Audiohobby.pl

Łączenie głośników wysokotonowych

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
01-04-2016, 11:36
http://www.goodsoundclub.com/Forums/ShowPost.aspx?PostID=19076

przejrzyj strone masz tam pomiary drivera w tubie tractrix (jmlc powyzej bez thd) z thd. Tuba 600Hz ładne liniowe pasmo do okolic 1KHz. Ponizej 1KHz zaczynaja rosnac thd. Biorac pod uwage ze uzyjesz zwrotnicy ktora zmniejszy wychylenie glosnika a co za tym idzie thd w okolicach 1KHz taka tube z tym driverem spokojnie od 1K (-6dB) mozna uzyc i nie powinno byc dla srednioglosnych poziomow piku thd. Jak przesuniesz podzial w okolice 1,2-1,3K masz spokoj i dla łojenia pozwalajacego na interwencje policji municypalnej ;-)

Te pomiary wskazują na osiągnięcie zakresu średnio i średnio wysokiego. Tak do 15k Hz. Powyżej jest spadek. Gdybym z tego wariantu skorzystał to zależałoby mi na osiągnięciu równego pasma do 20k Hz od tak powiedzmy 2k Hz.

Albo jakiegoś absolutnego hi-tech w którym byłby głośnik pokrywający pasmo od 1k do 20k . W przeciwnym razie najwyższą oktawę musiałbym uzupełniać jakimś hiperwysokotonowym, a tego chcę uniknąć.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
01-04-2016, 11:53
almagra, nisko strojony basrefleks bo z opisu na to wyglada to nadal basrefleks.
Rzuciłem okiem na zdjęcia i ja tam nie widzę  basrefleksu do tego zabytkowego tannoya. Raczej zwykłą obudowę zamkniętą z kilkoma komorami i wykończoną w stylu zaczerpnietym z meblościanek lat 70-tych i "carringtonów" wschodnioeuropejskich z lat 80-tych.

Idea którą przedstawia almagra jest znana od dawna tylko że prawdopodobnie niemożliwa do zrealizowania. A metody dochodzenia były bardzo różne ale tylko teoretyczne. Np. zamknięty slimak nautilusów B&W, wielokomorowe obudowy Audio Physics, czy długie tunele linii transmisyjnych wypełniane wełną owczą. Tylko żadna z tych realizacji nie spełniała teoretycznych założeń linii stratnej. Wychodziła z tego albo konstrukcja bardziej zblizona do pracy obudowy z odwróconą fazą albo do obudowy zamkniętej

Najbliżej realizacji tej idei były chyba obudowy z elementem stratnym, albo otworem stratnym - tak przypuszczam. Gdzie albo objętość strojona była jak w Obudowie Zamkniętej i dodawany element tłumiacy rezonans, albo obudowa strojona wysoko otworem jak Basrefleks i materiał stratny tłumiacy rezonans. Ale tak naprawdę nigdy się nad takimi sprawami nie zastanawiałem.
Obudowy pracują albo jako rezonansowe albo zamknięte, reszta ich wariacji to różne realizacje pogłębiające lub zmniejszające cechy charakterystyczne. Poza przypadkami gdy obudowy nie ma wcale.
« Ostatnia zmiana: 01-04-2016, 22:09 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
01-04-2016, 13:40
Jak to ma byc obudowa zamknieta, jesli na tylnej sciance jest otwor? :)

sammy2000

  • 36 / 4136
  • Użytkownik
01-04-2016, 14:25

Co to jest Horn CD ?

CD - Constant Directivity - stałokierunkowy

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
01-04-2016, 16:23
Jak to ma byc obudowa zamknieta, jesli na tylnej sciance jest otwor? :)
Nie widzę otworu na tylnej ścianie. Wszystko pokryte jakims badziewnym skajem na gąbce. Ale otworu tam nie widze.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
01-04-2016, 16:24

Co to jest Horn CD ?

CD - Constant Directivity - stałokierunkowy
Dziekuję.

lancaster

  • Gość
01-04-2016, 16:36
"Te pomiary wskazują na osiągnięcie zakresu średnio i średnio wysokiego. Tak do 15k Hz. Powyżej jest spadek. Gdybym z tego wariantu skorzystał to zależałoby mi na osiągnięciu równego pasma do 20k Hz od tak powiedzmy 2k Hz. "

bo driver facetowi nie ciagnie, to nie problem tuby moge zapewnic na 100%
Jak od 2K to spokojnie profil w okolicach 1K.
Z glosnikow ktore wymienialismy (BMS, Beyma) wszystkie pojda w okolice 20K

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
01-04-2016, 21:19
No własnie się troche zdziwiłem bo dla obu BMSów które wymieniłem podaja pasmo do 30k.

A co to jest profil 1K ? Że mogę miec tubę o cześtotliwości od 1k Hz bo mam ja filtrować wyżej od tej częstotliwości?

Tak myśle że lepiej byłoby  brać tuby o mniejszym wzmocnieniu czy krótszym pasmie żeby nie trzeba zbyt wysoko filtrować elektrycznie i narażać się na duży wzrsot impedancji w okolicach częstotliosci podziału.
« Ostatnia zmiana: 01-04-2016, 21:21 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
01-04-2016, 22:01
sorki uproscilem profil tuby 1KHz, wtedy bedzie do uzycia od ok 2KHz tak jak chciales.

lancaster

  • Gość
01-04-2016, 22:03
w zaleznosci od wielkosci tuby dxwiek bedzie sie roznil nieco charakterem/akcentami niezaleznie jak bardzo uda sie upodobnic moc wypromieniowywana obu tub. Na cos sie trzeba zdecydowac i wyluskac plusy :-) W zaleznosci od woofera i srednicy jaka oferuje.

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
01-04-2016, 22:03
Obudowa jest w kształcie litery U z otworem u góry tylnej ścianki.Pomimo niewielkiego wytłumienia praktycznie nie promieniuje otwór.

lancaster

  • Gość
01-04-2016, 22:13
a co ma promieniowac mocno skoro zestrojona nisko, jakby byla strojona wysoko to by dmuchala jak odkurzacz.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
02-04-2016, 01:23
Takie troche kuriozum ta obudowa, glosnik ma dobroc w okolicach qts 0,2. Jesli przyjac, ze to obudowa zamknieta ( zdjecia sa troche niejasne i nieco mylace ), to jest to rozwiazanie absurdalne. Jesli obudowa ma wylot, to tak dlugi tunel jest zlym pomyslem. Nieduza ilosc wytlumienia spowoduje powstanie sporego rezonansu polfalowego, ktory odbije sie na charakterystyce glosnika. Konstruktor raczej poslugiwal sie frywolnym dumaniem, niz przemyslanym projektem, opartym o symulacje i pomiary. Szkoda.

lancaster

  • Gość
02-04-2016, 08:37
Melo, jakby wszystki konstrukcje dopieszczone inzyniersko graly to tez bym ubolewal.
Nie wiemy jaka dobroc ma glosnik, moze byc tak jak piszesz sadzac po tym jak dziala a raczej nie dziala uklad rezonansowy, mozliwe ze chodzilo po prostu o rozstrzelnienie obudowy, faceta wkurzaja wszelkie dxwieki o charakterze rezonansowym itd.
Gdybanie bo nie slyszalem. Miecha z czegos takiego raczej sie nie spodziewam.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
02-04-2016, 15:24
Ja po prostu uwazam, ze jak cos jest niedopracowane, to nie pokaze pelni mozliwosci. To tak jakbys doskonaly silnik, wlozyl do slabego nadwozia samochodu...
Parametry tego glosnika nie sa tajemnica :) http://www.hilberink.nl/codehans/tannoy39.htm