Audiohobby.pl

1 wpis w temacie PC/serwer

AudiophilePC

  • 20 / 2933
  • Użytkownik
22-03-2016, 10:39
Jestem zaskoczony, że wątek PC/serwer nie ma jeszcze wpisów w serwisie dla zainteresowanych odtwarzaniem muzyki. Mam pełną świadomość, że PC jest nie do zaakceptowania dla niejednego audiofila, ale więcej jest tych, którzy słuchają muzyki z komputera. Takie „audio hobby” nie powinno być skazane na korzystanie z tandetnego sprzętu. Zauważyli to już producenci z Chin i oferują w swoim stylu najróżniejsze rozwiązania na bazie systemów wbudowanych, co jest dostosowane do aktualnych trendów na świecie, które zostały przywrócone z lamusa przez sukcesy Jobbsa z Apple.

Pewnym wyjaśnieniem dla braku wpisów w temacie PC/serwer może być to, że na forum trudno jest to zaprezentować. Dobrze obrazuje ten problem komentarz w popularnym wątku o magnetofonie, gdzie ktoś podkreślił, że nie przeczytał tam wszystkich wpisów, ale ma coś do powiedzenia w temacie. Sam miałem ochotę włączyć się tam do dyskusji i zasugerować PC jako nowoczesny magnetofon. Przypuszczam jednak, że to by uraziło innych, którzy inwestują w taśmy z nagraniami i może spowodować niepotrzebne zamieszanie.

W tej sytuacji wydawało mi się, że pasować będzie wpis w dziale PC/serwer z zaproszeniem do udziału w prezentacji na ten temat. Administrator skierował go jednak do działu Audio Show. Spróbuję więc zamieścić w miarę krótką notkę na temat projektu.


Program AIMP pod Windows z WASAPI pozwala odtwarzać z wyjątkowo dobrą jakością muzykę z cyfrowego zapisu. Kiedyś procesor dźwięku miał w PC odciążyć CPU. Teraz CPU może wydajnie wspomagać procesor dźwięku i korzystano z tego już wiele lat temu, oferując do wolnostojących DAC program foobar2000, chociaż nie było to jasno powiedziane. Było to zawarte w dość ogólnym stwierdzeniu, że to dobry program. 

Z WASAPI można ustawić odtwarzanie z 32bitami/192kHz, chociaż procesor obsługuje jedynie 24/192. W AIMP można także ustawić bufor na 256 MB, czyli niejednokrotnie informację z połowy płyty CD, co w praktyce redukuje do minimum zakłócenie przy odtwarzaniu muzyki z powodu niedoskonałości mechanizmu napędu optycznego.

Wprawione ucho może usłyszeć różnicę nawet przy odsłuchu z tandetnymi głośniczkami w laptopie, ale wówczas ogólna jakość jest tak niska, że wyjątkowo łatwo jest się w tym zagubić w rozmowie na ten temat. O wiele prościej jest to zaprezentować z dobrymi słuchawkami i głośnikami.

Każde odtwarzanie muzyki jest bardziej wiarygodne, gdy dobre głośniki są rzetelnie podłączone. Podstawą jest wzmacniacz. Jego moc powoduje jednak, że zakłócenia na wejściu mogą mieć negatywny wpływ na jakość odtwarzania muzyki, a czasami wręcz uszkodzić głośniki. W związku z tym warto jest odpowiednio przystosować do tego PC, który w odróżnieniu od systemów wbudowanych ma otwartą strukturę. Można w nim zamontować złącza chinch lub XLR i odpowiednio dobrać podzespoły, by je optymalnie skonfigurować na potrzeby odtwarzania muzyki.

Często posługuję się stwierdzeniem, że na potrzeby odtwarzania muzyki ulepszono konstrukcje lampowe i tranzystorowe, a teraz przyszedł czas na analogowe uszlachetnionie PC, bo muzyka to nie aplikacja biurowa.


« Ostatnia zmiana: 22-03-2016, 11:02 wysłana przez AudiophilePC »

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
22-03-2016, 12:57
Jestem zaskoczony, że wątek PC/serwer nie ma jeszcze wpisów w serwisie dla zainteresowanych odtwarzaniem muzyki.

Podział na podfora jest jeszcze świeży, wcześniej całość zakładki nazywała się po prostu PC Audio i w części głównej pozostało wiele tematów dotyczących odtwarzania muzyki z komputera PC.

W tej sytuacji wydawało mi się, że pasować będzie wpis w dziale PC/serwer z zaproszeniem do udziału w prezentacji na ten temat. Administrator skierował go jednak do działu Audio Show. Spróbuję więc zamieścić w miarę krótką notkę na temat projektu.

Na forum mamy taką zasadę, że wątki prowadzone przez branżystów, zawierające treści promocyjne lub oferty, z którymi związana jest autor mogą być zamieszczane tylko i wyłącznie w dziale Audio Salon (nie Audio Show). Jeżeli projekt jest czysto hobbystyczny i ma na celu przedstawienie propozycji rozwiązań, a nie ich późniejszej sprzedaży, wówczas dyskusję można prowadzić poza Audio Salonem.

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
22-03-2016, 21:44
Jestem zaskoczony, że wątek PC/serwer nie ma jeszcze wpisów w serwisie dla zainteresowanych odtwarzaniem muzyki. Mam pełną świadomość, że PC jest nie do zaakceptowania dla niejednego audiofila, ale więcej jest tych, którzy słuchają muzyki z komputera.

Wow! :-) Niesamowite. To można osiągnąć dobry dźwięk z komputera? Nie może to być ;-)

Słuchanie muzyki z komputera na audiohobby jest tak świeże jak wynalezienie koła albo przedstawienie teorii heliocentrycznej. Na forum są sążniste wątki w sprawie PC audio a temat był przerabiany wielokrotnie.
W moim systemie komputer jest głównym źródłem dźwięku od 8 lat więc..... ? :)



« Ostatnia zmiana: 22-03-2016, 21:47 wysłana przez Gustaw »

4m

  • Gość
23-03-2016, 09:01
Każde odtwarzanie muzyki jest bardziej wiarygodne, gdy dobre głośniki są rzetelnie podłączone. Podstawą jest wzmacniacz. Jego moc powoduje jednak, że zakłócenia na wejściu mogą mieć negatywny wpływ na jakość odtwarzania muzyki, a czasami wręcz uszkodzić głośniki. W związku z tym warto jest odpowiednio przystosować do tego PC, który w odróżnieniu od systemów wbudowanych ma otwartą strukturę.
[...]
Często posługuję się stwierdzeniem, że na potrzeby odtwarzania muzyki ulepszono konstrukcje lampowe i tranzystorowe, a teraz przyszedł czas na analogowe uszlachetnionie PC, bo muzyka to nie aplikacja biurowa.

Gustaw, ale czy masz rzetelnie podłączone głośniki? Czy wiesz, że nieprzystosowany PC może uszkodzić wzmacniaczem głośniki? Jak masz uszlachetniony PC? Czy Twój PC jest wystarczająco analogowy? Bez właściwych odpowiedzi na te pytania nie uzyskasz jakości :)

ps. szykuj portfel, to będzie kosztować :)

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
23-03-2016, 09:23
:-)

AudiophilePC

  • 20 / 2933
  • Użytkownik
23-03-2016, 12:32
ps. szykuj portfel, to będzie kosztować :)
i najdroższy będzie pewnie bezpłatny AIMP :-)

Ciekawe opinie, jak na zaawansowanego użytkownika.
« Ostatnia zmiana: 23-03-2016, 12:45 wysłana przez AudiophilePC »

AudiophilePC

  • 20 / 2933
  • Użytkownik
23-03-2016, 13:12
Na forum są sążniste wątki w sprawie PC audio a temat był przerabiany wielokrotnie.
no tak, tylko nowicjusz bez wiedzy eksperta mógł wpaść na taki pomysł, że dział bez żadnego wpisu jest pusty
« Ostatnia zmiana: 23-03-2016, 13:15 wysłana przez AudiophilePC »

AudiophilePC

  • 20 / 2933
  • Użytkownik
10-04-2016, 10:30
Komentarze tutaj i w kilku innych miejscach przekonały mnie, że poruszam jednocześnie zbyt wiele wątków z tematem odtwarzania muzyki z PC. Ograniczyłem się więc w jednym wpisie do słuchawek i płyty głównej. Pojawiło się pod nim więcej rzeczowych komentarzy. Poruszony został w nich temat twardzego dysku, obudowy i odtwarzania muzyki z cyfrowym radiem DAB+.

@ http://www.dobreprogramy.pl/AudiofilPC/AMD-w-zestawie-dla-odtwarzania-muzyki-z-CD-DVD-DAB-i-Internetu,72053.html

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
10-04-2016, 14:49
Chciałbym zostać dobrze zrozumiany. W dzisiejszych czasach informacje o ilości posiadanych komputerów nie jest czymś nobilitujący dlatego napiszę.

Mam obecnie w domu 7 różnych komputerów. Każdy z nich ma różny system operacyjny - Windows 7, Windows 8, Windows 10 i kilka różnych OS X. Komputery są z różnych przedziałów cenowych i jakościowych od 1 tys zł do 10 tys zł.
Były one również konfrontowane z dedykowanymi rozwiązaniami PC audio.

Napiszę tak. Różnice w dźwięku pomiędzy nimi są tak marginalne, że zawracanie sobie gitary w kontekście audiofilskości PC jest jak próba zostania ojcem tylko przez oglądanie rozkładówki Playboya.

Można się bawić poszczególnymi programami i metodami upsamplingu lub resamplingu ale z hardwarem proponuję dać sobie spokój. Optymalne ustawienia systemów są opisane m.in na stronach Lavry Inginering i Benchmark Media.

Kolumny i słuchawki. To jest najważniejsze. Wzmacniacz też musi być na tyle optymalny aby to wysterować.
DAC z dobrą implementacją USB i sprawa komputerów jako źródeł jest załatwiona. No chyba, że ktoś lubi szukać rozwiązania problemu tam gdzie nie ma tego rozwiązania a sam problem jest w innym miejscu.
« Ostatnia zmiana: 10-04-2016, 14:58 wysłana przez Gustaw »

AudiophilePC

  • 20 / 2933
  • Użytkownik
10-04-2016, 16:07
Ciekawy argument z rozkładką, więc w tym klimacie można porównać z doświadczeniami niektórych panów z wieloma profesjonalnymi paniami i tym co można przeżyć z tą dla której straciliśmy głowę :-)

AudiophilePC

  • 20 / 2933
  • Użytkownik
10-04-2016, 16:31
Wzmacniacz też musi być na tyle optymalny aby to wysterować.
DAC z dobrą implementacją USB
powodzenia

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
10-04-2016, 19:13
Wzmacniacz też musi być na tyle optymalny aby to wysterować.
DAC z dobrą implementacją USB
powodzenia

Bardzo dziękuję ale to powodzenie mam już od kilku lat.