Audiohobby.pl

Magnetofony Szpulowe

Mikut1982

  • 92 / 2241
  • Użytkownik
10-02-2018, 20:16
Ja zbieram teraz na aluminiowe szpule,  naby akai i kielichy.  Co prawda daje to tylko wygląd zewnętrzny ale mi się podoba, tylko cena mi się nie podoba. 

retros

  • 57 / 2228
  • Użytkownik
10-02-2018, 20:21
To nie tylko tobie się podoba, u mnie ten plus że mnie to nie skusi bo bo mogę max 18, problem z głowy ;)

Swoją drogą chore ceny za te naby i kielichy są. Ale 18-stki aluminiowe też kupiłem tylko trochę zdziargane, mam nadzieję doprowadzić je to dobrego wyglądu.

Ta Twoja taśma to RTM LPR35 ?
« Ostatnia zmiana: 10-02-2018, 20:24 wysłana przez retros »

Mikut1982

  • 92 / 2241
  • Użytkownik
10-02-2018, 20:52
Tak to właśnie ta taśma

eMandDe

  • 2204 / 2935
  • Ekspert
11-02-2018, 09:58
Witaj Mikut1982 i witaj retros

Witajcie u szpulomaniaków.

Ja też do nich należę.

Co pawda nie mam żadnego AKAi-a, ale nazbierałem (kupiłem) już niezłą gromadke tych co kręcą szpulą.
Ja gystuje bardziej w europejskich maszynach, a szczegółowiej Germańcach i szwajcarach.
Nie znaczy to, że uważam np. AKAI za gorszy czy gorsze. One troche nadrabiaja designem. Bo przyznać trzeba, że się prezentują.

Ja tez miałem kiedyś AKAI.

Moja przygoda ze szpulakiem zaczęła sie bardzo dawno, kiedy przypuszczam Mikuta nie było jeszcze na świecie.
Tak myśłe bo prawdopodobnie twój numer w logiie jest Twoją datą urodzenia.

He he he

Wtedy własnie kupiło mnie się nowiutkiego ze sklepu M2405 S "FORTE". Wziąłem co dawali - takie były czasy. A tak poważnie to stałem w kolejce po kaseciaka, jak przyszła moja kolej to pozostał szpulak. No i sie zacząło.

Był kolorze czarnym z drewnianymi dodatkami.
Pisze bo był. Pewenego dnia przekazałem go mojemu chrześniakowi, żeby złapał bakcyla, a ten w swojej głupocie wywalił go na śmietnik nic nie mówiąc. I tak zakończył swój żywot.

Szkoda i przykro mi.
U mnie działał bardzo dobrze.

Potem, a to całkiem nie dawno temu bo ze dwa lata temu wpadły mi w ręce od razu trzy szpulaki. Dwa Philipsy i jeden AKAI. Z tych trzech to działał tylko AKAI ale to był starszy i niższy model od Waszych a mianowicie 1720W.
I pasja sie rozbudziła.
Dzisiaj mam już TROCHĘ. maszyn i jestem tak samo zadwowolony.
Mam cztero i dwuścierzkowe szpulaki, jednak uważam, że dwuścierzkowy bije na głowę czterościeżkowego i dlatego w większości mam niemiecko -szwajcarskie maszyny REVOX-a w wersji dwuścieżkowej, a że troche nagrałem taśm włąśnie na tym AKAI-u to i mam REVOX-a w wersji czterościeżkowej.
To też może zaważyło na tym, że bardziej udwrzyłem w tę stronę a odpuściłem np. AKAI, czy SONy, choć przedstawiciela japońców mam właśnie od SONY. I tez taki bardziej powiedziałbym METALOWY.

Co do szpul (aluminiowych), nabów i kozdobnych kieslichów to podzielam Wasze zdanie. Ceny oszalały.
Można za niektóre wyrwać cały magnetofon !


A o tym panu, o którym wspominacie też słyszałem, tj, nie poznałem ani jego ani jego maszyn ale spotkałem jego "wyroby" że tak powiem w necie.

Mam nadzieję, że jest godny zaufania.

Wam gratuluje pieknych maszyn.

Vinyloid

  • 2470 / 5070
  • Ekspert
11-02-2018, 14:38
Panowie, mam na zbyciu M 2405 S, w stanie, powiedzmy, średnim. Bardziej nadaje się chyba na części, niż do naprawy. Niby wszystko działa, ale tak jakby...na ostatnich oparach.  Nie znam się, więc może jakiś zdolny naprawiacz sobie z nim poradzi, o ile będzie gotów pokryć koszty wysyłki, rzecz jasna. Jak dorzuci na dobrą whisky, to ja dołożę jedną taśmę BASF (nie pamiętam jakiego typu, zdaje się chrom).
:)))

Zdjęcie z netu, bo mój egzemplarz jest aktualnie poza domem.

retros

  • 57 / 2228
  • Użytkownik
14-02-2018, 13:56
Już niedługo przyjedzie ten egzemplarz  :)

/photos.google.com/share/AF1QipPtXD7CK6JxFECM7QRFlP63P2U7uCYgBfu18RwQkuSgGCFe6vmSPsOd2-WNkwodjg?key=WnRFbkQ5YjFPT0FNZlFEdjJDVW5YSzgtb1F4UXN3

nano

  • 9079 / 4947
  • Ekspert
14-02-2018, 14:31
retros
wspamnialy  ech cos niesamowitego

Mikut1982

  • 92 / 2241
  • Użytkownik
14-02-2018, 19:45
Dziś zrobiłem nagranie tą nową taśmę co kupiłem i jak dla mnie super.  Wiem ze mogę zamawiać następna.  Czy stosujecie jakieś podkładki antypoślizgowe pod szpule?

eMandDe

  • 2204 / 2935
  • Ekspert
14-02-2018, 20:45
retros

Gratuluję.

Super szpulak i w bdb stanie jak widać.

"Mucha nie siada"



eMandDe

  • 2204 / 2935
  • Ekspert
14-02-2018, 20:46
Dziś zrobiłem nagranie tą nową taśmę co kupiłem i jak dla mnie super.  Wiem ze mogę zamawiać następna.  Czy stosujecie jakieś podkładki antypoślizgowe pod szpule?

Mikut1982

Jeżeli chodzi o podkładki to ja stosuje ale tylko kiedy używam szpul aluminiowych i to tych największych o średnicy 26,5 xm. I to raczej dla dbania o to żeby się nie porysowały.

W przypadku magnetofonu szpulowego dwuścieżkowego zawsze należy po przesłuchaniu taśmę cofnąć do początku, Tobie to nie grozi, tzn. Twojemu magnetofonowi.
Nie spotkałem się jeszcze z magnetofonem AKAI, który byłby 2 ścieżkowy.

Jest oczywiście możliwość taka, że będziesz dużo przewijał szpule. Ja tego nie stosuję. Jak włączam szpulaka to taśma kręci się od początku do końca, jak w przypadku czarnej płyty LP.
Można oczywiście zatrzymać, wyłączyć a potem wrócić do odtwarzania.
Inny przypadek kiedy Ty np. kupiłeś nową taśmę to powinno się ją przedtem w tę i z powrotem przewinąć.
Podobnie w przypadku nowo nabytej i nie koniecznie nowej taśmy także.

Kupiłem kiedyś taśmę, która podczas przewijania kiedy do mnie dotarła to się jakby kleiła. Od zastania w jednym miejscu. Ciężko było magnetofonowi ją przewijać.. A podczas nagrywania mogłoby to spowodować kołysanie bądź drżenie dźwięku przy jej odtwarzaniu po nagraniu.
Nawet w przypadku kiedy był modny VHS to wskazane było nie używaną taśmę przynajmniej raz w roku przewinąć w tę i z powrotem.

Wracając, kiedy stosuje się duże szpulki, powstające podczas przewijania drgania mogłyby czasami wyrządzić krzywdę - mikroryski na szpili no i na talerzykach magnetofonu także.
Może nie od razu ale po kilkunastokrotnym jej odtworzeniu.

W innych przypadkach nie stosuję podkładek.
Nawet kiedy używam szpulaka czterościeżkowego.

Mikut1982

  • 92 / 2241
  • Użytkownik
14-02-2018, 21:28
Taśmę przed nagraniem  przewinąłem, czytałem o tym.  I też nie chce za dużo przewijać taśm, faktycznie są drgania od przewijania taśm 26,5cm. Ja niedawno zakupiłem tego szpulaka i dopiero rozwijam wiedzę.  Narazie mam plastikowe szpule.  Ale już niedługo zakupie aluminiowe,  tyle że chce nowe.  Tylko przerażają mnie te ceny. Retros jak przyjdzie szpulak to wrzuć foty. 

eMandDe

  • 2204 / 2935
  • Ekspert
15-02-2018, 09:17
Mikut1982.

Bardzo dobrze, że czytasz i pogłebiasz wiedzę, no iże ją stosujesz.
Ciesze się tęż, że jestes zadowolony z nowego nabytku.
Fajnie, że chcesz kupować tylko nowe taśmy. Super.
A jeżeli chodzi o ceny to jak sam zauważyłeś są trochę drogie.

paciorek

  • 25 / 2381
  • Użytkownik
15-02-2018, 10:01
Mikut1982.

Bardzo dobrze, że czytasz i pogłebiasz wiedzę, no iże ją stosujesz.
Ciesze się tęż, że jestes zadowolony z nowego nabytku.
Fajnie, że chcesz kupować tylko nowe taśmy. Super.
A jeżeli chodzi o ceny to jak sam zauważyłeś są trochę drogie.
Żeby stosować wiedze to ona musiałaby w tym temacie być. Jak na razie ostatnie kilkanaście stron to jakieś dziwne i wydumane teorie.


Dziś zrobiłem nagranie tą nową taśmę co kupiłem i jak dla mnie super.  Wiem ze mogę zamawiać następna.  Czy stosujecie jakieś podkładki antypoślizgowe pod szpule?

Mikut1982

Jeżeli chodzi o podkładki to ja stosuje ale tylko kiedy używam szpul aluminiowych i to tych największych o średnicy 26,5 xm. I to raczej dla dbania o to żeby się nie porysowały.

Istnieją PODKŁADKI DYSTANSOWE a nie antypoślizgowe. Podkładki sa rożnej grubości, profesjonalne wykonane często z metalu. W jaki sposób szpule, zwłaszcza w standardzie NAB mogą porysować się? Wystarczy użyć adapterów NAB firmy AKAI (najlepsze jakie są, reszta to magnetofonowy plebs) i zamocować szpulę. Trzyma jak diabli. Po drugie podkładka znajdzie się pod adapterem a nie pod szpulą.

Powtórzę - podkładki dystansowe nie służą do zabezpieczania szpul.

Nie spotkałem się jeszcze z magnetofonem AKAI, który byłby 2 ścieżkowy.
Mam nadzieję, że chociaż czytałeś o takim. Bo taki jest. Ma nawet małą profesjonalną.

Inny przypadek kiedy Ty np. kupiłeś nową taśmę to powinno się ją przedtem w tę i z powrotem przewinąć.
Podobnie w przypadku nowo nabytej i nie koniecznie nowej aśmy także.

Proces AKLIMATYZACJI taśmy do nowych warunków to nie polega na tylko poprzewijaniu sobie taśmy. Ten proces trwać powinien co najmniej tydzień i wykonuje się różnorakie zabiegi. Dzięki nim taśma posłuży o wiele, wiele dłużej. Ale to mógłbym napisać ze dwie strony w tym temacie.

Kupiłem kiedyś taśmę, która podczas przewijania kiedy do mnie dotarła to się jakby kleiła. Od zastania w jednym miejscu. Ciężko było magnetofonowi ją przewijać.. A podczas nagrywania mogłoby to spowodować kołysanie bądź drżenie dźwięku przy jej odtwarzaniu po nagraniu.

To znany przypadek dla wielu taśm rożnych firm z pewnych okresów produkcji. Mozna taśmę na nowo wyprażyć. Najlepiej jest kupować nowe. Jak kogoś stać na szpulaka to nie stać na nowe taśmy? Na allegro 90% taśm nadaje sie tylko do rejestracji mowy, albo do kosza jak ta klejąca powyżej.



Wracając, kiedy stosuje się duże szpulki, powstające podczas przewijania drgania mogłyby czasami wyrządzić krzywdę - mikroryski na szpili no i na talerzykach magnetofonu także.
Może nie od razu ale po kilkunastokrotnym jej odtworzeniu.

Jeżeli takie drgania występują to jest to tylko przykład na to, że magnetofon nie jest w pełni sprawny technicznie i należałoby natychmiast zlikwidować przyczynę tychże drgań. Duże szpule rozpędzają się nawet do tysiąca obrotów na minutę. Takie drgania niszczą łożyskowanie w silnikach.
najlepsze szpery są w Dusseldorfie :)

Mikut1982

  • 92 / 2241
  • Użytkownik
15-02-2018, 11:26
Czyli najlepiej mieć naby akai?  A szpule aluminiowe też lepiej akai czy to już nie ma znaczenia i można kupić innej marki.

eMandDe

  • 2204 / 2935
  • Ekspert
15-02-2018, 11:31
paciorek !, a Ty odmówiłeś już dzisiaj paciorek? .... żeś taki rześki w piśmie !

Mógłbyś napisać ze dwie strony w tym temacie.
Ho ho ho.
No proszę. Jakiś Ty mądry jest ?

No nie wiedziałem.

Naprawdę !