>> cles, 2011-01-02 21:58:08
> Nigdy jakoś nad tym nie dumałem ale okazuje się, że na wskaźnikach VU inaczej widać wysterowanie. Różnica jest znaczna. 680zx ma przełącznik trybu VU/Peak. Na VU jest powoli i niemrawo a poziom wydaje się być niski - po przełączeniu w tryb PEAK okazuje się, że nic bardziej mylnego, poziom dochodzi do +5dB. Pewnie to wiecie ale mnie zaskoczyło.
>Stosując nawyki z wyświetlaczy PEAK łatwo przeholować.>> cles, 2011-01-02 21:58:08
Wskaźnik VU pokazuje wartości uśrednione w czasie, i nie pokazuje chwilowych wartości szczytowych, stąd łatwo o przesterowanie taśmy takimi wartościami szczytowymi.
Pod koniec lat 70-tych 99% magnetofonów miało wskaźniki VU i wówczas wskaźnik Peak był "wydarzeniem", dlatego na wczesnych wyświetlaczach FL umieszczano wyraźnie świecący napis PEAK żeby wszyscy wiedzieli! ;-) Miernik wskazówkowy, chyba ze względu na jego bezwładność mechaniczną, trudno zmusić do pokazywania wartości szczytowych, dlatego też niewiele jest magnetofonów z miernikami wskazówkowymi pokazującymi wartości Peak, a jeśli już, to przeważnie mają przełącznik.
Pod koniec lat 70-tych popularne było też rozwiązanie z dwoma miernikami wskazówkowymi VU oraz najczęściej wspólnym dla obu kanałów wskaźnikiem wartości Peak na diodach LED - w najprostszych rozwiązaniach była to pojedyncza dioda sygnalizująca przesterowanie, ale czasem były to trzy LEDy (np. u Kasprzaka), czasem pięć (np. JVC), a czasem i więcej. Np. Onkyo TA-2080 miał dwa mierniki wskazówkowe VU i dwa słupki po 9 LEDów pokazujące wartość Peak. Nieco później trafiały się jeszcze czasem magnetofony z wyświetlaczami FL gdzie wskaźnik można było przełączyć na pracę Peak albo VU (np. JVC DD-9), i wtedy wyraźnie widać różnicę pomiędzy wskazaniami. Bardzo orientacyjnie można przyjąć, że wskazania VU w stosunku do Peak są zaniżone o ok. 5 dB.