Audiohobby.pl

Łączenie głośników wysokotonowych

lancaster

  • Gość
02-04-2016, 16:36
Parametry glosnika daja w basrefleksie 100 l -6dB w okolicach 33Hz jesli facet uzytkuje zestaw przysuniety do tylnej sciany to strojenie odpowiednio nizej, nie chce mi sie tego liczyc, jaka srednice ma otwor i jaka glebokoa scianka.
Moze sie okazac ze zestaw jest ladnie dopracowany.

a oprocz tego tez uwazam ze dzieci na świecie nie powinny chodzic glodne a ludzie  byc dla siebie mili i usmiechnieci.



Jednym slowem, konkretnie melo co tam odkryles niewlasciwego oprocz tego ze widzialbys to inaczej ?

lancaster

  • Gość
02-04-2016, 16:41
z mojego punktu widzenia np. glosnik moglby miec mniej podatne zawieszenia.
Dobrze by mo to zrobilo na krażenie przy mms 72 :-)

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
02-04-2016, 17:03
Parametry glosnika daja w basrefleksie 100 l -6dB w okolicach 33Hz jesli facet uzytkuje zestaw przysuniety do tylnej sciany to strojenie odpowiednio nizej, nie chce mi sie tego liczyc, jaka srednice ma otwor i jaka glebokoa scianka.
Moze sie okazac ze zestaw jest ladnie dopracowany.

a oprocz tego tez uwazam ze dzieci na świecie nie powinny chodzic glodne a ludzie  byc dla siebie mili i usmiechnieci.



Jednym slowem, konkretnie melo co tam odkryles niewlasciwego oprocz tego ze widzialbys to inaczej ?

Ale to nie jest BR. Obudowa wew ma ksztalt tunelu, ale wydaje sie nie miec wyjscia, czyli jest obudowa zamknieta. Taki glosnik w obudowie zamknietej to kuriozum. Druga rzecz, przegrody ktore tworza dlugi tunel, spowoduja powstanie duzego rezonansu polfalowego, ktorego stlumienie taka iloscia gabki jest niemozliwe. Gdybys zmierzyl z bliska glosnik, to bedzie na nim widoczny charakterystyczny dzwon od rezonansu. Jak juz sie robi takie cuda, to trzeba dowalic naprawde duzo tlumienia, ale to jeszcze bardziej pogorszy odpowiedz czestotliwosci. Gdyby natomiast przyjac to za obudowe TL, z otworem na koncu, to jest ona absurdalnie dluga, co bedzie skutkowac niska sprawnoscia w zakresie basu, do tego z takiego tunelu wyjda takie pasozyty, ze glowa mala.
Tak czy siak ni w kij nie w pałe. Radosna tworczosc, ale pewnie pozniej to ktos stroil kablem sieciowym, albo bezpiecznikiem w zasilaniu...

lancaster

  • Gość
02-04-2016, 17:19
Melo, nie widze jak to wyglada, mozesz wkleic jakis screen ?

lancaster

  • Gość
02-04-2016, 20:24
bardziej mi to wyglada na basrefleks z szeroka przegroda w ktoprej od gory jest otwor a od dolu "tunel" cisnienie bedzie sie wyrownywalo inaczej niz w TL blizej bedzie do basrefleksu a tylny otwor wyglada mi na stosunkowo maly wiec strojenie odpowiednio nisko. Raczej tak to widze. b-r z odrobina fantazji ktora srednio czaje (deska)

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
04-01-2018, 20:19
Nie rozumiesz tego,że dodawanie do sygnału przedniego sygnału tylnego niezgodnego fazowo w amplitudzie porównywalnej z amplitudą tego właściwego czyni więcej szkody niż korzyści niż dodanie czegokolwiek w amplitudzie dwa lub trzy rzędy wielkości niższej!!!
TL wytłumiona ma symulować odgrodę pełną.
Przy długości kanału 3-4 m wytłumionym filcem i rzadką waciochą z dziurki nie wychodzi już nic.Można ją zaślepić.
Pamiętacie Nautilusy?

hehehe własnie sobie trafiłen na stary wpis. Polemika z meloV8... I chciałem juz napisać cześć arwas, kubri czy tam jeszcze ktoś, kogo melo widocznie bardzo lubi.

Sa co prawda takie slimaki jak nautilus B&W zamkniete na końcu. Tylko moim zdaniem niczym sie to nie różni od obudowy zamknietej. A w TL zawsze coś tam sie z tej dziurki wydostanie. Choć mozna zrobic dłuższą iż 1/4 fali. Wtedy jest więcej miejsca na stracenie fali no i jeżeli coś się z tej dziurki wydostanie to bardzo nisko i bardzo słabo.

Przypomniałem sobie o tym bo stwierdziłem ze jednak zwykły b-r jest odpowiedniejszy do małych i kompromisowych zastosowań. Po kilku miesiącach walki z krótką t-l strojoną na jakieś 45-50 hz.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
10-02-2018, 23:10
Poza tematem:

Czy ktos ma moze pomiary Głosnika Tonsil GDN 17/50/6F ? Chodzi o pomiar parametrów TS oraz wykresy SPL i Impedancji.

Oraz analogiczne pomiary GDWK 10/80/26.

Miałem wykresy posciagane z internetu, ale po reinstalacji sytemu wcięlo mi te bazę danych. Poza tym fajnie gdyby ktos miał pomiar głosników robionych w tych samych warunkach.
« Ostatnia zmiana: 11-02-2018, 10:16 wysłana przez tetejro »