Audiohobby.pl

Regulacja wzmacniaczy do elektrostatów

wiktor

  • 2503 / 5893
  • Moderator Działu Słuchawki
18-03-2015, 20:55
V. Przypadek -1db.


Przy okazji chciałbym pokazać jak zmienia się wartość napięcia przy ściszeniu o 1dB jednego kanału. W rzeczywistości, przy wysokich poziomach głośności, 1 dB to prawie 8V.

wiktor

  • 2503 / 5893
  • Moderator Działu Słuchawki
18-03-2015, 20:56
VI. Podsumowanie.


Czy można tego wszystkie co opisałem nie robić? No pewnie! Rzecz tylko w dokładności i optymalizowaniu. Zostaje satysfakcja z dobrze wyregulowanego balansu między kanałami. W trakcie tych czynności możemy również zdiagnozować początki problemów ze słuchem, co nawet u młodych osób może mieć miejsce. Poza tym, to kolejne dopieszczenie naszego systemu. Miłej zabawy!

-Pawel-

  • 4724 / 5498
  • Ekspert
21-04-2015, 20:30
Doczekałem się paczki z USA (ponad 2 miesiące) i dostałem dobrany kwartecik pomarańczowych RCA clear top (których o mało nie kupiłem drugi raz w PL za 4-krotnie większą kasę). Myślałem, że paczka zaginęła, ale jednak wreszcie ją wypuścili z cła :)

Jedna zawieruszyła się gratis z innej serii (napis RCA nadrukowany jest inną czcionką), mogę ją sprezentować jeśli ktoś by potrzebował.

Jak znajdę trochę więcej czasu i motywacji to wymienię, wyreguluję i posłucham :) Póki co naprawdę polubiłem się z tymi zielonymi GE. Grają bardzo dobrze kontrolowanym dźwiękiem i wyraźną kreską, zmuszają mnie do skupiania się na muzyce :)

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
25-04-2015, 21:51
Wiktor,
wielkie dzięki za procedurę regulacji SRM-717.
Mam nadzieję, że za jej pomocą będzie można wyregulować i mój SRM-727A.
Obiecuję podzielić się wiedzą, jak to sprawdzę.
...

Słowo się rzekło...
Czas wywiązać się z obietnicy.
:-)


Procedura  regulacji wzmacniacza STAX SRM-727

SRM-727 można wyregulować posiłkując się procedurą, podaną przez Wiktora, dla wzmacniacza SRM-717.
Wszystko właściwie robimy tak samo. Jedyna różnica to działanie potencjometrów.
Jest ono zamienione w stosunku do SRM-717.
Gdy sondy miernika umieszczone są w 3(L+) i 4(L-) gniazda PRO ONLY, kręcimy potencjometrem TVR1 na płytce po lewej stronie, patrząc od czoła wzmacniacza. Gdy sondy są w 2(R+) i 5(R-), kręcimy potencjometr TVR1 na prawej płytce.
Do regulacji wskazań pinów z masą, wykorzystujemy potencjometry TVR2.
Mając sondy w pin 3(L+) i masa (GND) oraz pin 4(L-) i masa (GND), kręcimy potencjometrem TVR2 na lewej płytce.
TVR2 na prawej, używamy wtedy, gdy sondy są w pin 2(R+) i (GND) oraz pin 5(R-) i (GND).
Potencjometry obracamy w lewo i w prawo szukając wartości jak najbliższej zera - 0V.
« Ostatnia zmiana: 25-04-2015, 23:20 wysłana przez Karol »

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
25-04-2015, 21:53
Wzmacniacz ma zabezpieczenie przed zbyt mocnym kręceniem potencjometrami.
Reaguje blokadą ustawień, gdy odkręcamy potencjometry zbyt daleko w jedną czy drugą stronę.
Kręcąc TVR1 za bardzo w lewo lub w prawo, przekraczając (+/-) 300V, słychać pyknięcie i gasną czerwone diody na PCB i płycie głównej. Na zdjęciach powyżej, zaznaczyłem te diody.
Gdy przeholujemy, kręcąc TVR1 na lewej płytce, gasną te po lewej stronie, gdy na prawej PCB, to gasną te po prawej.
Gdy powrócimy potencjometrem bardziej na środek, to diody się zapalają, ale multimetr nie reaguje.
Regulacja zostaje zablokowana, a na multimetrze widać niezmienne 000,1V. Aby ją odblokować, należy wyłączyć wzmacniacz.
Po ponownym włączeniu regulacja działa i zmiany ustawień, można jak poprzednio, obserwować na mierniku.
Podobnie jest, przy zbyt wielkim rozkręceniu potencjometrów TVR2.
Po przekroczeniu granicznej wartości (+/-) 200V, słychać pyknięcie, choć nie zauważyłem, aby zgasła któraś z diod.
« Ostatnia zmiana: 25-04-2015, 23:23 wysłana przez Karol »

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
25-04-2015, 21:55
Kolejność czynności:

  1. Wypinamy interkonekty.
  2. Rozkręcamy obudowę i zdejmujemy pokrywę.
  3. Włączamy wzmacniacz i czekamy ok. 20 minut aż się rozgrzeje.
  4. W tym czasie przygotowujemy miernik i plastikowe stroiki.
  5. Ustawiamy miernik na DC i zakres 0 do 999,9 V (rys_1)
  6. Wkładamy sondy do 3(L+) i do 4(L-) (rys_2).
  7. Kręcimy TVR1 na PCB po lewej stronie (rys_3), szukając wartości jak najbliższej zera, (+/-) 0V.
  8. Umieszczamy sondę w pin 3(L+) (rys_4) i w (GND) (rys_5).
  9. Kręcimy potencjometrem TVR2 na lewej płytce (rys_6), szukając (+/-) 0V.
 10. Sonda w 4(L-) i (GND) i ponownie kręcimy potencjometrem TVR2 na lewej płytce.
 11. Wkładamy sondy do 2(R+) i do 5(R-) jak na rys_7.
 12. Kręcimy TVR1 na prawej PCB (rys_8), próbując ustawić ~ 0V.
 13. Jedna sonda do 2(R+), druga na masę (GND) i kręcimy potencjometrem TVR2 na prawej płytce.
 14. Sonda w 5(R-) oraz (GND) i jak poprzednio, używając TVR2 na prawej płytce (rys_9), ustawiamy 0V.
 15. Dla pewności sprawdzamy jeszcze raz ustawienia DC-offsetu i jeżeli jest taka potrzeba dokonujemy korekt.
 16. Po godzinie możemy jeszcze raz sprawdzić ustawienia (rys_10) i poprawić je, gdyby trochę się rozjechały.
 17. Zakładamy pokrywę, przykręcamy ją śrubami i cieszymy się wyregulowanym wzmacniaczem.
« Ostatnia zmiana: 25-04-2015, 23:45 wysłana przez Karol »

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
25-04-2015, 21:56
Na koniec, radzę poważnie potraktować to, co pisał Wiktor o plastikowych stroikach.
Mnie taki stroik, zsunął się z potencjometru i zawadziłem o nóżki elementów wlutowanych na płytkę.
Gdybym to robił zwykłym śrubokrętem, pewnie mógłby się przekonać, czy jest to groźne dla wzmacniacza, czy też nie.
W tym wypadku, wolę jednak pozostać, w tzw. błogiej nieświadomości. :)
« Ostatnia zmiana: 25-04-2015, 23:40 wysłana przez Karol »

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
15-05-2015, 22:13
Mam nadzieję, że wymianę kondensatorów można zaliczyć do regulacji wzmacniacza? :)
Chciałem znaleźć ten wpis i wątek, gdzie ktoś pisał o wymianie kondensatorów w SRM-727II, ale za diabla nie mogę.
Coś mi tak chodzi po głowie, że to może Ty @Fatso. Jeżeli dobrze trafiłem, to mógłbyś powiedzieć, które i na jakie?
Może jakieś wnętrze wzmacniacza z zaznaczonymi kondensatorami, które wymieniłeś.
Jeżeli to nie Ty, to mam prośbę do tego, co to robił o to samo. :-)

Fatso

  • 290 / 4014
  • Zaawansowany użytkownik
15-05-2015, 22:29
Dopasowując się do zdjęcia Karola, co robiłem w 727
Elny w zasilaniu, na NoverAudio, bo te sprawdzają mi się w zasilaniu jak nic innego.
2 czarne w zasilaniu na Nichicon Muses Low ESR
Niebieskie foliaki wymieniałem na WIMA tej samej wartości.
2 małe kondy przy radiatorach na Elna Tonerex
Brązowe na poprzecznych płytkach również na Tonerexy
Wszystkie maleńkie elektrolity poszły na Nichicon Muses trochę lepszych parametrów (ale max 10% więcej)
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
15-05-2015, 22:47
Wielkie dzięki.
@Fatso, a gdybyś tak na przykład, na tym moim ostatnim zdjęciu, (rys_10.JPG), pozaznaczał je jakoś?
Było by mi łatwiej się połapać. No chyba, że nie można, bo ich np. nie widać.
« Ostatnia zmiana: 15-05-2015, 22:56 wysłana przez Karol »

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
25-05-2015, 14:11
@Fatso, jeszcze raz proszę, zaznacz chocby na którymś z wyżej zamieszczonych przeze zdjęć kondensatory, które powymieniałeś. Jeżeli te wyżej się nie nadają, to może być jakiekolwiek inne zdjęcie wnętrza SRM-727.
Nie będziesz nawet musiał, rozkręcać wzmacniacza. :-)
« Ostatnia zmiana: 26-05-2015, 10:44 wysłana przez Karol »

Fatso

  • 290 / 4014
  • Zaawansowany użytkownik
26-05-2015, 10:33
Wybacz Karolu, mam ogrom zajęć i póki co rzadko czytam. Ale postaram się coś z domu zrobić - niestety w pracy mam powyłączane załączniki.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
26-05-2015, 10:47
@Fatso, trzymam za słowo.
Obiecuję, że będę tu zaglądał, by to sprawdzić. :)

Fatso

  • 290 / 4014
  • Zaawansowany użytkownik
26-05-2015, 11:40
Zaznaczyłem poglądowo.
Od góry - te 4ry duże kondensatory w grupie + 2 mniejsze niewidoczne na zdjęciu.
Niebieskie foiliowce, po obydwu stronach radiatorów, ze względu na temaperatury panujące wewnątrz
na poprzecznych płytkach elektrolity w okolicy radiatorów
na górze radiatorów, pomiędzy nimi są jeszcze 2 elektrolity, również ze względu na temperatury
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
26-05-2015, 11:42
Dziękuję bardzo. Nie można było tak od razu? ;-)