Audiohobby.pl

Budowa glosnika dynamicznego

lancaster

  • Gość
28-06-2016, 13:37
no to sie pomylil, zdarza sie.
Nie jestem pewien czy Pan Andrzej projektowal i wykonal kiedys jaki glosnik ?
nie obilo mi sie o uszy. W kazdym razie jak siedzisz przy temacie to po prostu "widzisz" co sie dzieje kiedy dzieje sie cokolwiek.

lancaster

  • Gość
30-06-2016, 14:49
melo, membrana w Kowalskim łamie sie 780-800Hz w tej chwili.
Robilem akurat pomiary imp wiec machnalem i glosnik.

meloV8

  • 1552 / 5862
  • Ekspert
30-06-2016, 14:51
Dzieki.
Mam taki stary, ciekawy glosnik Vintage, 25cm z mega twarda membrana papierowa i ultra miekkim zawieszeniem szmacianym. Nie pamietam dokladnie, ale mial dosc wysoko polozony punkt lamania tej membrany. Musialbym znowu pomierzyc.

lancaster

  • Gość
30-06-2016, 15:13
poleci na to jeszcze coating, sa 2-3 pomysly ale to juz na final jak sie zdecyduje na ostateczny motor + cewke i uloze pasmo nakladka albo korektorem.

Na pewno bede robil podejscie do 12 cali ale jak skoncze 10-ke, bedzie analogiczna tylko na wiekszym ukladzie tonsilowskim (2x120),. Bedzie papa Kowalski.
a na koniec moze zrobie model "tetejro"  czyli modzona analogicznie do reszty serii 8-ka a na gorze apt, Bedzie mozna zrobic  lapsza cene bo odpadna odlewane tuby, kilka razy drozsze kompresyjne i hajglosy na calosc.

W sumie to moze najwyzszy czas wyniesc sie do audiosalonu z tymi pomyslami,
teraz juz mozna przyjac ze beda prodakty :-)

meloV8

  • 1552 / 5862
  • Ekspert
06-07-2016, 00:55
Nie wiem gdzie to dac, niech bedzie tu. Zobacz Lan jak sie wlasciwie porownuje kolumny przez youtuba :)

lancaster

  • Gość
06-07-2016, 15:33
melo, wiem, dokladnie tak porownuje NA ŻYWO od lat. Dzięki za info pewnie przyda sie kolegom ktorzy nie sprawdzali.

Ostatnio nawet rozmawialismy z kumplem o blogu video z recenzjami, faq i takimi porownaniami

PS. a jesli chodzi tobie o moje koentarze dotyczace proownan jutubowych z np. wystaw. Mam na mysli realizowane przez tych samych ludzi tym samym sprzetem np. avshowrooms
https://www.youtube.com/user/AVshowreports

ma to plusy i minusy :
minus tylko jeden, mianowicie ze warunki odsluchowe moga sie nieco roznic (pokoje w ramach jednej imprezy sa zwykle podobne a nawet jesli nie to glowa organizatora zeby wycisnac z tego co ma jak najwiecej, mikrofon nie ma uprzedzen).

plus jak wyzej czyli pod konkretny zestaw dajemy elektronike optymalna a nie lecimy wszystkoz  tej samej, nie bardzo widze porownanie jakie wkleiles kolumn 84dB/4ohm i 93dB/8ohm na wzmaku 3,5W nawet jesli dxwiek z tego wzmaka jest topowy to z kolumn 84/4 ma prawo wyjsc padaka co nie ma odzwierciedlenia w stanie faktycznym, a przynajmniej nie az takie ;-)
kolejnym plusje jest dobro gabarytu zetsawu do wielkosci pomieszczenia, jesli wystawca ma minimum oleju w glowie tak to kombinuje. wtedy znow skrzynki 3x wieksze moga miec za ciasno lub mniejsze moga byc za male jesli "ustandaryzujemy".
Mnie w takich netowych porownaniach o jakich pisze interesuje wrazenie, jasne ze subiektywne ale troche juz ich bylo  i dziwnym trafem wrazenia z odsluchu na zywo nie bywaja szokujaco inne od tych z przykladowo avshowrooms (glownie to i kenricka ogladalem/sluchalem przy takich okazjach)
Oczywiscie najlepiej byloby miec to wszystko u siebie w domu z 30 pokojami ale coz, bieda Panie ;-)
« Ostatnia zmiana: 06-07-2016, 15:47 wysłana przez lancaster »

meloV8

  • 1552 / 5862
  • Ekspert
06-07-2016, 16:33
AVshowreports tez ogladam, nawet kiedys zaprosil mnie autor po jednym komentarzu na temat jakiegos tam zestawu :)

lancaster

  • Gość
06-07-2016, 17:22
odnosnie samorolujacej sie charakterystyki Kowalskiego dzis sie wyjasnilo. Będzie, ale w glosniku opracowanym od od podstaw. Magnetowod GDNa ma plusy dodatnie i ujemne :-)

mordensiur

  • 934 / 5811
  • Ekspert
06-07-2016, 23:40
Panowie,

A nie sądzicie, że jest ogromna posucha na rynku DIY?
Jak zacząłem zabawę z głośnikami jakieś 10 lat temu, to najwięksi co jakiś czas wypuszczali coś ciekawego (subiektywna ocena). Od 3-4 lat wchodzę sporadycznie na forum i nic nowego.
Nie mówię, że to źle, ale taki zastój to porażka dla hobbystów :/ Więcej zadziało się w zarządzaniu źródłem (streaming, Spotify i pochodne), które faktycznie dają jakiś wymierny postęp w kontakcie z muzyką.

cadam

  • 4401 / 5895
  • Ekspert
07-07-2016, 00:16
Też to zauważyłem. Jedyne co się w tej branży obecnie szybko zmienia to ceny na coraz wyższe. W tej chwili najwięcej nowości wprowadza SB Acoustics. Żeby tylko nie podrożały jak u Wavecor'a.

lancaster

  • Gość
07-07-2016, 08:21
mordensiur, dlatego ostatnio wypuszczam sobie glosniki sam :-)

SBA i Seasa(prestige) uwazam za dwa bdb tematy. jak ma byc taniej w midbasach i bas nie musi byc z betonu i stali to mozna siegnac po visatona, tak jak piszesz wybor niewielki.

lancaster

  • Gość
15-07-2016, 20:30
mordensiur, jak juz zajrzysz za kolejne 2-4 lata (moze wczesniej ;-)) daj znac jaki final z zestawami u Ciebie ?
Ostatnio pisales cos o 15 calach jesli dobrze kojarze ?

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
20-07-2016, 18:36
Czy ktos trafił na wykresy spl i impedancji Tonsilowskich głosników średniotonowych? Chodzi o wykres z pomiarowy z komory bezechowej a nie te z kart katalogowych w sklepie Int. Tonsila.

Szczególnie interesuja mnie wykresy pomiarowe GDM 16/80/1 vs 16/150 i GDM 18/80 vs 18/40.
Wg wszelkich informacji głosniki te różniły sie od siebie zastosowaniem pierścieni faradaya.
Ciekawym jak w rzeczywistości wygłądały ich przebiegi spl i impedancji i jakie róznice wnosiły faradaye w napędzie.

cadam

  • 4401 / 5895
  • Ekspert
20-07-2016, 19:09
.

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
21-07-2016, 02:16
te "grzebienie" na SPL tonsilowskich osiemnastek zawsze mnie irytowały. Duze głosniki ktore nie mogły grac zbyt nisko, a dodatkowo nie powinny grać wysoko bo śmieciły rezonansami.

Podobnie wyglądały spl osiemnastek. Taki np. GDM 18/80/5 z zawieszeniem tkaninowym miał "pilę" na górnym skraju pasma.
 Najłagodniejszy przebieg miał prawdopodobnie GDM 18/100 (to ten sam co 18/80 tylko z nieco dłuższą cewką).
« Ostatnia zmiana: 21-07-2016, 16:41 wysłana przez tetejro »