Audiohobby.pl

Magnetofony Szpulowe

royal

  • 369 / 1675
  • Zaawansowany użytkownik
24-08-2019, 08:02
Częci elekroniczne przyszły i lutowanie  układu monitorującego  czystość głowic się posuwa.

 Bo często niepotrzebnie wyciągam  głowice żeby je oglądać pod szkłem powiększającym  - czy to alergia czy coś innego lepiej nie pytać. Przy okazji targam przewody które juz podokładałem gdy zrobiłem też  zbudowany przeze mnie  układ zmieniający brzmienie który nazwałem DSS - dramatic sound system


Układ  w założeniu  monitoruje  mocno wzmocniony odfiltrowany szum tła   taśmy i gdy go jest za mało to ma przerzucić kolor diody z zielonego na czerwony co oznacza bierz ścierę i do roboty. .  Brzmi dobrze ale na razie to jest prototyp i na etapie wstępnych laboratoryjnych regulacji 

   Tak to wygląda teraz ale to tylko połowa bo jeden nadzoruje jedną głowice a drugi taki sam drugą. Tym się to rózni od AKAI bo tam oba kanały były sumowane i jedna żaróweczka  na oba. A jak wiadomo głowice są dwie i jak dla mnie powinno byc oddzielnie 

Marek-41

  • 391 / 5856
  • Zaawansowany użytkownik
24-08-2019, 11:38
Całkiem ciekawy pomysł.Zdaje się,że nikt z producentów na to nie wpadł.Napisz ,jak się to sprawdzi w praktyce.Mi się głowice nie brudzą za szybko i czyszczę je jak zauważam problem.No i zawsze przed jakimś wartościowym nagraniem.Tak na wszelki wypadek.
Marek-41

royal

  • 369 / 1675
  • Zaawansowany użytkownik
24-08-2019, 22:25
Mnie zdopingowało jak po iluś miesiącach słuchania wziiąłem dużą lupę i specjalnie pod światło ale odbijając  zacienione zuważyłem matowe ślady czegoś na głowicy-  takie mikro ciapki  - w normalnych warunkach się błyszczała metalicznie .

  Odżałowałem spirytusu i przy ostrym szlifowaniu wacikiem poszło. Nie było dramatycznej poprawy ale zauważalna była.

   Potem znowu. Być może to od  taśm które kupilem używane z Holandii  od profesjonalistów ale do rozbiegówek uzywali  taśmy klejącej. Pewnie była świetna ...w 78 roku. Pokój  z nimi.  Ale od tego czasu już mam tą alergię bo tych taśm też mam ponad 20.

Jeśli chodzi o ten patent to to wymyslił Akai i zatosował w modelu X360. - to najciekawsza maszyna o jakiej słyszałem Automatyczny poziom nagrania z  potencjometrem kręconym silnikiem, nawrotny transport ,  i z biasem aplikowanym zewnętrznym polem z dodatkowej głowicy tylko do Bias. Własny wzmacniacz, głosniki. Trzty szybkości i czwarta 38/s z dodatkową redukcją

Ta żaróweczka wg właścicieli działa  dobrze i to chwalili. tylko że to były lata 60 te i technologia stopni tranzystorowych - chyba z 7 kaskadowo.  , specjalne filtry LC - musiałem skombinować takie filtry. - widac je na zdjęciach.  No a same wzmacniacze to od AVT kity do polutowania na płytki. Zobacze ale trudno przewidzieć czy to  pójdzie.

Marek-41

  • 391 / 5856
  • Zaawansowany użytkownik
24-08-2019, 23:01
Ciekawe z tym akai.Tego nie wiedziałem.Dzięki.Faktycznie zdarzyło się kiedyś przy próbie kalibracji magnetofonu coś szło nie tak i dopiero dobra lupa ujawniła,że głowice nie są idealnie czyste.Po poprawkach,wszystko udało się już ustawić prawidłowo.
Marek-41

royal

  • 369 / 1675
  • Zaawansowany użytkownik
04-09-2019, 20:14
Ciekawe z tym akai.Tego nie wiedziałem.Dzięki.Faktycznie zdarzyło się kiedyś przy próbie kalibracji magnetofonu coś szło nie tak i dopiero dobra lupa ujawniła,że głowice nie są idealnie czyste.Po poprawkach,wszystko udało się już ustawić prawidłowo.
  Dalej eksperymentuję z poziomami i strojeniem - rzecz wygląda na jeszcze trudniejsza niz wyglądała.

  Byłbym już blisko tej kontroli ale nawet strojąc filtry powyzej 10 kHz sa dwa poziomy - poziom szumu tasmy do którego bardzo trudno zejść żeby go wyłapać i poziom uzytecznego audio które powyżej 10kHz jest wielokrotnie silniejszy i przebija wszystko .

  Zaczynam rozważać skąd Japonczycy wtedy wzięli  silny szum tła taśmy przy 9 kHz . Bo w moim Uherze to on jest bardziej domyślny niż słyszalny. Pewnie gdyby to chodzilo o Tonette to byłoby co kontrolować. Bo co z tego że szum taśmy będzie obciety przez zanieczyszczenie  jeśli mocny uzyteczny sygnał co chwile uzupełni  hurtem ten brak?

  Coś mi sie zdaje że oni użyli silnej stabilizacji i kryterium czasowego - w audio sygnały sopranów sa silne ale  z przerwami i krótkie a szum jest ciagły. jakby je zrównac co do volume to szum by  miał wiecej do powiedzenia z racji ciągłosci występowania. 

nano

  • 9079 / 4947
  • Ekspert
05-09-2019, 09:21
royal[/size]
ja czytam  caly czas twoje niesamowite wyczyny 
i rozumiem co chcesz wylapac ...szok !
chyle czola
....



royal

  • 369 / 1675
  • Zaawansowany użytkownik
24-09-2019, 23:45
royal[/size]
ja czytam  caly czas twoje niesamowite wyczyny 
i rozumiem co chcesz wylapac ...szok !
chyle czola
....
No to juz nie chyl tego czoła. Poddawam się. Po pierwsze to to jest nie do zrobienia bo za duża róznica pomiędzy silnym użytecznym sygnałem a  szumem  a po drugie niepotrzebne gdy taśma nie pyli. Pomysł wg aktualnego stanu mojej wiedzy muzealny. 

nano

  • 9079 / 4947
  • Ekspert
26-09-2019, 09:28
szkoda
liczy sie pomysl i checi
na serio
pozostaje przy pochylonej glowie
trzymaj sie   zycze  dalszego zapalu w dlubaninie
« Ostatnia zmiana: 26-09-2019, 09:33 wysłana przez nano »

royal

  • 369 / 1675
  • Zaawansowany użytkownik
26-09-2019, 11:12
szkoda
liczy sie pomysl i checi
na serio
pozostaje przy pochylonej glowie
trzymaj sie   zycze  dalszego zapalu w dlubaninie

  Poniekad taki mam plan - te wzmacniacze jako niskoszumne mikrofonowe mogą uzupełnić brakujace moduły w moim Uherze CV140.

  Niemcy tam zrobili ciekawostkę - wzmacniacz niby zintegrowany ale 2 przedwzmacniacze  mikrofonowe i gramofonowy opcjonalne wewnętrz w postaci oddzielnych  metalowych pudełek na wtyczki.

  Gramofonowy mi  niezbyt niepotrzebny. Pewnie jeszcze  50 lat temu były do dokupienia.

 Może ich nie byc i wtedy są tylko wciśnięte gniazda z mostkami łączącymi wejście z następnym stopniem. - czulość tych regulowanych wejść jest akurat ale  bez zapasu a to może czasem przy słabszym poziomie wejścowym grozić wyjściem poza zakres korekcji fizjologicznej na potencjometrze siły glosu. Tak bywa.

   A w tym wzmaku ona jest jak dla mnie najcenniejsza. . Tak mi się trafiło więc mam ochotę zbudować te pudełka i połączyć to co tu zrobiłem do tych gniazd plus dostosować/zrobić  napięcia zasilajace. . . Wg moich szacunków może się zmieścić

  W Uherze magnetofonie mam stan pełni szczęscia więc niech lepsze nie bedzie tego wrogiem.   

Adrian

  • 4 / 1497
  • Nowy użytkownik
11-02-2020, 12:27
Posiadam magnetofon szpulowy Sony TC-378 kupiony z 7 lat temu, używałem go i wszystko działało jak należy, potem nadszedł czas przeprowadzki itp. i leżał w szafie. Ostatnio postanowiłem ponownie go uruchomić i muszę trzymać play/rev itp., żeby działało, nie blokuje się w odpowiedniej pozycji. Dziś będę go rozkręcał na coś szczególne zwrócić uwagę? Reszta funkcji działa.

royal

  • 369 / 1675
  • Zaawansowany użytkownik
11-02-2020, 12:43
Może zazbraja  się   autostop? Nie zwarła go jakaś folia metalizowana?

AUDIOTONE

  • 9373 / 5794
  • Ekspert
11-02-2020, 12:52
Przydały by się jakieś zdjęcia. A może coś z przełącznikiem tym obrotowym funkcji? Na pewno dla szpulaka tak wiekowego jak TC-378 leżakowanie w szafie nie wpłynie dobrze na różnego rodzaju połączenia i styki.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Adrian

  • 4 / 1497
  • Nowy użytkownik
11-02-2020, 17:10
Może zazbraja  się   autostop? Nie zwarła go jakaś folia metalizowana?

Były ciągle założone szpule, ale zmienię na inne zobaczę czy coś, się zmieni.

Przydały by się jakieś zdjęcia. A może coś z przełącznikiem tym obrotowym funkcji? Na pewno dla szpulaka tak wiekowego jak TC-378 leżakowanie w szafie nie wpłynie dobrze na różnego rodzaju połączenia i styki.

Zdjęcia ze środka później jak dzieci pójdą spać, bo tak to nic nie zrobię w domu. Właśnie chcę go otworzyć i "kontaktem" / spityrtusem trochę wyczyścić.

AUDIOTONE

  • 9373 / 5794
  • Ekspert
11-02-2020, 17:56
Właśnie chcę go otworzyć i "kontaktem" / spityrtusem trochę wyczyścić.

Na pewno małe czyszczenie mu nie zaszkodzi. Trzeba tylko pamiętać o tym że jak używamy agresywnej chemii czyszczącej to powinniśmy zadbać po tym o odpowiednie postępowanie.
Temat o tym co i jak jest tutaj (w połowie strony):
http://audiohobby.pl/index.php?topic=12066.105

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Adrian

  • 4 / 1497
  • Nowy użytkownik
11-02-2020, 23:23
Podczas rozbierania był trzask i noga z filmiku tak jak by się nie cofała do pozycji "zerowej". trzeba jej pomóc. Na zdjeciach w google pozycja nogi jest inna niż u mnie (odwrotna) i z maskownicą nie można już nawet włączyć jak przed rozkręceniem czyli trzymając play.

« Ostatnia zmiana: 11-02-2020, 23:28 wysłana przez AUDIOTONE »