Audiohobby.pl

Propozycja na upgrade zestawu z Staxem ?

Radical

  • 721 / 5194
  • Ekspert
12-01-2016, 12:52
@mirhon, zaden z dacow ktory wymieniles nie oferuje takiego brzmienia o ktory Tobie chodzi. Moze i hegel przeszacowany, wiec jak znajdzjesz cos tanszego co tak gra to chetnie poznam nazwe i zaoszczedze troche grosza.

Testowałeś te DACi ?

Powiedzieć że testowałem to była by przesada. Ot miałem okazję obydwa usłyszeć (v800 słuchałem, v850 nie) i nie podejmuje się wydawania na ich temat opinii czy oceny, po prostu to nie było to czego szukałem. Znalazłem to dopiero przy heglu. Nie wciskam Ci go też na siłe i wręcz odradzam zakup w ciemno, sugeruję po prostu abyś się z nim zapoznał i tyle. Możliwe że podzielisz moją opinie a może powiesz że plote bzdury.

mirhon

  • 438 / 5780
  • Zaawansowany użytkownik
24-01-2016, 16:03
Miałem na weekend Hegla HD12. Jak będę miał czas to napiszę coś więcej, w skrócie powiem że Mytek wyszedł obronną ręką, a na razie kilka zdjęć.

Egon@

  • Gość
24-01-2016, 19:36
Nie mówiąc o Radmorze

mirhon

  • 438 / 5780
  • Zaawansowany użytkownik
25-01-2016, 15:07
Oba przetworniki tj. Mytek Stereo 96 i Hegel HD 12 postanowiłem testować z jednym transportem.
Ponieważ aktualnie mam dwa do wyboru tj squeezebox classic i zestaw zbudowany w oparciu o rasppberry Pi2 + konwerter USB/spidif Gustard U12, wpierw sprawdziłem czy Heglowi robi różnicę transport (Myteka kiedyś sprawdzałem i nie słyszałem różnicy). Przy Heglu było podobnie, w moim zestawie transport nie robił różnicy (ja przynajmniej tego nie słyszałem).
Testy robiłem zatem na raspbery pi (picoreplayer) + Gustard U12, podpinałem do DACów po coaxialu - USB z RPi nie działało bezpośrednio z Heglem.
Przetworniki (naprzemiennie) i wzmacniacz zasilane były z listwy PS Audio Duet.
Będę pisał tak jak to słyszałem, bez „poezji audiofilskiej” … ;-)

Oba przetworniki podpinałem do wzmacniacza słuchawkowego (Stax SRM-007t) po XLR. To co od razu „rzuca” się w uszy to różnica w poziomie sygnałów. Mytek daje mocniejszy sygnał po XLR i wpierw musiałem ustalić na ile ta różnica przekłada się w volume we wzmacniaczu. Jak już mniej więcej to ustaliłem to przystąpiłem do testów. Materiał muzycznie przeróżny (Nick Cave, Zappa, Pink Floyd, Hendrix, z nowszych to np. Diana Krall i wiele innych), wszystko praktycznie wyłącznie FLAC PCM 16bit/44,1. Zrobiłem jedną próbę na materiale w wyższej rozdzielczości 24/192 bo mam tylko jedną płytę (SRV i Albert King – „In session”)… i generalnie 100% moich zbiorów to materiał z CD 16/44.

Oba przetworniki mają praktycznie tą samą rozdzielczość. Pewne różnice wyszły, ale nie wynikały one moim zdaniem z różnej rozdzielczości a z innego potraktowania pasma, ale o tym za moment.
Próby na referencyjnych materiałach testowych z Chesky Records nie wykazały praktycznie żadnej różnicy.  Wszystkie mikrodetale (i wszelkie przeszkadzajki w tle) były praktycznie jednakowo oddane przez oba przetworniki. Budowa przestrzeni, separacja instrumentów również na podobnym poziomie – ja nie słyszałem jakiejś istotnej różnicy. To co różni te przetworniki i słychać to od razu bez względu praktycznie na materiał muzyczny to sposób prezentacji górnego środka pasma. Hegel ma łagodny dołek w tym zakresie. Ten fragment podaje w złagodzony sposób, co ma zasadniczy wpływ na uprzyjemnienie całości przekazu.
Bardzo dobrze słychać to w przypadku gitary elektrycznej i damskiego wokalu – jest to przyjemna „ugrzeczniona” wersja przekazu. Mytek pokazuje tu więcej życia i realu. Wszelkie gitarowe „rzężenia” i przestery wychodzą bardziej wiarygodnie (zwłaszcza Hendrix czy SRV), w Heglu jest to wszystko trochę przygaszone i jakieś takie mniej „dźwięczne”. Mytek nie „cacka” się z gorzej nagranym materiałem, aczkolwiek nie przekracza pewnej granicy kiedy odbiór jest nieprzyjemny (np. sybilanty), choć myślę że może to być głównie zasługa elektrostatów a nie przetwornika jako takiego. Hegel podaje wszystko w bardzo przyjemny, gładki sposób przez co niestety zatraca się pewne cechy przekazu np. kiedy śpiewa Krall na koncercie (LIVE IN PARIS) to słychać to tak jakby cały czas była idealnie tak samo od mikrofonu co nie jest prawdą. Jej pracę głosu podczas koncertu odbierałem na Myteku bardziej wiarygodnie. Płyta Nick Cave & the Bad Seeds - Murder Ballads, w Myteku zachowuje swój „drapieżny i lekko brudny” charakter, Hegel podaje ją tak że można ją słuchać bez względu na nastrój czy samopoczucie… a chyba nie o to w tym chodzi (przynajmniej dla mnie).
Hegel HD12 to b.dobry przetwornik, myślę że byłby idealnym partnerem do jasnych zestawów i dla osób ceniących sobie łagodność w przekazie informacji. Ja jednak wolę bardziej studyjny odbiór.
W moim zestawieniu bardziej podobał mi się mój stary Mytek, który przy okazji kosztuje 1/3 tego co ten Hegel a na DSD mi kompletnie nie zależy.
Hegel niestety nie pomógł mi w tym na czym najbardziej mi zależało tj. budowa sceny w słuchawkach, usunięcie czasem lekkiego ziarna w górnym zakresie czy reprodukcji transjentów - w tych aspektach oba przetworniki były praktycznie takie same.

Szukam dalej... i po rozmowie z AudioStylem (od nich miałem Hegla) do DAców, które chcę przesłuchać dokładam CHORDa 2Qute DAC (i Hugo DAC).
« Ostatnia zmiana: 25-01-2016, 15:13 wysłana przez mirhon »

Radical

  • 721 / 5194
  • Ekspert
27-01-2016, 16:11
Gdzie można kupić myteka za 1600zł?

mirhon

  • 438 / 5780
  • Zaawansowany użytkownik
27-01-2016, 18:06
Gdzie można kupić myteka za 1600zł?


Widziałem jakiś czas temu używany Stereo96. Aktualnie wisi na giełdzie nieco drożej inny przetwornik myteka, (ADC), ale to dla tych co chca zgrywać

http://www.hifi.pl/gielda/audio-lista.php?grupa=cdtrdac

Radical

  • 721 / 5194
  • Ekspert
28-01-2016, 13:40
Czyli że porównujesz cenę sprzętu używanego do nowego?

mirhon

  • 438 / 5780
  • Zaawansowany użytkownik
28-01-2016, 17:14
Czyli że porównujesz cenę sprzętu używanego do nowego?

Nowy, http://www.thomann.de/pl/mytek_digital_stereo96_dac.htm?ref=search_rslt_Mytek_250246_2 to też nie jest jakaś dramatyczna cena. W stos. do hegla uważam to za b.dobry zakup, zwłaszcza jeśli komuś nie zależy na DSD.
Uważam, że ceny nowego sprzętu audio sa często zawyżone w stos. do możliwości i warto szukać używek.

ductus

  • 1247 / 4836
  • Ekspert
28-01-2016, 18:05
Przetwornik? Polecam DAC PS Audio Nuwave, nie ten nowy z DSD. Jako używany, jest na rynku dostępny. Przekaz żywy, dynamiczny, neutralny barwowo i bez cyfrowego śladu, który jest np. w Mytku (prawdopodobnie opampy na wyjściu). Mytka testowałem, Nuwave mam nadal u siebie.

mirhon

  • 438 / 5780
  • Zaawansowany użytkownik
28-01-2016, 19:02
Przetwornik? Polecam DAC PS Audio Nuwave, nie ten nowy z DSD. Jako używany, jest na rynku dostępny. Przekaz żywy, dynamiczny, neutralny barwowo i bez cyfrowego śladu, który jest np. w Mytku (prawdopodobnie opampy na wyjściu). Mytka testowałem, Nuwave mam nadal u siebie.

Dzieki za info. Jak znajdę gdzieś w sklepie to wezmę do testów.
Na weekend będę miał chorda hugo (zwykły nie tt). Bardzo jestem ciekaw jak zagra...

mirhon

  • 438 / 5780
  • Zaawansowany użytkownik
29-01-2016, 15:34
Mam już do testów Chorda.
Powiedzcie mi proszę czy można do wzmacniacza staxowego (007t) podpiąć oba przetworniki na raz tj. 1 po XLR a 2 po RCA i przełączać "source" na wzmacniaczu ?
Pytam bo wydaje mi się że gdzieś czytałem że stax pisał żeby podpinać jednorazowo 1 źródło i na używać 2 na raz.
Nie chciałbym czegoś zepsuć, zwłaszcza tego pożyczonego DACa...

ductus

  • 1247 / 4836
  • Ekspert
31-01-2016, 19:25
Możesz mieć podpięte dwa źródła, jeżeli spełniasz warunki przy przełączaniu: a/ Potencjometr Staxa na zero b/ źródło może być włączone, ale nie wysyłać sygnału w momencie przełączania. Tak robiłem na swoim i OK.