Audiohobby.pl

Pre MC RIAA na jednej lampie

jjurek

  • 2058 / 5818
  • Ekspert
11-07-2008, 18:08
Ma ktoś pomysł na taką konstrukcję ?
Jakiś czas temu zbudowałem kopię AudioNote M1 ( dwustopniowy- kaskoda + WA ) i uzywałem z różnymi wkładkami MM.  Ale że słucham muzyki przez słuchawy to poziom śmieci (szumy, brumy ) był nie do zaakceptowania.
Mam teraz Phonoclona do Denona DL-103 ale chciałbym lampiaka do tej wkładki a trafa dopasowywujące są drogie.
Mam lampy C3g, ale z obliczeń wynika, że wyciągnę z pojedynczej  ok. 30 dB- trochę mało.
Zależy mi żeby zrobić RIAA na niej  ponieważ jest to jedyna przeze mnie osłuchana lampka , która we wzmacniaczu słuchawkowym  szumami była porównywalna z tranzystorami.

ahaja

  • 513 / 5890
  • Ekspert
12-07-2008, 01:17
Wydaj na sekcję zasilacza 3-5 razy tyle co na sekcję samego pre. Wtedy nie będzie kłopotu. Niezależnie od tego czy to będzie na lampie czy opampie :-). Tu nie ma miejsca na oszczędności.
K


lancaster

  • Gość
12-07-2008, 10:07
jjurek, ze wszystkich do tej pory słuchanych pre zdecydowanie najlepiej wypadł lampowy....na niedrogiej ruskiej 6n1p(linnart). Zasilacz....tu faktycznie zalezy jaki masz zamiar użyć, bo jezeli policzysz dobry dławik np 80zl, do tego trafo 200, lampe prostownicza(50-100zł) to troche wyjdzie.
Nie mam przekonania co do przeładowywania sekcji zasilacza. Nie chodzi tu o oszczędnosci tylko o moje wrazenie ze prozbudowany zasilaczowo klocek nie zawsze jest gwarancją sukcesu.
w audio na wynik końcowy skałda sie wiele spraw. Kwestią wiedzy lub szcześcia jest to optymalnie zestroić.
Jezeli zrobisz do np. lampowego pre+stepup transformator(moge polecić takie rozwiazanie) zasilanie anodowe pólprzewodnikowe to koszty wyjdą naturalnie znacznie niższe....a dxwiekowo dopóki nie porwnasz to nie wbedziesz wiedział co w konkretnym zestawieniu sprawdzi sie lepiej.
Generalnie opampy sa dobrym pomysłem na prosty i niedrogi preamp i tu z kolei phonoclone moze sie z DL103 fajnie zgrać(sluchałem), choć z lampowym pre nie ma sie co oszukiwac dxwiek był sporo lepszy. Mam na myśli preamp linnarta.

Pozdrawiam


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

jjurek

  • 2058 / 5818
  • Ekspert
12-07-2008, 10:09
Zasilacz mam bardzo porządny ( C-R-C-L-C)
Ale tu ułożenie kabli ( napięciowych i sygnałowych ) jest najwazniejsze.
Przesunięcie ich o kilka cm zmienia poziom szumów.
Nie jest to problemem we wzmacniaczu- lampowej końcówce mocy,  ale przy RIAA przy wzmocnieniu min 40 x zaczynają się schody .
Przy opampach z tym nie ma najmniejszego problemu- mogą grać nawet bez ekranowania a kabelki mogą być długie...
A w lampowym układzie dwustopniowym następny stopień potęguje szumy zebrane z pierwszego- dlatego mam wizję jednostopniowego.

jjurek

  • 2058 / 5818
  • Ekspert
12-07-2008, 10:12
W tej chwili używam phonoclona- ale już czas na zmiany - tym bardziej że kupiłem nowe, porządne ramię do mojego thorensa.

jjurek

  • 2058 / 5818
  • Ekspert
12-07-2008, 10:19
lancaster
Fabryczny dobry step- up kosztuje co najmniej ze 2 tysiące zł- sam takiego nie nawinę-  więc szukam innego rozwiązania.
Dla Denona wystarczyłoby mi wzmocnienie ok. 40- wiec szukam takiej lampki-może D3a?
W sieci nie znalazłem schematu żadnego jednostopniowego pre...

lancaster

  • Gość
12-07-2008, 10:22
Widziałem gdzies w sieci rozwiazanie z wejściem na niskoszumowym opa(797chyba) i dalej lampa....moze w arto spróbowac.
Jak znajdę to wkleje.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
12-07-2008, 10:28
\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

jjurek

  • 2058 / 5818
  • Ekspert
12-07-2008, 10:41
lancaster
Na tym schemacie są 3 stopnie a mnie się marzy 1...
Może być ( a nawet być powinien ) na pentodzie :)

lancaster

  • Gość
12-07-2008, 10:50
uffff ;)

Moze sami opracujemy forumowy preamp 1-stopniowy dla Denona DL103 ?
Od rau mówie ze projekt wstepny to nie ja....ale testy, dobieraniu punktow pracy/dogrywanie to już jak najbardziej :)

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

tomant

  • 71 / 5833
  • Użytkownik
12-07-2008, 11:00
czy Denon DL103 ma cewkę podłączoną z jednej strony do masy, czy może można by wykorzystać ją jako symetryczną?

jjurek

  • 2058 / 5818
  • Ekspert
12-07-2008, 20:08
Za jakiś czas odpalę pre ze schematu :
http://www.atrj13.dsl.pipex.com/images/c3g_aikido_phono/andrews_aikido_phono_rev_0.pdf
Wykorzystam tylko fragment z lampą c3g i korekcja bierną.
Zobaczymy coz tego wyjdzie.
Zna ktoś ten układ ?
Jakieś uwagi co do schematu ?

jjurek

  • 2058 / 5818
  • Ekspert
12-07-2008, 20:57
Jeśli dołoży się kondesator katodowy to będzie można wyciągnąc wzmocnienie ok. 80...
Teoretycznie- zobaczymy jak będzie w praktyce.

digi58

  • 70 / 5838
  • Użytkownik
13-07-2008, 15:18
Witam,właśnie bawię się układem na lampie do mc .Jak dla mnie jedyne lampki które sie do tego nadają to nuvistory np 6CW4 , 2CW4 lub 2DS4,6DS4.W necie można poszukać parametry to są triody miniaturowe w metalowej obudowie ,niskoszumowe .Zasilacz też jest ważny .Stosuje takie rozwiązanie prostowanie na lampie potem stabilizacja napięcia anodowego tez na lampie np. 6n6p dławik stosuje też ale podpięty jest na masie między masą kondensatora przy prostowniku lampowym a punktem masy po stabilizacji ,jest kompletna cisza .Żarzenie tez stabilizuję ale jedną końcówke zasilania trzeba umasowić przy stałym napięciu żarzenia nie robi się symetryzacji.Ostatnia sprawa to oczywiście montaż prowadzenie masy itd. Transforamator nawet za 2-3tyś nie ma startu do tego układu.Lampy są do kupienia podstawki jak się dobrze poszuka tez można  dostać.

Pz.

jjurek

  • 2058 / 5818
  • Ekspert
13-07-2008, 15:24
=>digi58:
Mam prę pytań:
1. To jest kompletne pre czy prepre?
2. Jakie wzmocnienie ?
3. Jak zrobiona jest korekcja RIAA?
4. Wrzucisz schemat ?- będzie pole do dyskusji.