Audiohobby.pl

HORN

cadam

  • 4401 / 5895
  • Ekspert
19-06-2016, 20:40
.

lancaster

  • Gość
28-06-2016, 12:01
dyskusja o glosniku dynamicznym przeniesiona :
http://audiohobby.pl/index.php?topic=11906.msg382395#new

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
28-06-2016, 12:33
Proponuję Nie chwalić sie zwiazkami z Tonsilem. Przeciętny Kowalski interesujacy sie sprzetem za 10tys. to nadal takie stworzenie które ma alergie na nazwę Tonsil.

lancaster

  • Gość
28-06-2016, 13:15
nie widze powodow do markrtingowego chwalenia sie ani wstydliwego unikania tematu

Mozna zalozyc ze podobnej klasy uklad magnetyczny gdybym dal do toczenia, zakupil magnes, poswiecil czas na dojazdy wynioslby w produkcji nie idącej w setki sporo drozej.
Wziąlem Tonsil nie dlatego ze zakochany jestem, tylko dlatego ze biznesowo sie to kalkuluje w tym budzecie.

Wziąłem co "dala fabryka", najblzej tego jak widze temat, dokłada sie co trzeba by przekonstruowac pod funkcje.

czy elementy stalowe z Tonsilu roznia sie znaczaco od tych z Seasa czy scan Speaka ? Raczej nie. Czy magnesy ferrytowe maja znaczaco inne ? Tez raczej nie (mysle ze tonsil to Y30). Pozostaje kosz stalowy ktory co prawda szczytem wykwintu nie jest ale tez bez przesady, w kolumnach za 7,5Kzł ktore linkowali koledzy masz stockowego STX klasy absolutnie budzetowej, pewnie nawet nie ruszony. Licze ze komplet kosztow glosnikow i tub w Kowalskim bedzie min 3x wyzszy, obudowy kosmos lepiej wykonane. Bez paniki :-)


simon19

  • 256 / 4885
  • Zaawansowany użytkownik
28-06-2016, 17:30
Owy STX jest w cenie Beymy bo 400zł i ma kosz odlewany.  Więc nie jest ani tani ani z budżetowo blaszanym koszem.

lancaster

  • Gość
28-06-2016, 18:32
a to przeprosiny myslalem ze to ten najtanszy,

spojrzalem na karte katalogowa Bl 13,5 30g wyglada bdb, z kolei jesli glosnik nie byl modyfikowany to "miecho" na basie bedzie symboliczne z niego, dobrze sie spisze w 17-20l i wtedy -6dB 52Hz. Mozna dac wieksza obudowe ale wtedy bas traci cisnienie juz powyzej 100Hz. W gestych skladach potrzeba wiecej. Typowe sprawy w PA.

Byc moze glosniki są niestendardowe, wtedy sytuacja moze wygladac dowolnie, komentarz do glosnika seryjnego.

lancaster

  • Gość
28-06-2016, 19:10
przeczytalem opinie
http://m.blog.pclab.pl/violator/JWS.Ifaisteio.Tsimento-recenzja,625
i sadzac z opisu glosnik nie byl modyfikowany.
We wspomnianych w tescie Blumenhoferach siedza glosniki grajaco bardziej "domowo", surowki w dxwieku praktycznie brak, mozna ladowac najdrozsze PA i caly czas idzie surowka, przynajmniej ja nie trafilem na inne, Nawet bym powiedzial ze im drozszy tym bardziej surowy. .
Ze sluchanych przeze mnie wlasnie GPA, Wolf,  Supravox graja domowo, pare lat zajelo mi kopanie sie z koniem, nikogo nie zniechęcam, po prostu ja w temacie jakiekolwiek PA niskotonowe wywiesilem biala flage :-)
drivery kompresyjne PA daja rade, choc  mysle nad rozwiazaniami typu rca1428.

simon19

  • 256 / 4885
  • Zaawansowany użytkownik
28-06-2016, 21:22
Tak, wielka buda jak na taki głośnik.  I taki jego pierwotny zamysł, 20 litrów,podwieszenie na systemie liniowym,moc,kompaktowość,łatwy transport.

Kołdry się nie przeszarpie :) odpuszczam też i kupuje korektor nieaudiofilsko, szybki basik z OZ albo małej wentylowanej z takim potężnym głośniczkiem. A jak nie korektor to trzeba wspierać się wielkimi membranami na OB czy tam klasyczne trzy drogi.

simon19

  • 256 / 4885
  • Zaawansowany użytkownik
28-06-2016, 21:24
Chociaż jest jeszcze opcja że ma między Hornem a STX jeszcze tam przegrodę zdejmującą nieco litrów.

lancaster

  • Gość
28-06-2016, 21:37
ja tam jestem koszerny, żadnych korektorow, tylko glosnik trzeba odpowiedni miec zeby z szybkich 10 cali wycisnac 92-93 i bas -6dB cokolwiek ponizej 40Hz. Wtedy jestesmy w  hornnirvanie :-)

cadam

  • 4401 / 5895
  • Ekspert
29-06-2016, 17:26
Na jakim karkasie będzie nawinięta cewka w midbasie?

lancaster

  • Gość
29-06-2016, 18:03
jeszcze nie jest ustalone, pierwszy glosnik poszedl na nomexie ale niech wygra lepszy :-)
na final sprawy detali podawac nie beda, bedzie info dotyczace parametrow zestawu, standardowe.
mam 3 cewki i domowilem jeszcze 8 rożnych, kiedy bede skladal nie ma pojecia, postaram sie 1 w tygodniu do 10 lipca a poxniej 2-3 tygodniowo powinno sie udac. Chyba pora dokupic napędow :-)

cadam

  • 4401 / 5895
  • Ekspert
29-06-2016, 18:22
Na moje ucho bas z głośnika, z cewką na karkasie aluminiowym, jest jakiś niemrawy.

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
29-06-2016, 18:48
nie widze powodow do markrtingowego chwalenia sie ani wstydliwego unikania tematu

Mozna zalozyc ze podobnej klasy uklad magnetyczny gdybym dal do toczenia, zakupil magnes, poswiecil czas na dojazdy wynioslby w produkcji nie idącej w setki sporo drozej.
Wziąlem Tonsil nie dlatego ze zakochany jestem, tylko dlatego ze biznesowo sie to kalkuluje w tym budzecie.

Wziąłem co "dala fabryka", najblzej tego jak widze temat, dokłada sie co trzeba by przekonstruowac pod funkcje.

czy elementy stalowe z Tonsilu roznia sie znaczaco od tych z Seasa czy scan Speaka ? Raczej nie. Czy magnesy ferrytowe maja znaczaco inne ? Tez raczej nie (mysle ze tonsil to Y30). Pozostaje kosz stalowy ktory co prawda szczytem wykwintu nie jest ale tez bez przesady, w kolumnach za 7,5Kzł ktore linkowali koledzy masz stockowego STX klasy absolutnie budzetowej, pewnie nawet nie ruszony. Licze ze komplet kosztow glosnikow i tub w Kowalskim bedzie min 3x wyzszy, obudowy kosmos lepiej wykonane. Bez paniki :-)

Ten STX jest z ich serii PRO. Znacznie solidniej zbudowany i wyraznie droższy od domowego Tonsila. Ifajsto z tymi głosnikami wygłada znacznie "powazniej" materiałowo, choć jak czytam komentarze pod blogiem - z obu stron zachwalaczy i krytykantów to się tylko załamac pozostaje nad mentalnością ludzi.
Dlatego ta porada by nie chwalic się pochodzeniem komponentów, bo ci zaraz zaczna przeliczać na koszty każedej membrany, kosza i zawieszenia z Tonsilu tacy różni "księgowi".

Wracajac do samej konstrukcji. Nie znam parametrów tego STXa ale sadząc po pochodzeniu i wygładzie jest to tłuczek estradowy. Taki głosnik nawet przy niskim rezonansie podstawowym będzi emiał w obudowie (nawet w dużej obudowie i nisko zestrojonej b-r) bardzo wysoko rozpoczynający sie spadek charakterystyki spl.

Może dla zastosowania głosnika o takich niskich wspólczynnikach dobroci warto zastanowic się nad włożeniem w jakiąś tubę?

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
29-06-2016, 18:55
spojrzalem na karte katalogowa Bl 13,5 30g wyglada bdb, z kolei jesli glosnik nie byl modyfikowany to "miecho" na basie bedzie symboliczne z niego, dobrze sie spisze w 17-20l i wtedy -6dB 52Hz. Mozna dac wieksza obudowe ale wtedy bas traci cisnienie juz powyzej 100Hz.
No właśnie. Jeżeli to jest midbas do LA to one maja jeszcze sekcje subbasowe - podwieszane lub stojące i pracują na aktywnych zwrotnicach z korekcją. Być może tuba (back loaded) z odpowiednio dobranym wzmocnieniem troche by podciagnęła cisnienie na basie.

Niski bas będzie bardzo cięzko wydusić pasywnie z głośników estradowych.

Ewentualnie do domu pozostaje cos takiego jak Eminence 12 LAB. W 60-70 litrach o-z, albo wyłącznie w roli suba aktywnego.
« Ostatnia zmiana: 29-06-2016, 19:11 wysłana przez tetejro »