Audiohobby.pl

Ulepszamy gramofon analogowy

Bacek

  • 2366 / 5881
  • Ekspert
11-04-2015, 23:57
Jak Fonica to zdecydowanie nie lekkie. Lekkie to np jak w Dualach ULM.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

chml

  • 54 / 4996
  • Użytkownik
12-04-2015, 05:51
Zacytuję Ś.P. @senicza :
"najwygodniej nagrac 24/96 i sluchac na codzien z dvd a jak przyjda fajne panienki to im puszczac z trzaskami."

P.S. Mam w głowie koncept na gramofon laserowy. Początkowo koncept był monofoniczny, ale po dalszych rozważaniach może być nawet quadro :)

Tu jest fajny koncept, znacznie ciekawszy od ELP:
http://www.christerhamp.se/phono/poliak.html
http://www.poliak.ch

tryby

  • 16 / 3294
  • Nowy użytkownik
12-04-2015, 10:35
Był już gramofon odczytujący laserem płyty mikrorowkowe z zapisem analogowym. Zapewne dzisiaj można by taki zrobić znacznie lepszy. Tamten z połowy lat 80' czy 90' nie miał parametrów znacznie lepszych od mechanicznego odczytu.
Dynamika chyba nadal na poziomie 50db. Miałoby to sens o ile cały odczyt byłby analogowy do wyjścia. Ale raczej ograniczeniem będą nadal parametry  samej postaci zapisu, bo adaptery magnetyczne mają i tak znacznie wyższe parametry teoretyczne niż możliwe do wykorzystania w praktyce.

Co do Laser Disc  jego wykorzystanie do zapisu muzyki było prawdopodobnie trudniejsze niż tłoczenie płyt cyfrowych CDA, bo decyduje wielkość fizyczna możliwego do zapisania mechanicznie żłobienia. Tak samo szkoda że nie rozpowszechniły się magnetofony wykorzystujące kasety z taśmą VHS - podobno takie były zanim wszedł DAC. Taki magnetofon analogowy miałby już naprawdę duże możliwości.

PS. Dzisiaj nie ma już co się zastanawiać nad sposobami odczytu LP's. To jest zamknięta technologia, obecnie już nawet nie wykorzystuje się ruchomych nośników zapisu.
Bardziej racjonalne byłoby rozważanie jak stuningować tanio jakiegoś GSa 464 żeby poprawić jego parametry mechaniczne i elektroniczne. Sam czegoś takiego szukałem bo po co mam wyrzucać starocie by zakupić inne starocie - wolałbym dokonać znaczących nawet modyfikacji podnoszących jakość urządzenia które lezy gdzieś w piwnicy.
Ale nie znalazłem żadnych daleko posuniętych modyfikacji popularnych kiedyś urządzeń. Nie ma widocznie rynku na takie usługi.

Pomysły miałem na to rożne. Jeden na przykład zakładał wykonanie plinty z płyty wiórowej i wciśnięcie jej  w stalową plintę GSa żeby nie dzwoniła. Ale nie poradzę sobie z precyzyjnym nabiciem nowego łożyska w płytę. Nawet dobrego silnika do takiego gramofonu nie można już kupić. Dostępne to tylko wysokoobrotowe albo z przekładniami redukcyjnymi.

ahaja

  • 513 / 5888
  • Ekspert
12-04-2015, 10:44
Były problemy techniczne z tym laserowym sprzętem. Dodatkowo kłopoty z kalibracją, kosztowny serwis. Upadło.

GS'a nie ma sensu tuningować.

Lepiej nabyć jakiś tani japoński DD i zapakować w nową, solidną plintę.

Takie rzeczy z kolei mozna wykombinować z solidnym DD: https://plus.google.com/photos/115453839954675028762/albums/5630807460215298929?banner=pwa&gpsrc=pwrd1

tryby

  • 16 / 3294
  • Nowy użytkownik
12-04-2015, 11:46


obecnie już nawet nie wykorzystuje się ruchomych nośników zapisu.

Tu bym jednak polemizował, twarde dyski mają się całkiem dobrze.

Mają się ale już niedługo. To tylko kwestia czasu raczej niezbyt długiego.

tryby

  • 16 / 3294
  • Nowy użytkownik
12-04-2015, 11:55
Były problemy techniczne z tym laserowym sprzętem. Dodatkowo kłopoty z kalibracją, kosztowny serwis. Upadło.

GS'a nie ma sensu tuningować.

Lepiej nabyć jakiś tani japoński DD i zapakować w nową, solidną plintę.

Takie rzeczy z kolei mozna wykombinować z solidnym DD: https://plus.google.com/photos/115453839954675028762/albums/5630807460215298929?banner=pwa&gpsrc=pwrd1

Kwestia ceny?? Ten Kendood wygląda drogo. W dodatku jest raczej pozbawiony plinty.

Obecnie seryjny tajwański drapak w obudowie drewnopodobnej to jest już wydatek 1000-1600 złotych.
Przeciętny użytkownik w takiej cenie kupi coś funkcjonalniejszego w technologii cyfrowej.

GS się akurat kurzy w piwnicy, więc bez kupowania nowego pokombinowałbym chętnie jak to i tamto w nim poprawić za rozsądną cenę. Tylko nie wiem jak się do tego zabrać i jakie zmiany przyniosą największą korzyść.

cadam

  • 4401 / 5887
  • Ekspert
12-04-2015, 12:13
GS się akurat kurzy w piwnicy, więc bez kupowania nowego pokombinowałbym chętnie jak to i tamto w nim poprawić za rozsądną cenę. Tylko nie wiem jak się do tego zabrać i jakie zmiany przyniosą największą korzyść.

W "Domowych systemach audio" autor proponuje wymontowanie transformatora z wnętrza gramofonu i zastąpienie go zewnętrznym zasilaczem wtyczkowym. Zbudowanie porządnego niskoszumowego przedwzmacniacza RIAA i po zaekranowaniu go umieszczenie w środku odtwarzacza żeby skrócić drogę sygnału niskopoziomowego z wkładki. Dobranie odpowiedniej pojemności przewodów i wejścia przedwzmacniacza do indukcyjności wkładki.

marma

  • 17 / 3466
  • Nowy użytkownik
12-04-2015, 13:09
Przerabiałem dokładnie taki wariant 20 lat temu. Wyrzuciłem trafo na zewnątrz a w środku niedaleko wyjścia przewodów z ramienia zamontowałem pre phono bodajże Aktidamp MKII. Rozwiązanie, które teoretycznie ma dużo zalet tak naprawdę nic nie dało. Uwiązuje do konkretnej wkładki i pre. Nie zauważyłem jakiejś istotnej zmiany na korzyść mimo skrócenia kabli od wkładki do pre. Później wróciłem do transformatora wewnątrz gramofonu, tym razem był to toroid i skończyły się problemy, które wnosił transformator EI. Wróciłem do normalnego okablowania i zewnętrznego pre phono.  Zrobiłem ich dotąd chyba z piętnaście i znalazłem ten optymalny. Nigdy nie wróciłbym do tamtego wariantu.

tryby

  • 16 / 3294
  • Nowy użytkownik
12-04-2015, 14:41
Właśnie takich informacji poszukują. Takie sa najbardziej przydatne.

Dlatego skupić się chciałem najpierw na mechanice potem na elektryce sterującej obrotami. Ramię zostawiłbym standardowe, sterowanie także a wkładkę dobrał sobie do potrzeb w sensownej cenie i w typie pasującym do ramienia.

Pewne informacje o niewielkich zmianach elementów na płytce sterującej znalazłem, ale nic konkretnego.

Plinta stalowa od GS 464 jest solidna i ciężka ale dzwoni - oklejanie matami głuszącymi nic nie daje. Pomysł miałem taki żeby ją wybebeszyć. wepchnąć w nią odpowiednio oferowana sklejoną płytę wiórową albo HDF, w płytę wbić łożysko i koszyk silnika od GS Altus i talerz z GS 420 Ewentualnie podnieść wtedy ramię SN12 nieco wyżej albo zastosowań inne ramię z FS1100

Po takich zabiegach gramofon nie różniłby się wiele od pierwowzoru. Działałby tak samo. Tylko że łatwiej się o tym pisze niż wykonuje. Wewnętrzny wkład plinty dałbym radę zrobić frezarką ale już osadzenie łożyska i silnika żeby to wszystko było ciasno spasowane lecz spoziomowane z płaszczyzną mocowania ramienia - to byłoby trudne w domowych warunkach.

Lepiej byłoby zostawić te plastikowa miskę z łożyskiem ale wtedy trzeba ja jakoś usztywnić i bo się ugina.

Bacek

  • 2366 / 5881
  • Ekspert
12-04-2015, 20:06
Były problemy techniczne z tym laserowym sprzętem. Dodatkowo kłopoty z kalibracją, kosztowny serwis. Upadło.

GS'a nie ma sensu tuningować.

Lepiej nabyć jakiś tani japoński DD i zapakować w nową, solidną plintę.

Takie rzeczy z kolei mozna wykombinować z solidnym DD: https://plus.google.com/photos/115453839954675028762/albums/5630807460215298929?banner=pwa&gpsrc=pwrd1

Chyba wolę tego Kena w wersji jak w oryginale niż w wersji "Sokół Milenium". Ale ja ogólnie jakiś taki sztywny jestem. :)
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

cadam

  • 4401 / 5887
  • Ekspert
09-07-2015, 12:36
Później wróciłem do transformatora wewnątrz gramofonu, tym razem był to toroid i skończyły się problemy, które wnosił transformator EI.

Jaki transformator toroidalny możesz polecić?

Cytuj
Wróciłem do normalnego okablowania i zewnętrznego pre phono.  Zrobiłem ich dotąd chyba z piętnaście i znalazłem ten optymalny. Nigdy nie wróciłbym do tamtego wariantu.

Który przedwzmacniacz jest dla Ciebie optymalny?

marma

  • 17 / 3466
  • Nowy użytkownik
09-07-2015, 23:06
Transformator zamówiłem w firmie Toroidy. Wystarczy moc 20VA  uzw. wtórne 2x14V.
Co się tyczy przedwzmacniacza to najbardziej przypadł mi do gustu Salas Simplistic njFET. Współpracuje z wkładką Audiotechnica 120E. Zasilacz w oddzielnej obudowie.

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
08-04-2016, 12:26
Igłę można by zostawić ale cewkę i magnes zastąpić np. światłem modulowanym przez igłę.
Odkopałem:)

A po co igła? Niech rowek moduluje światło?

O prosze bardzo:
https://www.infoaudio.pl/artykul/56,gramofon-laserowy-elp

cadam

  • 4401 / 5887
  • Ekspert
20-08-2016, 16:55
Taki materiał mógłby się nadać do zrobienia ekranowania przed polem magnetycznym transformatora

http://www.yshield.com/eu/yshield-mumetall-shielding-film-mcl61-mf-width-61-cm-1-meter

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
12-09-2016, 20:07
Nie wiem o co chodzi z tym  mumetailem, ale na przykład w fonice GS 473 (czyli Thorensie TD180 tylko na innej plincie) trafo było ekranowane paskiem dwukrotnie zwiniętej blachy.
W starszych modelach Foniki jak GS 461-464 był na transformatorze od strony ramienia kawał solidnej blachy.
Czytałem też o modernizacji jeszcze starszych Fonik w których wkładano naprawde niewielki transformator toroidalny i to elimonowało praktycznie wpływ pola magnetycznego na wkładkę gramofonu..