No właśnie nie jest to struktura krystaliczna. Ciała amorficzne (czyli bezpostaciowe: z greki "morfe" to postać, a- to zaprzeczenie) są to ciała stałe zdolne do krystalizacji (czyli do posiadania struktury uporządkowanej), które z różnych powodów nie skrystalizowały przy schładzaniu i mają strukturę chaotyczną, jak ciecz. Strukturę taką mogą przyjmować niektóre metale i szkła, i inne substancje. Ponieważ szkło przeważnie jest amorficzne, to o metalach amorficznych często mówi się "szkła metaliczne" ("metallic glasses") - być może stąd twierdzenie, że Akai stosowało "szklane głowice" GX.
Więcej można znaleźć pod hasłem "amorficzność" np. w Wikipedii. W wersji angielskiej jest więcej niż w polskiej pod hasłami "amorphous solid" i "amorphous metal".
Rdzeń głowicy wykonany z ciała amorficznego (a nie krystalicznego) ma inne właściwości magnetyczne niż materiał o strukturze krystalicznej o tym samym składzie chemicznym. Ze względu na brak defektów w sieci krystalicznej jest też znacznie bardziej odporny np. na ścieranie - materiały krystaliczne ścierają się warstwa za warstwą. Jeden ze stopów amorficznych jest dwukrotnie twardszy od tytanu. Ponieważ jednak materiały amorficzne nie odkształcają się plastycznie i pękają, nie można ich stosować tam, gdzie występują obciążenia. Natomiast świetnie nadają się na głowice magnetyczne - obciążeń prawie nie ma, natomiast przydaje się duża odporność na ścieranie.
Stopy amorficzne mają niską koercję, a więc łatwo jest usunąć z nich remanencję (namagnesowanie szczątkowe), niską rezystancję, i są odporne na prądy wirowe (prądy Foucault), więc bardzo dobrze nadają się do produkcji rdzeni magnesów itp.
Typowe stopy amorficzne to stopy metali (żelaza, niklu, kobaltu) z fosforem, borem, krzemem.
Proces produkcji był, przynajmniej początkowo, dość skomplikowany i kosztowny, i uzyskiwano tylko bardzo cienkie warstwy. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych opracowano nowe metody produkcji, i właśnie wtedy też zaczęły pojawiać się amorficzne głowice w magnetofonach - ciągle jednak były bardzo kosztowne.