Audiohobby.pl

Focal Utopia

nsk

  • 549 / 4834
  • Ekspert
30-03-2020, 21:53
Jak zwiększysz przetwornik to reszta też czyli musisz magnesy dać większe itp. Jeśli walnęliby jakiegoś dziwoląga 70mm jak Sony to bym się zgodził, ale raczej jesteśmy bezpieczni. Moim zdaniem mogą nawet zyskać jeszcze na szybkości jak pozbędą się tej wady z umieszczeniem sceny, ale ten zysk to mały.

Ultrasone to jest generalnie kiepski przykład do porównaniu z samego faktu, że te ich słuchawki korzystają z tej technologii S-Logic.

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
30-03-2020, 22:14
@Karol, średnicę cewki, nie membrany.

@nsk obaj słyszeliśmy, że dzwoni... :)
Tak naprawdę w Stelliach zmniejszono wysokość cewki z 5 do 4 mm.

pastwa

  • 3815 / 5864
  • Ekspert
30-03-2020, 22:16
Ten oslawiony S-logic aby byla z niego korzysc to trzeba sie podobno przyzwyczaic tygodniami, ja tam sluchalem ich prosto z mostu i mialem takie wlasnie odczucia jak pisalem, wiec osobiscie uwazam, ze to troche pic marketingowy z ta technologia i nie przywizywalbym do tego wiekszej wagi w tych rozwazaniach naszych.

Co do sceny to znowu, dla Ciebie to wada, a dla innej osoby juz nie, taka prezentacja, miejsce na widowni, nie zrobisz nausznikow ktore dogodza calosciowo wszystkim (MDR-10 czy HE-1 tez maja swoje wady na tle innych) i nalezy sie z tym pogodzic.

Stax np. uwaza swoje 009 za doskonalosc techniczna, kto sie z tym zgadza ten wchodzi w ow interes, a kto nie, ten szuka gdzie indziej, na tym polega urok tych szczytowych nausznikow, ze jest taki wybor i nie trzeba czekac objawienia ;')

Tytus1988

  • 148 / 1689
  • Aktywny użytkownik
06-04-2020, 01:56
@Karol: cała przyjemność po mojej stronie :) Do tej pory dosyć zdawkowo wspominałem o moich przejściach z Utopiami przy okazji innych wątków i takie wyjaśnienie było według mnie potrzebne, abym nie był postrzegany jako "antyfocalowiec", gdyby ktoś natknął się na moje wcześniejsze wpisy ;) Przy okazji dokonałem też zmiany awatara, pod którym ukrywają się trzy marki moich ulubionych słuchawek, które posiadam.

Zgadzam się z wymienionymi przez pastwę cechami basu. Planarnej potęgi D8k FU nie mają, choć w nagraniach, gdzie jest on dominantą, występuje w stopniu, który wystarczy mojemu narządowi słuchu do wykreowania odpowiedniej potęgi. Jestem pewien, że zapewnią mi dużo zabawy, bo są bardziej czułe na zmiany w torze od moich finali i można je w zależności od potrzeb nadawać ich brzmieniu większej agresywności, uspokajać, przydać trochę sceny lub uczynić ją bardziej kameralną, nasyconą... przy zachowaniu doskonałego SQ w każdym przypadku. Jestem ciekaw, jak spiszą się z moimi kablami od finala (szczególnie na Entrequ), po wykonaniu odpowiedniej przejściówki na nie. Zastanawiam się nad materiałem między posrebrzanymi solid corami miedzianymi, srebrnymi, a także, jeśli się uda, srebrnymi platerowanymi złotem.

Nie słuchałem HE1, ani MDR-R10, ale chyba i tak największe kontrowersje wywoływał model Sony Qualia ze swoim specyficznym przepisem na dźwięk ;)

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
14-04-2021, 13:45
Odgrzewając stary wątek ....
Jedna rzecz nie daje mi spokoju - kabel w tych słuchawkach.
Jak wąż ogrodowy - absolutnie, ekstremalnie idiotyczny pomysł, kabel nie tylko gruby, ale też ciężki.
Nie mam wątpliwości, że przeżyje właściciela, 8 wojen  światowych i upadek układu słonecznego.
Jednak aby swobodnie używać tych słuchawek pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to zaopatrzyć się w inny kabel.
Tako i ja zrobiłem montując samodzielnie wersję 1,5 metra, lekką i elastyczną, na posrebrzanej miedzi.
Komfort z użytkowania wzrósł wysoko, ponieważ ciężkie słuchawki nie są teraz ściągane przez kabel.
W ogóle zaskakuje wygoda użytkowania, sesje liczone w godzinach i jest nadal wygodnie, mimo prawie 0,5 kg wagi.
Ale gdyby kiedyś Focal zechciał wypuścić odchudzoną o połowę wersję, to chyba jestem pierwszy kolejce :)



P.S. Zapomniałem dodać - na drugim zdjęciu po lewej oryginalny kabel a po prawej moja wersja.
« Ostatnia zmiana: 14-04-2021, 15:40 wysłana przez Krzysztof_M »
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
14-04-2021, 15:18
Krzysztof, ogólnie bardzo dobrze wygląda, ale nie za tani ten kabelek?
Utopie nie protestują? Nie zaczęły grać, przynajmniej o połowę gorzej, żeby się zemścić? ;-)

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
14-04-2021, 15:37
Krzysztof, ogólnie bardzo dobrze wygląda, ale nie za tani ten kabelek?
Utopie nie protestują? Nie zaczęły grać, przynajmniej o połowę gorzej, żeby się zemścić? ;-)
No tak, zapomniałem napisać o brzmieniu :-)
Skąd wiesz, ze był tani? ;-) Jeśli chcesz, mogę odsprzedać za połowę wartości, powiedzmy, że w rozliczeniu wezmę Stellię :-)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
14-04-2021, 18:13
Krzysztof, ogólnie bardzo dobrze wygląda, ale nie za tani ten kabelek?
Utopie nie protestują? Nie zaczęły grać, przynajmniej o połowę gorzej, żeby się zemścić? ;-)
No tak, zapomniałem napisać o brzmieniu :-)
Skąd wiesz, ze był tani? ;-) Jeśli chcesz, mogę odsprzedać za połowę wartości, powiedzmy, że w rozliczeniu wezmę Stellię :-)

No zapomniałeś i do tej pory nic o tym nie wiadomo.
Co do odsprzedaży i rozliczenia, to wiem że to okazja, ale nie przejdzie, bo zostałbym tylko z dwoma kablami.
Mimo że świetne, to jednak jak na razie, same nie grają. Dalej potrzebne są do tego słuchawki. ;-))

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
14-04-2021, 19:34
Zapewniam Cię, że brzmienie jest wybitne, posrebrzana miedź beztlenowa i Neutrik w połączeniu z wtyczkami LEMO i Utopiami na końcu nie mogły dać innego wyniku :)

A co do Stelli - faktycznie, nie miałbyś potem, do czego kabelka podłączyć - nie będzie biznesu w takim razie.
Czyli jednak będę musiał osobiście przyjechać ze sprzętem z wizytą duszpasterską :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
14-04-2021, 21:15
Będziesz mile widziany. Serdecznie zapraszam! :-)

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
18-09-2022, 23:55
No i znowu zepsute myślenie :)
Ehhhh, ta choroba kiedyś mnie wykończy ...
Oto ogłoszono nowe Utopie Focala, wersja 2022.
Poczytałem trochę, na ile się znam (a pewnie się nie znam) to moim zdaniem główna zmiana, która wpłynie znacząco na dźwięk to zmiana materiału cewki.
W pierwszym modelu Utopii (prawda, że lepiej brzmi niż "w starszym")  cewka jest aluminiowa, w nowym, sygnowanym rokiem 2022 cewka to stop aluminium i miedzi.
To z pewnością zmienia parametry mechaniczne i elektryczne przetwornika.
Nowa cewka jest cięższa i ciekawe jak z reakcją na impulsy - no w końcu cudów nie ma, jak jest cięższa, to czas rozpędzania i hamowania większej masy jest zawsze większy jeśli np. magnesów nie zmieniono.
Ciekawsze jest pewnie to, czego światu inżynierowie Focala nie powiedzieli.

https://www.focal.com/pl/sluchawki/dla-domu/utopia-2022
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

majkel

  • 7476 / 5864
  • Ekspert
19-09-2022, 09:24
Ależ te Utopie ładne teraz. :) Jak dla mnie zmiana estetyki jednoznacznie na plus.

Co do cewki - czy impedancja jest taka sama jak była? Jeśli tak, to pytanie - czy dali więcej zwojów, czy zmniejszyli przekrój? No bo oczywistym jest, że stop miedzi będzie miał większą przewodność niż amelinium. No i teraz - jeżeli dali więcej zwojów, to pole magnetyczne będzie większe, więc trudno powiedzieć, czy skuteczność i szybkość z powodu większej masy spadnie, czy wzrośnie? Jak znowu pocienili drut zachowując liczbę zwojów, to ja nie wiem, czy to całościowo wyjdzie lżejsza czy cięższa cewka? No generalnie nic nie wiem. :) Oby grały nie gorzej od poprzedniczki.

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
19-09-2022, 09:47
Ależ te Utopie ładne teraz. :) Jak dla mnie zmiana estetyki jednoznacznie na plus.

Co do cewki - czy impedancja jest taka sama jak była? Jeśli tak, to pytanie - czy dali więcej zwojów, czy zmniejszyli przekrój? No bo oczywistym jest, że stop miedzi będzie miał większą przewodność niż amelinium. No i teraz - jeżeli dali więcej zwojów, to pole magnetyczne będzie większe, więc trudno powiedzieć, czy skuteczność i szybkość z powodu większej masy spadnie, czy wzrośnie? Jak znowu pocienili drut zachowując liczbę zwojów, to ja nie wiem, czy to całościowo wyjdzie lżejsza czy cięższa cewka? No generalnie nic nie wiem. :) Oby grały nie gorzej od poprzedniczki.
Trafne obserwacje co do cewki - rzeczywiście zmiennych jest całkiem sporo, więc bezpieczniej uznać, że nic nie wiemy w tej materii, co zasugerowałem, że pewnie ciekawsze techniczne są rzeczy, których nie napisali :)

A co do wyglądu - pierwsza wersja mi się bardzo podoba, ale druga też jest ładna.
Chociaż w nowej wersji trochę nie podoba mi się pałąk z tego włókna węglowego z odzysku.
No i skoro przeprojektowali muszlę lekko, to liczyłem jednak na zmniejszenie wagi, tymczasem obie wersje ważą 490 g, a to nie jest mało.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
19-09-2022, 14:08
Krzysztofie,
jak już zamienisz swoje Utopie na ten nowy model, daj znać jak grają. :)
Ja nie spodziewam się rewelacji, bo poziom starych jest mocno wyśrubowany.
Ale może się mylę w swoich "nieoczekiwaniach". Wtedy warto pomyśleć o nowym modelu.

whero2

  • 275 / 2030
  • Zaawansowany użytkownik
19-09-2022, 14:40
Ależ te Utopie ładne teraz. :) Jak dla mnie zmiana estetyki jednoznacznie na plus.

Co do cewki - czy impedancja jest taka sama jak była? Jeśli tak, to pytanie - czy dali więcej zwojów, czy zmniejszyli przekrój? No bo oczywistym jest, że stop miedzi będzie miał większą przewodność niż amelinium. No i teraz - jeżeli dali więcej zwojów, to pole magnetyczne będzie większe, więc trudno powiedzieć, czy skuteczność i szybkość z powodu większej masy spadnie, czy wzrośnie? Jak znowu pocienili drut zachowując liczbę zwojów, to ja nie wiem, czy to całościowo wyjdzie lżejsza czy cięższa cewka? No generalnie nic nie wiem. :) Oby grały nie gorzej od poprzedniczki.
stopy niestety tak nie działają - temat jest znacznie bardziej skomplikowany - nie wiadomo czy zmianę impedancji (przykładowo jej wzrost) osiągneliby cieńszym czy dłuższym drutem itp. ... ogółem jest bardzo mało powodów pod względem materiałowym żeby porzucać aluminium - jest ono lekkie w porównaniu do 'przewodności' które oferuje - miedź jest lepsza pod względem stosunku do objętości