Audiohobby.pl

Kondensatory w karcie dźwiękowej E-MU 1616m

gft.

  • 2 / 2983
  • Nowy użytkownik
27-01-2016, 18:04
Jako że jest to mój pierwszy post na wstępie chciałbym się przywitać, tak więc Witam!

Mogę tylko mieć nadzieję, że to odpowiednie miejsce na takiego posta/temat.

Ale przejdźmy do rzeczy... mianowicie, od jakiegoś czasu korzystam z wejść frontowych owej karty.
Moją uwagę zwróciła spora różnica w dynamice pomiędzy kanałem 1 a 2 lub A-B jak kto woli.
Kanał Prawy aby pojawił się clip, potrzebuje "większej amplifikacji".
A w praktyce wygląda to tak, że kiedy już ustawię peak na identycznym poziomie, na prawym kanale jest o ok -0,5 do -0,8dB większy RMS.

Chwilowo się z tym pogodziłem, ale po dłuższym zastanowieniu się uznałem, że taka sytuacja wymaga otwarcia box-a karty.

Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu okazało się, że 7 kondensatorów jest "strzelonych".
Choć nie wyglądają jakby były bezpośrednio odpowiedzialne za konkretnie te dwa wspomniane wejścia, to nie jestem wybitnym elektronikiem aby stwierdzić to jednoznacznie.

Rozpocząłem poszukiwania uszkodzonych kondensatorów i trafiłem tutaj.

Momentalnie powstało w mojej głowie takie oto zapytanie > może warto "upgradować" te elementy?

Co o tym sadzicie? Sądząc po waszych postach, wiecie o czym piszecie tak wiec może coś mi doradzicie.

Dodam, że wymontowane kond. to JAMICON 604M0(M) 470uF 6.3V 85'C

Pozdrawiam

Corvus5

  • 2596 / 5331
  • Ekspert
28-01-2016, 00:22
Jamicon SK to najbardziej podstawowa seria kondensatorów Jamicona. Oznaczenia mogą być stare. Z którego rocznika jest karta? 2001/2002? Wadliwa seria. Jak nie, to przegrzane kondensatory ze starości. 2000 godzin na przy 85 stopniach czyli całkiem wysoka rezystacja, choć bez przesady. Obstawiam ok 100momów. Dosyć bezpieczne dla karty, bo patrząc na nią kilka sekund widać typowe bocznikowanie ceramikami.

Z powyższego wynika, że przydałby się oscyloskop albo od biedy pomiar woltomierzem składowej zmiennej napięcia true RMS plus odcięcie na 50Hz. Dla kondensatorów niższych ESR mogą powstawać rezonanse. A może już są i wykończył ci zasilanie. To też nieraz powód cichszej gry - możesz mieć rezonans na zasilaniu i stąd ci się robił clipping na sygnale audio.

Wstępnie wrzucić coś z niezbyt niskim ESR. Elna Silmic II RFS ma wysokie ESR, ale AFAIR niskie ESL. Przynajmniej tak mi z pomiarów wychodziło dla pasma... 10Hz do 250MHz ;-) Stłamsi sybilanty, ale zrobi ładną przestrzeń. Możesz iść w niskie ESR, ale ryzyko rezonansu między ceramikami, a odległość jest, więc poza ESL kondensatora masz indukcyjność pasożytniczą ścieżki + porównywalnie mniejsze ESL ceramika. Jak chcesz niższe ESR, to wrzuć Panasonic FM czy Sanyo (Panasonic teraz?) OS-CON i sprawdź ;-) Może będzie ostrzej, ale może zniekształcać, gdy wskoczy rezonans nawet na 1MHz i wyżej. Ogólnie najlepiej trzymać pasmo do kilkunastu MHz czy więcej jak najbardziej czyste, to gra przestrzennie.

Ja bym wywalił ceramiki i elektrolity i zasilał z nowych ceramików, ew. na mało prądożerne miejsca dał NP0, a jak nie, to po prostu pojemne X5R. To nie bezpośrednio tor audio. Jak nie ma rezonansów, to chodzi jak ta bajka, jeden z Xonarów, który tak był robiony chodzi wg opinii użytkownika na AD797BR w końcu stabilnie i chłodno.

Napędzałeś słuchawki prosto z karty? Ogólnie coś nie tak, że poszły kondensatory. A pomyśleć, że tam są jeszcze tantale. Tak pięknie znikają. Jak popcorn.

gft.

  • 2 / 2983
  • Nowy użytkownik
28-01-2016, 12:16
Jamicon SK to najbardziej podstawowa seria kondensatorów Jamicona. Oznaczenia mogą być stare. Z którego rocznika jest karta? 2001/2002? Wadliwa seria. Jak nie, to przegrzane kondensatory ze starości. 2000 godzin na przy 85 stopniach czyli całkiem wysoka rezystacja, choć bez przesady. Obstawiam ok 100momów. Dosyć bezpieczne dla karty, bo patrząc na nią kilka sekund widać typowe bocznikowanie ceramikami.

Z powyższego wynika, że przydałby się oscyloskop albo od biedy pomiar woltomierzem składowej zmiennej napięcia true RMS plus odcięcie na 50Hz. Dla kondensatorów niższych ESR mogą powstawać rezonanse. A może już są i wykończył ci zasilanie. To też nieraz powód cichszej gry - możesz mieć rezonans na zasilaniu i stąd ci się robił clipping na sygnale audio.

Wstępnie wrzucić coś z niezbyt niskim ESR. Elna Silmic II RFS ma wysokie ESR, ale AFAIR niskie ESL. Przynajmniej tak mi z pomiarów wychodziło dla pasma... 10Hz do 250MHz ;-) Stłamsi sybilanty, ale zrobi ładną przestrzeń. Możesz iść w niskie ESR, ale ryzyko rezonansu między ceramikami, a odległość jest, więc poza ESL kondensatora masz indukcyjność pasożytniczą ścieżki + porównywalnie mniejsze ESL ceramika. Jak chcesz niższe ESR, to wrzuć Panasonic FM czy Sanyo (Panasonic teraz?) OS-CON i sprawdź ;-) Może będzie ostrzej, ale może zniekształcać, gdy wskoczy rezonans nawet na 1MHz i wyżej. Ogólnie najlepiej trzymać pasmo do kilkunastu MHz czy więcej jak najbardziej czyste, to gra przestrzennie.

Ja bym wywalił ceramiki i elektrolity i zasilał z nowych ceramików, ew. na mało prądożerne miejsca dał NP0, a jak nie, to po prostu pojemne X5R. To nie bezpośrednio tor audio. Jak nie ma rezonansów, to chodzi jak ta bajka, jeden z Xonarów, który tak był robiony chodzi wg opinii użytkownika na AD797BR w końcu stabilnie i chłodno.

Napędzałeś słuchawki prosto z karty? Ogólnie coś nie tak, że poszły kondensatory. A pomyśleć, że tam są jeszcze tantale. Tak pięknie znikają. Jak popcorn.

Hej, dziękuję za odp.

Kartę mam od 2005-ego i na płytce jest też 2005, btw. to jest wersja PCMCIA a nie wiem czy robili ten konkretny model w 2001/2, chyba jeszcze nie.

Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/elna-silmic-ii-rfs-470uf-16v-do-audio-181-i5245545461.html i wygląda zachęcająco, zapewne sprawdzę, ale na chwilę obecną wsadziłem zamienniki Chengix-y o większym napięciu bo 25V 105'C może nie klękną za szybko.
Po za tym z chęcią poddałbym kartę drobnemu tuningowi właśnie np pod kątem uzyskania "większej przestrzeni".
Zajmuję się miksem utworów, większości in the box, ale sporo zgrywam np z MPC, czy klawisza Rolanda więc przydałoby się "więcej, lepiej" ;] skoro są tam już przetworniki z ProToolsa :P Oczywiście zdaję sobie sprawę z większego udziału marketingowców niż faktycznych możliwości tego sprzętu, ale skoro można coś doinwestować i wyjść na tym in + dlaczego nie?

Ad. Użytkowania, tak używam/używałem praktycznie każdego wejścia/wyjścia. Karta potrafi się zagrzać więc być może to było przyczyną, ale generalnie po za tymi wspomnianymi wejściami XLR-owymi na froncie nie zauważyłem owej dysproporcji nigdzie indziej.