Audiohobby.pl

Znieksztalcenia modulacyjne i ich wpływ na odbiór muzyki w warunkach domowych

meloV8

  • 1552 / 5865
  • Ekspert
05-12-2016, 21:36
Problem polega na tym, ze sam nie rozumiesz co piszesz. Nasluchales sie jakis muzyczek z glosnikow przez jutuba ( przez jakies super glosniki na monacorze czy tonsilu?, czy moze na sluchawkach z nokii 3310? ) i probujesz do tego dorobic jakas ideologie. Bylbys wiarygodny, jakbys te projekty mial w domu i przesluchal, a tak to kolejeny raz cos probujesz wydumac, cos zmyslasz i to wlasciwie nie wiadomo co? Czujesz sie oszukany przez Troelsa i Zapha?? Skoro wiesz lepiej jak sie powinno zrobic, to wez te same glosniki i pokaz wszystkim jak to ma wygladac, bo poki co to tylko tworzysz jakis potok wydumanych basni. Swiat diyowcow bedzie Ci wdzieczny, za pokazanie wlasciwiej drogi..

Zrob cos, zamiast pisac farmazony. Przynajmniej sprobuj, bo poki co jestes zupelnie niewiarygodny.

tetejro

  • 2745 / 2987
  • Ekspert
06-12-2016, 00:13
No raczej trudno żebym „czuł się oszukany” przez guru, których pomysłów nie kupuję. Coś nie trafiasz tą audiofilską erystyką. Problem mają wyznawcy guru – bo ktoś przychodzi i mówi im ze gra do dupy mimo ich „kultu jednostki”, to wywołuje u nich dyskomfort.

Nasłuchałem się muzyczek z yutuba nagranych tym samym sprzętem w tym samym środowisku. I mimo odtwarzania tego na komputerowych logitechach, czy na karcie z CMI po usb ze wzmacniacza, czy na słuchawkach phillipsa - słychać wyraźnie różnice między nimi pokrywające się z różnicami pomiarowymi zestawów.
Dobór muzyki do tych prezentacji mówi sam za siebie. Czyli audiofilstwo trzypłytowe i czeskierekordy wymuszone zdolnościami tych kolumn do plumkania.

Niektóre z tych głośników mam lub miałem, wiem jak powinny brzmieć przy normalnej dla nich filtracji. Zamiast efektów bezmyślnej mody na plumkanie i przywiązanie do idei robienia niskiego podziału bez racjonalnego uzasadnienia potrzeb.

Ty na przykład jesteś przywiązany do idei wyduszenia niskiego basu z malutkich głośników. I nie trafia do ciebie, że nawet jeśli znajdziesz taki głośnik 6” który wyrównuje pasmo przy strojeniu na 30Hz w 40 litrowej obudowie, to bas wyprodukuje do dupy. Nie pomogą mu wymyślne obudowy mltm itp. i nadzwyczajne zdolności wychylenia membrany. Za to w zniekształceniach modulacyjnych poczują się znacznie lepiej.

Ja już zrobiłem dawno to co ty dopiero odkrywasz. Ale ponieważ nie czytasz moich „farmazonów” to tracisz  pieniądze.

fakamada

  • 1066 / 5400
  • Ekspert
06-12-2016, 11:26
tetejro rzadko wtrącam się do pyskówek, ale serio? :

"Nasłuchałem się muzyczek z yutuba nagranych tym samym sprzętem w tym samym środowisku. I mimo odtwarzania tego na komputerowych logitechach, czy na karcie z CMI po usb ze wzmacniacza, czy na słuchawkach phillipsa - słychać wyraźnie różnice między nimi pokrywające się z różnicami pomiarowymi zestawów."

lancaster

  • Gość
06-12-2016, 11:31
i zyli dlugo i szczesliwie ;-)

Melo, Wilson dopiero od niedawna stosuje niskie podzialy ponizej 2K  :
http://www.stereophile.com/content/wilson-audio-specialties-alexia-loudspeaker-measurements#20hqOLivGSsXtqbg.97

wczesniej "po bożemu" okolice 3K :
http://www.stereophile.com/content/wilson-audio-sasha-wp-loudspeaker-measurements#dBPyV8Zjd9St3D5b.97

niemniej uwazam ze jeste jedny z facetow w branzy ktorzy wiedza co robia, produkty moim zdaniem OK

meloV8

  • 1552 / 5865
  • Ekspert
06-12-2016, 15:07
tetejro rzadko wtrącam się do pyskówek, ale serio? :

"Nasłuchałem się muzyczek z yutuba nagranych tym samym sprzętem w tym samym środowisku. I mimo odtwarzania tego na komputerowych logitechach, czy na karcie z CMI po usb ze wzmacniacza, czy na słuchawkach phillipsa - słychać wyraźnie różnice między nimi pokrywające się z różnicami pomiarowymi zestawów."

I wlasnie z tego powodu, nie da sie traktowac powaznie wynurzen tetejro :)

Melo, Wilson dopiero od niedawna stosuje niskie podzialy ponizej 2K  :
http://www.stereophile.com/content/wilson-audio-specialties-alexia-loudspeaker-measurements#20hqOLivGSsXtqbg.97

wczesniej "po bożemu" okolice 3K :
http://www.stereophile.com/content/wilson-audio-sasha-wp-loudspeaker-measurements#dBPyV8Zjd9St3D5b.97

Juz stary Watt puppy na weglowkach mial niskie podzialy :) W Sashy pociagneli wyzej, bo pozwalal na to midwoofer. Po porzuceniu tweeterow Focala, Wilson stosuje jeszcze nizsze dla tego szmaciaka synergy.

"A.M.: Przez wiele lat, praktycznie od momentu powstania modelu WATT, używa Pan nieprzerwanie odwróconej kopułki Focala. Skąd Pana przywiązanie do tego jednego typu głośnika ?

D.W.: Tweeter Focala posiada kilka interesujących właściwości. Jest szybki, jego brzmienie jest bardzo kompletne harmonicznie, a przede wszystkim, pozwala mi na wybranie niskiej częstotliwości podziału zwrotnicy. Inne tweetery, dla zachowania liniowości oraz odpowiedniej obciążalności, wymagają punktu podziału na poziomie 2,5-3 kHz. Zejdź niżej i możesz szybko pożegnać się ze swoim tweeterem. Wierz mi – nic nie brzmi gorzej niż spalony tweeter (śmiech). Tweeter Focala pozwala mi na wybranie relatywnie niskiej częstotliwości podziału zwrotnicy, a to z kolei pozwala na zastosowanie dużego 6,5 calowego głośnika niskośredniotonowego. Przez wiele osób jestem krytykowany za stosowanie tak dużych głośników średniotonowych, zamiast bardziej wyspecjalizowanych jednostek o średnicy 4 lub 5 cali. Mam bardzo dużo doświadczenie z tego typu głośnikami, które stosowałem m.in. w WAMMie. Wiem co potrafią, ale wiem również, czego nie potrafią. Problem z niewielkimi średniotonowcami polega na tym, że nie potrafią wygenerować dostatecznie dużo energii na dole skali, na którym bardzo mi zależy. Nie potrafią oddać uderzenia lewej ręki fortepianu, pudła rezonansowego wiolonczeli czy barytonu. Oczywiście firmy próbują zaradzić temu, odpowiednio wyżej przycinając woofer. Problem z takim rozwiązaniem polega jednak na braku odpowiedniej artykulacji z woofera."

lancaster

  • Gość
06-12-2016, 16:19
wlasnie dlatego, tekstylny ma mozliwosc zejsc nizej, uwazam ze nowe Wilsony sa ogolnie ciekawsze od swoich porzednikow. w kazdym razie wilson nie ustawial niskiego podzialu jako dogmat, nie szukal pod to rozwiazanie glosnika tylko korzystal z niezlego uwazam Focala, a jak sie pojawily nowe mozliwosci to uznal ze lepiej nizej, choc midbas pewnie nadal pozwala na to samo co w  sashy.
Niski podzial to dla mnie taki z Alxi, 1,6-1,8K. 2,5-3K to standardowy podzial dla 25-28mm.
Tez wole wieksze glosniki na środku i tez uwazam ze mniejsze nie robia odpowiedniej roboty na dole swojej skali.  Po prostu nie ma oddechu. A woofery jak zauwazyl Pan David nie zdazaja ale nie dlatego ze sa be z zasady tylko dlatego ze sa tak projektowane, dziwie sie ze z mozliwosciami WA nie zlecil facet odpowiednich zamiast sie borykać.

lancaster

  • Gość
06-12-2016, 16:24
w sumie tez pupa szybki bas nie idzie w parze z niskim zejsciem i xmaxem, w zasadzie jedyne sensowne rozwiazanie jakie rpzychodzi mo do glowy to sekcja basowa aktywna, wtedy mozna zjesc ciastko i miecciastko, ale znow niektorzy pwoiedza ze dol aktywny brrr :-)

tetejro

  • 2745 / 2987
  • Ekspert
06-12-2016, 19:25
tetejro rzadko wtrącam się do pyskówek, ale serio? :

"Nasłuchałem się muzyczek z yutuba nagranych tym samym sprzętem w tym samym środowisku. I mimo odtwarzania tego na komputerowych logitechach, czy na karcie z CMI po usb ze wzmacniacza, czy na słuchawkach phillipsa - słychać wyraźnie różnice między nimi pokrywające się z różnicami pomiarowymi zestawów."

Sam nie wierze w to co powiem ale lancaster stał się moim guru w temacie odsłuchiwania zestawów przez yutuba :-)
Najpierw się z tego śmiałem, potem niedowierzałem, a na koniec spróbowałem :-D
Lancaster ma racje - słychać różnice w nagraniach nawet z yutuba.
« Ostatnia zmiana: 06-12-2016, 19:52 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2987
  • Ekspert
06-12-2016, 19:33
Filmiki z yutuba podałem jako przykład. Bo nawet z komputerowych głosniczków słychac ze cos jest nie tak - w zestawach potrafiacych zagrac tylko plumkajace chillouty. SR71 wyraznie przy tym szumi papierowo - górna na 4k Hz.

Plumkanie jest objawem powszechnym. Słysze to od kilku lat przy różnych okazjach. Kiedys nawet byłem przekonany na takim pokzie ze zepsuł sie odtwarzacz. Ale nie to grało w taki zaplanowny sposób - jakies ESA - takie pochyłe na dwóch 6".

tetejro

  • 2745 / 2987
  • Ekspert
06-12-2016, 19:50
w sumie tez pupa szybki bas nie idzie w parze z niskim zejsciem i xmaxem, w zasadzie jedyne sensowne rozwiazanie jakie rpzychodzi mo do glowy to sekcja basowa aktywna, wtedy mozna zjesc ciastko i miecciastko, ale znow niektorzy pwoiedza ze dol aktywny brrr :-)
Aktywizacja rozwiazuje wiele problemów. Jeszcze wiecej aktywizacja cyfrowa. Ale jest droższa i wymaga bardziej specjalistycznej wiedzy.

Sa jednak pewne zasady których sie nie przeskoczy i których nalezy unikać.
tj. - unikac małych głosników usiłujących zagrac niskim basem - nawet a lbo przede wszystkim kiedy maja mega duże wychylenia objętosciowe jak na swój rozmiar.
Kiedy widzę że głosnik osiaga wyrównanie na basie przy 30 Hz w optymalnej obudowie BR np. 40-60 litrów to wiem ze cos jest nie w porządku.
Znacznie lepszy bas (jakościowo niż ilościowo) uzyska się z takiego 6" któremy wystarcza optymalna obudowa 15 litrów przy strojeniu na 50 Hz. Do głębszego basu wybierac nalezy wiekszy głośnik.
Unikać niskich podziałow takich głosników z 1" "gołymi" kopułkami. Typowy podział kopułki 1" to 2,5k Hz i wynika on z typowego rozmiaru membrany 6-7cm.kw.
Poza tym w zestawach 2 droznych nieprzypadkowo rozpowszechniły sie głosniki 6". One sobie p oprostu jeszcze dobrze radzą z odtwarzaniem tonów średnich do tych 2,5k Hz - oczywiście jesli nie sa to takie głosniki 6", które usiłują udawać prawdziwe woofery (czyli długa cewka, ciezka membrana, niskie Fs, bardziej niż mikra efektywność) - takich 6" należy unikać.

meloV8

  • 1552 / 5865
  • Ekspert
06-12-2016, 20:19
w sumie tez pupa szybki bas nie idzie w parze z niskim zejsciem i xmaxem, w zasadzie jedyne sensowne rozwiazanie jakie rpzychodzi mo do glowy to sekcja basowa aktywna, wtedy mozna zjesc ciastko i miecciastko, ale znow niektorzy pwoiedza ze dol aktywny brrr :-)

Po sukcesie monitorow Watt, Wilson dostawal prosby i zapytania o wspomaganie basu monitorow. Stad zapadla decyzja o module Puppy, ktory mial wspomagac monitory. Dave od razu wiedzial, ze nie ma sensu skupiac sie nad rozciaganiem pasma i postawil na pasmo od okolo 40hz w gore i dwa basy, zeby nadgonic nie tyle efektywnosc, co szybkosc i precyzje malego monitora. Czy mu sie to udalo ? Coz, po wielkim sukcesie i duzej ilosci sprzedazy mozna powiedziec, ze tak. Wiadomo, ze jest to jakis rodzaj brzmienia, ktore sie lubi lub nie, ale w swojej kategorii jest bardzo dobre.

tetejro

  • 2745 / 2987
  • Ekspert
06-12-2016, 20:27
Tym lepiej potwierdza to zalezność, że wiecej basu wymaga wiekszych głosników. Najlepiej wsparcia monitora trzecia drogą. Wyduszanie głebokiego basu z 6" jest dorga do nikąd.
Tak samo jak odejmowanie mu średnichj przy zbyt niskim łączeniu z 1" kopułką.

meloV8

  • 1552 / 5865
  • Ekspert
06-12-2016, 20:41
Tetejro, cos sie tak uczepil tych 6 calowych Sba? Glosniki to nie tylko bas, akurat tak sie sklada ze aluminiaki maja najmniejsze znieksztalcenia ze wszystkich pozostalych w tej grupie, co przeklada sie nie tylko na bas. Co do wielkosci obudowy, to u mnie bedzie cos kolo 40-50litrow, ale dla dwoch glosnikow, a nie jednego.

lancaster

  • Gość
06-12-2016, 20:59
Akurat z Wilsona basu za dobrze nie wspominam, kiedys w ogole robil sci fi z zejsciem w 2 omy i sie to wloklo na wiekszosci prezentacji obok utworu. NAtomiast kolumna dobrze zgrana ogolnie, wczesniejsze lekko stonowane, obecne ekspresyjniejsze, calosc w łądnej barwie. wyrozniajaca przestrzen, dobry kaliber na  ",srednia krajową" bo to jest miara sukcesu a nie lepszosc bezwzgledna. Krotki szybki bas postaw obok napompowanej poduchy i 60-70% wexmie to drugie bo znaja chocby z samochodu, a ludzie lubia to co znaja i znaja to co lubią :-)

to nawet nie przytyk bo kazdy ma prawo do czego tam tylko chce, ale tak to stety wygląda w realu.
zjawisko po prostu

meloV8

  • 1552 / 5865
  • Ekspert
06-12-2016, 21:13
Krotki szybki bas postaw obok napompowanej poduchy i 60-70% wexmie to drugie bo znaja chocby z samochodu, a ludzie lubia to co znaja i znaja to co lubią :-)
Zakladajac sytuacje idealna, stawiamy dwie takie same kolumny, jedna z zejsciem do 30hz lub nizej i druga do 50hz. Ta pierwsza zawsze bedzie przedstawiana jako "wolniejsza" mimo, ze wcale nie jest "wolna", a ta z pasmem do 50 bedzie odbierana jako "szybka". Obecnosc pasma nizszych dzwiekow, zawsze bedzie odbierana jako ciezsze i spowolnione granie, szczagolnie jak naloza sie na to problemy fazowe pomieszczenia.