Audiohobby.pl

Muzykalne głośniki

lancaster

  • Gość
04-09-2016, 14:04
znajac 4ema pomaieszczenie 50-80m2 i kolumny duze, a jak duze to nam 4m mysle sie pochwali ?:-)

pietnascie cali ! pietnascie cali ! pietnascie cali !!! :-)

Haka

  • 2996 / 5153
  • Ekspert
04-09-2016, 14:23
pietnascie cali !

To o wiele za dużo!
Myślę, że 4m, nie ma nawet średniej europejskiej, najwyżej coś jak Azjaci, jakieś 10 cm ;)))

lancaster

  • Gość
04-09-2016, 16:37
nie no mysle ze dobra średnia krajowa czyli 8 cali ma.
Pochwal sie 4m.



;-)

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
04-09-2016, 18:35
Zaczęło się od tego który sprzęt gra muzykalniej a skończyło się na tym kto ma większy sprzęt.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
04-09-2016, 20:21
Tak się kończy gdy do dyskusji właczają sie zwolennicy KODu. Oni zawsze sprowadzą temat do sobie znanych wymiarów. Czyli kto ma jaki rozmiar sprzętu i czy sie o to założy. Bo na tematy muzyczne i techniczne nie mają wiele do powiedzenia i nawet im sie nie chce sprawdzać przekazywanych informacji.

Powiedz lepiej jak idą pracę nad testowaniem 5" SBA w większych obudowach. Nie jestem za bardzo doświadczony w konstrukcjach z tak małymi głośnikami. Sam jestem ciekaw czy sie da z nich wydobć odpowiednią rytmikę na basie.

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
04-09-2016, 20:58
Powiedz lepiej jak idą pracę nad testowaniem 5" SBA w większych obudowach. Nie jestem za bardzo doświadczony w konstrukcjach z tak małymi głośnikami. Sam jestem ciekaw czy sie da z nich wydobć odpowiednią rytmikę na basie.

Zanim zdobędę odpowiednie obudowy to trochę potrwa bo w domu nie mam warunków do ich wykonywania. Sam mogę najwyżej zrobić podfrezowania pod konkretne głośniki.
« Ostatnia zmiana: 04-09-2016, 21:08 wysłana przez cadam »

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
04-09-2016, 21:11
do prób wystarczy Castorama. Zakup płyty wiórowej i paczki wkrętów. Jesli masz frezarkę to problem otworowania z głowy, nie musisz nawet robic podfrezowań w próbnej obudowie.

Ja sobie chyba kupie kolejną frezarkę, w Juli jest za 129 złotych. Tylko mam wątpliwości wzgłedem cyrkla. W ich modelu do jest jeden pręt dystansowy zakończony ostrzem. Trochę to słabo wygląda. W poprzednioej miałem kawałek sklejki z ustawiona śrubą w osi obrotu i przykręcony w miejsce "stopy" frezarki - było stabilne tylko nieco problematyczne przy precyzyjnym wyznaczaniu średnicy.
« Ostatnia zmiana: 04-09-2016, 21:14 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
04-09-2016, 21:22
magus, mialem na mysli ze jak facet nie uwaza ze jest za co przeprosic to niech nie robi tego w ogole jesli ma byc na odpierdol.
Po prostu trzeba pogadac o takich rzeczach nawet z ludxmi ktorym na codzien sie nie zdarza żeby nie zaczeło :-)

Melo prosba, zanim walniesz kolejny wpis wynikajacy nie wiem z czego zastanow sie. Nikt na Ciebie czy Twoje kolumny  tu nie dybie. Nie ma przyczajek zeby zjechac jak co poniektórzy w branzy zauwazylem faktycznie mają, sprawy pozamerytoryczne raczej na kozetke, albo jakis drętwy marketing dla małego Kazia lub jak kto woli leminga.

Jesli chodzi o odniesienie sie merytoryczne do twojego wpisu. Ty uwazasz ze prawidlowo zaprojektowana zwrotnica nie psuje fazy, ja uwazam ze psuje, dodatkowo uwazam ze kazdy multiway z wyjatkiem coaxa ma spierniczona faze (slyszysz moc wypromieniowywana i m.in problemy fazowe w osi poziomej a nie sweetspot jaki by on nie był) na dzien dobry.
I nie pomoze tu czy ktos sie nazywa vandersteen, wilson, dunlavy, thiel, melo czy lancaster.

Pomiar w osi pionowej wszystko wyjasnia.
I jeszcze jedno, nie odnosze sie tu do brzmienia jakotakiego bo to ma prawo kazdemu sie podobac jakie uzna, natomiast obiektywnie ocenic brzmienie mozna stawiajac zywy instrument obok kolumny. Lutek tak postawił skrzypce przy SRM i test wypadl uwazam OK. Poziom witalnosci podobny, faktura niewele uboższa (sprzet towarzyszacy za circa 15Kzł  o ile gralismy z lutkowej lampy cayina czy jak to tam sie pisze nigdy nie zapamieta :-)) mielem wrazenie tylko lekkiego zmatowienia ze sprzetu (a mowia ze tannoy czasami za jasny :-)). Skala podobna, swoboda podobna.

Nie oceniam lepiej/gorzej tylko aspekty.

Dla kogos np. lepszy moze byc monitor standardowy na 18cm choc nie bedzie mial takiej dynamiki swobody, czy faktury podobnej do naturalnej ale za to bedzie "wyżej ciągnął" albo cokolwiek innego "lepszego" od żywego instrumentu. Na tym polega gust, ale nie szalalbym z trybem orzekającym w  takim przypadku :-)

Od poczatku tematu, w sposob delikatny ale postepujacy kierowales w moja strone wypowiedzi, ktore mialy na celu osmieszenie mojej osoby. Olewalem to, bo poczatkowo bylo nawet zabawnie czytajac jak sie gubisz w swoich teoriach. W koncu zapraszasz mnie ( a wlasciwie rzucasz wyzwanie ), aby przyjechac na AS do swojego pokoju, na test porownawczy. Szkoda tylko, ze Twoje intencje nie sa szczere i atmosfera jaka w kolo tego zbudowales swoimi wpisami byla wlasnie zgnila, a ja w zgnilym towarzystwie nie mam zamiaru przebywac. Gdybys mial inne podejscie i przede wszystkim kulture osobista, to bys mogl rozegrac to inaczej i jeszcze cos ugrac, ale jak dostales pstryczka w nos, to sie strasznie zdenerwowales i kazales wypierdalac z forum. Czy taka kultura chcesz do siebie ludzi zapraszac? Ty jeszcze chcesz mnie pouczac jak mam sie zachowywac? W ani jednej wypowiedzi nie ublizylem Ci zadnym,  cenzurowanym slowiem, ale Ty jak widac nie masz problemu z wyzywaniem ludzi ( podobnie jak arwas/tetejro, ale to zupelnie inny przypadek ). Nie dziwie sie ze tyle osob odeszlo z tego forum, bo Ty po prostu nie potrafisz rozmawiac z ludzmi, tym bardziej gdy ktos nie podziela Twoich opinii i nie jestes w stanie przekonac innych do ich zmian. Generalnie mi to zwisa, na forum udzielac sie nie musze, moge sie wyniesc, ale troche jednak czuc niesmak po Twoim zachowaniu.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
04-09-2016, 21:33
Rzad elektryczny dobiera sie jeszcze przed wyborem glosnikow.

A najlepiej dobrac go do rezystora, albo policzyć ze wzoru impedancyjnego :-)

Na resztę ideologicznych tez nie będe nawet odpowiadał ale to akurat jest dosc kuriozalne zalecenie budowania od dachu.
Czyli wybór głosników pod założony rząd zwrotnicy?
Dobre by to było gdyby zwrotnice grały same z siebie bez podłaczania pod nie jakichs tam głosników, które im tylko stwarzają problemy ;-)

To moze inaczej. Jakis konstruktor obiera sobie za cel zbudowanie zestawow dwudroznych, zgranych fazowo i czasowo, aby zestaw byl zdolny od otworzenia sygnalu kwadrata. Tutaj dobrym przykladem bedzie wczesniej podana Earthworks Sigma 6.2. Zeby osiagnac taki cel, trzeba uzyc wlasciwiej zwrotnicy niskiego rzedu, ale jak wiadomo ( choc nie kazdemu jak widac ) w zwrotnicach niskiego rzedu, glosniki pracuja w szerokim zakresie pasma czestotliwosci, zatem musza byc mozliwie najbardziej wyrownane pod wzgledem charakterystyki cz. Z tych powodow najczesciej uzywa sie glosnikow polipropylenowych lub papierowych z domieszkami. Madry konstruktor juz przed pomiarami wie czego ma szukac i jakie glosniki wybierac. Tak samo glosnik wysokotonowy nie moze byc przypadkowy, tylko taki, ktory gra szerokim pasmem, z mozliwymi niskimi znieksztalceniami. Poniewaz nadajacych sie do tego midbasow jest niewiele, to tez mozna spotkac inne rozwiazania. Przykladem moze byc Harpia i jej metalowe membrany, wyrownanie czasowe i filtry pierwszego rzedu z korektorami impedancji i pulapkami na rezonans membrany. Poprawnie zaprojektowana zwrotnica w ten sposob, rowniez spelni swoje zadnie i umozliwi osiagniecie zestawow zgranych czasowo i z liniowa faza.

magus

  • 20990 / 5868
  • Ekspert
04-09-2016, 21:34
melo, o czym ty rozmawiasz?

ja rozumiem, że masz z lancasterem swoje sprawy, tylko że ty świetnie wiesz, że tu nie chodzi o wasze wzajemne docinki

czy też chcesz powiedzieć, że ponieważ boksowałeś się z lancasterem, to znaczy że miałeś prawo potraktować  po chamsku mnie?

Odszedł 13.10.2016r.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
04-09-2016, 21:36
Gdybys mial inne podejscie i przede wszystkim kulture osobista, to bys mogl rozegrac to inaczej i jeszcze cos ugrac, ale jak dostales pstryczka w nos, to sie strasznie zdenerwowales i kazales wypierdalac z forum. Czy taka kultura chcesz do siebie ludzi zapraszac? Ty jeszcze chcesz mnie pouczac jak mam sie zachowywac? W ani jednej wypowiedzi nie ublizylem Ci zadnym,  cenzurowanym slowiem, ale Ty jak widac nie masz problemu z wyzywaniem ludzi ( podobnie jak arwas/tetejro, ale to zupelnie inny przypadek ).

I znowu sie do mnie dopierdalasz jakimiś swoimi psychuszkami. Zesrałbyś się z żalu gdybys sie do mnie nie dopierdolił z tą swoją psychozą maniakalną.
I Ty kmieciu małortolny po chamskich wrzutach względem mojej osoby masz jeszcze czelność rozprawiać o kulturze osobistej i pouczac innych???
Na własne życzenie psujesz atmosferę, a potem narzekasz na "zgniliznę".
Zacznij sie zachowywać przywoicie jeżeli chcesz dalej dyskutować, bo dopuki nie zachowasz swjego uwazania  na mój temat dla siebie, będę określał cie słowami na jakie zasługujesz.

Po co jest to twoje deliberowanie o wyższości tego czy tamtego rozwiazania nie poparte konkretami tylko swoimi domniemaniami?
Jeżeli liczyłeś na przekonanie kogokolwiek, że  twoja idea jest "lepsiejsza", bo jest "lepsiejsza", to się przeliczyłeś. A teraz masz wymówkę - wygodnie tak jest nasmrodzić, a potem narzekać na zgniłą atmosferę.
« Ostatnia zmiana: 04-09-2016, 21:47 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
04-09-2016, 21:42
Melo, zanim kazalem ci wy...c kilkakrotnie prosilem cie zebys nie zwracal sie do mnie w sposob obraxliwy np. per bredzisz etc.
Na finał swoich "zwrotów" postanowiłes sie rozpędzic na moich bogu ducha winnych znajomych

Ośmieszłąm nie ciebie tylko twoje teorie mowiace o nie psuciu fazy zestawu przez zwrotnice pasywne.
Jesli wraz ze swoimi teoriami czules sie ośmieszony zbyt osobiscie traktujesz swoje złote myśli.
Wyglada na to ze bedziesz jedyna osoba na świecie ktorej zwrotnica pasywna nie psuje fazy w głośnikach, a o kulturze osobistej w zwiazku ze swoim zachowaniem umowmy sie ze moze nawet nie wspominaj. Po prostu sie jej naucz.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
04-09-2016, 21:44
melo, o czym ty rozmawiasz?

ja rozumiem, że masz z lancasterem swoje sprawy, tylko że ty świetnie wiesz, że tu nie chodzi o wasze wzajemne docinki

czy też chcesz powiedzieć, że ponieważ boksowałeś się z lancasterem, to znaczy że miałeś prawo potraktować  po chamsku mnie?
Coz tak Ciebie ubodlo?


I znowu sie do mnie dopierdalasz jakimiś swoimi psychuszkami.
I Ty kmieciu małortolny po chamskich wrzutach względem mojej osoby masz jeszcze czelnosć rozprawiać o kulturze osobistej???

Na własne życzenie psujesz atmosferę a potem narzekasz na "zgniliznę". Po co jest to twoje deliberowanie o wyższości tego czy tamtego rozwiazania, w dodatku nie poparte konkretami tylko swoimi domniemaniami? Jeżeli liczyłeś na przekonanie kogokolwiek, że  twoja idea jest lepsiejsza, bo jest lepsiejsza, to się przeliczyłeś. A teraz masz wymówkę - wygodnie tak jest nasmrodzić, a potem narzekać na zgniłą atmosferę.

Nudzisz arwas, skoncz juz.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
04-09-2016, 21:48
PIERDOL SIE MŁOTKU

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
04-09-2016, 21:50
PIERDOL SIE MŁOTKU
No popatrz, reaguje :)