Audiohobby.pl

Magnetofon

Mati73

  • 80 / 5683
  • Użytkownik
08-04-2012, 19:48
Maćku chodzi Ci o model 3016, a nie 3116 ale to literówka.
Mnie zawsze zastanawiało dlaczego w tych modelach napisy na płycie czołowej były po angielsku, a napisy na wyświetlaczu po polsku lewy, prawy ?!

Wesołych Świąt życzę.
Mati73

jmaciek

  • 389 / 4841
  • Zaawansowany użytkownik
08-04-2012, 21:31
Tak Mati - 3016 a nie 3116 - przepraszam za nieuwagę...

Co do napisów na wyświetlaczu to niewiarygodne ale właśnie dopiero to zauważyłem - po Twoim wpisie - jakim cudem nie zauważyłem tego 20 lat wcześniej to nie wiem - chyba to prawda, że miłość (do wyśnionego decka ;-) jest ślepa ...

M.

Mati73

  • 80 / 5683
  • Użytkownik
08-04-2012, 22:16
Macku, moją pierwszą "miłością" była wieża z seri ZM800 tj. wazmak PW 8040, tuner T 8015 i deck M 8047 i zestaw głośnikowy ZgC 40-8-580, w myślach podkochiwałem się w Technicsie - ale wtedy to były wysokie progi na moje nogi :-)   Pamiętam jak godzinami wpatrywałem się w katalogi i śliniłem się do wystaw w Pewexie ;-)
Sentyment jednak pozostał ....

kantonr

  • 3 / 4755
  • Nowy użytkownik
09-04-2012, 02:19
Witam,

mam pytanie do posiadaczy Aiwy AD-F 990. Czy u was po autokalibracji (DATA) tasmy, nagranie ma mniej wysokich niż źródło?
Jeśli ktoś ma model Aiwa AD-F 770 tez bylbym wdzieczny za odpowiedz.
U mnie po autokalibracji jest troche mniej wysokich tonów, niż na źródle, natomiast bez autokalibracji jest ciut wiecej i tak ja nagrywam.

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.
I wesołych dalszych świąt.

p.s. Nie wiem dlaczego nie moglem napisac \'normalnego posta\', wiec musialem kliknąć odpowiedź na post:/

jmaciek

  • 389 / 4841
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2012, 12:47
Mati, "mam, tak samo jak Ty..." bo M3016 to wersja MIDI magnetofonu z rodziny M-8000. Zestaw MIDI-LINE ZM-3000 to T-3015 + PW-3015 + M-3016 (o innych wariantach tej serii nie wspomnę bo nigdy nie widziałem ich w sklepie, dopiero teraz mogę je obejrzeć w necie - oprócz M-3015 - czy ten deck naprawdę istniał??). Technicsa podobnie jak Ty widziałem przez szybę w Pewexie i u kolegi na półce - RS-B505 - w przyszłym tygodniu przekonam się czy warto było się w niego wpatrywać i co oferuje ponadto co może M3016 - czyli powrót do lat 80tych ;)

M.

konrad1975

  • 44 / 4527
  • Użytkownik
13-04-2012, 17:37
Tą szeroką wersję to ja miałem jako następcę Finezji 1. Zauroczyła mnie "miękka " mechanika no i oczywiście diodowe wskaźniki. Ale bajka trwała krótko- mechanika sprawiała duże problemy (dostałem używany egzemplarz).Jednak byłem uparty i mimo braku technicznego wykształcenia jak rownież ogolnego pojecia zakładałem różne gumki od majtek :-) i takie tam cuda wyprawiałem ,żeby działał...jak tu nie mieć sentymentu! Pozdrawiam!
konrad1975

jmaciek

  • 389 / 4841
  • Zaawansowany użytkownik
14-04-2012, 23:08
RS-B505 był deckiem na którym była nagrana większość kaset jakie posiadałem. Był w posiadaniu kolegi a ja odtwarzałem je na M3016. Tak naprawdę to nie pamiętam dokładnie modelu - zapamiętałem tylko duże prostokątne pola wskaźników wysterowania i bursztynowy cyfrowy licznik - oczu nie szło od nich oderwać. Dziś mogę je porównać i sprawdzić czy było do czego wzdychać :). Jednak zamiast M3016 podłączyłem M9115 aby lekko wyrównać \'szanse\'.

Pod względem reprodukowanego dźwięku spodziewałem się przepaści i znów zostałem zaskoczony - nic takiego nie miało miejsca. Unitra gra tak jak ją zapamiętałem z lat 80tych - lekko uwypuklone niskie i wysokie tony i cofnięta średnica, Technics gra bardziej zrównoważono i na tle Unitry mniej efektownie. Spodziewałem się bardzo dużej różnicy pod względem jakości dźwięku - coś jak AM i FM i nie wiem czy Unitra była taka dobra czy może Technics nie taki rewelacyjny - a może wszystko jest w należytym porządku i podstawowe modele decków zagranicznych marek grały bardzo podstawowo i Unitra nie odbiegała od nich jakością dźwięku?

Odbiegała natomiast - co jest zrozumiałe - zaawansowaniem technologicznym które przekładało się na kulturę pracy całego decka. Włączenie jakiejkolwiek funkcji w 505 to czysta przyjemność - wszystko odbywa się cicho, pewnie, mechanizm pracuje bezszelestnie - a oglądanie wskaźnika wysterowania (choć jego ocena wyglądu to kwestia gustu) sprawia frajdę. Nie ma porównania do 9115 gdzie pracę mechanizmu słychać nawet na \'biegu jałowym\', załączenie jakiejkolwiek funkcji mechanizmu budzi sąsiadów, a ledy wskaźników wysterowania stanowią szczyt techniki i wyrafinowania \'dizajnerskiego\' (mówię bez złośliwości, bo za wygląd bardziej cenię kasprzaki niż szuflady - znów kwestia gustu).

Sentyment pozostał - i choć z miejscem coraz bardziej krucho a i jest parę decków lepiej grających - to zarówno 505 i 9115 pozostają :)...

Tradycyjnie - w ramach rekompensaty za moje przynudzanie - kilka fotek.

Pozdrawiam,
Maciek

discomaniac71

  • 275 / 5902
  • Zaawansowany użytkownik
15-04-2012, 13:11
Interesuje mnie zestawienie TC-K 700 ES z Technicsem RS-B 905. Czy ktoś porównywał je do siebie?

Chaos

  • 844 / 4991
  • Ekspert
16-04-2012, 02:35
> jmaciek, 2012-04-14 23:08:24

kolejny raz dzieki za fajne porownanie! mysle ze mozna juz ci przyznac tytul oficjalnego testera kaseciakow na naszym forum:-) nigdy nie mialem do czynienia z tymi modelami magnetofonow wiec sa to dla mnie cenne spostrzezenia. mimo wszystko ciekaw jestem jak M3016 wypadlby na tle RS-B505. jakbys mial czas i ochote to z przyjemnoscia zapoznam sie z wynikami takiego porownania.

jmaciek

  • 389 / 4841
  • Zaawansowany użytkownik
16-04-2012, 11:29
Chaos - fajny avatar! Czy jesteś szczęśliwym posiadaczem przedstawionego zestawu? Jeśli tak to jak się sprawuje?

Każdy, no prawie każdy magnetofon, który do mnie trafia staram się przetestować, zweryfikować swoje wyobrażenia o nim a na koniec coś napisać - może się komuś kiedyś takie informacje przydadzą a może ktoś chciałby podyskutować przedstawiając swe odczucia i punkt widzenia - po to jest to Forum - tak myślę... ale żeby od razu tester to niee... co ja tam wiem.. - wiem tyle ile zjem ;) tzn. ile miałem decków - a miałem ich niewiele więc niewiele wiem :)

Porównywałem niedawno M3016 i M9115. Do tej pory myślałem, że to są 2 takie same decki tylko w innych obudowach ale tak nie jest. M9115 zagrał \'pełniej\' w porównywaniu do M3016 - różnica była niewielka ale słyszalna. Stąd do porównania z 505 wybrałem właśnie 9115. Patrząc z perspektywy lat 80 - porównując do podstawowego Technics\'a tamtego okresu - i posiadając M9115 albo jeszcze lepiej posiadając szufladę to \'dzwiękowo\' nie miałbym kompleksów, posiadając M3016 można było się już ich nabawić (ale zawsze mogło być gorzej gdyby los zetknął nas z jakimś RMS*** - a M**** to jakby nie patrzył: deck). Oczywiście mechanicznie, funkcjonalnie to przepaść lecz to już inna bajka... Zresztą po latach o tych niedogodnościach, niedociągnięciach się zapomina a sentyment robi swoje :)

M.

Chaos

  • 844 / 4991
  • Ekspert
16-04-2012, 16:14
nie, niestety juz nie mam takiego zestawu. dawno, dawno, temu zostal zajechany na smierc. to bylo moje pierwsze stereo... eh...
> jmaciek, 2012-04-16 11:29:56

zdjecie z avatara pochodzi z neta. bezczelnie je sobie wstawilem bo nie moglem sie oprzec. mam nadzieje ze jego wlasciciel nie bedzie mial o to do mnie pretensji.
zestaw na fotce rozni sie jednym szczegolem od mojego dawnego, na wzmacniaczu jest napis: "RADIO AKUSTIKA - UNITRA". na moim zas byl: "ŁZR UNITRA" o ile dobrze pamietam. czy to jakas wersja eksportowa?
tuner i wzmacniacz sluzyl w mojej rodzinie bardzo dlugo. po mnie przejal go moj brat ktory uzywal go jeszcze 7-8 lat temu wraz z kolumnami Tonsil Space 86. natomiast deck, o czym pisalem juz kiedys na forum, sprawial klopoty od samego poczatku. byc moze dlatego ze trafilem na trefna sztuke. z czasem jednak jak sam napisales, czlowiek zapomina o zlych doswiadczeniach, robi sie sentymentalny i... znowu marzy o posiadaniu starych gratow:-)

jmaciek, te twoje testy sa bardzo potrzebne. chlopaki na AS i naszym forum, przez lata przerobili juz tone deckow i dla nich pewne rzeczy sa oczywiste. stale jednak przybywa ktos nowy w temacie, kto potrzebuje bardziej podstawowych informacji o prostych modelach dlatego twoja dzialanosc jest bardzo, bardzo wazna.

MAG

  • 2393 / 5886
  • Ekspert
24-04-2012, 09:11
Oddam w dobre ręce trochę dobra na części pierwszy zainteresowany :)Nie ma złej pogody jest tylko złe ubranie;)

aulait

  • 1389 / 5559
  • Ekspert
24-04-2012, 11:31
Ja  poszukuję śrubki/nakrętki dokręcającej pleksi klapkę na kieszeni Technics RS-B965 765 i 755, masz może coś takiego, albo ktoś inny z szanownych Kolegów??

jmaciek

  • 389 / 4841
  • Zaawansowany użytkownik
04-05-2012, 01:44
>> Chaos, 2012-04-16 16:14:49
>>nie, niestety juz nie mam takiego zestawu. dawno, dawno, temu zostal zajechany na smierc. to bylo moje pierwsze stereo... eh... [...] tuner i wzmacniacz sluzyl w mojej rodzinie bardzo dlugo. po mnie przejal go moj brat ktory uzywal go jeszcze 7-8 lat temu wraz z kolumnami Tonsil Space 86. [...]

Podobnie jak i u mnie z tą różnicą, że brat do tej pory w warsztacie używa tuner i wzmacniacz - deck nie był używany i wrócił do mnie - po renowacji znów gra - fajnie jest posiedzieć przed tym samym sprzętem co 25 lat temu :)

>>[...]natomiast deck, o czym pisalem juz kiedys na forum, sprawial klopoty od samego poczatku. byc moze dlatego ze trafilem na trefna sztuke. [...]

o nie Chaos - to ja trafiłem na felerną sztukę :) - od początku były z nim problemy, dość szybko padł silnik - wymieniony na jakiś \'japoński\', głowica choć po ustawieniu miała zalakowane śrubki to dam sobie coś uciąć, że się "przestawiała" - wymiana bloku w którym jest osadzona rozwiązała problem. Kolega posiadał ten sam model i nie miał takich problemów, tam nawet klawisze nie strzelały tak mocno.
Teraz mam 3 takie egzemplarze (wiem - zboczenie ;) i widzę jak potrafią się różnić w jakości wykonania - w moim np. przyciski Normal, CR, CNRS2 są osadzone nie prostopadle do obudowy ale pod lekkim kątem - nie idzie tego skorygować - 2 pozostałe egzemplarze tego nie mają tylko mój tak ma - przypadek? Jak nic felerna sztuka... ile mi krwi w młodości napsuła... ale i tak ją kocham ;-)

[...]zestaw na fotce rozni sie jednym szczegolem od mojego dawnego, na wzmacniaczu jest napis: "RADIO AKUSTIKA - UNITRA". na moim zas byl: "ŁZR UNITRA" o ile dobrze pamietam. czy to jakas wersja eksportowa?[...]

Radio - Akustika (Rumunia)  - tak tu piszą: http://unitra.eu.org/unitra-eksport

...apropos prostych modeli...

Przygarnąłem znów - tu cytuję: "pewnie kolejnego złoma do naprawy". Złom był całkowicie sprawny, ale po prostu brudny i pachnący inaczej - poprzedni właściciel musiał palić bo deck na wskroś przesiąkł tytoniem. Zafundowałem mu 2 dni bez obudowy na świeżym powietrzu w ogrodzie i jest prawie dobrze. Do mycia chciałem zdemontować panel przedni ale wstyd się przyznać... poległem - jak na mój gust panel odłącza się od płyty głównej razem z mechanizmem, wyświetlaczem, płytką przycisków które następnie można od niego odkręcić - takie mam podejrzenie, czy ktoś może dysponuje serwisówką do tego lub podobnego modelu? Przed rozebraniem chciałbym sprawdzić czy moje widzimisię ma potwierdzenie w faktach (plus takie drobnostki jak: czy można zdjąć kieszeń kasety, demontować jej szybkę, etc?). Skończyło się na pucowaniu z zewnątrz co tez dało bardzo dobry efekt. Po załadowaniu tzw. "kasetki do zdjęć" prezentuje się ładnie - wysokość ograniczona do wielkości kasety i brak ozdobnych nóżek powodują, ze deck wygląda bardzo \'płasko\'.

Co do jakości dźwięku to nie ma co za dużo pisać bo też nie ma czego wymagać. Podstawowy model sprzed ćwierćwiecza - gra podobnie jak 505 choć 505 gra bardziej przestrzennie - różnica jest minimalna i pewnie spowodowana niejednakowym zużyciem technicznym decków. Technics\'a RS-B405 przygarnąłem ze względu na dbx ponieważ nigdy nie miałem z nim styczności - chociaż nie używam żadnego systemu NR to chciałbym się przekonać jak wypada dbx w stosunku do dolby. Z tego co zauważyłem 405 nie posiada HX Pro. Jak dla mnie to pełny \'vintage\' ;-) nawet rodzaj kaset trzeba wybrać przyciskiem...

Jeszcze pytanie na koniec - jak się bronicie przed kolejnym przygarnięciem - czy to przychodzi samo z czasem?

Pozdrawiam,
Maciek

Chaos

  • 844 / 4991
  • Ekspert
04-05-2012, 23:42
> jmaciek, 2012-05-04 01:44:37

no to faktycznie moj M 3016 byl calkiem, calkiem:-)

Radio - Akustika szla do rumunii? przeciez oni tam w tym czasie mieli prad tylko przez pare godzin dziennie...

ladniutki ten RS-B405. piekny, elektroniczny licznik i dbx w tej klasie to juz cos. ciekaw jestem jak dziala dbx w porownaniu do dolby c. tez nigdy nie mialem decka z tym systemem i choc tez nie uzywam "odszumiaczy" to fajnie jest miec takie cos na pokladzie.

jmaciek, sposob na pozbycie sie nawyku kupowania nowych deckow jest bardzo prosty: wystarczy zostac wlascicielem jakiegos dobrego Naka lub Tandberga i powinno ci przejsc:-) chociaz, nie... MAG ma to wszystko a i tak zbiera kolejne rupiecie:-) nie ma ratunku!