Audiohobby.pl

Magnetofony Szpulowe

eMandDe

  • 2204 / 2966
  • Ekspert
24-02-2018, 19:02
Oczywuście retros.

Płyta CD jest raczej prawidłowo nagrana, jeżeli chodzi o poziomy sygału obu kanałów. Oczywiście w stereo nie zawsze oba kanały grają równo. To zrozumiałe.

Ja powiem jak ja to robię.
Wyszukuję najgłośniejszy sygnał na płycie. Niektre cd-ki maja taka funkcje, że przeszukują same i znajduja najgłosniejszy sygnał a potem powtarzają go wielokrotnie przez parę sekund dopóki funkcji nie wułączysz. (np. CD YAMAHA)

Jeżeli Twój CD-k nie posiada takiej funkcji to nie ma problemu, samemu znajdziesz najgłośniejszy moment na cd-ku.

Potem puszczając ten kawałek ustawiam wskażniki tak aby ni przekraczały poziomu 0 dB.
Następnie ustawiam taśme i cd od początku i nagrywam.
Jak chwilami sygnał przejdzie na czerwone pole to jeszcze nic strasznego.

Poza tym możesz użyć słuchawek i spróbować nagrywać tasmę na różnym poziomie zapisu, do takiego poziomu kiedy usłyszysz juz zniekształcenia.

Ja zawsze nagrywam do O dB. Jak jest ciszej tj. taśma jest nagrana a wskażniki chodzą niżej to też jest ok.
Przecież odtwarzając można podgłośnic na wzmacniaczu. Po to jest VOLUME.

He he he

Byle nie przestarować i przy nagrywaniu nie wyjechać wslkażnikami tak daleko, że przy najgłosniejszych momentach wskażniki wychylały sie max w prawo i opierały sie całkiem nie wracając nawet na chwilę niżej. To juz nie wskazane.

Próbuj sobie retros ponagrywać z róznym poziomem i sam wyczujesz co i jak.

Ja na przykład kpiłem kiedyś partie takich szpulek z nagraniami i na niektórych sa takie fajne nagrania, których nie kasowałem i nie skasuję, bo gdybym chciał je gdzieś posłuchać to po pierwsze nie wiem jakiego radia miłabym słuchać albo jakiego wykonawcy. Uznałem, że nie musze znać kto to gra ?. A utworki na niektórych sa prześwietne i nagrywane z gramofonu bo to słychać. A wychył wskażników raz jest wysoki a raz na takim poziomie, że wskaźniki chodzą bardzo nisko. A utwory i tak sa nagrane super.

Ja już ich nie będę kasował, bo i po co ? A potem gdybym chciał takowe i nagrać to skąd znajdę takie utworki ?
Oczywiście to stara muzyka, której czasami w życiu nie słyszałem bo to np. lata 50 te, 60 te - po prostu superowa muzyka.

Takiej już nie puszczaja w radio a cd-ki może i znalazłbym ale nie wiedziałbym kto to wykonuje - i nie musze wiedzieć - byle muza ucho cieszyła.
« Ostatnia zmiana: 24-02-2018, 19:10 wysłana przez eMandDe »

retros

  • 57 / 2259
  • Użytkownik
24-02-2018, 19:23
To chyba jednak wina słabej taśmy bo na nowej widzę że to jest raczej ok, chyb dobrze to wyregulowałem. Ta rosyjska taśma z tymi rozmowami też fajnie brzmi, trochę tylko szum słychać ale brzmi jak dla mnie dobrze, i kanały też równe.  Na razie jej nie nagram bo pisałem do człowieka od którego ją kupiłem i odpisał że to pewnie taśma którą ktoś z jego rodziny nagrał, włożył do szafy i tak leżała, nie wiedział co na niej i zapytał czy mu jej nie wypożyczę żeby mógł ją przegrać, zgodziłem się. Ale na razie się nie odzywa ale mi samemu szkoda jej kasować.

eMandDe

  • 2204 / 2966
  • Ekspert
24-02-2018, 20:02
Jak sam zauważyłes tasmy sa rózne. Róznych producentów, róznej grubości, jakości i stanu.

Sam kiedyś dojdziesz do tego jakie tasmy Twój magnetofon lubi i takie powinieneś stosować. Bo i po co sie męczyś z takimi co robą Ci przynajmniej pod górę.

Zresztą każdy magnetofon w fazie testów był kalibrowany do konkretnych taśm. I raczej bywa tak, że japońce do japońskich, a germańskie do germańskich, etc.

He he he

retros

  • 57 / 2259
  • Użytkownik
24-02-2018, 20:10
Mój do Maxeli pewnie bo tak pisze sprzedający na OLX w swojej ofercie.

eMandDe

  • 2204 / 2966
  • Ekspert
24-02-2018, 20:25
Możliwe, że do MAXELL-i !?

Nie wiem.

Maxell to japońska firma jak wiesz, a oni nie produkowali szpulaków ani decków.
Za to AKAI miał tasmy ale to były raczej w kooperacji z iiną japońska firma a tylko szpulki oznaczali AKAI - tak jak i REVOX, który raczej korzystał z taśm BASF-a

Marek-41

  • 391 / 5886
  • Zaawansowany użytkownik
24-02-2018, 21:07
Jeśli chodzi o tego szpulowego Marantza ,to jest to prototyp.Nie wiem ile ich zrobiono,ale chyba ,tylko kilka sztuk.
Tak więc ten model raczej odpada.Jeśli szukasz naprawdę dobrego szpulaka i do tego bardzo trudnego do nabycia to proponuję sony TC 880-2.Tu jest link.http://www.tonbandhobby.de/menue2.htm
Marek-41

eMandDe

  • 2204 / 2966
  • Ekspert
24-02-2018, 21:22
Ten SONY to był i bedzie rzadki bo fajna miał cenę jak go sprzedawali - tylko 7000 DM.

Nie wiem ale mam takie odczucie, że za dużo to ich nie sprzedali !

Marek-41

  • 391 / 5886
  • Zaawansowany użytkownik
24-02-2018, 22:06
Coś około 700 sztuk.Celowali w rynek pro,ale sprzęt przez zawodowców uznany został za zbyt delikatny.Co nie zmienia faktu,że to jeden z najlepszych magnetofonów w historii.
Marek-41

eMandDe

  • 2204 / 2966
  • Ekspert
24-02-2018, 22:14
Jak piszesz to pewnie tak było Marku.

Nie powiem, "ja byk kciał" takiego delikatniutkiego Sonego.

Ech.

Mam jednego - też rzadki i cieszy i oko i ucho. Ma dobry stosunek sygnału do szumu, nawet chyba bardzo blisko jak ten wysoko urodzony 880 ! O ile cyfry i dane w necie nie przekłamują.
Zawsze kukam na ten parametr.
« Ostatnia zmiana: 25-02-2018, 12:26 wysłana przez eMandDe »

Marek-41

  • 391 / 5886
  • Zaawansowany użytkownik
26-02-2018, 17:13
Mój kolega go ma.I to w stanie idealnym.Ma inne do porównania i potwierdza znakomitą jakość zapisu.Jednak trzeba mieć niesamowite szczęście,aby go kupić.
Marek-41

Mikut1982

  • 92 / 2272
  • Użytkownik
26-02-2018, 18:07
Ten sony wyglada swietnie.

Marek-41

  • 391 / 5886
  • Zaawansowany użytkownik
26-02-2018, 21:26
I ile waży hi hi.Do przenośnych nie należy.
Marek-41

Mikut1982

  • 92 / 2272
  • Użytkownik
26-02-2018, 22:00
36kg piekna

Mikut1982

  • 92 / 2272
  • Użytkownik
02-03-2018, 11:11
Dzis po 13 kurier przyniedie mi dlugo oczekiwane naby. Juz niemoge sie doczekac jak wroce z pracy i rozpakuje przesylke.

Mikut1982

  • 92 / 2272
  • Użytkownik
02-03-2018, 18:27
I sa zobaczcie jak zapakowane. Pierwszy karton. W srodku pelno papierow gazet.