Audiohobby.pl

Ile wydawać na sprzęt w % ?

Synthax

  • 2323 / 4105
  • Ekspert
28-03-2015, 09:47
U mnie rozklad cenowy jakos tak wyglada:

Wzmak 5%
DAC 10%
Kolumny 15%
Plytoteka 70%

Ej to nie fair z tą płytoteką :) Miał być tylko sprzęt chyba.

magus

  • 20990 / 5889
  • Ekspert
28-03-2015, 10:45
Przykładowo mam kolumny,których cena to 40% systemu,wzmacniacz 30%,a źródło 20%,reszta na kable.Wymieniam wzmacniacz na trzy razy droższy od firmy "X" i okazuje się,że zmienia niewiele na lepsze lub nawet pogarsza brzmienie systemu lub też rezygnuję ze wzmaka firmy "X",a kupuję od firmy "Y" w tej samej cenie co "X" i okazuje się,że bardzo znaczącej zmianie na lepsze uległy wszystkie aspekty brzmienia.Ale oczywiście też może być i tak,że kolumny będą w systemie najdroższe i takie dopasowanie urządzeń w systemie będzie najbardziej odpowiednie.
To nie cena decyduje o akustycznym dopasowaniu urządzeń,a ich dopasowanie akustyczne.


rpm

traktuj sugestię, że na kolumny powinieneś wydać procentowo najwięcej jako wskazówkę, że jeśli uda ci się w danym pułapie cenowym znaleźć naprawdę optymalne kolumny, to najprawdopodobniej wzmak, który da ci radość z ich użytkowania kupisz o wiele taniej (podobnie ze źródłem)

czyli jeśli znajdziesz kolumny, z których będziesz zadowolony za powiedzmy 3 kzł, to wzmacniacz, który wystarczy, aby wydobyć z nich większość potencjału kupisz pewnie za 1-1,5 kzł (może trochę więcej, może trochę mniej)

ale nie zmienia to faktu, że możesz też wydać 15 kzł na kolumny, które okażą się gorsze od tych za 3 kzł
nikt ci nie zagwarantuje, że cena=jakość
w żadnej branży, a w audio szczególnie

innymi słowy, kolumny są przeciętnie dużo droższe od porównywalnego do nich klasą wzmacniacza i źródła

ale jak ze wszystkim - możesz kupić kiepskie kolumny dużo drożej niż inne, o wiele od nich lepsze
takie są pułapki rynku i jedyne co cię przed nimi może uratować to własne uszy, a nie jakieś magiczne reguły podziału budżetu

« Ostatnia zmiana: 28-03-2015, 14:18 wysłana przez magus »
Odszedł 13.10.2016r.

WOY

  • 583 / 4639
  • Ekspert
28-03-2015, 12:22
U mnie proporcje są takie:
źródło - 40%
wzmacniacz - 30%
kolumny - 30%

nano

  • 9079 / 4978
  • Ekspert
28-03-2015, 19:20
wzmak  >> 45%
kolumny 45 %
reszta  zabawa wymienialna   > 10 %  kupuje naprawiam sprzedaje   testukje  kupuje  i tak w kolko   ot hobby
czyli w procentach nie da sie powiedziec  na koncu   pare tysiecy zl    wtopilem w paru latach zycia doczesnego
« Ostatnia zmiana: 28-03-2015, 19:26 wysłana przez nano »

WOY

  • 583 / 4639
  • Ekspert
28-03-2015, 20:40
Zanim osiągnąłem to czego oczekiwałem też wtopiłem sporo kasy.
Myślę że takich jak my jest tu więcej;))
 

rpm

  • 26 / 3397
  • Użytkownik
01-04-2015, 07:47
Ogólnie z Waszych postów wnioskuję,że do Dynaudio Focus 160,które to m.in. planuję kupić (chociaż mam też inne na uchu) wystarczy wzmacniacz za mniej więcej 50% ich ceny.Tylko,że podobno do tych kolumn bardzo dobrze pasują Hegle.Czy taki Hegel H 80 wystarczy do ich napędzenia czy lepiej jednak H 200?Wcześniej myślałem o połączeniu Focusów z Baltlabem Endo 2.

Gustaw

  • 3852 / 3307
  • Administrator
01-04-2015, 09:01
Ile wydać w %?

Nie chcę się wdawać w szczegóły ponieważ kiedy zsumowałem to wszystko to wyszło mi 460% :)
Wniosek jest taki, że tutaj kompletnie matematyka nie działa. Jeżeli nie działa matematyka to logika również.

Jeżeli nie logika to co? No cóż. To musi być miłość. Prawdziwa miłość do sprzętu audio. Te momenty uniesienia, kiedy odpakowujemy pierwszy raz nowo nabyty sprzęt. Sprzęt z sześcioma gwiazdkami, hot-stars, Awarded, High-end Classe.

a potem to wpatrywanie się jak ślicznie prezentuje się na półce. Miłość kosztuje…… rozwody również :)

a konkretniej. Nie patrzyć na procenty tylko o ile kogoś stać to kupować coś co wpasuje się w system, nasze oczekiwania i co sprawi nam przyjemność.

To powiedziałem ja, Pepeg z Gumy, nieślubny syn wodza Azteków.
« Ostatnia zmiana: 01-04-2015, 11:36 wysłana przez Gustaw »

nano

  • 9079 / 4978
  • Ekspert
01-04-2015, 09:51
Gustaw

zgadzam sie z toba
za wyjatkiem  tego zdania

"coś co wpasuje się w system"

mialem pare  i niestety musialem po czysie zrezygnowac  i wsio od zera kupowac
musialem sam sobie powiedziec ze  to nie to !! i wirz mi  nie bylo latwo przyznac sie do bledu

czyli rozwod   :-) byl tez w miedzyczasie

brodacz

  • 1780 / 3821
  • Ekspert
02-04-2015, 11:56
Koledzy oświećcie mnie proszę.Czemu na wiekszości stron internetowych sklepów audio w Polsce nia ma cen produktów?
Czy za każdym razem jak przeglądam oferty lub czegoś szukam muszę dzwonić i pytać ,czy o to im chodzi ?
Ale z drugiej strony chyba nie bo piszą do Highfidelity jak to klienci dzwonią i zawracają im głowę nic nie kupując.

Włodku skąd Ty wiesz ile kosztują te Amplifony jak tam cen nie ma ,zawsze dzwonisz ?
To samo jest u Dubiela,Feliksa i wielu innych.
« Ostatnia zmiana: 02-04-2015, 11:59 wysłana przez brodacz »

vector

  • 321 / 5888
  • Zaawansowany użytkownik
02-04-2015, 13:05
Śmialo postawię następującą hipotezę:

   " jeśli kolumny stanowią ponizej 50% całego zestawu to zestaw jest NIEDOBRY"

Czyli albo kolumny za tanie albo reszta za droga albo oba przypadki razem!
Oczywiście, jeśli kolumny stanowia powyżej 50% to zestaw jest DOBRY.

Tak wlasnie proponuję zdefiniować "DOBROĆ" zestawu.

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

magus

  • 20990 / 5889
  • Ekspert
02-04-2015, 13:59
vector,

nieśmiało zaproponuję dodanie zastrzeżenia, że sama cena nie stanowi o jakości :-)

słyszałem 1-2 systemy, w których głośniki stanowiły właśnie owe 50+ całości kosztów
ale można je było śmiało wymienić na o połowę tańsze i system najprawdopodobniej "nabrałby skrzydeł" ...

zgaduję, że ty takich systemów słyszałeś o 1-2 rzędy wielkości więcej :D

Odszedł 13.10.2016r.

Ged

  • 1715 / 5888
  • Ekspert
02-04-2015, 17:07
Brodaczu
Akurat jeśli chodzi o pokazywanie cen to od lat jeden z najbardziej transparentnych sklepów pod tym względem to Audiosystem z którym jak rozumiem miałeś nieprzyjemne przygody odnoście Grado. Ja ich lubię. Odliczam sobie 10% od ceny wyświetlonej i wiem ile coś będzie kosztowało. Jeśli to jest produkt ex-demo i ma już kilka lat to odliczają jeszcze więcej.
Niektóre firmy podają ceny, inne nie. Wg mnie chodzi o telefon osoby prawdziwie zainteresowanej kupnem sprzętu.
Nasi mega-konstruktorzy nie są w tym względzie wyjątkiem.
Po takim telefonie, kontakcie ze sprzedawcą jesteś bliżej zakupu u nich a nie jak tylko przeglądasz oferty. Wielu ze sprzedawców mówi: to kosztuje tyle a tyle, ale proszę przyjechać posłuchać, proszę wpłacić jakąś kaucję i wziąć do domu na tydzień lub dwa. Bez zobowiązań itd. Takie jest mechanizm handlu w audio, szczególnie high-end.
Ma to dużo dobrych stron. Dla nich i dla nas. My częściej kupujemy, oni częściej sprzedają.
Nigdy nie spotkałem się z negatywną reakcję jak oddawałem sprzęt bez zakupu. Albo kupiłem jedną rzecz a pożyczałem kilka innych w odstępie kilku lat. A przedwzmacniacz AA wypożyczyłem dwa razy po tygodniu czy dłużej, zanim kupiłem.
Dlatego właśnie jestem za płatnymi wypożyczeniami i odsłuchami bo wtedy nie mam absolutnie żadnych zobowiązań wobec sprzedawcy.

Co do tematu wątku w moim systemie:
kolumny - 30%
źródło - 20%
wzmak i pre - 50%

vector

  • 321 / 5888
  • Zaawansowany użytkownik
02-04-2015, 20:22
Czyli system jest NIEDOBRY....!.......;-))
Kolumny<50%!!!

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

majkel

  • 7476 / 5886
  • Ekspert
03-04-2015, 11:49
Niedobry, ale nic straconego. Wystarczy podłączyć tańszą elektronikę i wtedy już zagra jak należy. :-)

Jarek2

  • 99 / 3778
  • Użytkownik
03-04-2015, 13:31
optymalnie:
źródło: - 25%
wzmacniacz: - 25%
kolumna 1: - 25%
kolumna 2: - 25%