Audiohobby.pl

Magnetofon

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
13-01-2021, 18:25
Wcześniejsze modele 700 i 800 mają idler, który powodował takie efekty, tutaj jak patrzyłem nie ma idlera tylko zębatka.
Może któryś czujnik obrotów szpulek szwankuje.

Kielarski

  • 16 / 1170
  • Nowy użytkownik
13-01-2021, 19:46
Dzięki za podpowiedź.
P.S. Żona dopiero po trzech dniach spostrzegła, że w dużym pokoju pojawił się  magnetofon :)

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
13-01-2021, 20:30
Witaj @Kielarski :)

Co do problemu z odtwarzaniem to trzeba dokładnie się przyjrzeć co się dzieje podczas odtwarzania czy zatrzymuje się prawy talerzyk nawijający taśmę na szpulkę i po kilku sekundach łapie AUTO-STOP. Czy stają osie "capstanów" bo jest problem z paskami które np. się ślizgają pomiędzy sobą i także AUTO-STOP robi resztę. Jeśli magnetofon nigdy nie był serwisowany od nowości może być problem z paskami bo się już rozciągnęły... trzeba by było także przesmarować tu i ówdzie mechanizm , przeczyścić styki na nim i takie tam. To czynności przed jakimiśkolwiek słuchaniem, szkoda kaset. Bo może zacząć niszczyć nam wartościowe nagrania.
Tematu u nas o DRM-710 jeszcze niema ale można oczywiście założyć.
http://audiohobby.pl/index.php?board=75.0
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
13-01-2021, 22:23
kielarski
witamy cie w tym szalonym hobby

Kielarski

  • 16 / 1170
  • Nowy użytkownik
14-01-2021, 05:50
Dzięki za miłe powitanie. Magnetofon był serwisowany lub grzebany, ponieważ dwa kable żeby się nie rozchodziły są połączone za pomocą tzw. tetryczki.

Kielarski

  • 16 / 1170
  • Nowy użytkownik
14-01-2021, 06:21
zdjęcie

PhantomLord

  • 420 / 2243
  • Zaawansowany użytkownik
14-01-2021, 07:58
P.S. Żona dopiero po trzech dniach spostrzegła, że w dużym pokoju pojawił się  magnetofon :)

A to jest najważniejsza informacja moim zdaniem. Dobrze wróży na przyszłość :D.

Głowica chyba brudna jak sto nieszczęść, ale za to nie wygląda na zużytą, podobnie rolki (choć jedno i drugie oceniać "na oko" ze zdjęcia...to tak...różnie może być).

Na pewno polecam patyczek do uszu + IPA (najlepiej 99.9% czystości lub lepiej) i jedziesz z porządkami :). Capstany (zwłaszcza lewy) aż cały w nalocie. Głowicę możesz poczyścić przy wyłączonym czy włączonym decku - obojętne, natomiast capstany i rolki to proponuję wcisnąć play (wcześniej paluchem znaleźć u góry kieszeni mikrostyk odpowiedzialny za detekcję kasety i go lekko wcisnąć) i przykładać patyczek do rolek i capstanów. Przygotuj sobie od razu tak z 6 patyczków, bo jest co czyścić :). Pamiętaj jeszcze o tej czarnej prowadnicy przy lewej rolce (ją akurat lepiej czyścić w pozycji STOP).

Jak już będziesz po wiosennych porządkach to będzie można szukać dalej, bo tak jak Wojtek napisał - jeśli magnetofon nie był serwisowany dłuższy czas, to będzie trzeba zrobić mu chociaż podstawowe SPA, żeby mógł służyć kolejne lata.
Pewnie już się zorientowałeś, ale jest to jednak urządzenie mechaniczne, któremu trzeba poświęcić trochę czasu na początku, żeby się odwdzięczyło. Przyznam, że kompletnie nie znam mechanizmów Danona, ale wiem, że koledzy wprost przeciwnie, więc pomoc znajdziesz bez problemu :).

W każdym razie, jeśli dopiero zaczynasz temat z magnetofonami, to pytaj śmiało czego tam nie wiesz. Nie ma głupich pytań, a zawsze lepiej nawet podstawowe pytanie zadać niż coś przez niewiedzę uszkodzić.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Kielarski

  • 16 / 1170
  • Nowy użytkownik
14-01-2021, 10:06
Patyczki do uszu już mam. Czy skrót IPA to spirytus rektyfikowany?
Dzięki za wytłumaczenia krok po kroku jak wyczyścić magnetofon.

Ponieważ rozśmieszyła Cię moja żona to tylko dlatego zacytuję ją, gdy już zauważyła sprzęt:
-"Gdzie Ty to postawisz?
- Już postawiłem.
GDZIE TY TO POSTAWISZ?
 - Już stoi.
- Tam to na pewno stać nie będzie, a jeśli się nie podoba to pakuj się do mamy."

Oczywiście ułożenie magnetofonu pozostało bez zmian.

Gamar

  • 32 / 1213
  • Użytkownik
14-01-2021, 10:36
IPA to alkohol izopropylowy. Na forum jest sporo informacji na temat metod czyszczenia i doboru środków. Ja do czyszczenia głowic używam izopropanolu, a do rolek zakupiłem płyn do czyszczenia i konserwacji rolek w drukarkach.

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
14-01-2021, 10:50
Patyczki do uszu już mam. Czy skrót IPA to spirytus rektyfikowany?
Dzięki za wytłumaczenia krok po kroku jak wyczyścić magnetofon.

Ponieważ rozśmieszyła Cię moja żona to tylko dlatego zacytuję ją, gdy już zauważyła sprzęt:
-"Gdzie Ty to postawisz?
- Już postawiłem.
GDZIE TY TO POSTAWISZ?
 - Już stoi.
- Tam to na pewno stać nie będzie, a jeśli się nie podoba to pakuj się do mamy."

Oczywiście ułożenie magnetofonu pozostało bez zmian.

i co pojechała do mamy ? hehehe co Wy macie z tymi żonami...... moja przynajmniej nie wtrąca się bo lepsza taka pasja ( plus do tego mam rowery i ich intensywnie używam) niż picie czy chlanie i w tv gapienie się tęmpe czy rozwód.
« Ostatnia zmiana: 14-01-2021, 11:18 wysłana przez Hammer »

ipodziak

  • 129 / 1291
  • Aktywny użytkownik
14-01-2021, 13:10
tv gapienie się tęmpe czy rozwód.
a tam rozwód od razu...biorę decki pod pachę i wyłażę....taki żarcik.Na szczęście moja żona nie ma problemu z moimi deckami i innymi gratami. Co do tv też nie rozumiem tego gapienia się,ale tego nie chcę zwalczać ani tępić, co tam kto woli.W międzyczasie mam nowego dziada więc trzeba odpakować i zobaczyć czy cały.

Kielarski

  • 16 / 1170
  • Nowy użytkownik
14-01-2021, 13:34
Dla mojej żony magnetofon, amplituner (17kg - nie mieści się na szafce RTV :)) czy też kolumny podłogowe (o CD oraz MC nawet nie wspominam) to nic innego jak złom, który zagraca mieszkanie. A moja chęć słuchania muzyki na dobrym sprzęcie to nic innego jak efekt uboczny, który pozostał po dojrzewaniu.
Ciekawe, że przed ślubem nie pamiętam sytuacji by żonie moje upodobanie do muzyki przeszkadzało, a nawet była ze mną na koncertach Vader, czy Testament.
Moim zdaniem niechęć do magnetofonów, czy też szeroko pojętego sprzętu audio wynika z tego, że należy do grupy osób, które muzykę traktują przedmiotowo, a ulubiony zespół to Radio Eska.

ipodziak

  • 129 / 1291
  • Aktywny użytkownik
14-01-2021, 14:03
Moim zdaniem niechęć do magnetofonów, czy też szeroko pojętego sprzętu audio wynika z tego, że należy do grupy osób, które muzykę traktują przedmiotowo, a ulubiony zespół to Radio Eska.
Dokładnie.

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
14-01-2021, 14:29
ja tak czytam o waszych zonach


no i dochodze do wniosku ,,, 
ze jestem pantoflarzem

ipodziak

  • 129 / 1291
  • Aktywny użytkownik
14-01-2021, 14:40
no i dochodze do wniosku ,,, 
ze jestem pantoflarzem
aaaa tam....ja się boję pająków na przykład :)