Audiohobby.pl

Odtwarzanie audio na mikrokomputerkach ARM

TomekMad

  • 19 / 5739
  • Nowy użytkownik
25-05-2015, 10:55
W świecie procesorów x86 popularnym rozwiązaniem serwra/playera audio jest dystrybucja Daphile. Niestety nie jest dostępna na procesory rodziny ARM.
Dla tych, którzy chcieli by spróbować czegoś na mikrokomputerach z prockami ARM, polecam zakup nawet najtańszej malinki B+ (ja akurat użyłem Rasberry Pi 2) i zainstalowanie w postaci gotowego obrazu img dystrybucji  piCorePlayer (https://sites.google.com/site/picoreplayer/home). Jest to mikrodystrybucja linuxa z dodanym squeezelite playerem (by Triode) oraz interfejsem webowym do konfiguracji. Całość idealnie symuluje squeezebox-a logitecha. Podłączając DAC z wejściem USB dostajemy całkiem dobry miniaturowy player audio. Oczywiście jak w przypadku oryginalnego squeezybox-a potrzebny jest nam jeszcze serwer Logitechmediaserver (LMS), który dystrybuowany jest na wiele platform (linux, windows, arm-y, nas-y). W moim przypadku postawiłem go na troszkę mocniejszym komputerku ARM (odroid c1) z interfejsem sieciowym 1Gb. W tej chwili taki serwer obsługuje mi dwie malinki + oryginalny Squeezebox Touch bez żadnych problemów wydajnościowych.

Piopio(AS)

  • 89 / 3500
  • Użytkownik
25-05-2015, 12:31
Prostszym rozwiązaniem jest soft volumio.org

Ja mam postawiony na Beagle bone. Ale soft dostępny jest też na malinkę.
Sterowanie poprzez WWW lub apkę na telefon/tablet.
Nie trzeba stawiać dodatkowo żadnego serwera.

Przy zasilaniu liniowym BB gra bardzo dobrze. Lepiej od zwykłego PC choć gorzej od modyfikowanego PC (karta USB i zasilanie liniowe).

Zdecydowanie polecam.

TomekMad

  • 19 / 5739
  • Nowy użytkownik
25-05-2015, 21:05
Przyglądałem się volumio.org. Niestety nie spełnił moich dwóch założeń:
1. Obsługa posiadanego już Squeezebox Touch
2. Obsługa serwisu WIMP/TIDAL - volumio oparte jest z tego co się orientuje na mpd a ten deamon/program nie obsługuje WIMP-a

Sterowanie przez telefon/apkę jak najbardziej. Ale wystarczy przeglądarka - serwer/sterowanie pracuje domyślnie na porcie 9000.
Teraz muszę właśnie pomyśleć o zasilaczu liniowym. :-)

TomekMad

  • 19 / 5739
  • Nowy użytkownik
01-06-2015, 20:43
Jak mam NAS na arm z LMS, to się liczy? ;)

Pod warunkiem że on też gra :-)

zalun

  • 2 / 3202
  • Nowy użytkownik
03-07-2015, 01:22
Mam Malinke a hifiberry dac. Gra pieknie.

Erem

  • 54 / 5633
  • Użytkownik
03-07-2015, 16:41
zalun powiedz więcej, jaki os? czym zasilasz malinę?

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
03-03-2016, 17:34
Jest już Raspberry 3

pitch

  • 1 / 2823
  • Nowy użytkownik
07-07-2016, 07:35
Chciałbym poradzić się: mam Squeezebox Touch, podłączyłem go do DACa poprzez USB (zainstalowałem oprogramowanie Enchanced Digital Output), do routera (Livebox) podłączyłem go poprzez interfejs Ethernet (zależy mi na odtwarzaniu plików zapisanych w rozdzielczości 24bity/192kHz). SBT steruję poprzez laptopa z zainstalowanym oprogramowaniem Logitech Media Server poprzez WiFi. Polecam podłączenie SBT z DACiem poprzez USB – uzyskujemy w ten sposób dużo lepszą jakość niż poprzez podłączenie coaxial-SPIDF. Wykorzystanie laptopa do sterowania SBT jest dla mnie mało wygodne, ponadto chciałbym dysk zewnętrzny podłączyć do routera i tam umieścić  odtwarzane pliki (teraz na laptopie mi się to nie udaje pomimo zmapowania dysku sieciowego na laptopie).
Chciałbym laptopa zastąpić Raspberry Pi3 z ekranem dotykowym i w tym miejscu chciałbym poprosić o pomoc:
 - jakie oprogramowanie zainstalować na Raspberry. Na stronie Logitecha jest do pobrania LMS w wersji: Debian/Ubuntu Linux czy Linux RPM ?
- przy sterowaniu poprzez laptopa LMS korzysta z przeglądarki, współpraca odbywa się poprzez port 9000, jak to będzie wyglądało w przypadku Raspberry ?

mirhon

  • 438 / 5752
  • Zaawansowany użytkownik
11-07-2016, 19:53
Ja mam w salonie zestaw z malinką 2 z openelec (kodi).
Mam wszystko w 1 miejscu. Filmy, muzyka i zdjęcia. Z malinką mam hifiberry dac, ale myślę że on jest jednak wąskim gardłem. W salonie mi to nie przeszkadza, ale do zestawu słuchawkowego hifibery poległ z moim mytekiem (stereo 96). Pocieszające jest dla mnie to że malinka jako transport okazała sie b.dobra. Nie miełem różnicy między malinką (picoreplayer) a squeezboxem.
Do malinki w salonie dograłem piwigo i mogę oglądać zdjęcia na dedykowanym sofcie na ipadzie - dla mnie nic już do szczęścia nie potrzeba - no może jakiś dobry dac na USB.
Dodam jeszcze że muzyką z tej malinki w salonie steruję via ipad i dedykowana aplikacja. Nie muszę włączać tv.
Jak oglądam filmy z malinki to działa mi pilot z tv (sterowanie kodi) zatem pełnia szczęścia :-)
« Ostatnia zmiana: 11-07-2016, 19:58 wysłana przez mirhon »