Audiohobby.pl

HORN

lancaster

  • Gość
05-09-2015, 09:44
no to dupa, dzięki za info.

simon19

  • 256 / 4888
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2015, 22:06
Miało to być tak..ale będzie inaczej:)

Horn i OB nie ma szans gdy mamy podział na 300Hz i to pasywnie na czysto-zero dsp,equalizera i co tam jeszcze. Zgrywanie rzeczy najcichszej z najgośniejszą.

Choć nie takich bezbasowych plumkaczy słuchają i mają ok. Ja do rocka potrzebuję więcej.

simon19

  • 256 / 4888
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2015, 22:07
Biała plamka w hornie to drewniany korektor fazy:)

simon19

  • 256 / 4888
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2015, 22:19
Ale jeszcze aktywnie pierona pogonie,tylko boję się dziury bo horn odcina na 300Hz a ja bas odetnę na 120Hz 4 rzędem i boję się złych rzeczy w miejscu midbasu.Zgra się to czy dziura będzie?..

lancaster

  • Gość
29-09-2015, 22:50
bez sprawzenia ciezko powiedziec, poradzisz sobie ;-)


elo, elo Marchewo, bywacie na forum ? Mialem kasacje telefonu niedawno i uciekl kotakt m.in do Ciebie.
Jak zajrzysz wrzuc info na priva.

meloV8

  • 1552 / 5865
  • Ekspert
30-09-2015, 03:42
Simon, jak ta Beyma wysokotonowa sprawuje sie u Ciebie?

simon19

  • 256 / 4888
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2015, 17:49
Simon, jak ta Beyma wysokotonowa sprawuje sie u Ciebie?

Melo,działa już, miała drażniące podbicie przy chyba 5kHz dlatego lubiałem wysoko ciąć ale odkryłem coś ciekawego,przyłożyłem jej RC równolegle 5Ohm i 22uF i ta górka opadła przez co brzmienie nie jest tak jasne i agresywne,chcąc bardziej ściemnić brzmienie należy jeszcze zmniejszyć opór R

No i zgranie fazowe też teraz chyba lepiej wypada.

Kolumny poprawne,zapas mocy bez kompresji,potrafią przycedzić ot tak bez wysiłku.Być może i coś więcej niż poprawne jednak dla mnie super granie to jest horn,lampa i OB albo bez OB a horn i BR

Górę mam moim zdaniem dopracowaną w miare umiejętności a na dole obecnie tnę 1 rzędem rdzeniową 8mH

Marchewa

  • 227 / 4164
  • Aktywny użytkownik
04-10-2015, 11:42

cadam

  • 4401 / 5898
  • Ekspert
04-10-2015, 17:52
Gdzieś czytałem że głośnik do tuby powinien mieć niską dobroć Qts. Mógłby ktoś podlinkować do wzoru do obliczania wartości dobroci dla danej tuby?

lancaster

  • Gość
04-10-2015, 19:08
cadam, nie podlinkuje ale dobroc okresla zachowanie glosnika w okolicy rezonansu. Tak sie sklada ze tuba na dole swoje go dziala nia tez tez ma urodzaj, wiec optymalnie gdy glosnik w tej okolicy robi "lustro".

Wlasnie siedze nad pejektem celulozowego midrange 500Hz-6/7KHz, po ltach walki z  rozwiazaniam estradowymi w aplikacjach domowych całkowice je odpuscilem jakis rok temu.

meloV8

  • 1552 / 5865
  • Ekspert
04-10-2015, 20:47
cadam, nie podlinkuje ale dobroc okresla zachowanie glosnika w okolicy rezonansu. Tak sie sklada ze tuba na dole swoje go dziala nia tez tez ma urodzaj, wiec optymalnie gdy glosnik w tej okolicy robi "lustro".

Wlasnie siedze nad pejektem celulozowego midrange 500Hz-6/7KHz, po ltach walki z  rozwiazaniam estradowymi w aplikacjach domowych całkowice je odpuscilem jakis rok temu.

Czyli na czym sie zawiodles? Co bylo nie tak w glosnikach estradowych na srednich tonach?

Bacek

  • 2366 / 5892
  • Ekspert
04-10-2015, 21:29
« Ostatnia zmiana: 04-10-2015, 21:51 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

lancaster

  • Gość
04-10-2015, 21:39
melo, zawiodles nie zawiodles, posprawdzalem troche konfiguracji i nie bedac zadowoloym 10/10 zaczalem kombinowac od innej strony. Glosniki PAudio sa projektowane pod zastosowania wysokomocowe, stad tez ich czasami "siłowe" granie. W aranzacjach do ktorych sa tworzone to jest OK bo ustaw sobie jakiego Wilsona w plenerze i odpal to za bardzo nie odróznisz go od rozkreconego na full caraudio. Nie temu sluzą wiec zaden wstyd i nic dziwnego.
Za to PA wgniecie, w domu sytuacja ma sie roznie.
Pewnie wiesz ze kombinuje z rzeczami komercyjnymi, do takiej zabawy dobrze miec cos autorskiego co wyniklo z wczesniejszych doswiadczen i nie jest kolejnym "coś za coś".
Oczywiscie takie rozwiazanie nie spisze sie na estradzie bo zwyczajnie nie podola wyzwaniu tak jak zaden klasyczny glosnik domowy  nie przezyje podania mu kilowata. Tym sie to w telegraficznym skrocie rozni. wbrew pozorom problem z "rozruszanim" glosnika PAudio w domu nie dotyczy tylko wooferów estradowych. Rowniez a kto wie czy nie zwlaszcza średnioonowych a i pewnie skonczy sie na tym ze i wysokotonowe stana sie obiektem glebszych przemyslen. Symulacje ukladow magnetycznych robimy w FEMMie, poslugujemy sie arkuszami kalkulacyjnymi, detale glosnikow testowych wykonywane pro.
Ostatni uklad sklada sie jak kałach, heh :-) Walczylismy z armco(04J), ale w sumie przyzwoita niskoweglowka okazala sie calkiem spoko. W arazie jakbys chcial kiedys powalczyc to  cokolwiek 1006-1016.

Mirek chyba obrazony ze nic nie pisze albo mu sie klawiatura przyciela, w kazdym razie w jego projekcie wykorzystany jest Altec, kiedys 515 (uwazam ze nie do konca robi robote bo 15 cali a bas nie jest jak oczekiwany po takim gabarycie, choc prowadzi sie juz bardziej jak glosnik domowy  nie PA). W tej chwili 416, nie sluchalem u Mirka ale mialem okazje u innego kolegi ktory nie pisuje na forach chyba, strolilismy zestaw i 416 spelnia oczekiwania. Bas jest taki jakiego czlowiek sie podziewa po tej wielkosci konstrukcji a jednoczesnie gra to lekko. GPA pare zl kosztuja, oprcowanie glosnika podobnej klasy (a moze lepszego ;-)) pewnie podobnie ale co tam, powalczy sie. tak sie niedawno zlozylo ze wpadla mi do domciu oryginalna membrana 416 tym razem Alteca, podatnosci spore(zadna Beyma, Eminence, 18Sound itd), cewka nawinieta drutem prostokatnym, underhung (ok 5mm wysokosci). To jest normalny domowy glosnik tylko 15 cali.
 
Żeby bylo zabawniej pierwszym glosnikiem nad jakim pracujemy z kolega wcale nie jest driver do tuby tylko 8cali fullrange, chyba najtrudniejsza rzecz w swiecie glosnikow (moze poza 10 cali fullrange ;-)) ale jak to sie mowi od czegos trzeba zacząc ;-) sporo schodow ale dzielnie walczymy, w kazdym razie nauka świetna.


w sumie to nawet bym nie powiedzial ze sie zawiodlem, tylko ze trzeba sie ruszać ;-)

lancaster

  • Gość
04-10-2015, 21:43
PS. u Mirka to chyba jednak nie Altec tylko GPA416, sorki. ew prosba o sprostowanie info.

Marchewa

  • 227 / 4164
  • Aktywny użytkownik
04-10-2015, 22:18
Zajęty trochę jestem i tak nie mam czasu pisywać, tak to jest GPA 515, na potężnym magnesie, GPA są bardzo solidnie wykonane, estetyka masywność, nie widziałem tak wykonanych przetworników, do zastosowań domowych, tylko 70 watt.
Filmik nagrany po zmontowaniu całości, wszystko na świeżo.