Audiohobby.pl

Głośnik DIY

lancaster

  • Gość
06-07-2016, 20:35
PS. mam na mysli sytuacje ze glosnik idzie w strone jaka potrzebujesz a nie ze trzyma ksiazkowe parametry T-S choc na poczatek dobrze skupic sie tylko na T-S.
Są jak pierwszy pomiar spl przy projekcie zestawu glosnikowego. Powinien sie trzymac poziomo ;-)

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
06-07-2016, 23:06
Na początku popracuję nad projektem 3D kosza, w którym będzie można regulować odległości elementów i przymocować do niego bez kleju zawieszenie górne i dolne.

lancaster

  • Gość
06-07-2016, 23:28
cadam, cewki i tak bedziesz musial kleic do membran zawieszenia do karkasu i membrany, to niestety nie klocki lego, cos tam czasami udaje sie odzyskac (np. gorne zawieszenie nam sie udawalo i dolne jak delikatnie wydremelujesz) jak cewka ci wyjdzie "obok" to wszystko wokol niej do kosza. i do kosza i do kosza i do kosza :-) az za ktorym s tam razem zaczyna sie ukladac i w koncu przychodzi ten dzien kiedy wiesz ze wycisnales maxa z tego co jest ale cos bys poprawil w np. napedzie i mozna jeszcze lepiej ;-)

serio nie bawilbym sie w zadne bajerantos kosze wycinane cnc pod nauke, kupilbym ze 3 identyczne glosniki w stx albo tonsilu i pobawil sie  jak nie masz sprzetu do modelowania (sam tez nie rob roboty za ciebie i posada niedokladnosci) to pozostaje po prostu dzialac czyli nastawic sie ze zanim bedziesz wiedzial co mozna a czego nie i dlaczego to minimum 10 glosnikow zlozysz., warto miec 1-2 wersje do porownan stad glosnikow wiecej.

Zanim zacznejzsz projektowac kosz 3D zorientuj sie co mozesz w niegow kleic i jakie to ma wymiary dokladnie, mam na mysli glownie gorne zawieszenia, chyba ze chcesz od startu pijsc hadrcorowo i zawiechy tez robic samemu. Ja sobie zostawilem to na "za jakis czas" Podobnie temat z membranami, do zrobienia z sensownymi domieszkami ale uruchomienie tego i zawieszen to ewnie drugie tyle roboty co do tej pory i nie jest niezbedne wiec nawet nie wiem czy bedzie kiedykolwiek robione w sumie. Moze sie okazac ze taniej i szybciej bedzie zamawiac nawet wynalazki w firmach ktore sie tym zajmuja od lat.

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
07-07-2016, 13:28
Kosz głośnika

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
08-07-2016, 14:57
Znacie jakiś darmowy lub w wersji demo soft do modelowania membrany i układu ruchomego głośnika?

lancaster

  • Gość
10-07-2016, 23:36
niestety nie znam, znam dosc zaawansowany a mimo wszystko nie dajacy 100% odzwierciedlenia, zawsze sa roznice miedzy realnym ustrojem a symulacja. symulacje pomagaja pojsc w oczekiwanym kierunku, zmniejszaja ilosc przyblizen/prob i co rownie wazne uczą.
tego wszystkiego niestety wiekszym nakladem sil i srodkow (choc i tak mniejszym niz zakup pro oprogramowania mysle) mozna opanowac gruntownie przerabiajac budowe zaleznosci w glosniku i korzystajac z ogolniedostepnych wzorow/zaleznosci.
Tu nawet ciezko cokolwiek podpowiedziec, kazda podroz zaczyna sie od pierwszego kroku.
rzeba wiec zrobic pierwszy glosnik, poxniej zastanowic sie co bys chcial zmienic, dalej jakimi srodkami mozna to osiagnac i po prostu robic kolejny glosnik itd itd az za ktorym (dziesiątym raczej) razem ilosc prob bedzie zdecydowanie mniejsza, ocena mozliwosci wieksza, latwiej bedzie zrobic od startu uklad magngetyczny optymalny dla danej funkcji.
Trening trening i jeszcze raz trening + wiedza. Nie ma drog na skróty, a reszta i tak zalezy od zrozumienia i czasu jaki sobie dajemy na dopracowanie projektu (czyli kolejne proby itd). Czasami gdzies po drodze usmiechnie sie szczescie, dobrze je miec ale nie mozna polegac wylacznie na nim, jak to mowia szczesciu trzeba UMIEĆ pomoc ;-)

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
11-07-2016, 12:35
znam dosc zaawansowany a mimo wszystko nie dajacy 100% odzwierciedlenia, zawsze sa roznice miedzy realnym ustrojem a symulacja.

Ten soft może uwzględniać zmienną grubość membrany?

lancaster

  • Gość
11-07-2016, 13:42
grubosc, gestosc, rodzaj materialu, profil, co tylko chcesz

lancaster

  • Gość
11-07-2016, 13:53
dokladnie tak to dziala ze mozesz sobie mebrane podzielic na nieskonczona ilosc sektorow i kazdemu nadac inne wlasciwosci (geometria, grubosc, gestosc, typ materialu). dla hecy oczywiscie, bo w  przyrodzie taki mix jest ciezki do zrobienia, podobnie mozesz ksztaltowac zawieszenia, nakladke przeciwpylowa, karkas, co tam tylko chcesz.
Przyblizenia sa spore.

soft nie posiada mocno rozbudowanego modulu magnetowodow, mozna w nim symulowac podciecia dowolne (symetryzacja pola) ale kilku trickow nie zrobisz. Wszystko ladnie wyszlo przy okazji projektu szerokopasmowca gdzie te tricki byly potrzebne :-)
Nie jest wiec tak ze jakas cudowna technologia projektwa wypluje gotowy glosnik, na pewno pomoze szczegolnie na poczatku kiedy nie bylo jeszcze kontaktu z glosnikiem, ale  z drugiej strony zabawa i tak zaczyna sie dopiero wtedy kiedy robisz glosniki realne. Z czasem korzystasz z softu coraz mniej, na poczatku spedzalem tam sporo czasu, nie rzesadze jesli napisze ze setki godzin.
W tej chwili do zaprojektowania glosnika nie jest mi potrzebny. Wszystko do policzenia "na piechote" czesc rzeczy zajmuje wiecej czasu ale no problem a czesc wychodzi nawet nieco dokladniej(np. roklad pola magnetycznego w  samej szczelinie).

lancaster

  • Gość
12-07-2016, 07:58
xadam, hobbystycznie zaczalbym od zakupow (nie ma  żadnego biznesu z stx, jestem luxno zwiazany z firmą poprzez okazjonalne zakupy i wspolprace z firma z ktora pracuje - wole napisac bo zaraz sie znajdzie jakis nurek ktory napisze ze stręczę :-)) :
http://stx.pl/category/akcesoria-glosniki

łatwosc zakupu i spoko ceny. Zdecydowalbym sie na ktorys z glosnikow na stalowym koszu (kaliber do wyboru) i zakupil do niego komplet elementow (z 3 glosniki z kompletnymi ukladami magnetycznymi zaplacisz mniej niz za 1 szt kosza cnc a uwierz ze ciezko sie pracuje na 1 koszu)
wszystko masz spasowane z koszem, membran moze uda sie dostac kilka typow, zawieszen dolnych tez, rozne nakladki przeciwpylowe, nie wiem jak z cewkami, jakies standardowe na pewno dostaniesz, zanim zaczniesz cokolwiek kombinowac zloz 1 szt glosnika z tego co jest, jak zagra bedziesz chodzil dumny, wiem bo tak mialem ;-)
Glosnika nie rozbierasz, robisz drugi poprawiony z uwzglednieniem uwag po pierwszym i tak krok po kroku.
Nawet najwieksi tak to robią, nie ma zlozenia gotowca od 1 prototypu, tak myślę, zawsze kilka prototypow powstaje a sa to ludzie z doswiadczeniem wieloletnim.
Tez musza "ruszyc" tez im nie wychodzi idealnie od początku i tez po wstepnej symulacji metoda prob i bledow dochodza do zakladanych przez siebie rezultatow.

Powodzenia

lancaster

  • Gość
12-07-2016, 08:21
PS. naprawde nie ma innej drogi ;-) czasami ludzie sie zniechecaja przy roznych sytuacjach. Akurat lubie sobie pocwiczyc, zaden ze mnie kulturycha po prostu lubie dac sobie wycisk na sali, odpreza mnie to.
Kiedys okgladalem wywiad z kilkukrotnym mistrzem swiata (Mr Olympia) zawodowcow Dorianem Yatesem. Facet opowiadal sytuacje gdzie od kilku miesiecy chodzil za nim po silowni wielki wazacy pod 140kg kulturysta i caly czas pytal o magiczne tricki jak zrobic mistrzowska forme. Yates odpowiadal ze nie ma trickow, ćwiczenia sa znane, trzeba poznac swoj organizm i tyrać (oczywiscie na topowym poziomie wchodzi w  gre farmakologia, genetyka a nie tylko trening, dieta, odpoczynek). W kazdym razie facet nie dawal za wygrana wiec ktoregos dnia Yates umowil sie z nim na trening nóg. Po treningu gość stwierdzil ze jak tak wygląda kazdy trening Yatesa to on juz nie chce zostac Mr Olympia :-)

...ale skąd mial wiedziec skoro nigdy wczesniej nie sprobowal ;-)

a tu z naszego podworka, zeby nie bylo ze tylko anglicy i amerykanie tyraja :-)



sam powiedz cadam co mozna napisac zeby ktos kto nie byl na silowni przysiadl nawet 5 x ze 100kg ?

Corvus5

  • 2596 / 5359
  • Ekspert
12-07-2016, 10:29
Ruszałem kiedyś temat, ale od strony przetworników do słuchawek. Zabawa z różnymi membranami była najlepsza przy tej samej reszcie. Najgorsze jednak było to, ze cewki bardzo łatwo można było skrzywić i po kilku operacjach zaczynała się ocierać w szczelinie, co już dyskwalifikuje takie coś. No i trzeba było uważać, żeby nie urwać takiej cewki. 32 ohmy to jeszcze pikuś, ale 600 to już chyba podmuch oddechu zrywa.

Głośnik DIY? Czemu nie, jak komuś nie pasują istniejące konstrukcje, są dla kogoś nie w cenie i chce osiągnąć konkretny efekt lub pobawić się rozwiązaniami z patentów - super pomysł. Miałem kontakt z różnymi "normalnej" wielkości głośnikami od 50zł do ponad 500zł za sztukę i wszędzie pewne efekty i artefakty. Czasami jest sporo zabawy który klej jak rozpuścić.

Lancaster, pobieżnie czytając, robiłeś szerokopasmowca. Co najlepiej się zgrało? Jak by zagrała mała w przekroju membrana, duży wychył (Xmax/Xlin), mało ściągające (luźne) zawieszenie i względnie duże Bl? Niska masa i srednica membrany da wyższe użyteczne pasmo, duży wychył pozwoli na ciśnienie, lekkie duże zawieszenie nie zahamuje basu (nie jestem tego pewien), pogorszy ch-kę częstotliwościową, ale poprawi transjenty, a duże Bl nadrobi kontrolę basu spowodowaną lżejszym zawieszeniem?

Jakie są realne koszta z magnesami i ew. cewkami dla laika? Raz przeszedłem z pewnych 30cm przy masie 3 kg na 8 kg i zmiana to m.in. magnes większy na średnicę (większa moc?) i głębokość pozwalając łącznie z cewką na 2 razy większy wychył, ale cena poszła w górę, gdzie mocniejsze i podobno lepsze konstrukcje pod kątem kontroli sięgają po 15kg dalej zwiększając średnicę i głębokość pracy cewki w magnesie. No wiadomo, że można skrócić cewkę i będzie dłużej pracowała w szczelinie, ale spadnie skuteczność (i kontrola?). Chyba że powszechniej stosuje się cewkę głębszą od magnesu, wtedy to inna sprawa.

lancaster

  • Gość
12-07-2016, 11:11
Corvus, sadzac po pytaniach powinienes zrobic szerokopasmowca, rozmawialem juz z tetejro o utopiach :-)

mozemy sie zalozyc ze nie zrobisz dobrego szerokopasmowca z duzym xmaxem, duzym Bl przy malym mms i duzej podatnosci da Ci qts na poziomie 0,15 wiec zapomnij o basie.

Realne koszta ? Jak sie zamkniesz w 5Kzł na gotowo za pierwszą sztukę ktora bedzie dobra faktycznie (parametry/porownania z glosnikami w cenach w okolicy 1KEuro) to pogratuluje.
Za jeden uklad magnetyczny toczenie bez faradayow placilem 150 netto (i to wyszlo i tak tanio zwykle licz 200 bo Pan KAzio nawet nie ziewnie a duza firma oleje przy ilosciach na sztuki) a badx pewien ze minimum 5 zrobisz(teraz pewnie bym sie zmiescil a toczylem z 15-20kpl). Stal grosze ale pociecie i do tego dobry kawalek metali kolorowych i masz 250-300zł 1 szt ukladu magnetycznego bez magnesu/ów ktory na poczatku mozesz przyjac oddajesz złomiarzowi. Przynajmniej ja tak mialem, kumpel chcial robic  z tego muzeum :-)
Fajna zabawa ale nie licz ze wyjdzie taniej niz gotowy glosnik dobrej klasy, niestety. A to dopiero poczatek bo z membranami zaczyna sie "poezja" w fullach :-))) Zrobisz niby OK a glosnik opada powyzej 9KHz i co mu zrobisz ?:-)
I nie wiesz na poczatek co sie stalo ? geometria, sztywnosc, uklad magnetyczny, cewka ? Na szczescie papier/y wychodzi taniej od toczenia stali.
A na final musi sie to dobrze przynajmniej symulowac w obudowie, uwazam ze absolutne minimum to 50Hz na wspolczesne realia przy odpowiedniej wytrzymalosci mocowej i amplitudowej.
dobra zabawa na dlugie wieczory, moge polecic ale niestety tak to nie dziala ze skladasz dowolne elementy i wychodzi to co miales na myśli :-)

Powiem tak, jak zaczynalem temat myslalem ze jest sporo prostszy, poxniej przyszlo kilka zdziwien ale ja zdziwienia zlewam cieplym i cisne dalej ;-) A na koniec z czystym sumieniem moge powiedziec ze w ramach koncepcji/budzetu lepiej sie nie da. Rok to zajelo, wszystko co mozliwe stestowalismy, łącznie z totalnymi odpałami jakie nam przyszły do glowy, wszystkiego z 10Kzł na pewno wpakowaliśmy(w dwie osoby ciagniemy projekt) i w cholere czasu.
Na to sie przygotuj jak chcesz mocno dopracowac, a jak wystarczajaco to pewnie 40-50% tej kwoty, albo fux, czego życze :-)

lancaster

  • Gość
12-07-2016, 11:31
a widzicie, co moge podpowiedziec to zacznijcie od fulla klasy visaton b200 albo sonido. bedzie taniej i mniej roboty.

lancaster

  • Gość
12-07-2016, 12:10
hehe, corvus jak pytasz o koszt to przed momentem kurier przywiozl elementy do projektu Kowalski gdzie wszystko jest  brane za 1/2 ceny w porownaniuz  tym co bym zaplacil gdybym zlecal (kupuje czesc podzespolow w Tonsilu) - 720zł, poprzednio wyszlo cos kolo 400, do tego na magnesty wydalem do tej pory 300 i na cewki jakies 300-350.
Glosnika na 100% jeszcze nie ma a mowimy o midbasie na najprostszym ukladzie magnetycznym ktory do wyrafinowania tego jaki jest otrzebny we fullu nawet sie nie zbliza :-)
Pewnie jeszcze z 5stówek do konca projektu w to wrzuce (mowimy o ukonczeniu glosnika nie zestawu bo jak bedziesz mial juz glosnik to w cos go trzeba opakowac a fulle nie we wszystkim chca sie odezwac i niestety nie wystrczy horn z hornrespa :-)). Przykladowo do fulla na testy obudow za sam mdf pociety ktory sam sobie sklejalem nie zamknalem sie w 1Kzł. Na pocieche powiem ze obudowe trafilem juz za 3 podejsciem, a kolejne bywaly slabsze az do ostatniej odslony gdzie wyszla jeszcze lepsza wiec w sumie warto bylo.
I tak z grubsza licz koszty zabawy.