Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
26-04-2018, 23:38
Ok otworze watek ale w weekend dopiero trochę czasu na skupienie znajdę... Chociaż sensowniej by było gdybyś wydzielił z tego tematu swoje wypowiedzi od momentu opisu brzmienia i odsłuchów porównanwczych u Lutka.

PS. a Wracajac do Altusa czy w zasadzie ALTUSA :-)
Poszukuję informacji najlepiej z pierwszej ręki na temat głosników Tonsil GDN 30/140 G. TO jest ten z Altusa 380. Tonsil ma go tylko w sklepie internetowym. Podane tam parametry tego głosnika uwazam za wyssane z palca. Gdyby jednak nie były wyssane z palca, to byłby doskonały głosnik do OZ w stylu starych Infinity SS2001 albo SM115. Lepszy niż GDN 30/60/3 ko z ZGc - pierwowzoru własnie Altusa 120. Bardzo dobry w bezwzględnym sensie, bo na przykład w OZ 50 litrów miałby Fc przy 53Hz ale F-6 około 38 Hz! Mało kto robi obecnie takie głośniki.
Przypuszczam że to jest tak zwany pic na wodę i fotomontaż, jak wiekszosc tego co tonsilowcy wklejają na stronie internetowej swojego sklepu. Inaczej to fruwaliby juz od dawna w górnych rejonach hi-endu.
« Ostatnia zmiana: 27-04-2018, 08:53 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
27-04-2018, 10:00
Czy przed zamontowaniem tych GDN 30/60/1 robiłes im pomiary? Masz głosniki z najnowszej produkcji?

Bo własnie trafiłem na taki temat z Elektrody. Temat jest coprawda o regeneracji głosników - innych bo od Midltona, ale zrobionej na recone kit współcesnie produkowanym przez nowy Tonsil. Czyli na zestawie elementów który w założeniu klejony jest z jednakowych elementów i na formie odpowiadającej kompletnemu głosnikowi.

lancaster

  • Gość
27-04-2018, 10:36
glosnik nowy kupiony z tonsilu, wyglada OK, w kadym razie innego raczej nie maja, pod reka mam w tej chwili clio, , moge machnac pomiar w dlugi weekend.

Gustaw

  • 3853 / 3308
  • Administrator
27-04-2018, 12:17
:-D :-D :-D

Ech poeci.... szaba, daba, da, amore :-)

Swojego Altusa za to,
Do samego Rio de Janiero
Wyśle nie kto inny,
tylko nasz Tetejro.

:-)


Tak zupełnie poważnie to na serio szykuje się ciekawy projekt na którym mogą skorzystać rzesze audiofilów.

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
27-04-2018, 13:24
Zobaczymy:-) Weekend w Rio???

PS. druga sprawa która mnie zastanawia z jakim wytłumieniem robic obudowę dla GDN 30/60/1. Tj. dużo, mało, czym jak rozłożone w środku itp. Trzecia sprawa - czy stosować pułapke RLC na rezonans obudowy zamkniętej?
I związane z tym zagadnienie kluczowe - jak te czynności wpływaja na zmianę dobroci układu głosnik-OZ, czyli jak rosnie owa akustyczna objetość pozorna i w jaki sposób wpływa na przebieg spl w zakresie basu, charakterystyke mocy i przebieg impedancji.
« Ostatnia zmiana: 27-04-2018, 13:41 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
27-04-2018, 18:36
Próbuje zasymulowac rzeczywisty przebieg spl tego GDNa 30/60/1 w innym programie. okazuje się ze wycgodzi lepiej niż sie spodziewałem. Trzeba brac pod uwagę ze WinISD nie pokazuje faktycznego zachowania głośnika w obudowie. Dopiero podstawiajc przebieg ciśnienia zdjęty z głosnika mozna powiedziec więcej. No i własnie - to wielki epodbicie które wystepuje na symulacji WinISD nie jest takie tragiczne w rzeczyswistości.

jest zaokrąglenie przebiegu spl z górką na 70hz - jak w Altusie 140 ale w OZ jest ono znaczni emniejsze. Po zastosowaniu silnej filtracji otrzymujemy -6db na około 38 Hz od tej górki. Cierpi jedynie na tym efektywnośc powyżej bo spada do około 87 db. Wygląda na to, że 3 drogi na tym gitarowcu też mają uzasadnienie.
Potrzebuje jeszcze przebieg impedancji najlepiej w głosniku na powietrzu albo w obudowie 70 litrów.
« Ostatnia zmiana: 27-04-2018, 18:38 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
27-04-2018, 20:46
tetejro, jestem po 2 browarach, zaraz bede po kolejnych 2 wiec moge byc nieprecyzyjny, ale obejrzyj sobie przebiegi spl wiekszosci HE kolumn, maja popodbijany bas ok 5dB i jakos nikt nie nie placze.  Robimy HE czy jakies smutne bezbasie ?;-)

na takie cos to naprawde siurac, a jak komus bedzie za duzo basu wypcha sobie bude tak ze membrana na stale wylezie wypchnieta ta cudownoscia i zapewniam ze bas bedzie taki jak lubi czyli nie bedzie :-)

Nie fetyszyzujmy spraw drugorzednych, mozna zaprojektowac korekcje imp dla basu i srednich, do zastosowania jak kto lubi, chwila roboty. Mnie tam bardziej interesuje klang  budy zamknietej vs variovent.

Pozdrowienia dla melo za sprawna akcje z przesylka, a ja zamiast robic pije ;-)

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
28-04-2018, 13:06
To też nie fetyszyzuję. Wg mnie w OZ jest znacznie lepszy przebieg niż sie spodziewałem. Chodzi o to, że Win ISD pokazuje teoretyczny przebieg cisnienia dla Qtc zaleznego od przyjętej wielkości obudowy. Powszechnie uznaje się ze Qtc nie powinno przekraczac 1,1 bo powyżej obudowa może juz bumić. Optymalne Qtc -  ze względu na rozciagnięcie basu to 0.707, najcześciej stosuje się obudowy o Qtc 0,8-0,9. Mi wychodzi Qtc powyżej 1,3 dla GDN 30/60/1 w OZ 66 litrów.

WinISD daje pewne mozlwości zmiany Qtc obudowy przez przyjęcie innego parametru Qa czy obniżanie rezystacji zwrotnic. Ale nadal daje to niewiele.
BassBox pokazuje to juz inaczej. On liczy objętość OZ bez wytłumienia - jako akustyczną i podaje nastepnie objetość po zastosowaniu wytlumienia objętościowego. Przykładowo. akustyczne 79 litrów objetosci to dla GDN 30/60/1 faktyczne 66 litrów z wytłumieniem.

Przypadkowo te 66 litrów to jest w zasadzie obudowa Altusa 140 :-) Czyli po zatkaniu tych dwóch srebrnych pituniek z przodu jego obudowy otrzymamy przyzwoitego ALTUSA w OZ :-)

Ale do rzeczy - symulator także pokazuje przywoitą odpowiedż impulsową  - coś na poziomie oscylacji jak w BR tylko o mniejszych przerzutach na osi czasu. Nie jest to ideał do OZ ale na pewno lepiej niz do BR.

Dlatego napisałem ze chyba zrobie ALTUSA (to taka aaronia, bo nie trawie tych kolumn, nigdy ich nie mogłem znieść, ani brzmieniowo ani z wyglądu).
Okazuje się jednak że niewielkimi środkami i bez ingerencji w wygląd dałoby się z nich zrobic przyzwoite OZ, moze nawet przyjemne do słuchania, bo 6" głosniki średniotonowe tonsila brzmiały naprawdę dobrze.

PS. ale uzywane Altus 140 nawet w słabym stanie kosztują jednak wiecej niz koszt wyjazdu po pażdzierze do Castoramy. Ludzie zaczełi je cenić jak złoto :-)
« Ostatnia zmiana: 28-04-2018, 13:12 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
28-04-2018, 21:52

Nie fetyszyzujmy spraw drugorzednych, mozna zaprojektowac korekcje imp dla basu i srednich, do zastosowania jak kto lubi, chwila roboty. Mnie tam bardziej interesuje klang  budy zamknietej vs variovent.


wz jeatem ciekaw co z tgo wyjdzie. Tonsil akurat robi dwa takie zabytkowe głosniki które z varioventem mają szanse zagrac lepiej niż w OZ.
Dawno temu mysłem nat takim otworem BR z elemntem stratnym. Miała to byc rura otakiej długosci by BR był dostrojony na rezonans Fc głosnika w obudowie zamknietej. Nastepnie wypełniona ciasno słomkami i w 1,3 długości przesłonieta filcem. Drugi pomysł prostszy to było po prostu napakowanie OZ objetościowo watoliną i wywiercenie małego otworu z tyłu obudowyjak najdalej od głosnika. Niestety w tamtych czasach ni emiałem mozliwości zeby to pomierzyć czy obliczyć.

A korekcja impedancji obwodem rlc wykonana poprawnie prawie nie zmieni przebiegu spl natomiast zmniejsza wzrost imp. przy Fc do niemal płaskiego wykresu.
Zastanawiam czy ma to wpływ na chrakterystyke obudowy - chodzi o taki przypadek gdyby okazało sie że tony średnie podbarwiane są słyszalnie zakresem basu - własnie od rezonansu obudowy. Czyli, czy rlc na drodze elektrycznej moze spełnić podobna rolę jak element stratny dla dobroci mechanicznej?

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
02-05-2018, 21:19
Taka ciekawostka dot. Głosnika GDN 30/60/1. Wydaje sie słabowity. Wychyleni eprzeciętne magnesik mały cewka równiez jak na tak duzą membranę. Do tego bardzo wysokie Qts i to nawet duzo za duże do OZ - dl aosiagnięcia liniowości OZ powinna miec jakieś 120 litrów. W ogóle fatalnie wygłada przebieg spl symulowany z parametrów TS przez WinISD.

Ale jest jeden szczegół.
Indukcja w szczelinie 1 T. To znacznie więcej od wszystkich domowych głosników Tonsila w tym rozmiarze, które miały indukcje w okoliczach 0,7-0,8 T przy znacznie wiekszych obwodach magnetycznych.

I tak się składa ze symulacja faktycznego przebiegu spl ni epokazuje tak wielkiego podbicia. W OZ 66 L. w której Qtc powinno byc około 1,4 czyli bardzo źle z punktu widzenia teorii, przebieg SPL wykazuje umiarkowane podbicie i ładnie zaokraglana krzywą opadajacą. Także przerzuty odpowiedzi impulsowej na skali czasu sa bardzo małe.

Podobne zdziwienie miałem kiedys przy pomiarze i odsłuchach GDN 17/100. Głosnik o Qtc 0,48 który nie powinien sie nadawać do BR, małe wychylenie konieczność, wysokiego strojenia, duza zalecana obudowa przez WinISD w której głośnik tracił efektywność albo przy wyzszym strojeniu "podrzucał" bas. A jednak mimo przywilejowania dolnego pasma w zbyt duzej obudowie i limitacji wychylenia, nie bylo wrażenia ze traci kontrolę. Z kolej w o połowę mniejszej obudowie i przy wysokim strojeniu bas stawał się krótszy ale badziej "agresywny" gwałtowny, jednak głosnik nie dudnił mimo na pewno zbyt wysokiej dobroci do BR.
Co ciekawe miał indukcje w szczelinie 1,25 T czyli bardzo dobrze nie tylko jak na tonsila ale w ogóle jak na kazdy głosnik 6".
« Ostatnia zmiana: 03-05-2018, 14:46 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
05-05-2018, 15:15
tetejro, mnie tam rzeaczy techniczne interesuja na samym poczatku zeby sie nie wrabac w jakies ewidentne "obok" i w razie problemow. Glosnik jest dosc przyjazny brzmieniowo, bas moze nei najlepszy na swiecie ale naprawde bez wstydu. Duzy fajny dxwiek za nieduza kase. Jeszcze troche to postroje ale tak jak pisalem na koneic maja w docelowych obudowach. Na final wytne jeszcze varioventy i poslucham co sie stanie. Ale to po kilkudniowym przyzwyczajeniu do OZ. No i zamykamy temat od strony projektowej, jak jest koncert zyczen w temacie np. korekcje na pik impedancji basu albo ogolna linearyzacja to sie zmontuje pomierzy i opublikuje.

Przydalby sie do tego jakis oldschoolowy projekt forumowy na np. wzmaku samochodowym i oczywiscie jakis DAC 16 bitowiec obowiazkowo moze byc nos 1543 1545 1541, chyba 1545 bylby najciekawszy bo najmneij tego w sieci a brzmi ładnie, pamietam go jeszcze ze starego Philipsa kolegi forumowego z as.

I taki zestawik zobaczylem, no....calkiem klimatowo, az sie zastanawiam czy nie zrobic :-)

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
05-05-2018, 21:11
Dlatego tez piszę o wrażeniach głównie, z symulacji a nie prawdziwego odsłuchu prawdziwego głosnika. Porobiłem symulacje - bardzo ułomne z powodu małej ilosci danych dla tego głośnika. Na razie wyszlo mi ze moze nie mieć sensu wzbogacanie o tor średniotonowy. Czyli może być z teego cos dla pczątkujących klonerów zest. Tonsil Zeus itp. Zawsze to lepiej niz niszczenie słuchu takim niby disco boomboxem.

U mnie na razie wychodzi zwrotnica 24db/okt i to z korekcja rlc- czyli teoria ładna ale w odsłuchach zazwyczaj cos sie nie udaje. Zaczynam szukac używanych glośników co by taniej to sprawdzić i piły wgłębnej do rozcięcia obudowy stojącej od trzydziestu lat w piwnicy moich rodziców, celem pozyskania sklejki na ten projekt.

Jeszcze troche to potrwa, bo zmieniam robote i czsasu będę miał za mało.

PS.a almagra skierowal me mysli ku starym CDDA Kenwooda. Niektóre ich klocki były na prawde udane. Nie zwracałem wcześniej uwagi na tę markę.

tetejro

  • 2745 / 2979
  • Ekspert
09-05-2018, 19:23
No i co tam ciekawego słychać z tych głosników?

lancaster

  • Gość
10-05-2018, 21:48
niewiele jestem teraz w monachium na szolku.

W kazdym razie mam dobra fote dla estetow ktorym wrodzony gust i smak nie pozwala przełknac sylwetku "altusa" :-)

Ogolnie jedna z ladniejszych prezentacji to uwazam JBL takie stare graty wygladajace jak altus 3 glosniki, przyjemnie sie sluchalo, calosciowo zbluxnie ale mi osobiscie lepiej od "wypasów" tej firmy. Pomijajac bas bo ten z everesta czy K2 jest dla mnei top.

w kazdym razie tetejro zbieram inspiracje ;-)

lancaster

  • Gość
11-05-2018, 18:59
dzis podmienili "altusy" na wieksze monitory z 15calami i tuba....ja wiem czy lepiej ? Wieksza skala na pewno, na prezentacji zabawilem 2 utwory czyli o 3-4 krócej niz na "altusach".
A tu inna wizualna  inspiracja dla forumowych kolumn :