Audiohobby.pl

Bluetooth Adapter z wyjściem cyfrowym (coax/toslink)

asmagus

  • 4439 / 5434
  • Ekspert
01-07-2016, 12:00
Koledzy jak oceniacie obecnie technologię przesyłania audio po bluetooth?

Zastanawia mnie takie rozwiązanie, że leżę sobie trzymając w rękach mocarne mobilne urządzenie z bluetooth naładowane plikami czy też streamujące spotify do adaptera włśnie, któy jest połączony np. toslinkiem z moim dac (a dalej to już wiadomo).

Byłem do tego rodzaju transmisji bardzo negatywnie nastawiony, ale kupiłem córce mini wieżę LG z bluetooth właśnie i jak sam się tym pobawiłem to zaskakująco dobrze i płynnie to tam działa.

Reasumując czy takie rozwiązanie w waszej ocenie jest godne uwagi i czy znacie, również warte uwagi, adaptery bluetooth z wyjściami cyfrowymi?

Ja wyszperałem takie "cuś":
Pro-Ject Bluetooth Box E
http://www.box-designs.com/main.php?prod=bluetoothboxe&cat=source&lang=en
« Ostatnia zmiana: 01-07-2016, 12:56 wysłana przez asmagus »

nedj

  • 46 / 5842
  • Użytkownik
14-08-2016, 14:02
Koledzy jak oceniacie obecnie technologię przesyłania audio po bluetooth?
(...)
czy takie rozwiązanie w waszej ocenie jest godne uwagi
Mi prostota tego rozwiązania podoba się na tyle, że w każdym pomieszczeniu (w łazience też) grają urządzenia potrafiące odbierać sygnał przez Bluetooth.

Nawet w moim głównym systemie odbiornik Bluetooth jest ważnym źródłem dźwięku.

Byłem do tego rodzaju transmisji bardzo negatywnie nastawiony, ale kupiłem córce mini wieżę LG z bluetooth właśnie i jak sam się tym pobawiłem to zaskakująco dobrze i płynnie to tam działa.
Jeśli nadajnik i odbiornik wspierają aptX, a dodatkowo korzysta się z wyjścia cyfrowego i dodatkowego DACa, to nie tylko działa to szybko i płynnie, ale także potrafi zagrać bardzo przyzwoicie.

czy znacie, również warte uwagi, adaptery bluetooth z wyjściami cyfrowymi?
Trochę tego w domu miałem, więc kilka słów mogę napisać.

1. Philips AEA2700/12
Zasięg i stabilność w porządku, generalnie fajne i niesprawiające problemów urządzenie.

Niestety, niektóre egzemplarze na obu wyjściach cyfrowych zamieniają kanały. Wyjścia analogowe są w porządku.

2. Yamaha YBA-11
Bardzo dobry zasięg i szybka łączność.

W zestawie nie ma zasilacza - w przypadku braku wolnego gniazda USB np. we wzmacniaczu trzeba skorzystać z ładowarki telefonu.
Dodatkowo gniazdo coaxial mogłoby być trochę lepszej jakości.

Generalnie moim zdaniem jest to jeden z najlepszych odbiorników Bluetooth, z jakimi się spotkałem.

3. Arcam rBlink
Solidne, dobrze wykonane i dosyć ciężkie urządzenie. Zasięg jest dobry, ale czasami potrzeba trochę czasu i kilku prób, zanim się połączy z nadajnikiem.

Niestety mój egzemplarz (jak i wszystkie egzemplarze sprawdzone w sklepie) wykazywały ciekawy problem - zarówno na wyjściu analogowym, jak i cyfrowym, scena dźwiękowa była dosyć wyraźnie przesunięta w lewo.
Pomiary obu wyjść wykazały w sumie prawie idealny balans. Ale okazało się, że jest rozjechana faza, nawet o 60-70 stopni.

Identyczny problem ma mniejszy brat, bez wyjścia cyfrowego, czyli miniBlink.

4. Renkforce Bluetooth Music Receiver (urządzenie OEM, jest to dokładnie to samo urządzenie, co NuForce BTR-100)
Także fajny odbiornik, wyposażony w bardzo dobry nadajnik SPDIF (Wolfson WM8804) oraz niezły DAC (Wolfson WM8524).

Zasięg mógłby być lepszy - czasami przechodząca osoba potrafiła spowodować "pyknięcie" dźwięku.

5. Musical Fidelity V90-BLU
Tego odbiornika używam obecnie w głównym systemie.

Jest dosyć ciężki, jakość wykonania jest bardzo dobra. Słodki, ale solidny maluch.

Jest to dosyć ciekawe urządzenie, bo oprócz funkcji DACa/transportu Bluetooth pełni także funkcję "przelotki" lub nawet konwertera sygnałów optycznych na koaksjalne i odwrotnie.

V90-BLU można wpiąć pomiędzy istniejące połączenie źródło -> wzmacniacza.
Gdy nie odtwarza sygnału odebranego przez Bluetooth, to zachowuje się jak przelotka, nie ingerując w żaden sposób w sygnał. W momencie gdy zaczniemy streamować np. muzykę, słychać cyknięcie przekaźnika i słyszymy to, co odtwarzamy przez Bluetooth.
Niestety, załączanie przekaźnika następuje zawsze z minimalnym opóźnieniem, co powoduje obcięcie początku nagrania. W momencie zmiany utworu czy płyty nie ma jednak problemu - odtwarzanie jest w pełni gapless.

W środku dwie główne kości to Burr-Brown PCM1781 oraz SRC4392.

Sygnał na wyjściach cyfrowych jest resamplowany do 96 kHz.