Audiohobby.pl

Magnetofon

nano

  • 9079 / 4979
  • Ekspert
03-07-2018, 20:02
zebatka


no tak ..  przyznam ze nie udalo mi sie zrobic tego zeby nie bylo glosbiej niz orginal dlatego pytam
dzieki
..


905
fajnie ze wyslyszales zalety akustyczne tego decka
ech
uporasz sie z tym masz pojecie i cierpliwosc
trzymam lapska zeby ci sie udalo


kolysanie niekiedy jest z rolki sprawdz

Ttom

  • 134 / 4649
  • Aktywny użytkownik
03-07-2018, 22:51
Wkleję jeszcze dla potomnych.
Płytka sterowania silnika DD capstaina. Widoczne cewki silnika, białe koła z panewkami osiek capstainów (wykonane z jakiejś bardzo twardej stali). Podwójny przewód (góra po prawo) do hallotronu detekcji prędkości obrotowej silnika potrafią się połamać tuż za lutem. Moje trzymały się już na pojedynczych linkach.
Cewka hallotronu, tu urywa się gniazdo przyłączeniowe (zimny lut na nogach). Całość musiałem przelutować. Uwaga: by wyjąć przewody z wtyczki należy WSUNĄĆ osłonkę.
Usunąłem zimne luty i całość przemierzyłem napięciowo, dodatkowo sprawdzając przebiegi rezonatora kwarcowego sterującego silnikiem. Działa i bardzo dobrze stabilizuje obroty!
Na koniec fotka ze scalakiem, moim zdaniem najfajniejszego systemu redukcji szumów do taśmociągów.
Pozdrawiam
Tom

nano

  • 9079 / 4979
  • Ekspert
04-07-2018, 08:53
fajne fotki
dzieki za ostrzezenie  itp super
...

a ja
szukam linka do rezonatora kwarcowego  do  sony tc k 750
chcialbym kupic nowy

....

przeklete zimne luty b b  nie lubie szukania po lupa

kiedys prubowalem myka  kolegi 
z  gazem do zapalniczek  spryskac caly matherboard  itp
ech  nie udalo sie calkiem
zawsze cos przeoczylem
tak wiec  lupa pozostala niezawodna

..


dbx  chip

ja akurat uwazam za lepszy  chip patent   firmy  jvc  ..  ANRS
ale  to wsio sprawa gustu

« Ostatnia zmiana: 04-07-2018, 09:17 wysłana przez nano »

mops

  • 603 / 2689
  • Ekspert
04-07-2018, 10:37
A ja wogóle nie chcę mieć nic wspólnego z żadnym.
Waldek.

nano

  • 9079 / 4979
  • Ekspert
04-07-2018, 10:47
przyznaje ze tez nie uzywam
ale  mam pare kaset  nagranych  i sobie slucham co kto potrafi ..
wkurzeajace jest ta niekompatybilnosc systemow ..
dlatego musialem niestety zrezygnowac z wyciszaczy szumow he he he he

Ttom

  • 134 / 4649
  • Aktywny użytkownik
04-07-2018, 13:48
Ależ one są kompatybilne, tylko należy mieć prawidłowo zestrojone poziomy REC, PB i dbx/HC timing. Jak gdzieś czytam lub słyszę, że Dolby obcina, dbx lub HighCom pompuje, to w 99% przypadków magnetofon odtwarzający ma rozkalibrowaną elektronikę lub kaseta pochodzi z rozkalibrowanego zapisu.
ANRS to, jak się nie mylę klon Dolby B, więc nagrania są przenośne.
Pomijam różnice w ustawieniu skosu głowicy, bo tu nawet bez systemu NR przenośności nie będzie.
Pozdrawiam

P.S. Wydaje mi się, że niechęć do NR bierze się z przeszłości: posiadanie krajowego kaseciaka z Dolby lub CNRS, gdzie po włączeniu systemu, wysokie tony znikały, a szumy elektroniki niemal przewyższały szumy taśmy, co jeszcze potęgowało ten efekt. Niestety w chwili obecnej wiele magnetofonów "zachodnich" także wymaga, co najmniej regulacji by NR działał w sposób niemal przeźroczysty.
Kaseciak z Dolby ma S/N porównywalny ze średniej klasy szpulowcem, bez NR niestety 10 - 12 dB gorzej.
« Ostatnia zmiana: 04-07-2018, 14:06 wysłana przez Ttom »
Tom

mops

  • 603 / 2689
  • Ekspert
04-07-2018, 14:36
Nie widzę żadnej potrzeby używania tego.
Oraz nie przeszkadza mi jeśli ktoś używa nawet wszystkich jednocześnie.
Źródło nie daje szumów i to tyle celem wyjaśnienia dlaczego nie.
A nawet gdyby niewielki szum by występował to nie razi mnie to.
Waldek.

Ttom

  • 134 / 4649
  • Aktywny użytkownik
04-07-2018, 16:38
Dlatego można to zawsze wyłączyć.
To, że źródło nie daje szumów (co jest fizycznie niemożliwe, bo każde źródło stworzone za pomocą elektroniki szumi), nie znaczy że nie szumi nośnik taśmowy (która szumi bardziej niż elektronika). Oczywiście szumów można nie słyszeć np. przy małym poziomie wyjściowym, lub deficycie słuchu w zakresie wyższych częstotliwości, co nie oznacza, że ich nie ma.
Skoro kolega nie korzysta bo jest tak fajnie bezszumowo, to nie ma się chyba sensu denerwować, że inni korzystają i piszą o tym.
Zresztą reduktory szumów w magnetofonach mają za zadanie eliminację szumu nośnika, szum źródła, jeśli jest pozostaje.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 04-07-2018, 16:54 wysłana przez Ttom »
Tom

mops

  • 603 / 2689
  • Ekspert
04-07-2018, 17:38
A kto tu się denerwuje?.To moja prywatna opinia i tyle.
Skrajnie mi nie przeszkadza i nie interesuje czy ktoś tego używa czy nie.
Waldek.

nano

  • 9079 / 4979
  • Ekspert
04-07-2018, 19:00
itom


ja nie uzywam


za duzo mialem porazek z tego powodu i juz
z roznych wzgledow
jak powiedziales zle ustawiony uklad dolby   czort wie


chwale jedynie   dolby c   
poniewaz on jakby podnosi frekfencje ..   wysokie ida w gore
fajnie sie tego slucha


ale ide do kogos wkladam taka kasete i czesto za czesto porazka


nie nie
nie dla mnie
« Ostatnia zmiana: 04-07-2018, 20:47 wysłana przez nano »

Ttom

  • 134 / 4649
  • Aktywny użytkownik
05-07-2018, 07:25
Z moich doświadczeń wynika, że porażka kasety na obcym sprzęcie w 99% jest związana z innym kątem ustawienia szczeliny głowicy. Przy małej szerokości ścieżki minuta kątowa różnicy i już kilka decybeli spadku góry plus zaburzenia fazy w wysokich między kanałami.
Nigdy nie zakładam, że moja kaseta zagra poprawnie na innym magnetofonie, ani że obca zagra na moim. Dziwię się ludziom kupującym "fabrycznie" nagrane kasety, bo tam to już jest loteria.
Co innego szpulowce, tam ścieżka jest na tyle szeroka, że przekładanie taśm między magnetofonami nie powoduje istotnej zmiany charakterystyki i fazy.
Tom

nano

  • 9079 / 4979
  • Ekspert
05-07-2018, 11:16
no tak
szpulowca niesttey nie moge miec
musialbym zmienic autobagaznik   mieszkanie  i mysle   zone
oj na razie nie  :-)
..
na szczescie  u znajomego mam czesto mozliwisc posluchania akai
ech to inne granie


wkurzam sie pozniej w domu na kaseciaki  musze miec  przerwe 1 dzien
az zapomni mi mozgownica o jakosci szpulowca  :-)


..
po tylu latach wszytkie magnetofony sa rozjechane
to trza miec na uwadze .. trudno sie wiec  wypowiadac ze ten lepszy od tekiego
kiedys nie mialam dostepu do nowokupionych tapedckow tak wiec  poweim ze nasze wszystkie trzeba dosttrajac od zera ... a tak  mowimy wsio hipotetycznie :-)
..
a tu tak ciekawostka
 :-)
« Ostatnia zmiana: 05-07-2018, 12:59 wysłana przez nano »

Ttom

  • 134 / 4649
  • Aktywny użytkownik
07-07-2018, 20:05
Fakt, z latami wszystko się nieco odstraja. Podstawa to właściwie ustawione wzmocnienie odczytu (tu jest problem bo nigdy nie mamy pewności z jaką wielkością strumienia magnetycznego odtwarza wzorzec). Jak to się złapie, to reszta nie stanowi jakichś większych problemów. Np. w deckach trzygłowicowych z głowicą kombi ustawienie kąta szczeliny odczytującej robi się bez wzorca, tylko zapisując i jednocześnie odczytując sygnał bo obydwie głowice znajdują się wobec siebie liniowo, więc najwyższy poziom i minimum przesunięcia fazy głowicy odczytującej względem zapisującej jest sukcesem.
Miałem też kilka decków, które mimo upływu lat trzymały ustawienia w tolerancji. Wystarczyło wymienić pasek napędu, czasem rolkę i był ideał. Najlepiej jak deck zepsuł się lata temu i stał gdzieś na pawlaczu.
Najgorsze decki są po kilku właścicielach i (co piszę z żalem) wyroby rodzimej elektroniki.

Poniżej kolejny pacjent...
« Ostatnia zmiana: 07-07-2018, 20:28 wysłana przez Ttom »
Tom

mops

  • 603 / 2689
  • Ekspert
07-07-2018, 21:39
No i porównując choćby ten model z 965 ,to ów 965 moim prywatnym zdaniem NIE GRA.
Ale ja mam stare uszy.
Waldek.

nano

  • 9079 / 4979
  • Ekspert
08-07-2018, 01:10
ja wiadomo
przyklejam  sie do wypowiedzi ze 905  to po prostu inna liga akustyczna
nie chce wchodzic w szczeliny ustawienia itp  he he


po prostu  905 gra przewspaniale


ma ale oczywiscie  kasujacych go znow wrogow z innych firm
ale to nie gadamy o tym
przepiekny model masz