Audiohobby.pl

Gniazdko

Gabriel

  • 1229 / 5661
  • Ekspert
16-11-2008, 04:35
No to jeszcze dla wyjaśnienia dopiszę:O ile się jeszcze nic nie zmieniło to na dzień dzisiejszy w Polsce aktualna jest norma:PN-EN 60445:2002 „Zasady podstawowe i bezpieczeństwa przy współdziałaniu człowieka z maszyną, oznaczanie i identyfikacja -- Oznaczenia identyfikacyjne zacisków urządzeń i zakończeń żył przewodów oraz ogólne zasady systemu alfanumerycznego”W ww normie, przewód dla standardu obowiązującego w Polsce(!), dla obwodów jednofazowych przyjmuje oznaczenia (patrząc z góry/przodu) na GNIAZDA(!)  (listwa/kondycjoner/gniazdko ścienne) gdzie bolec "PE" znajduje się "najwyżej":
styk fazowy - oznaczony "L" - lewy
styk ochronny - oznaczony "PE" - bolec (znajduje się "najwyżej")
styk neutralny - oznaczony "N" - prawyCzy jest dowolność w montażu i zamianie "L" i "N" na  lewa/prawa??Jeżeli nasz sprzęt JEST OK czyli masa nie jest połączona z uziemieniem a przewód zasilający zakończony jest wtyczką z bolcem "uziemienia" "PE", wówczas w przypadku gdy w ścianie nie ma prawidłowego "uziemienia" jako osobny kabelek -> i w naszym gniazdku ściennym  "glazurnik/elektryk" w celu "uzyskania uziemienia" "przypadkiem" bolec "uziemienia" "PE" nie połączy z przewodem "neutralny" "N" tylko podłączy to zamiennie z przewodem "fazowym" "L"  to w naszym sprzęcie cała metalowa obudowa będzie pod napięciem - czyli tak z 230V powinno tam być. A to już nie fajnie. Zwłaszcza przy pralce i wodzie.... albo gdy dziecko dotknie takiej obudowy...Dlatego nawet jeżeli "wie się co się robi" - NIE WOLNO łączyć "uziemienia" z "neutralnym".
Warto przebudować ten kawałek linii zasilającej gniazdko i zastosować PRAWDZIWE uziemienie.Jeżeli nasz sprzęt NIE JEST OK czyli masa jest połączona z uziemieniem nawet przez przypadek a przewód zasilający zakończony jest wtyczką z bolcem "uziemienia" "PE", wówczas w przypadku gdy w ścianie nie ma prawidłowego "uziemienia" jako osobny kabelek -> i w naszym gniazdku ściennym  "glazurnik/elektryk" w celu "uzyskania uziemienia" "przypadkiem" bolec "uziemienia" "PE" nie połączy z przewodem "neutralny" "N" tylko podłączy to zamiennie z przewodem "fazowym" "L" -  to jeżeli nasz "amator" nawet przez przypadek połączy swoją obudowę sprzętu do masy - jednocześnie stosując uziemienie - wynikiem będzie coś w rodzaju "BUUUM"... To też nie za fajnie.Oczywiście reszta sprzętu raczej też wtedy poleci - po kabelkach. Będą wygrzane że ho ho... (ironia to była ;)Dlatego nawet jeżeli "wie się co się robi" - NIE WOLNO łączyć "uziemienia" z "masą".Znalazłem szybko inny przykład na "działanie" odwróconych faz:http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic279777.html
 Przez stosowanie różnych typów gniazd w tym obszarze nie ma jednoznacznych ustaleń/regulacji międzynarodowych. Stąd na mojej wtyczce z UK przewód "fazowy" "L" jest umieszczony odwrotnie jak na gniazdkach według "naszej" normy.Więc nie tylko jeżdżą odwrotną stroną jezdni ale i kilka dodatkowych rzeczy mają odwrotnie... Kto widział ten wie ;)A wszystko i tak "Made in China" ;))Gab ^..^   ^..^   ^..^

Gabriel

  • 1229 / 5661
  • Ekspert
16-11-2008, 04:51
Ooooo matkooo...Napisałem:"Stąd na mojej wtyczce z UK przewód "fazowy" "L" jest umieszczony odwrotnie jak na GNIAZDKACH według "naszej" normy."To prawda, ale żeby ktoś się nie zamotał napiszę raz jeszcze, tyle że lepiej to obrazując:Stąd na mojej wtyczce z UK przewód "fazowy" "L" jest umieszczony odwrotnie jak na WTYCZKACH według "naszej" normy.A zawsze warto sprawdzić oznaczenia na danej wtyczce.Gab ^..^   ^..^   ^..^

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
16-11-2008, 08:50
Raczej nie na wtyczce, a na wtyku który wkładamy do urządzenia - kable sieciowe są z przeplotem i bez przeplotu - jeśli polaryzacja jest prawidłowa nie mamy napięcia na obudowie, które w przypadku Naima wynosi ponoć 100 V przy źle podpietym kablu, tak wyczytałem w niemieckim "Stereo" ;)

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
16-11-2008, 08:56
Jeśli mamy w gniazdku jak na zdjęciu to przy zastosowaniu kabla sieciowego z przeplotem uzyskamy prawidłową polaryzację, o ile producent naszego urządzenia coś nie pochrzanił ;)

Road To Nowhere

  • 1032 / 5867
  • Ekspert
16-11-2008, 12:22
Zyzio wrzuć jakąś "legendę" do tych "literek" :-)

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
16-11-2008, 14:56
Line, Neutral, Ground :) Na line świeci próbnik, na neutralu nie świeci, a ground to uziemienie ;)

wiktor

  • 2503 / 5864
  • Moderator Działu Słuchawki
16-11-2008, 15:41
Witam,


schemat Kolegi zyzio, 2008-11-16 08:56:18  jest zdecydowanie błędnym połączeniem. Powyższe stwierdzenie opieram na standardzie kilku znaczących  producentów np. Furutech ( mam takie gniazdka i wyraźnie są oznaczone ), Fadel Art, Enerr, Kimber Kable. Pytanie czy to słychać, chyba nie. Jednak może mieć to znaczenie w przypadku niektórych kabli wykonanych asymetrycznie - hipotetyczny przykład: L 2,5mm2  N 3,5 mm2 G 2,5mm2. Mniejsza o proporcje, chodzi bardziej o to jak to sobie wymyślił producent. Niemniej uważam, że większość europejskich producentów tak właśnie oznacza fazy. Linia "gorąca" czyli L ma być po prawej stronie pod bolcem.

:-)

Pozdrawiam
Wiktor

wiktor

  • 2503 / 5864
  • Moderator Działu Słuchawki
16-11-2008, 16:02
No popatrz, a  te AUDIOFILE to na odwrót.

;-)

Powiększ zdjęcie, tak jest. Tego standardu należy szukać bliżej wytycznych IEC.

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
16-11-2008, 17:20
=> wiktor
Mylisz się, mam listwę Furutecha, gniazda są oznaczone tak jak napisałem - poza tym tam mamy schuko-uziemienie na wąsach, więc niewiadomo gdzie jest bolec, ale hipotetycznie zakładamy, że jest na górze, no i jak tak załozymy to wszechno się zgadza, co napisałem powyżej :)

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
16-11-2008, 17:24
Z obrazka wynika, ze Furutech akurat przy gniazdku ściennym założył, że bolec jest na dole i też wszechno się zgadza :)

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
16-11-2008, 17:30
Gniazdo IEC w sprzęcie wygląda tak - taka jest prawidłowa polaryzacja :)

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
16-11-2008, 17:31
Z obrazka wynika, ze Furutech akurat przy gniazdku ściennym założył, że bolec jest na dole i też wszechno się zgadza, no chyba ze założył, iż zastosujemy kable bez przeplotu, wtedy bolec jest na górze :)))) Rozumiecie ? :D

lancaster

  • Gość
16-11-2008, 17:35
A polozenie wtyku czasami słychac. Ba, mozna to zmierzyc w układzie(róznica napiecia zmiennego zero-masa układu)
Nawet jezeli nie ma rożnicy to i tak mysle warto podlaczyc prawidlowo :)
Czyli olewajac gnazdko(bo kabel moze być w środku "pozającowany" np. velum z tego co czytalem) patrząc od przodu, u góry bolec(ochronny) faza na dole po lewej.....no chyba ze ktos zrobil coś nie teges w samym urzadzeniu tym razem i jest akurat odwrotnie :))))

Tak wiec mamy sytuacje w której gniazdka w ścianie powinnybyc podlaczone w ten sposób(a czasami ze względu na budowę - podwójne odwrócone względem siebie nie am na to w jednym z nich szans :)) nastepnie kabel(audiofilski czasami ta olaryzacje odwraca)...no i na koniec samo urzadzenie co do którego tez nie mamy pewnosci.

Pozostaje wykonac pomiar osobiście :)

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
16-11-2008, 17:37
Jeśli coś jest niejasnego jeszcze pobierzcie sobie ze strony Heliona biały papier : http://www.helion.hg.pl/   - Helion zakłada że L w gniazdku przy bolcu na górze jest po prawej stronie , ale pamiętajmy, że Helion stosuje sieciówki bez przeplotu :)

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
16-11-2008, 17:46
A tak to ma wyglądać na wtyku kabelka sieciowego, który wchodzi do naszego sprzęcicha :)