Audiohobby.pl

WLM - klonujemy ?:)

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 09:21
utopia, ze swoich zabaw wiem ze cieżko zrobić klona 1:1 nawet dysponując dokladnymi danymi a co dopiero: podpowiadac :)

Z tego co widze na fotach zwrotnica wygląda mi na 2 rzad elektryczny woofera i 1 tweetera....podzial przy takim ukladzie raczej wysoko, bo tweeter wypadłby z orbity.

Przy glośniku 8ohm zaryzykowalbym an poczatek:
cewka 1,2 mH(wiem ze mało) + kondensator 8,2-5,6uF z rezystorem 2,2ohmw szeregu(jezeli dobrze czytam wartosc)do masy
a tweeter kondensator 2,2uF i widze też rezystor/tłumik w szeregu ....tutaj to jakas neiwielka wartość 1-3ohm

Jezeli chodzi o zwrotkę do Totem Mite to pomyliłem się kosmetycznie(wartosc konda zamiast 2,7 zalożylem 3,9uF), myśle ze i tu nie ma filozofii....a obudowe dałbym ok 25L strojona 35Hz...i tak wyjdzie burczybas :)

Pomyśl na koneic ze oryginalne wlm moglyby Ci sie mniej podobac(dosć prawdopodobne) od tego co sam wykonasz.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

  • Gość
02-09-2008, 11:12
cena nie wielka warto zaryzykowac słuchałem orginałów i były według mnie oki a jak sam robisz to zawsze mozesz cos poprawic na początku chciałbym zobaczyc jak gra powiedzmy klon a , nastempnie bawic sie w pomiary odsłuchy itp wiesz o co chodzi

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 11:21
Na tym polega cała ta zabawa, najfaniej jest kiedy stawiasz paczki przy oryginalach i grają fajniej :)
....miłego strojenia, trzeb a wto trochę pracy wożyć ale moment w ktorym po kilka razy pod rzad słuchamy jakis kawalek ze względów czysto "audiofilskich" wynagradza nam wszystko :)

Zacznij od zwrotki jak napisalem, sam jestem ciekaw. Cewkę kup na poczatek np.1.8mH - zawsze mozna odwinąć kilka zwoi.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

  • Gość
02-09-2008, 11:22
aaa odnośnie klonów totem mite wiesz jak to jest jest z kilka schematów zwrotki i każdy twierdzi że jego jest orginalna i wszystkie klony graja inaczej

tak samo jest z gc

ale ja chciałem narazie zrobic podobne niech graja nawet 60 % tego co orginały za wydana kaske 380 przetworniki zrobieni skrzynki kosztowało mnie 400 bo zamówił na cnc identycznie łaczone jak tu

http://www.6moons.com/audioreviews/wlm5/sidebar1.html

  • Gość
02-09-2008, 11:24
napewno bede sie dzielił wrazeniam schematem zwrotki jak i samej obudowy jak ktoś by chciał mam zrobione już do cnc

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 11:32
Utopia  do totem Mite jest jeden schemat zwrotki:

- 0,85mH-GDN/13/40/2 4ohm
- R3,16ohm - 2,7uF(poskladany z kilku wartości) - GDWK10/80/7 8 ohm

Polaryzacja odwrócona wzgledem siebie :) A kazda inna to herezja !:) Serio, znam czlowieka , ktory to mierzył i nie ma mowy o niezgodności.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

  • Gość
03-09-2008, 18:52
dziś odpaliłem klony według zwrotki lan
iii


gra i to jak naprawde piekna średnica i niski basy musze tylko powalczyc z bas reflexem bo go słychac tzn przepływ powietrza w nastempnym tygodniu pomierze kolumny to zapodam pomiary ale mysle ze jest oki czekam aż sie wygrzeją

  • Gość
04-09-2008, 09:07
znalzałem ile litrów ma wlm

http://www.fairaudio.de/test/lautsprecher/quartal-2-2008/test-stand-lautsprecher-hifi-highend-wlm-la-scala-2.html


Die La Scala ist ein 2-Wege-Lautsprecher. In der Monitorvariante steht dem Bass/Mittentreiber ein Nettovolumen von 22,2 Litern zur Verfügung, das hier getestete Standmodell hingegen kommt auf 46,5 Liter. Entsprechend liegt die untere Grenzfrequenz auch tiefer - WLM gibt 30 Hz an (für den Monitor 40 Hz).

  • Gość
04-09-2008, 09:11
i teraz symulacja tak teraz umnie jest tylko nie stety łaczony bas reflex nigdzie nima tak długiego

Krysew

  • 541 / 5889
  • Ekspert
04-09-2008, 10:20
>utopia
na stronie, którą podał a_men http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/tiefton/w200s_8.html jest podany basreflex do 50l i nie potrzeba wcale takiego długiego.

  • Gość
04-09-2008, 11:29
no tak tylko nie zestroisz obudowy do 30 hz

lancaster

  • Gość
04-09-2008, 14:39
50L do 20cm midbasu ???? No bez zartow..ten woofer to tak circa 25-30l max, strojone do 35Hz a reszte nalezy dograć zwrotnicą.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

  • Gość
04-09-2008, 15:34
>> lancaster, 2008-09-04 14:39:45
50L do 20cm midbasu ???? No bez zartow..ten woofer to tak circa 25-30l max, strojone do 35Hz a reszte nalezy dograć zwrotnicą.

ale ponad 40 litrów jest w orginałach widac przeciesz ze niema zadnej komory tylko gra pełną skrzynką łatwo obliczyc jak znamy grubość mdf 23 mm

lancaster

  • Gość
04-09-2008, 15:53
Po co robic coś bez sensu tylko dlatego ze jakas  firma puscila taki numer.
Bardziej z mozliwosciami gośnika koresponduje ichni monitor z tymi visatonami....zrobic coś po środku i bedzie OK. Po grzyba taka buda ?

Z symulacji W200s wychodzi:

wersja 8ohm:
efektywność max absolutny 86dB
45,18 litra
34,51 Hz f strojenia
32,34 fi otworu

wersja 4 ohm
efektywnosc max 87,5dB
31,18 litra
37,94 Hz f strojenia
40cm fi otworu

Max częstotliwośc podzialu to 2,5K i widze juz dlaczego WLM dał na woofer 2 rząd. Dla mnie ten glośnik zostal wybrany typowo ze względu na niska cenę i raczej na Tonsilowskiej 20-ce ce da sie zrobic kolumnę lepszą/szybsza i dynamiczniejszą  a efektywnosć realna 89-90dB nie bedzie tam problemem....jak gra ten visaton tak "na ucho" ?

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

  • Gość
04-09-2008, 16:22
jak gra naprawde dobrze klarowna średnica i mocny bas tweter troszke gorzej ale dopiero testy