Audiohobby.pl

Testy ABX decydujące starcie :-)

kendail

  • Gość
03-06-2016, 19:33
Od trzech tygodni mam na stoliku montazowym obudowe do kolumny i jakos tak ni emam czasu jej skleić. A w tym czasie w głowie rodzi się kolejne kilka pomysłów :)
A na to są jakieś tabletki?

Gustaw

  • 3856 / 3312
  • Administrator
03-06-2016, 22:28
Od trzech tygodni mam na stoliku montazowym obudowe do kolumny i jakos tak ni emam czasu jej skleić. A w tym czasie w głowie rodzi się kolejne kilka pomysłów :)
A na to są jakieś tabletki?

Lepszą sytuacją jest kiedy to w głowie rodzi się kilka pomysłów niż zieje w niej kompletną pustką, szanownych kolego Kendail :)

kendail

  • Gość
03-06-2016, 22:56
Lepszą sytuacją jest kiedy to w głowie rodzi się kilka pomysłów niż zieje w niej kompletną pustką, szanownych kolego Kendail :)
Z tym twierdzeniem to bym polemizował. Jakoś nie widzę jednego i sensownego pomysłu tetejro, co nie ja jeden już zaznaczałem. Kolega Gustaw może dołączyć do projektu nowych Altusów i zrobić sobie wersję military. Kształt plam maskujących można wziąć z Bambusa. Z kota już nie da rady.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
04-06-2016, 10:52
Choroba która sie sama wylecza nie jest stricte chorobą


Czy grypa jest chorobą, czy nie?

Bo wiesz jak to mówią: Leczona trwa tydzień, nie leczona 7 dni ...

Nawet jeśli faktycznie nie leczona trwa dłużej, to jednak kiedyś się kończy - bez pigułek...

Grypa bez pigułek moze sie także częściej skończyć śmiercią niż leczona pigułkami.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
04-06-2016, 10:54
Lepszą sytuacją jest kiedy to w głowie rodzi się kilka pomysłów niż zieje w niej kompletną pustką, szanownych kolego Kendail :)
Z tym twierdzeniem to bym polemizował. Jakoś nie widzę jednego i sensownego pomysłu tetejro, co nie ja jeden już zaznaczałem. Kolega Gustaw może dołączyć do projektu nowych Altusów i zrobić sobie wersję military. Kształt plam maskujących można wziąć z Bambusa. Z kota już nie da rady.

Zajmij sie trollu swoimmi chujowymi dyktafonami na kasety, przerabianymi dwadzieścia lat na coś co sie miało chco trochę nadawać do odtwarzania muzyki.

magus

  • 20990 / 5894
  • Ekspert
04-06-2016, 10:59
Choroba która sie sama wylecza nie jest stricte chorobą


Czy grypa jest chorobą, czy nie?

Bo wiesz jak to mówią: Leczona trwa tydzień, nie leczona 7 dni ...

Nawet jeśli faktycznie nie leczona trwa dłużej, to jednak kiedyś się kończy - bez pigułek...

Grypa bez pigułek moze sie także częściej skończyć śmiercią niż leczona pigułkami.


dokładnie tak, jak grypa leczona pigułkami

i statystyki, która częściej nie mają tu znaczenia
liczy się jedynie fakt, że nie trzeba brać pigułek, aby organizm sam się wyleczył

Odszedł 13.10.2016r.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
04-06-2016, 11:08
Choroba która sie sama wylecza nie jest stricte chorobą


Czy grypa jest chorobą, czy nie?

Bo wiesz jak to mówią: Leczona trwa tydzień, nie leczona 7 dni ...

Nawet jeśli faktycznie nie leczona trwa dłużej, to jednak kiedyś się kończy - bez pigułek...

Grypa bez pigułek moze sie także częściej skończyć śmiercią niż leczona pigułkami.


dokładnie tak, jak grypa leczona pigułkami

i statystyki, która częściej nie mają tu znaczenia
liczy się jedynie fakt, że nie trzeba brać pigułek, aby organizm sam się wyleczył

Tak samo jak katar. W zasadzie są tacy co przeżyli też dżumę i cholerę... z przeżywalnością suchot mam jednak pewne wątpliwości.

magus

  • 20990 / 5894
  • Ekspert
04-06-2016, 11:09
Pełna zgoda ;-)


Odszedł 13.10.2016r.

Lutek

  • 535 / 5858
  • Ekspert
14-07-2016, 11:31
Jak zrobisz porządny przełącznik na przekaźnikach,który w trakcie odsłuchu przełączy te kable bez straty czasu i rzeczywiście będzie słyszalna różnica i to przez kilka dowolnie wybranych osób,to wtedy dopiero można mówić,że to prawda.
Ja jestem w stanie w to uwierzyć,gdyż różne nieprawdopodobne sprawy związane z audio nie są mi obce,ale tylko i wyłącznie musi być to zauważalne w trakcie zmiany bez opóźnienia.

Zgadzam sie z wypowiedzia - mysle, ze przelacznik zwykly tez wystarczy i nie musi byc na przekaznikach. Dodal bym moze jeszcze, ze same zmiany (przelaczanie kabli czy np. wzmacniaczy) bez opoznienia w trakcie odtwarzania utworu moga nie wystarczyc przy malych roznicach w brzmieniu, gdyz caly czas zmienia sie dynamika, amplitudy przeroznych czestotliwosci itp., dlatego najlepiej odtwarzac bardzo krotkie sekwecje muzyczne (takie probki 3-4 sekundowe) Taka - te sama - sekwencje odtworzyc bez zwloki czasowej
trzy - cztery razy (mozg lepiej zapamieta na krotko szczegoly),  przeloczyc na druga pare kabelkow lub wmacniacza (ze wzmakami sprawa prosta). Przy takiej metodzie raczej uslyszymy najdrobniejsze roznice w dzwieku, jesli takowe beda wystepowaly. Jesli poslugujac sie ta metoda uslyszymy roznice nawet wcale - wg nas - nie az takie male, to przy porownaniach polegajacych na sluchaniu kawalka utworu i nastepnie przelaczeniu kabelkami na drugi wzmacniacz ( porownaniach tzw. audiofilskich) raczej nie uslyszymy zadnych roznic (zbyt dlugie odsluchiwane sekwencje, a przede wszystkim zbyt dluga przerwa miedzy odtwarzniem  na roznych wzmacniaczach). Jesli nawt ktos bedzie twierdzil, ze slyszy roznice, to bedzie to najprawdopodobniej tylko jego zludzenie, nic wiecej. Mozg ludzki nie zapamietuje drobnych niuansow w brzmieniu jesli jest zbyt duza przerwa w sluchaniu tych samych sekwencji - decyduja juz nawet sekundy.

asmagus

  • 4439 / 5440
  • Ekspert
14-07-2016, 17:23

Jak zrobisz porządny przełącznik na przekaźnikach,który w trakcie odsłuchu przełączy te kable bez straty czasu i rzeczywiście będzie słyszalna różnica i to przez kilka dowolnie wybranych osób,to wtedy dopiero można mówić,że to prawda.
Ja jestem w stanie w to uwierzyć,gdyż różne nieprawdopodobne sprawy związane z audio nie są mi obce (...)

Socjologiczna koncepcja prawdy zwana teorią zgody powszechnej to straszna głupota. Opinia większości nie tworzy prawdy. Większość ludzi kiedyś uważała, że Ziemia jest płaska, później większość uważała, że Ziemia jest centrum wszechświata itd. Jeśli jeden słyszy a inni nie nie oznacza to że oni mają rację a nie ten rodzynek. 

lancaster

  • Gość
14-07-2016, 18:03
dokladnie, ale jesli ten jeden uwaza ze slyszy roznice to chyba nie problem ją wskazac ?
zwolennicy kulistosci ziemi i heliocentryzmu nie mieli z  tym problemow.


a jesli roznice sa tak male ze nietrudno o pomylke a definiuje sie je jako roznice "klas dxwięku" to jest to w najlepszym wypadku konfabulacja.

palton

  • 422 / 5399
  • Zaawansowany użytkownik
15-07-2016, 08:40
Pisałem o tym, test ABX nie nadaje się do audio. Poza tym, przełączniki są kiepskiej kakości. Jak rozpoznać dwa kable, jeśli w środku przełącznika są przypadkowe druciki?

Byłem daaawno temu u Lutka i wiem jak było. Mam do dziś przełącznik, robiłem wiele testów. ABX to całkowite nieporozumienie, pozwala rozpoznać tylko naprawdę duże zmiany i to tylko w znanym systemie. Zaawansowanemu audiofilowi chodzi właśnie o małe kroczki poprawy, tego nie ma szans rozpoznać w ślepym teście.

lancaster

  • Gość
15-07-2016, 10:42
Robert, pelna zgoda w temacie "wrazliwosvi" abx. Pisane bylo o tym juz lata temu na audiostereo, na audiohobby mysle duzo wiecej i szczegolowiej co nie zmienia faktu ze ABX nadaje sie rowniez do audio, ale tylko wtedy gdy roznice są tak duże jak sugerują to twórcy opisów a więc "różnice klas" "nie ma powrotu", czy choćby genialne "sprzęt brzmi lepiej niż na żywo" :-))

w tym osttanim wypadku oczywiscie zgadzam sie ze ktos moze miec zawsze kiepskie miejsca na slabo naglosnionych koncertach albo po prostu brzmienie jego systemu moze mu sie SUBIEKTYWNIE bardziej podobac, tylko skąd u przynajmniej kilku recenzentow autorytarne stwierdzenie w trybie orzekającym ?:-)

Cy sprzet audio ma szanse zabrzmiec lepiej niz na żywo ? MAsz żywy instrument ktory jest nagrywany, czesto mixowany i znow odtwarzany a kazde z urządzen chocby najdoskonalsze wnosi wlasne znieksztalcenia a wiec uśrednienia. Amen.



Co do rożnic brzmieniowych w mikroskali a wiec nie łapiących sie na ABX bo takie mamy zwykle w audio (i nie mowie ze nie sa one warte kazdej złotówki  spośród wydanych 50Kzł na podstawki pod kable :-) ) powiem tak ....jesli znadzie sie grupa kilku osluchanych osob ktora dany komponent komentuje w tej sam sposob (komus np. moze sie bas podobac bo jest rozlazly a reszcie nie bo lubią twardy ale co do wrazen a nie "podobania sie" wszyscy są zgodni) to mozna uznac ze dany element w danym torze faktycznie wniosl takie zmiany, nie oznacza to ze zostana one uchwycone w ABX.
Natomiast jesli czesc osob komentuje ze np. bas stwardnial a czesc ze sie poluzowal a jeszcze ktos ze nie ma zmian to mamy do czynienia albo z autosugestią albo ze zmianami na poziomie mikro ktorych nawet czesc audiofili nie slyszy i tym bardziej jesli ktos to opisuje jako roznice klasy zwyczajnie konfabuluje.

Lutek

  • 535 / 5858
  • Ekspert
15-07-2016, 11:09
Robercie!
Z testami kabli, to inna sprawa i taki przelacznik faktycznie sie nie nadaje. A wtedy u mnie to zapewne pamietasz, ze testow ABX nie bylo lecz jawne, (choc Ty probowales rowniez rozpoznac w ciemno), a przelacznikiem byly tylko przelaczane urzadzenia aby zapewnic porownywanie sekwencji muzycznych bez zadnej zwloki czasowej, co jest bardzo istotne. Poza tym, gdybysmy nawet w ciemno w ten sposob uzywali przelacznika, to i tak nie bylyby to typowe testy ABX lecz po prostu bylyby odtwarzane kilka razy (prawie bez zwloki) te same krotkie sekwencje i przelacznikiem bez zadnej zwloki przelaczane na drugie urzadzenie. Do takich testow przelacznik sie bardzo nadaje i jest wrecz nieodzowny.
Jesli urzedzenia w czymkolwiek roznia sie nawet minimalnie brzmieniem, to tylko dzieki takiemu przelacznikowi i takiej metodzie porownan mozna te roznice uslyszec (wykryc). W innym wypadku, porownujac urzadzenia typowo po "audiofilsku" (przelaczanie kabelkami ze zwloka czasowa), nie ma mowy o uslyszeniu bardzo malych roznic w brzmieniu (jesli takie sa) i nie ma na to sily. A jesli ktos twierdzi, ze takie roznice slyszy, to bez watpienia sa to tylko zludzenia, co zreszta nie raz udowodniono w wielu testach. Ja rowniez nie raz mam do czynienia z takim "slyszeniem".

"  Jak rozpoznać dwa kable, jeśli w środku przełącznika są przypadkowe druciki? "
Uwazam ze dwoch rodzajow kabli wprowadzajacych jakies roznice w brzmieniu nie da sie w ogole odroznic i jak wiadomo, jeszcze nie znalazl sie taki, ktory dokonalby tej sztuki. Ci co twierdza, ze slysza roznice w brzmieniu systemu po zmianie kabli na inne, to nic innego jak tylko ich zludzenia. Jesli faktycznie byliby pewni slyszenia, to bez obawy by te umiejetnosc udowodnili. Mowic, ze sie slyszy, a udowodnic - co jest bardzo proste - aby byc wiarygodnym, to dwie rozne sprawy i mysle, ze Ty Robercie doskonale zdajesz sobie z tego sprawe.
P.s.
A tak przy okazji..., kiedy mnie odwiedzicie z Witkiem (ktory wpada do mnie juz od lat) posluchac moich DIY na
koaksjalach Tannoy-a i Rehdeko (dopoki nie sprzedane). Zadnych testow, tylko sluchamy muzyki..., no, chyba, ze Wy cos przywieziecie i bedziecie mieli ochote porownac bez przelacznika, z przelacznikiem - obojetnie jak bedziecie sobie zyczyli :-)
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 15-07-2016, 11:11 wysłana przez Lutek »

palton

  • 422 / 5399
  • Zaawansowany użytkownik
17-07-2016, 11:08
Odpowiadam z opóźnieniem, bo nie było mnie w domu. Pojechaliśmy ze Sławkiem do Przemka, żeby posłuchać jego nowego nabytku- Gryfa Antileona.

Lan napisał w zasadzie wszystko, może tylko dodam, że mały krok, może powodować duże zmiany. Mówię o tym, że taka niewielka zmiana często powoduje to, czy dźwięk się podoba czy nie.

Pisałem kilkukrotnie o tym, że jedynym sposobem jest poproszenie o opis sygnatury brzmienia n. kabla, przez kilka (10) osób, według powiedzmy 10-ciu uzgodnionych punktów. Jeśli opis będzie się powielał, oznaczałoby, że różnice są. Zresztą takie opisy znajdują się w internecie, kwestia tylko, żeby zrobić to w jednym czasie, a testowany przedmiot, żeby nie był nikomu znany (np. kabel nowego producenta).

Lutek!
Pisząc o "złudzeniach", obrażasz mnie i wielu innych kolegów. Opisuje sygnaturę różnych przedmiotów związanych z audio, w tym stolików, platform, czy kabli. To nie są żadne złudzenia, tylko rzetelny opis, który może się przydać innym.
Co do wizyty, to ja u Ciebie byłem. Teraz kolej na Ciebie.