Audiohobby.pl

Klub miłośników muzycznej awangardy XX i XXI wieku

dong

  • 541 / 6073
  • Ekspert
27-01-2016, 12:25
Wczoraj się nie udało, więc może dzisiaj.

Max-ie - sprawdź poniższą płytę.
http://www.music-island.pl/opisplyty-0013152KAI.html
https://www.kairos-music.com/node/2125

Friedrich Cerha - Bruchstück, Geträumt / Neun Bagatellen / Instants

Cerha w powszechnej świadomości melomanów jest rozpoznawalny chyba bardziej za sprawą opracowania pod koniec lat 70-tych kompletnej wersji opery Lulu Berga, niż swoich własnych kompozycji. A szkoda, bo to niezwykle ciekawy twórca - moim zdaniem jeden z najwybitniejszych żyjących kompozytorów. Bardzo pewny warsztatowo, tworzący bez ściemy i bez wodolejstwa, ale też bez poczucia wtórności i jałowej dekadencji.

Ma na koncie dzieła mocno awangardowe (jak choćby monumentalny brzmieniowo orkiestrowy cykl Spiegel z początku lat 60-tych), ale na polecanym albumie takich nie znajdziemy.
Trzy utwory na trzy różne składy: oniryczny Bruchstück, Geträumt na zespół kameralny, o dynamice niemal nie wykraczającej ponad pianissimo (Klangforum Wien pod Sylvainem Cambrelingiem - świetny dyrygent!); Neun Bagatellen, mozaikowy cykl miniatur na trio smyczkowe (Zebra Trio) - najbardziej "klasycznie" brzmiąca kompozycja; wreszcie Instants na orkiestrę, intrygująca gra motywów i okruchów tematycznych (WDR Sinfonieorchester Köln / Petere Rundel).

Nie wiem, jak na tubie, ale w streamingach album jest dostępny do skosztowania przed ewentualnym zakupem. Tu np. na deezerze:
http://www.deezer.com/album/10850010
« Ostatnia zmiana: 27-01-2016, 13:10 wysłana przez dong »

Max

  • 2204 / 5601
  • Ekspert
01-02-2016, 16:23
NOSPR 31.01.16
Fausto Romitelli - An Index of Metals. Video - opera na sopran i zespół instrumentalny (oprac. warstwy video Paulo Pachini)

Dyrygent
Szymon Bywalec 
Orkiestra Muzyki Nowej
Agata Zubel - sopran

W ramach sezonu operowego zafundowałem sobie "operę" nowomuzyczną. Operę w cudzysłowie, albowiem ktoś złośliwy (ja nie jestem) mógłby powiedzieć, że tyle ma "Indeks metali" wspólnego z operą ile Nowa Muzyka z dobrą muzyką ;-))

Utwór zbudowany bardzo spójnie i konsekwentnie. Ciemny, posępny, niepokojący. Być może nieco monotonny, choć gwałtowne partie smyczków, wyraziste dęciaki i gitara elektryczna, żwawsza partia wokalna pod koniec i wieńcząca utwór rockowa solówka gitarowa (!) ożywiają projekt. Całość doprawiona efektami elektronicznymi oraz warstwą video.

Szymon Bywalec - urodzony w moim mieście, prowadzi koncerty muzyki nowej. A ja opuszczam kolejne piątki abonamentowe na rzecz imprez bardziej wyszukanych bo mi niewyszukana, "nowa" publika na wielkiej sali wyszła już bokiem.


Agata Zubel i tu solistką.
« Ostatnia zmiana: 01-02-2016, 16:32 wysłana przez Max »

Max

  • 2204 / 5601
  • Ekspert
01-02-2016, 16:31
Muza Friedricha Cerhy robi dobre wrażenie. Będę eksplorował.
« Ostatnia zmiana: 01-02-2016, 16:35 wysłana przez Max »

dodekafonix

  • 51 / 3445
  • Użytkownik
01-02-2016, 18:25
No, Max, Rominetti, Zubel, elektronika w tle... łoo. Dobre wrażenie...hmmm...oby tak dalej a niedługo będziemy się wymieniać uwagami na temat Lachenmanna.
Chciałeś, żeby coś Ci zaproponować. Myślę, że może powinieneś z płyt skompletować Sobie serię Awangarda z płytami monologowymi  Pendereckiego, Serockiego, Kotońskiego.Można to kupić w sklepie Świat Książki pl. Tak a propos to słyszałem kiedyś wypowiedź Adriana Thomasa, brytyjskiego krytyka, wielkiego miłośnika polskiej muzyki współczesnej, o tym, że nie może zrozumieć jak Polacy mając takiego kompozytora jak Serocki nie potrafią go wypromować w świecie. Niestety coś w tym jest...jedna płyta cd, nie licząc jakiejś składanki z koncertem fortepianowych.Wstyd rodacy. Dla uściślenia cena w okolicy 32 zł. Pomyśl też o Repons Bouleza.Widziałem chyba w Gigancie w cenie 30kilku złotych.

dla zachęty znajdujące się na płycie Serockiego

Fantasia elegiaca

https://youtu.be/KHXWUZS_geU
i Continuum
https://youtu.be/86BE0zrQ1B4
 

4m

  • Gość
02-02-2016, 09:14
NOSPR 31.01.16
Fausto Romitelli - An Index of Metals. Video - opera na sopran i zespół instrumentalny (oprac. warstwy video Paulo Pachini)


Pisałem tu sporo o Romitellim z 6 lat temu, ale ten złośliwiec lan w swojej słabszej chwili wykasował wszystkie moje wartościowe posty :) Wystarczyłoby teraz podlinkować. Drugi raz mi się nie kce. Szkoda.

Pink Floydów tam wyłapałeś, Max? ;)

--
Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne - Jarosław Kaczyński.

Max

  • 2204 / 5601
  • Ekspert
02-02-2016, 10:34
>>4m,

No więc zabieg jest bardzo interesujący. Owa rozciągnięta introdukcja "Indeksu", wciągająca słuchacza w wydarzenia już od momentu pojawienia się w drzwiach sali, a potem w trakcie wygrzewania fotela podczas lektury programu. Pojawia się zresztą lekka dezorientacja, albowiem początkowo odbiorca ma wrażenie, iż realizator (elektronika/video) testuje aparaturę, żeby po chwili dojść do wniosku, że ów urywany akord ("Shine on U...") to jednak zapowiedź czy też wprowadzenie do utworu.

Nie, 4m, nie rozpoznałem. Ja w życiu nie słuchałem tego nudziarstwa. Moje młodzieńcze sympatie ogniskowały się na zgoła innych klimatach ;)

P.S.
Nikogo chyba nie interesuje ów "Ga..berg" z wątku obok, a to bardzo ciekawa, dla zjawisk które opisujemy na tym forum, postać. Ja od razu złapałem trop, a kluczem do zagadki jest fraza "voicing the masters". Odpowiednio skojarzyć, a reszta jest w necie.
Nie chcecie się pobawić to wkleję linka. :)
« Ostatnia zmiana: 02-02-2016, 10:44 wysłana przez Max »

Gustaw

  • 3920 / 3525
  • Administrator
05-02-2016, 23:40
Zastanawiam się czy to tutaj się nadaje

dodeka

  • 11 / 3213
  • Nowy użytkownik
06-02-2016, 10:24
Wiesz Gustaw, zarówno T.D. jak i Klaus Schulze w jakimś stopniu wyrastają z tego co było wynikiem pracy m.in. Pierre Schaeffera, Pierre Henry czy dokonań twórców związanych ze studiem w Kolonii. (np. Stockhausena) Problem polega na tym ,ze oni to uprościli, zrytmizowali, jest w tym dużo hmm czasami irytująco banalnej melodii aby mógł to łyknąć mało wymagający odbiorca.Ja ci się przyznam, że będąc nastolatkiem bardzo lubiłem T.D a zwłaszcza ich płytę Stratosfer. Dziś jednak słuchać już tego nie mogę.

No dobra chciałbym wrócić do spektralizmu i zaanonsować trzecią wielka postać francuskiej odmiany tego nurtu a moanowicie Michaela Levinasa-ucznia Messiaena, oczywiscie związanego z IRCAM-em.Levinas jest również czynnym pianistą.
Poniżej trzy przykłady

fragment opery La Métamorphose, after Metamorphosis of Kafka, polecam, świetnie sie tego słucha jako dzieło autonomicznego, płyta chyba jest dostepna w sklepie Fan-maja całkiem dobrą oferte związaną z muzyka współczesną.

https://youtu.be/syQ1rtSYJZw

tu rewelacyjny koncert fortepianowy

https://youtu.be/9I0CANk10Io

i Les Rires du Gilles na pięć instrumentów i elektronikę, która w poszukiwaniach spektralnych odgrywa niesłychanie ważną rolę.

https://youtu.be/T6-l9fDvUWU.

cdn...

aha nie wiem dlaczego ale od kilku dni miałem problem z logowaniem więc teraz jestem dodeka na cześć genialnego norweskiego kompozytora Arne Nordheima.

dodekafonix

  • 51 / 3445
  • Użytkownik
09-02-2016, 17:49
No proszę logowanie z dodekafonixem sie udało?!!!To wątku spektralnego ciąg dalszy i dalej Francuzi. Philippe Hurell, uczeń Ivo Madeca, związany oczywiście z IRCAM-em.

Dwa przykłady jego twórczości
 Leçon de choses na zespół kameralny i elektronikę
https://youtu.be/dcPjzyc_wYE
oraz  Tour à tour na orkiestrę
https://youtu.be/Md3GYVkFmAE

i może jeszcze jeden francuski spektralista, tym razem przedstawiciel młodszego pokolenia Marc-André Dalbavie
tu jego kompozycja Palimpsest

https://youtu.be/AS4GGzt9Tec

i Color na orkiestrę

https://youtu.be/nRmToGteYRE

https://youtu.be/hv-AdawJmSo

Generalnie to francuska odmiana spektralizmu jest dość specyficzna i dość łatwo rozpoznawalna i jednocześnie chyba wewnętrznie mało zróżnicowa, choć przykład Levinasa wskazuje, że można spektralne kostki układać nieco inaczej. W każdym bądź razie póki co z Francja się żegnamy.

dodeka

  • 11 / 3213
  • Nowy użytkownik
15-02-2016, 10:15
No to czas na włoski spektralizm.... Ivan Fedele, znakomity kompozytor, uczeń słynnego Franco Donatoniego i oczywiście jak wiekszość spektralistów i on również otarł się o współpracę z Ircam-em. Jego styl w porównaniu z chociażby Griseyem jest jednak bardziej zróżnicowany, częściej Fedele sięga też po elektronikę i czyni to w bardzo przekonujący sposób. Poniżej kwartet smyczkowy Palimsest

https://youtu.be/6J9rfli01wE

Canone infinito

https://youtu.be/PKrhXEv9E4A

https://youtu.be/EgB54p_7gzw

Mixtim

https://youtu.be/jVF9vuCHD3E

Richiamo

https://youtu.be/gqMF2Pu0r6k

https://youtu.be/jCrRy5TE-Yo
 

dong

  • 541 / 6073
  • Ekspert
15-02-2016, 12:20
A ja posłuchałem dzisiaj z Tidala polecanego przez Ciebie Mitterera (Coloured noise). Świetne to jest!

Dzięki za trop.

dodeka

  • 11 / 3213
  • Nowy użytkownik
17-02-2016, 12:06
Mitterer jest osobliwy... poniżej podaje Ci link do jego strony internetowej, tam udostępnia do słuchania trochę swoich kompozycji

http://www.wolfgangmitterer.com/en/upcoming

A z innych osobliwości to zaintrygował mnie Phonos ek Mechanes- ekipa z Wrocławia...więc pewnie o nich słyszałeś-Duchnowski, Hendrich i Kupczak. Nabyłem ich płytę z Bołt Records i  całkiem smakowita rzecz...
tutaj reportaż o nich (ciekawa wypowiedź Rafała Augustyna o Pendereckim)

https://youtu.be/eyHabX0yUOM

dodekafonix

  • 51 / 3445
  • Użytkownik
23-03-2016, 08:52
Poszukiwań spektralnych ciąg dalszy-tym razem Austria i Georg Friedrich Haas.Bardzo ciekawy kompozytor, uczeń Cerhy,no i oczywiście jak większość kompozytorem tego nurtu otarł się o współpracę z IRCAMEM. Jego kompozycje w porównaniu z odmianą francuską są bardziej brudne, posępniejsze.
I kilka przykładów

Wer, wenn ich schriee, hörte mich na orkiestrę kameralną i perkusję

https://youtu.be/LdUKd7u20g0

Concerto Grosso No. 2

https://youtu.be/_KHuAzKzuTU

i trzeci kwartet smyczkowy

https://youtu.be/c7b21f4-pW4

Max

  • 2204 / 5601
  • Ekspert
22-12-2019, 15:04
Rok 2019 to u mnie przełom a właściwie rewolucja w przyswajaniu muzyki...
Płytoteka własna często leżała odłogiem, a youtube królował jako żródło nowych treści i swoisty edukator muzyczny.
Krótko mówiąc, więcej korzystałem z internetu niż zasobów własnych, choć konsekwencją owej muzycznej orgii, stały się dewastujące portfel, zbiorcze zamówienia płytowe, które pod koniec roku popełniłem. Ale cóż innego może się znaleźć pod choinką prawdziwego melomana ?? ;-)

Do rzeczy. Jeśli cenicie sobie koledzy niemieckie wydawnictwo NEOS, mam cynk warty zweryfikowania. Otóż zamówiłem na allegro kilkanaście płytek (od Maderny, Nono, Scelsiego i Sciarrino po Kurtaga, Rihma, Widmanna i Lachenmana - którego właśnie słucham "Musica Viva 24"). A piszę o tym, bo cena u sprzedawcy Gambrinus2018 to 39.00 zł..., podczas gdy w sklepach internetowych między 59,00 a 69,00 plnów i drożej. Chyba warto w tej sytuacji uskutecznić kontrolowany zakup hurtowy.
Nagrania wyśmienicie zrealizowne, wykonawcy renomowani, muza wysmakowana.
« Ostatnia zmiana: 22-12-2019, 18:16 wysłana przez -Pawel- »

Max

  • 2204 / 5601
  • Ekspert
22-12-2019, 15:12
Jeden z obowiązkowych kanałów youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCDQ3HbQlR768JjHJ8CIhtRw

Akurat na stronie głównej Per Norgard, którego symfonikę wałkowałem z lubością, a 3/4 płyty czekają na rozpakowanie.