Audiohobby.pl

Klub miłośników muzyki poważnej

Max

  • 2204 / 5361
  • Ekspert
02-05-2015, 11:02
Jeśli wziąć pod uwagę, że na naszym forum co druga osoba deklaruje zainteresowanie szeroko rozumianą muzyką poważną, a jednak procent wpisów muzycznych dotyczących "klasyki" jest żałośnie niski, można dojść do wniosku, iż brakuje nam ogólnego wątku, poświęconego swobodnej i niezobowiązującej dyskusji na ten temat.

Wątek "klub miłośników klasycznej muzyki XX wiecznej" znacząco jednak, co oczywiste, zawęża pole do dyskusji. Tutaj, w możliwie najszerszych ramach historyczno - stylistycznych (od muzyki dawnej do romantyzmu), o wiele większa liczba miłośników muzyki zechce, mam nadzieję, dzielić się swoimi muzycznymi preferencjami.

Nie jestem rekordzistą w otwieraniu nowych wątków (ten będzie pierwszy ;-)) ), tym bardziej liczę, iż znajdą się chętni do "pociągnięcia" tematu.

Zapraszam do dyskusji :-)
« Ostatnia zmiana: 02-05-2015, 14:04 wysłana przez Max »

saudio

  • 724 / 5244
  • Ekspert
02-05-2015, 14:12
No to będę pierwszy z odpowiedzią.
Ja nie dawno zakupiłem zestaw symfonij Mahlera bot batutą James Levina.
Polecam twórczość tego kompozytora, Gustav ;) tworzył bardzo przystępną muzykę.

Robeeert1

  • 722 / 5499
  • Ekspert
02-05-2015, 15:11
zapisuję się do klubu, będę czytał z przyjemnością, moje ostanie zakupy klasyki to:

Dvorak New World Symphony con. Fritz Reiner  - świetna pozycja polecam!
Stravinsky The Rite of Spring con. Seiji Ozawa
Rimsky Korsakoff Scheherazade con. Andre Previn  - świetna pozycja!
Berlioz Symphonie Fantastique, con. Munch BS
Ottorino Respighi -  Feste Romane
« Ostatnia zmiana: 02-05-2015, 19:10 wysłana przez Robeeert1 »

Max

  • 2204 / 5361
  • Ekspert
07-05-2015, 10:39
No to będę pierwszy z odpowiedzią.
Ja nie dawno zakupiłem zestaw symfonij Mahlera bot batutą James Levina.
Polecam twórczość tego kompozytora, Gustav ;) tworzył bardzo przystępną muzykę.

"Przystępną", powiadasz. Ale to chyba nie jedyna zaleta tej muzy ? :)

Wczorajszy wieczór poświęcony "Das Lied von der Erde"
http://www.dux.pl/catalogue/results/details/?pid=520

Niewiele mi brakuje do Mahlerowskiego kompletu na półce, ale takich "Des knaben wunderhorn" jeszcze nie mam.
Ostatnio zauroczył mnie Herreweghe (Stabat Mater/Dvorak) miękkością i interpretacyjnym wyrafinowaniem, dlatego skosztuję sobie belgijsko-francuskiego Mahlera:
http://www.allmusic.com/album/mahler-des-knaben-wunderhorn-mw0001864847
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

No panowie. Słuchacie tam czegoś, o czym warto napisać ? Don't be shy ! :)
« Ostatnia zmiana: 07-05-2015, 10:41 wysłana przez Max »

pastwa

  • 3815 / 5864
  • Ekspert
26-07-2015, 12:57
Dla milosnikow klasyki ponizszy box to niemalze zakup obowiazkowy, zwlaszcza, kiedy piekne brzmienie instrumentow smyczkowych podkreca emocje, a tak jest zawsze z udzialem mistrza muzykalnosci, Janosa Starkera. Polowalem kiedys na jego wykonania, szukajac pojedynczych plyt, ale ich ceny bywaly kosmiczne, konczylo sie przeplacaniem. A tutaj, za 'bulke z maslem', 10 znakomitych albumow z archiwum Warner Classic.

pastwa

  • 3815 / 5864
  • Ekspert
12-08-2015, 12:23
Michael Tippet - Symphonies (Pod dyr Richarda Hickoxa),

Wydanie dobrego Nimbusa Chandosa oczywiscie. Znakomita sprawa, az sie sobie dziwie, ze tyle czasu zwlekalem z tym zakupem.
« Ostatnia zmiana: 12-08-2015, 16:26 wysłana przez pastwa »

Haka

  • 2996 / 5152
  • Ekspert
28-09-2015, 14:08
Taka ciekawostka, przynajmniej dla mnie.

Niedaleko Chaty Górzystów na Hali Izerskiej, są ruiny domu, w którym mieszkał myśliwy/kłusownik - pierwowzór bohatera opery " Wolny strzelec " K. Webera.

Na tablicy pamiątkowej jest nawet zdjęcie faceta z brodą, flintą i żoną, ale nie pamiętam teraz, czy to ów bohater opery, czy już ktoś późniejszy z jego rodziny.

Max

  • 2204 / 5361
  • Ekspert
28-09-2015, 15:16
"Wolny Strzelec" powstał o jakieś 100 lat za wcześnie w stosunku do moich preferencji stylistycznych :), ale kto wie, pewnie na starość zacznę się bujać po romantyzmie. Zresztą już robię wyjątek dla boskiego Wagnera.

>>Rumburak,

Twoja propozycja pasuje do tematu jak garbaty do ściany. :)
Chyba, że to już antycypacja owych zmian w kulturze ;-))





Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
28-09-2015, 15:27
"Wolny Strzelec" powstał o jakieś 100 lat za wcześnie w stosunku do moich preferencji stylistycznych :), ale kto wie, pewnie na starość zacznę się bujać po romantyzmie. Zresztą już robię wyjątek dla boskiego Wagnera.

>>Rumburak,

Twoja propozycja pasuje do tematu jak garbaty do ściany. :)
Chyba, że to już antycypacja owych zmian w kulturze ;-))

Etam, etam. Przy takim potencjale optymizmu jaki posiada Rumbi "Anielski Orszak" to prawie kolęda.

almagra

  • 11514 / 5519
  • Ekspert
28-09-2015, 16:18
No i ''Witaj Królowo'',czyli ''Salve Regina'',też niezły czad.

Chaos

  • 840 / 4956
  • Ekspert
05-03-2023, 00:13
Reaktywacja tematu!
Chciałem założyć kolejny klub a tu proszę, jest! Co prawda mocno zakurzony ale może się rozkręci.

Od co najmniej 25 lat podsłuchuję sobie muzyki poważnej ale dopiero w zeszłym roku zachorowałem na dobre. Zaczęło się niewinnie, od boksu z symfoniami Brucknera wydanym przez Filharmonię Berlińską. Potem były następne i jakoś tak się wkręciłem w niemieckich romantyków że metal i inne gatunki zeszły na dalszy plan. Wiem jednak że jestem totalnym neofitą i dlatego próbuję reanimować ten temat.

Jeśli chodzi o wydawnictwa to moim największym jak do tej pory odkryciem jest Naxos. Pamiętam jak CD tej firmy zalegały w marketach w wyprzedażowych koszach a ja widząc je odwracałem wzrok od tej "azjatyckiej lipy". Teraz nie mogę się nadziwić jak bogaty mają katalog a i do jakości nagrań nie mogę się przyczepić. Może wykonanie nie zawsze jest na najwyższym poziomie ale dla takiego łosia jak ja który dopiero się edukuje ma to drugorzędne znaczenie. Szczególnie ich boksy są fajne bo za nieduże pieniądze można sobie skompletować np. wszystkie symfonie Haydna. Bardzo mi się też podoba to że Naxos ma w swojej ofercie sporo polskiej muzyki a bardzo mnie ostatnio intrygują takie nazwiska jak: Szymanowski, Górecki, Bacewicz...

Chaos

  • 840 / 4956
  • Ekspert
20-03-2023, 00:38
Dotarł wreszcie do mnie box z mszami Haydna wydany przez Naxosa. To po symfoniach Haydna i Mozarta, trzeci box od tego wydawcy w mojej kolekcji i jak zwykle się nie zawiodłem. Za bardzo przystępne pieniądze przyzwoita jakość - to standard Naxosa. Box z mszami oferuje chyba nawet więcej niż to. Na razie przesłuchałem dwa pierwsze CD i brzmienie jest bardzo czyste i przestrzenne. Głosy prezentują się wyraźnie i na pierwszym planie, muzyka jest lekko z tyłu. Jest sporo powietrza między dźwiękami i wyraźnie słychać przestrzeń kościoła w którym zostało zrobione nagranie. Mam nadzieję że reszta płyt też będzie trzymać ten poziom...

Chaos

  • 840 / 4956
  • Ekspert
16-04-2023, 00:21
Dokładnie przesłuchałem już msze Haydna z boxu CD Naxosa. Wcześniej słuchałem ich tylko ze Spotifaja. Bardzo ładne nagrania. Może tylko na jednej płycie był lekki spadek jakości ale nie jestem pewien czy akurat wtedy nie miałem gorszego dnia na słuchanie. Generalnie całość prezentuje się tak jak pisałem wcześniej. Piękna muzyka i bardzo udany zakup.
Ciekawostką jest zdjęcie na pudełku które przedstawia słynny Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu. Chodziło oczywiście o stworzenie pewnego klimatu bo nagrania zostały zrealizowane w Nowym Jorku w Kościele Św. Trójcy który moim zdaniem prezentuje się równie okazale co wiedeński. Rozumiem jednak i doceniam wybór wydawcy.

Teraz poluję na box Dvoraka od Naxosa...

Chaos

  • 840 / 4956
  • Ekspert
26-12-2023, 15:41
Na naszym forum nikt nie słucha muzyki poważnej... Ciekawe czy gdyby ktoś założył temat o Disco Polo to też nie byłoby chętnych do pisania... 

Box Dvoraka z Naxosa zdobyłem ale jeszcze nie miałem czasu przesłuchać wszystkich CD. 

Obecnie zaś odkrywam twórczość Liszta. Czy ktoś z forumowiczów miał może do czynienia z wykonaniem Symfonii Dantejskiej przez Utah Symphony Orchestra/Varujan Kojian na CD (zdjęcie)? 

Chaos

  • 840 / 4956
  • Ekspert
07-02-2024, 02:30
A tutaj cisza...
Nikt na forum nie słucha normalnej muzyki...
Wstyd...