Audiohobby.pl

Opera

Egon@

  • Gość
14-07-2018, 20:57
Ja słuchałem 30 oper. Ze wstydem jednak przyznam, że nie jednocześnie :)

A słuchałeś choć jednej, ciemniaku, czy tylko wzmacniaczy i kolumn?
Przepraszam - słuchacie przewodów i gniazdek w ścianach :)

Czy King Crison, Gustawie, brzmi lepiej w gniazdku plastykowym czy porcelanowym?
Bo mam wrażenie, ze w porcelanowym brzmi gęściej i szlachetniej.

Egon@

  • Gość
31-07-2018, 09:20
Zapraszam na chomika egonmanx - opery z moimi tłumaczeniami. Na razie ze 20, ale docelowo, jeśli życia starczy, będą wszystkie

domzz

  • 1113 / 5810
  • Ekspert
31-07-2018, 23:02
Egon, poradź mi od czego powinienem zacząć, żeby nauczyć się słuchać opery. Jakie pozycje polecasz?
Tylko nie Carmen itp. poproszę! Z muzyki przerobiłem już wszystko, potrzebuję wejść na next level, a muzyka klasyczna, to coś od czego stroniłem (podświadomie) w formie buntu. Teraz chcę to zmienić.
(ps. nie nabijam się, nie chcę się wdawać potyczki słowne itd. - szukam porady)



Egon@

  • Gość
04-08-2018, 21:02
Egon, poradź mi od czego powinienem zacząć, żeby nauczyć się słuchać opery. Jakie pozycje polecasz?
Tylko nie Carmen itp. poproszę! Z muzyki przerobiłem już wszystko, potrzebuję wejść na next level, a muzyka klasyczna, to coś od czego stroniłem (podświadomie) w formie buntu. Teraz chcę to zmienić.
(ps. nie nabijam się, nie chcę się wdawać potyczki słowne itd. - szukam porady)

Opera buffa - na dzień dobry Donizetti - L'Elisir d'Amore - Levine (Pavarotti, Battle, Dara, Pons) MET 1991 - masz tu przepiękne arie, serenadę, wspaniałą grę aktorską, nieodżałowanego Enzo Darę jako Dulcamarę.

Jeżeli wolisz nowsze (i oczywiście lepiej nagrane produkcje, to pod Eschwe (Villazon, Netrebko, D'Arcangelo, Nucci) Vienna 2005

Verdi - La Traviata - Rizzi (Netrebko, Villazon, Hampson) Salzburg 2005 - minimalistyczny spektakl ze zjawiskową Anną Netrebko w najwyższej formie. Przedstawienie przeszło już do historii.

Rossini - La Gazza Ladra - Chailly (Feola, Rocha, Pertusi) La Scala 2017

Rossini - Il Barbiere Di Siviglia - Pappano (Spagnoli, DiDonato, Florez, Corbelli) ROH 2009 ze DiDonato na wózku inwalidzkim :)

Puccini - Tosca - Pappano (Gheorghiu, Alagna, Raimondi) (Jacquot Film) ROH 2001

Mozart - Don Giovanni - Maazel (Raimondi, Van Dam, Te Kanawa, Berganza) (Losey Film) 1979

Wszystkie opery na chomiku egonmanx, z moimi polskimi napisami.
Jeżeli po tej wycieczce nie złapiesz bakcyla... cóż...

Powodzenia.



Egon@

  • Gość
04-08-2018, 22:31
Domzz - może Ty kiepskie Carmen oglądałeś?

Bizet - Carmen - Maazel (Migenes-Johnson, Domingo, Raimondi) 1984
Wersja filmowa Franco Rossiego z młodym Domingo i kapitalnym Raimondim w roli Escamillo.

Jeżeli życzysz sobie piękną Carmen (choć ograniczoną sceną) to tą z Garancą i Alagną, lub klasyczną z Bumbry, Vickersem i Freni.

Egon@

  • Gość
04-08-2018, 23:00
I na koniec mogę Ci z całego serca polecić wspaniałą operę:
Donizetti - Don Pasquale - Levine (Del Carlo, Netrebko, Kwiecień, Polenzani) MET 2010 z naszym Mariuszem Kwietniem jako doktorem Malatestą.

W tej chwili mamy Mariusza Kwietnia, Piotra Beczałę, Ewę Podleś i Aleksandrę Kurzak w światowej operze i jest to pierwsza światowa liga.

Byłbym zapomniał - Rigoletto, Verdiego - może od tego zacznij? To przepiękna opera, która dostarczy Ci tak wielu emocji i wzruszeń, w każdym razie moja ulubiona - zacznij od tej z Domingo, została nakręcona w Mantui, w autentycznych wnę trzach. Ta druga z przepiękną gruzińską sopranistką Nino Machaidze powala na kolana.

Masz tu i jedną z najsłynniejszych arii "La donna è mobile"

A kwartet "Un di se ben rammentomi" - mój ulubiony...






Jestem ciekawy Twojej percepcji.

Verdi - Rigoletto - Mehta (Domingo, Grigolo, Novikova, Raimondi) (Bellocchio Film) Mantova 2010
Verdi - Rigoletto - Zanetti (Nucci, Demuro, Machaidze) Parma 2008
Verdi - Rigoletto - Chailly (Pavarotti, Wixell, Gruberova) (Ponnelle Film) 1982

Egon@

  • Gość
04-08-2018, 23:02
Do dwóch pierwszych masz moje napisy - życzę dobrej zabawy!

Egon@

  • Gość
05-08-2018, 14:37
Kolejny "Czarodziejski flet" z Salzburga

Egon@

  • Gość
07-08-2018, 07:46
Opera, jak niektórzy myślą, nie jest sztuką łatwą.

W 1816 roku w Rzymie, na premierze Cyrulika sewilskiego, tenor dostał w oko zerwaną struną gitary, bas wpadł do zapadni i resztę przedstawienia śpiewał z zakrwawionym nosem, a w ostatnim akcie na scenę wtargnął kot, przyprawiając widownię o atak śmiechu. Poza tym, niektóre typy wydawały w teatrze grubiańskie okrzyki.

Był to spisek Paisiella, próbujący ośmieszyć Rossiniego. O Paisiellu, który skomponował ponad 100 oper, dziś niewiele kto słyszał, natomiast o Rossinim wszyscy:)

domzz

  • 1113 / 5810
  • Ekspert
08-08-2018, 22:10
@Egon wielkie dzięki, zabieram się do nauki ;)

domzz

  • 1113 / 5810
  • Ekspert
09-08-2018, 22:47
Verdi - La Traviata - Rizzi (Netrebko, Villazon, Hampson) Salzburg - Rewelacja!
Nie mogłem się oderwać. Pan śpiewający "Piangi, piangi, piangi" mnie powalił. Anna Netrebko, ahh, ona robi ze swoim głosem co chce. Dzięki raz jeszcze, za napisy również, bo one zmieniają postać rzeczy.

Egon@

  • Gość
10-08-2018, 20:58
Miło słyszeć. Ostatnio zakupiłem sobie "Tysiąc i jedna opera" Piotra Kamińskiego.
Dzieło zawiera opisy oper, streszczenia libretta, genezę, biografie kompozytorów, ciekawostki etc.
Wszystko napisane bardzo przystępnie, dowcipnie.
Książka liczy prawie 2000 stron i waży chyba ze 2 kg (powinni ją sprzedawać ze specjalnym pulpitem).
Oprócz tego kupiłem również "Sto i jedna opera" - skróconą wersję w formacie mobi i epub, na czytnik.
Daj maila na pw, to Ci wyślę. Wersję papierową można dostać już za ok 60 zet.

Egon@

  • Gość
10-08-2018, 21:00
Przy okazji wrzucę parę tytułów godnych uwagi. Na Allegro kosztują dosłownie grosze.
Książkę o Pavarottim kupiłem za 1,50 zet:)

Piotr Kamiński - Tysiąc i jedna opera
Józef Kański - Przewodnik operowy
Stanisław Dubiski - Opera pod lupą
Dawid W. Barber - Kiedy gruba dama śpiewa
Candido Bonvicini - Luciano Pavarotti. Legenda opery
Luciano Pavarotti - Historia mego życia
Agnieszka Okońska - Wielkie role gwiazd opery
Bogusław Kaczyński - Dzikie orchidee
Janusz Łętowski - Przewodnik płytowy
Henryk Swolkień - Spotkanie z operą
Rudolf Bing - 5000 wieczorów w operze
Łętowscy - Vademecum operowe
Kronika opery - red. zbiorowa
« Ostatnia zmiana: 10-08-2018, 21:46 wysłana przez Egon@ »

Egon@

  • Gość
11-08-2018, 18:12
Czy opera ma przyszłość?...

Egon@

  • Gość
12-08-2018, 00:33
wiesz Egon, sluchalem nie tylko dzis Netrebkovej i nie czaje jej geniuszu, zawsze zapuszczam sobie Marysie Callas, gorzej to nagrane ale lepiej trafia z orgazmami. Netrebko ladny glos ale gdzies plywa jakby nie do konca czula za tp do konca wiedziala. z Kalkulatorem sie nie dyskutuje za to a arcie jak dla mnie przynajlniej nie tego kalkulatora uzywam.

Nie bardzo łapię, o co Ci chodzi. Netrebko z lat siódmych i ósmych łączy w sobie wspaniały głos i figurę.
Teraz waży dwa razy tyle. Maria Callas - jest zremasterowana, bodaj ze 120 płyt. Pewnie nie słyszałeś o Anji Harteros? Ja uwielbiam Georghiu - ale Lan - po co borykasz się z tym, czego nie lubisz i nie rozumiesz?

Ja już jestem trochę wyżej, niż Ty, moja percepcja się powiększa, a Twoja stoi w miejscu jak kołek.