Taka ciekawostka dot. Głosnika GDN 30/60/1. Wydaje sie słabowity. Wychyleni eprzeciętne magnesik mały cewka równiez jak na tak duzą membranę. Do tego bardzo wysokie Qts i to nawet duzo za duże do OZ - dl aosiagnięcia liniowości OZ powinna miec jakieś 120 litrów. W ogóle fatalnie wygłada przebieg spl symulowany z parametrów TS przez WinISD.
Ale jest jeden szczegół.
Indukcja w szczelinie 1 T. To znacznie więcej od wszystkich domowych głosników Tonsila w tym rozmiarze, które miały indukcje w okoliczach 0,7-0,8 T przy znacznie wiekszych obwodach magnetycznych.
I tak się składa ze symulacja faktycznego przebiegu spl ni epokazuje tak wielkiego podbicia. W OZ 66 L. w której Qtc powinno byc około 1,4 czyli bardzo źle z punktu widzenia teorii, przebieg SPL wykazuje umiarkowane podbicie i ładnie zaokraglana krzywą opadajacą. Także przerzuty odpowiedzi impulsowej na skali czasu sa bardzo małe.
Podobne zdziwienie miałem kiedys przy pomiarze i odsłuchach GDN 17/100. Głosnik o Qtc 0,48 który nie powinien sie nadawać do BR, małe wychylenie konieczność, wysokiego strojenia, duza zalecana obudowa przez WinISD w której głośnik tracił efektywność albo przy wyzszym strojeniu "podrzucał" bas. A jednak mimo przywilejowania dolnego pasma w zbyt duzej obudowie i limitacji wychylenia, nie bylo wrażenia ze traci kontrolę. Z kolej w o połowę mniejszej obudowie i przy wysokim strojeniu bas stawał się krótszy ale badziej "agresywny" gwałtowny, jednak głosnik nie dudnił mimo na pewno zbyt wysokiej dobroci do BR.
Co ciekawe miał indukcje w szczelinie 1,25 T czyli bardzo dobrze nie tylko jak na tonsila ale w ogóle jak na kazdy głosnik 6".