inaczej. Zwrotnica na pewno będzie potrzebować wyższego rzędu, z pułapkami rezonansowymi w celu wyrównania przebiegu do 3 k Hz .
A może dałoby się obniżyć pasmo jakąś mocno wytłumiona tubą?
Widzę tam wiekszy problem,ponieważ w OZ 60 L Qtc przekracza 1,1 i wypadałoby dać większa obudowę, wtedy będzie słaby mocowo.

PS. mogę bardziej bombastycznie - nawet napisać że tonsilowski perszing jest najlepszym tubowym głosnikiem na świecie ;-)
« Ostatnia zmiana: 28-03-2018, 10:42 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
28-03-2018, 10:54
Ale żeby melo znowu nie dostał piany na ustach, to powiem że robiłem tez symulacje Beymy 12BR70 v2 z dodatkowym magnesem. I gdyby przewidywania się sprawdziły to taki głosnik byłby bardzo przyzwoitym wyborem nawet do obudowy 80-90 litrów BR. Mimo ceny chyba ok. 300 zł., która nie jest już az tak powalajaca w porówananiu do Tonsili, a dużo nizsza od np. SB-Acoustics w tym rozmiarze (ok. 1200 zł.).
Poleciłbym kazdemu zafascynowanemu Altusami. Jako przyzwoitą alternatywę do konstrukcji 3-drożnej która ma szansę na dobre zrównoważone brzmienie (do tego 5np na średnie i 2030 na wysokie)

PS Beyma ma tez głosnik 8BR40/N z magnesikiem 90mm średnicy jeszcze tańszym do ekranowania i 1" cewką - który może nadawać się do mojego pomysłu z perszingiem
https://www.beyma.com/getpdf.php?pid=8BR40/N
Ale w tym wypadku na papierze Tonsil wygląda lepiej.


PS2 - widze również ze Beyma poprawiła parametry 6B30/P. Mniejsze Qes, mniejsze Vas. - Qts 0,5 zamiast 0,62. Po dołozeniu magnesu ekranujacego głosnik moze miec juz naprawde przyzwoite parametry. Szkoda ze jest taki paskudny z wyglądu i ma tę niepotrzebną osłonę zawieszenia.
https://www.beyma.com/getpdf.php?pid=6B30/P
« Ostatnia zmiana: 28-03-2018, 11:52 wysłana przez tetejro »

Yotomeczek

  • Gość
28-03-2018, 14:52
86db / 4 om
beyma bedzie miała 90db / 8 om i tak samo krótki bas. Jak ktos chce miec szafe w domu to idzie do Ikei a nie do sklepu z głosnikami ;-)

Generalnie Beyma nie robi dobrych głosników domowych. Ich estradowe sa ok ale najnowsza seria studio to jakies nieporozumienie. Nawet temu Tonsilowi nie podskoczą ;-)

Projektów wąskich pierdziawek z małą efektywnością są tony...
Po co tuba do 86dB skuteczności?
Mam nadzieję że chociaż transformatorem przytłumiona a nie rezystorem...
Miałem kiedyś takie "audiofilskie" kolumienki o efektywności ok. 85dB i grało to dobrze w bardzo wąskim przedziale głośności. Cicho - blado i nudno, głośniej - pojawiała się magia, ale zaraz łapało to zadyszkę i dupa... już nie mówiąc że o dobrej stopie perkusji można zapomnieć - no ale tak grają małe głośniczki na basie.

lancaster

  • Gość
28-03-2018, 16:05
kupilem 30/60/1, kupilem tez tube z zeusa do moich perszingow, tyle na ta chwile.

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
28-03-2018, 18:40

Po co tuba do 86dB skuteczności?
Mam nadzieję że chociaż transformatorem przytłumiona a nie rezystorem...


Po to żeby grała jak tuba. A proponowaną zwrotnicę do niej już rozrysowałem we wpisie wyżej.

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
28-03-2018, 19:34
kupilem 30/60/1, kupilem tez tube z zeusa do moich perszingow, tyle na ta chwile.
???