Audiohobby.pl

HORN

tetejro

  • 2745 / 3024
  • Ekspert
15-06-2016, 18:57
do tego wystarczy krotki bas wysoknastrojony z głosnika o niskiej dobroci - nawet z estradowego tłuczka.

A ja mam pytanie z zupełnie innej beczki - nie wiem gdzie zadać. W przypadku głośników pełnopasmowych lepsze jest pójscie w jeden głosnik i symulacje żródła punktowego czy uzcycie wielu (kilkunastu - kilkudzuesięciu małych głosników pełnopasmowych ułożonych w linię (niepoprawnie zwana line array bo z nią to będzie raczej miało niewiele wspólnego) ?

Analogiczne pytanie - zamiast głosników pełnopasmowych drivery z tubami szczelinowymi - w jednej linii z normalną zwrotnica pasywną ? Czy takie coś zadziała? Widziałem takie zestawy z kilkunastu midbasów i tub szczelinowych w jednej stojącej obudowie. Nazywali to line array ale nie sprawdzałem czy to musi działać z procesorami w wzmacniaczami od LA

Kolejny wariant - d'apolito z driverem kompresyjnym i tuba szczelinową (jak to wyglada ze względu na katy promieniowania?

Czy do domu lepiej zastosowac typowe tuby do driverów kompresyjnych? Czy na prykład podłaczyć taki driver do typowego  WG - czyli płytkiego i o dużej średnicy?
Robiliscie takie eksperymenty z podłączaniem drivera pod WG od głośnika kopułkowego?
« Ostatnia zmiana: 16-06-2016, 07:53 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
16-06-2016, 09:40
nie sprawdzalem kompresyjnych w WG - nie wypowiadam sie
robilem eksperymenty z podlaczeniem typowego tweetera do tuby i lipa, w wg mysle wypada lepiej (nie testowalem ale sluchalem np. Amphion)
wybralbym pojedynczy glosnik - intuicyjnie, nie testowalem line array

kurde tetejro jakbym mial takie zmory to bym sprawdzil a nie pytal :-)
masz tanie i uwazam dobre visatkon frs8m i dzialaj

lancaster

  • Gość
16-06-2016, 09:42
problemem moze sie tez okazac lacenie wielu glosnikow, to akurat testowalem i o ile rownolegle jest OK to szeregowe brzmi padacznie. Jak polczysz 2 glosniki rownolegle no problem 4 ohm spoko, ale juz 4 glosniki i impedancja spada ponizej 2ohm.
A szeregowo padaka, pamietaj :-)

tetejro

  • 2745 / 3024
  • Ekspert
16-06-2016, 09:53
Musialbym tych visatonów kupic 16-20szt zeby to sprawdzić :-) To juz tani nie będzie.

po dłuższym przemysleniu tez doszedłem do wniosku ze pomysł raczej wątpliwy, ale widziałem takie konstrukcje DIY w internecie i mnie to trochę zaciekawiło.

Driver kompresyjny bez tuby powinien nie miec tak szerokiego wzmocnienia, a w szerokim i płytkim WG miec jakies tam symboliczne wzmocnienie - tak sobie na logike  biorę.

od dawna chodzi mi po głowie pomysł na jakies domowe kolumny na głosnikach estradowych. Za każdym razem kiedy zaczynam to analizowac wychodza mi jakies tam przeszkody które do tego pomysłu zniechęcają.
To nie jest tak ze kupie drivery i bede próbował, bo szkoda pieniędzy na robienie czegos w co zwątpię w połowie i przede wszystkim brak czasu.

lancaster

  • Gość
16-06-2016, 10:58
to wex sobie tetejro wyobrax ze ostatnio jak liczylem to na glosniki estradowe wydalem total 20K lekko przez ostatnie 3 lata i nadal dupa :-) Ale co mnie nie zabije to wzmocni wiec podszedlem do tematu inaczej i robie glosniki sam - takie jak uwazam ze beda OK a czy beda obadamy. full wyszedl uwazam bdb a to chyba najtrudniejsza rzecz do zrobienia w audio (8 cali z pelnym pasmem do samej gory i ta gora bdb klasy).

Melo podpuscil, kosci zostaly rzucone, czas na komercha horny dla Kowalskiego.
Kompresyjny podstawowy BMS, wybor hornow Ci u nas wystarczający, a bas trzeba bedzie dopracowac pod prace w warunkach domowych.
Mam juz nawet nazwe zestawu - Kowalski oczywista :-)

magus

  • 20990 / 5935
  • Ekspert
16-06-2016, 11:05
Jak komercha, to już moze lepiej Smith, czy jakoś tak ...;? -)

A wersja w lakierze fortepianowym BlackSmith


Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
16-06-2016, 11:08
Walić, nauczą sie, Schwarzenneggera sie nauczyli to i Kowalskiego dadzą rade

tetejro

  • 2745 / 3024
  • Ekspert
16-06-2016, 14:15
będą wymawiać   - Kałalsky .

PS. był taki zespól rockowy "Jan Kowalski" - zał. 1984 Wrocław, ale nie okazał się popularny.
Epokę rządów AWS(PO) i efekt w postaci późniejszego upadku kariery związkowej mariana Krzaklewskiego, posumował  inny "Kowalski" - zał. 2001
- utworem "Marian".

« Ostatnia zmiana: 16-06-2016, 15:24 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 3024
  • Ekspert
16-06-2016, 14:18
Wstawić jakiegos małego Tang Banda w rurę Voighta i masz "Kałalskyego"

lancaster

  • Gość
16-06-2016, 19:09
tez tak mozna, ale to am byc horn wiec robota z midbasem na horyzoncie.

tetejro

  • 2745 / 3024
  • Ekspert
17-06-2016, 09:34
Bedzie problem z kosztami, zeby to było "dla Kowalskiego".
Tubiszcza na całe pasmo czy tylko od średniego? Jak od średniego to ciezko znaleść w miare tani driver z tuba który odtworzy pasmo od kilkuset Hz wystarczjąco równo.
Ciekawe co zaserwujesz "Kowalskiemu" :)

magus

  • 20990 / 5935
  • Ekspert
17-06-2016, 10:12
tetejro, tuba na dole "to tylko w Erze" ;-)

to już musiałoby być pudło co najmniej rozmiarów La Scali (nie opery tylko Klipscha ;-) ), a i tak przysłowiowy Kowalski będzie narzekał, że mu paru herców brakuje

na dole klasyczne 12 cali (jak w Heresy), albo i mniej, żeby paczka była zgrabna, bo takiej raczej oczekuje Kowalski

aczkolwiek, koncepcja należy do lancastera

« Ostatnia zmiana: 17-06-2016, 10:15 wysłana przez magus »
Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
17-06-2016, 10:51
Bedzie problem z kosztami, zeby to było "dla Kowalskiego".
Tubiszcza na całe pasmo czy tylko od średniego? Jak od średniego to ciezko znaleść w miare tani driver z tuba który odtworzy pasmo od kilkuset Hz wystarczjąco równo.
Ciekawe co zaserwujesz "Kowalskiemu" :)

tetejro, tubiszcza na cale pasmo to jest rozmiar nie na chate Kowalskiego :-) Koszt tez.

2 drogi, mysle zeby zrobic dwa modele 2 drogi klasyczne z hornem od okolic 2K wzwyz i 2,5drogi ale troche inne niz wszystkie. Melo zasugerowal ze budzet do 10K i jak policzylem z marzami sklepow to sie zamkne
Nie wiem co z tego wyjdzie, jesli moim zdaniem bedzie niewystarczajace jak wiele projektow wczesniejszych to dam sobie spokoj. Jest nadzieja na szczesliwy final bo midbas bede udomawial.

magus, midbas 10cali, to jest moim zdaniem plan miniumu do projektu tbowego i jednoczesnie obleci do pomieszczen Kowalskiego jesli tylko Kowalski nie mieszka w 9m2. Wtedy na tube nie mam pomyslu, a robienie czegos jak widzialem w kilku firmach zeby byla "tuba" to moim zdaniem żart z klienta, sprzedaja po prostu breloczki do kluczy.
« Ostatnia zmiana: 17-06-2016, 10:53 wysłana przez lancaster »

meloV8

  • 1552 / 5901
  • Ekspert
17-06-2016, 14:12
W podobnej cenie tanich tubek jest rowniez chinski Xindak MS-1201.

cadam

  • 4401 / 5934
  • Ekspert
« Ostatnia zmiana: 17-06-2016, 16:03 wysłana przez cadam »