Audiohobby.pl

Magnetofon

JaKub92

  • 1822 / 5469
  • Ekspert
20-05-2020, 14:13
No właśnie dla mnie trochę za ciemne to brzmienie, ale da się słuchać. Nagrywa jednak jakby jaśniej niż odtwarza. Ja ogólnie preferuje brzmienie jaśniejsze niż ciemniejsze z lekkim i nie rozlazłym basem.

Z nagrywaniem się zgodzę. Kasety nagrane na nim, pięknie grają na innych magnetofonach.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

nano

  • 9079 / 4975
  • Ekspert
20-05-2020, 14:14
radzuilasek
forum sie zawstydzilo
« Ostatnia zmiana: 20-05-2020, 15:09 wysłana przez nano »

nano

  • 9079 / 4975
  • Ekspert
22-05-2020, 10:13
adziulasek

juz mam w domu   750
cierpliwosci teraz

nano

  • 9079 / 4975
  • Ekspert
22-05-2020, 19:31

nano

  • 9079 / 4975
  • Ekspert
22-05-2020, 20:28
musialem przeprasz
az mi lzy poszly i wsiekloschttps://m.youtube.com/watch?v=VZURSsZ8WK0

radziulasek

  • 73 / 1486
  • Użytkownik
23-05-2020, 01:28
Oki Nano, mam wiadomości.
1. Takie ustawienie potencjometrów jak w Twoim nowym 750ES znalazłem jeszcze na innym zdjęciu więc ten nowy egzemplarz chyba kręcowny nie był.

2. W moim delikatnie się PR ki różniły mówimy tylko o o dwóch REC LEVEl. Przestawiłem tak jak masz Ty i nic... żadnej różnicy, prawy kanał jest troszeczkę mocmiejszy.

3. Pomny swoich doświdczeń zostawiam i nic więcej nie ruszam. Magnetofon trafi do Kolegi  Artekk - wtedy okaże się co jest grane.

Ja ze swojej strony sprawdziłem wszytsko - kable RCA (sprawne), odpięcie magnetofonu od korektora i podpięcie pod inną pętle magnetofoową we wzmacniaczu - bez zmian. Nagrywanie z różnych źródeł - MD, Tuner, CD, Streamer - bez zmian.
Na tym moja odwaga się kończy. Nagrywam sobie spokojnie leciutko obracając rec balans w kierunku Left i mam równo.
Pozdrawiam i dziękuję za trud jaki włożyłeś by przesłąć foto.
 

PhantomLord

  • 420 / 2261
  • Zaawansowany użytkownik
23-05-2020, 08:12
Nagrywam sobie spokojnie leciutko obracając rec balans w kierunku Left i mam równo.

A powiedz ten prawy kanał jest mocniejszy zarówno na źródle, jak i podczas podsłuchu po taśmie?

Pytam bo, gdyby okazało się, że na źródle jest równo a na podsłuchu taśmy "krzywo", to moim zdaniem wskazywałoby na tor prowadzenia taśmy.

Natomiast, jeżeli w obu sytuacjach jest tak samo, to sprawdź proszę jeszcze jedną rzecz - ścisz  mocno swoje źródło MD czy CD czy cokolwiek, co umożliwia regulację głośności na wyjściu. Wtedy oczywiście rec level musisz podkręcić wyżej na decku. Czy wtedy jest równo, czy dalej jeden kanał głośniejszy?

Pytam dlatego, że w moim KX-9010 potencjometr Rec Level jest prawdopodobnie wyrobiony w pewnym zakresie i wygląda to tak, że wg skali przy pokrętle - 0-2 - kanały są równe, 2-4 - prawy kanał jest głośniejszy o ok 1dB (muszę korygować rec balance), powyżej 4 - kanały znów są równe i nic nie muszę korygować. Zachowanie takie mam oczywiście identyczne na podsłuchu źródła jak i taśmy - stąd nic innego niż "nierówny" potencjometr nie zostaje.

Bladego pojęcia nie mam co jest z Twoim deckiem, ale wiesz :-) - to co napisałem sprawdzisz w 3 minuty bez rozkręcania decka i a nóż też winę ponosi potencjometr. Taki strzał w ciemno.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

artekk

  • 1694 / 5869
  • Ekspert
23-05-2020, 16:11
Magnetofon trafi do Kolegi  Artekk - wtedy okaże się co jest grane.

Doszliśmy do wniosku, że skoro magnetofon ma zrobioną mechanikę przez nano, pozostało jedynie wyregulować maszynę. Zadeklarowałem, że wykonam Koledze taką usługę, oczywiście nieodpłatnie, żeby była jasność  w temacie ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

radziulasek

  • 73 / 1486
  • Użytkownik
25-05-2020, 00:23
Witam po intesywnie pracowitym dla mnie weekendzie.

Odpowiodają na pytania PhantomLorda

1. Mam podłączony magnetofon przez equalizer, tyle, że nie korzystam z niego - służy tylko do ładnej graficznej prezentacji analizy widma. Jeśli  dobrze słyszę, to nie ma żdanej różnicy odłśuchowej i graficznej na wyświetlaczu jeśli przełączam source i tape. Podłączyłem łakże magnetofon bezpośrednio do wzmacniacza z pominięciem koretkora i jest to samo więc to nie jego wina. 
2. Sprawdziłem to o czym pisałeś, na żadnym położeniu potencjometru REC nie ma różnicy - i przy bardzo niskich położeniach i przy wysokich dokąd starcza wyświetlacza zawsze występuje ta lekka różnica kanałów.

Niestety dziś mój piękny sen pt.: SONY TC-K 750ES się chyba kończy. Podczas odtwarzania nagle zanikł jeden kanał i słychać było taki szelest z komory kasety, za chwilę to samo. Zrobiłem stop a tam zagnieciona taśma. Włożyłem inna kasetę - to samo.
Przeczyściłem rolkę gumową lewego wałka capstana alkoholem izopropylowym. Po tej operacji na razie jest ok pytanie kiedy to wróci.  No i pytanie zasadnicze- czy gumę rolki można jeszcze jakoś zregenerować, nie wiem jakaś chemia która ją zmiękczy?
Jeśli nie to czy wiecie gdzie można kupić nową rolkę i czy jest bardzo droga?
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie i odzew.

 

Marek-41

  • 391 / 5884
  • Zaawansowany użytkownik
25-05-2020, 04:36
Zregenowanie rolki uda się pod warunkiem,że nie jest zbyt zniszczona.Ja do konserwacji rolek używam specjalnego płynu do mycia gumowych wałków w drukarkach.Jednak jeśli jest już twarda,to trzeba liczyć się z koniecznością wymiany.
Marek-41

radziulasek

  • 73 / 1486
  • Użytkownik
25-05-2020, 08:49
Marek-41 dziękuję za odpowiedź. A czy byłbyś tak uprzejmy i podał nazwę tego płynu lub jakieś namiary gdzie go kupić?
Czy wystarczy posmarować nim rolkę z użyciem np patyczka kosmetycznego czy trzeba wyciągać rolkę z magnetofonu?

Pozdrawiam serdecznie

nano

  • 9079 / 4975
  • Ekspert
25-05-2020, 09:29
pozadne  rolki dociskowe  sa bardzo drogie


zamienniki z plastiku  to niebezpieczna inwestycja ..
...


smarujesz  bez wyciagania  rolek
dam linka co ja uzywam za srodek
http://walzenreiniger.de/


..


jakie kasety ci pogniotlo ...?
i czy na poczatku tasmy   lub gdzies w polowie ?




..


jak sie kiedys wkurzysz   
mozesz mi caly mechaizm  przyslac   wyminie ci rolki  (  4 sruby  i mozesz wykrecic  wsio )
na nowe  bez oplat ...
problem w tym  ze    to nie jest  tanie  a plastkowe   to na wlasna  odpowiedzialnosc  wyminic moge
« Ostatnia zmiana: 25-05-2020, 09:52 wysłana przez nano »

radziulasek

  • 73 / 1486
  • Użytkownik
25-05-2020, 10:08
Nano kupiłem używany magnetofon i stary. To jest wpisane w ryzyko. Trudno. Napisz mi ile kosztowała by nowa rolka lewa do tego Sony ale dobrej jakości. Może poproszę Cię o zakup takiej i przesłanie.

Hammer

  • 4675 / 2283
  • Ekspert
25-05-2020, 10:10
radziulasek  rolki musisz wymienić na nowe , działania typu czyszczenie są na krótką chwile, guma już osiągnęła swój stan twardości i będzie sie wygniatać co chwile.
poprzedni serwisant o tym wiedział bo to widać z daleka
zdzieranie papierem ściernym tez nie polepszy tego.

Jak chcesz go mieć na długo to wymień rolki na nowe i paski też obowiązkowo jeśli nie były wymieniane.
Tam masz 2 rolki więc ..... musi to współgrać dobrze ze sobą.

ponoć ten pan nie wszędzie jest lubiany przez niektórych, ja nie miałem przyjemności , ale ma jakieś zestawy porobione w sumie niedrogo   https://sprzedajemy.pl/sony-tc-k690-tc-k670-k711s-k815s-zestaw-naprawczy-rabka-zdroj-2-0010c9-nr60080717

paski ważne aby miały taka samą szerokosć a rolki identyczne wymiary.
« Ostatnia zmiana: 25-05-2020, 10:13 wysłana przez Hammer »

artekk

  • 1694 / 5869
  • Ekspert
25-05-2020, 10:38
Brałem do mechanizmów Sony TCM-200 rolki ze Słowacji i jest to loteria.
Np. https://fixyouraudio.com/product/sony-tc-k990es-source-pinch-roller/

Te rolki są polecane nawet na tapeheads, ale naprawdę trzeba mieć trochę szczęścia, żeby trafić idealne.
Na pierwszy rzut oka po wymianie jest wszystko ok. wystarczy jednak wziąć do ręki lupę i popatrzeć w powiększeniu jak zachowuje się rolka. Problem polega przeważnie na biciu "mimośrodowym" lub bocznym, któee m.in. powoduje znaczący wzrost W&F. Plus jest taki, że guma jest nowa i faktycznie mocne zagniatanie cienkich taśm na początku nie występuje. Niestety wskutek bicia bocznego może się pojawić delikatne zagniatanie krawędzi taśmy wskutek ich kontaktu z prowadnicą na głowicy.

Rolki od Andrzeja z Rabki przećwiczyłem i do Pioneera dostałem taką :


Nano, jeśli masz jakieś źródełko rolek lepszej jakości np. na walcach z brązu poproszę o info.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo