Audiohobby.pl

konwertowanie FLAC na ALAC oraz AAC

mateo91g

  • 4 / 3279
  • Nowy użytkownik
05-04-2015, 18:58
Witam,
chcę skonwertować muzykę w formacie FLAC na ALAC oraz AAC poprzez program iTunes. Niestety iTunes nie obsługuję formatu FLAC, więc programem Foobar2000 skonwertowałem FLAC na nieskompresowany format AIFF, następnie AIFF skonwertowałem na AAC oraz ALAC przez iTunes.
Czyli FLAC -> AIFF -> AAC\ALAC
Zrobiłem taką kombinację ponieważ podobno iTunes jest najlepszym programem do konwertowania muzyki na AAC i ALAC (najlepsza jakość dźwięku). Myślę, że konwertując muzykę z formatu bezstratnego (FLAC) na nieskompresowany (AIFF) nie tracę jakości dźwięku, bo konwertuje na format nieskompresowany, ale nie jestem tego pewien. Moje pytanie jest następujące - czy na pewno nie tracę jakości konwertując FLAC na AIFF? Oraz jeśli tracę jednak na jakości, czy nie lepiej jest skonwertować FLAC od razu na ALAC jakimś innym programem (chodzi mi o to, żeby jakość była jak najlepsza, a nie żeby było szybciej)?
Proszę o odpowiedź osoby zaznajomione się w temacie.
PS. wiem, że konwertując muzykę na AAC tracę jakość, bo to format kompresji stratnej.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
05-04-2015, 19:07
Konwertując Flac na AIFF nic nie tracisz. Dlaczego konwertujesz na ALAC? Nie widzę innego powodu jakk wielkość pliku ale nośniki pamięci są obecnie tanie więc o ile możesz zostaw AIFF.
« Ostatnia zmiana: 05-04-2015, 19:11 wysłana przez Gustaw »

mateo91g

  • 4 / 3279
  • Nowy użytkownik
05-04-2015, 21:40
@Gustaw - ok, dzięki. Konwertuje na ALAC ponieważ mogę do pliku z kontenerem .m4a dodać szczegóły (np. album, gatunek itp), a do .flac nie. A pliki w formacie AAC potrzebuje do telefonu, bo miejsce na karcie pamięci nie jest tak "bezkresne" jak na dysku w moim PCcie ;p
@Rob Roy - wiem, że za pomocą Foobara też można konwertować pliki do AAC i ALAC, ale słyszałem, że iTunes robi to najlepiej - jest najlepsza jakość dźwięku skonwertowanych plików przy ustawieniu zmiennej ilości danych (VBR)  - na jakiejś stronie audiofilskiej (nie pamiętam nazwy) robili testy konwersji plików do AAC i tak one wykazały).
« Ostatnia zmiana: 05-04-2015, 21:46 wysłana przez mateo91g »

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
05-04-2015, 21:58
Konwertuję FLAC na ALAC w programie MAX na OSX. nie przypuszcam aby konwersja z udziałem iTunes dała lepsze rezultaty. Testami na stronach audiofilskich się nie kieruj, bo więcej tam bajania niż w całej Trylogii Tolkiena.

colcolcol

  • 925 / 5252
  • Ekspert
06-04-2015, 14:15
Flacon oraz Kid3-qt to jedne z najczęściej używanych przeze mnie programów. Dzieli się nimi .cue oraz taguje w wyjątkowo przyjazny sposób. Nie wiem czy są odpowiedniki na windowsa, nie znam, nie używam, zapracowany jestem.
« Ostatnia zmiana: 06-04-2015, 14:17 wysłana przez colcolcol »

mateo91g

  • 4 / 3279
  • Nowy użytkownik
06-04-2015, 16:41
Ok, dzięki.
@partick - właśnie odkryłem, że mogę otagować FLACki za pomocą odtwarzacza AIMP3 i to bez żadnego konwertowania pliku :) Nie będę się musiał bawić w konwertowanie do ALAC, zresztą słyszałem, że FLAC jest lepszy niż ALAC.
Co do konwertowania flac -> AAC foobarem2000:
Jak wybiorę w convert setup -> Add New -> wybiorę AAC Apple -> ustawię 192kbps Varible bit Rate (VBR) to plik ma trochę mniejszą wagę i mniejszy bitrate niż ten konwertowany przez iTunes z tymi samymi ustawieniami, więc Foobar2000 konwertuje plik w inny sposób jak iTunes. Czy foobar daje większa kompresję, czy jak?
Mam jeszcze jedno pytanie - mam album FLAC jako jeden plik, wraz  z plikiem .cue. Jak rozdzielić ten album na pojedyncze piosenki? Mógłbym to zrobić foobarem2000 konwertując flac na flac, ale może jest jakiś szybszy sposób?
« Ostatnia zmiana: 06-04-2015, 17:31 wysłana przez mateo91g »

mateo91g

  • 4 / 3279
  • Nowy użytkownik
07-04-2015, 20:20
Ok, dzięki za pomoc.
Będę konwertował pliki do AAC Foobar'em2000 - mniej zabawy przy tym jest niż konwertując iTunes'em, a efekt pewnie taki sam.

Ape

  • 54 / 4471
  • Użytkownik
25-12-2015, 10:34
Witam, gdy miałem Maczka to konwertowalem pliki za pomoca X Lossless Decoder, to chyba najlepszy konwenter na Mac http://www.macupdate.com/app/mac/23430/x-lossless-decoder

Obecnie na PC-cie nadal korzytam z iTunes a do konwersji wykorzystuje
Easy CD/DA Audio extractor.
|______Naim MuSo______|

Egon@

  • Gość
31-12-2015, 16:46
Przecie tagi można zrobić w Audacity