Audiohobby.pl

Adaptery elektrostatyczne ze wzmacniaczami

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
26-09-2021, 00:05
Widzę, że Gryphon jest w ofercie warszawskiego HiFi System. Czy to mają? Zobaczymy.
jak tak zarzucamy propozycjami to doradziłbym próbę tektron'a tk211 - chyba Paweł w toruniu ma demo .. nie wiem czy ktoś w warszawie trzyma na miejscu... - zresztą się zbieram na odwiedzenie go z LRT ale pandemia lekko przeszkadza w planach - za dużo pracy mam na codzień a na takie testy należy być wypoczętym ;)

sluchalem w zyciu "kilku" wzmacniaczy, w tym kilku Tektronow a nawet wykorzystywalem je bezlistosnie :-) i powiem ze 211-ka jest wyjatkowo udanym urzadzeniem, czasami cos jest "w sam raz" i on wlasnie taki jest. barwa+, mikrodynamika+ scena(roznorodnosc)+, dynamika makro w skali "top" 4.5/5. Dobre pod tym wzgledem sluchawki albo kolumny i jest perfekt.
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
26-09-2021, 00:18
"Fabryka Jadis była zamknięta przez kilka miesięcy z powodu pandemii i wakacji. "

ten drugi powod bdb :-), pierwszy to psychodela medialna (mozna sprawdzic kto zarobil) - jej ofiary "antyplacebo" tez (prosba o sprawdzenie jaki % ludzi jest podatna na sugestie zanim pojawia sie nieprzychylne komentarze :-) - to sie przeklada na REALNE statystyki bo ci ludzie faktycznie odchodza, jak po zabobonie szamana vooodoo - DOKLADNIE tak.

Ile mozna ludzi straszyc babajaga z szafy (byl ktos na wakacjach? Nie mowie ze w Texasie ;-)) ?  No mozna, az im sie nie znudzi:-)

https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
26-09-2021, 00:38
PS. widzialem ze w Polsce znikela grypa (-90%) i o ponad polowe spadla liczba zawalow.
stalismy sie narodem terminatorow zdaniem fanow zelaznej logiki.
 Tymcasem normalny czlowiek wiedzac ze mamy ponad 150K "nadmiarowych" zgonow zada sobie pytanie : jako co zostaly te (grypowe i zawalowe np.) zgony policzone i  czy aby nie poszly w qurwizji i tvn Zaslava na pasku ku trwodze gawiedzi ?
Poszly. Norymberga dla zwyroli jest procesem naturalnym.

Gustaw kasuj, to nie miejsce na ten post:-)
https://banbye.pl polecam :-)

Gwos

  • 361 / 5661
  • Zaawansowany użytkownik
26-09-2021, 13:17
6cm wysokości, tak chyba jest, bo pan Kawa znalazł 8cm, może 7cm, ale one wszystkie są właśnie za wysokie...

Poprawka, bo źle powtórzyłem rozmiary kondensatorów. Na fejsbukowej stronie pana Kawy znajduję zdanie: "(...) prace się szybko nie zakończą z powodu braku dostępności kondensatorów filtrujących, 33mf 50V. Problem leży w wymiarach 64 x 80 mm, nic o tych parametrach nie znalazłem. Prawdopodobnie zamontuję 4 x 15 mF co będzie się wiązało z drobymi modyfykacjami mechanicznymi."
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

whero2

  • 275 / 2052
  • Zaawansowany użytkownik
26-09-2021, 15:15
6cm wysokości, tak chyba jest, bo pan Kawa znalazł 8cm, może 7cm, ale one wszystkie są właśnie za wysokie...

Poprawka, bo źle powtórzyłem rozmiary kondensatorów. Na fejsbukowej stronie pana Kawy znajduję zdanie: "(...) prace się szybko nie zakończą z powodu braku dostępności kondensatorów filtrujących, 33mf 50V. Problem leży w wymiarach 64 x 80 mm, nic o tych parametrach nie znalazłem. Prawdopodobnie zamontuję 4 x 15 mF co będzie się wiązało z drobymi modyfykacjami mechanicznymi."
https://pl.mouser.com/ProductDetail/Cornell-Dubilier-CDE/500C483U050CB2B?qs=bAqYbjzE3U1CL4LyrlpN8A%3D%3D
4 miesiące czekania niestety chyba

.. chyba że w grę wchodzą ewentualnie w minimalnie innych (mniejszych) wymiarach - wtedy większych problemów nie ma
https://pl.mouser.com/ProductDetail/Nichicon/LNR1H333MSE?qs=kArNe9LFxXn4HhLRPyJlTw%3D%3D
https://pl.mouser.com/ProductDetail/KEMET/ALS70A333KE063?qs=AQlKX63v8RvRAQyXeidYkw%3D%3D

albo lista 30 https://pl.mouser.com/Passive-Components/Capacitors/Aluminum-Electrolytic-Capacitors/Aluminum-Electrolytic-Capacitors-Screw-Terminal/_/N-75hqz?Rl=75hqzZer63Z1z0wu4mZ1yzvthfSGer8qZ1y80pk7Z1yzxicnSGT75hqzZer3vZ1z0wm2aZ1yfsvx2SGergjZ1yx4avvZ1y7a6rgSGT
« Ostatnia zmiana: 26-09-2021, 15:21 wysłana przez whero2 »

Gwos

  • 361 / 5661
  • Zaawansowany użytkownik
26-09-2021, 16:13
Wielkie dzięki. Pomyślę co z tym fantem zrobić. Napisałem na PW.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Gwos

  • 361 / 5661
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2021, 01:25
Zamierzam napisać kilka bolesnych słów, bolesnych głównie dla mnie samego. Albowiem byłem napalony na zestaw dzielony Accuphase'a, niedawno pisałem w superlatywach na temat C-2850 / A-75, wcześniej zaś przebąkiwałem o trudnościach Orfeuszego wzmacniacza dedykowanego HEV 90, że przejaskrawiona góra, że dopiero po trzecim dniu przywykłem do jego brzmienia itd. Lecz to było w maju. Dziś zaśpiewam inaczej. Choć wzmacniacz ten sam (dziękuję Włodku!), lecz słuchawki inne, bo niedawno zakupione, efektu odrzucenia czy też dostrajania się do HEV 90 nie było wcale, z marszu wszystko mi pasowało, podejrzana sprawa. Może przywykłem do jasnego stroju Orfeusza, może coś mi się w głowie odkręciło - nie wiem. Owszem, kilka dni temu, słuchając na Esoteriku C-03 / A-03 przez LST, miałem jeszcze chwilę wątpliwości, coś mnie kłuło w uszy, ale opóźniająca pętla w postaci zmiany kabli i słuchania po przerwie tych samych kawałków upewniła mnie, że to nie kłucie, tylko wygasający z wolna strach przed nim. Wczoraj wróciłem do tego samego zestawu (Esoterika) i żadnych trudności nie odnotowałem, wszystko zabrzmiało cacy, nad wyraz ciepło jak na moje wcześniejsze obawy. Dziś natomiast, po bezpośrednim porównaniu HEV 90 z Accu C-2850 / A-75, Octave V70 Class A oraz Circle Audio A200 przez LST, powiedziałbym, że HEV 90 jest dla słuchawek HE 90 wzmacniaczem zaiste genialnym. Podobnie było, kilka miesięcy temu - mimo przekory i chęci uzyskania wyniku odwrotnego - z Susvarą napędzaną pieczołowicie wybranym Pass Labs XP-12 / XA25 z jednej strony oraz dedykowanym Hifiman EF1000 z drugiej: Hifiman delikatnie ale jednak zwyciężył. Podobnie teraz, po dzisiejszej próbie ognia, dedykowany wzmacniacz Sennheisera okazał się zwycięski, i nie chciało wyjść inaczej, czego świadkiem pan Paweł, szef warszawskiego Nautilusa, który od czasu do czasu zaglądał do sali i słuchał (na w pół ciemno) wraz ze mną.

Oba tory, jednocześnie, podłączone były do jednego źródła, iFi iDSD Pro, kablami Acrolinka, jakimi dokładnie nie wiem, ale podobno z tej samej półki cenowej i o neutralnej sygnaturze. Przepinanie słuchawek odbywało się momentalnie, klik-klik. Żadna z sesji porównawczych nie trwała dłużej niż pół godziny. Poziom głośności był wcześniej wyrównany. Przerwy między sesjami były spore, żeby uszy mogły wypocząć. Pan Paweł początkowo słuchał w ciemno, choć pewnie mógł się domyślać po charakterystycznych klikach co było aktualnie podłączane do kabla Orfeusza. Ja zaś słuchałem "w jasno", ale z jawnym zamiarem detronizacji HEV 90 - niestety wyszło inaczej.

Zaczęliśmy od sparingu z zestawem dzielonym Accu C-2850 / A-75. Accu zagrał pięknie, ale w porównaniu z HEV 90 było nieco bardziej na twarz i z mocniejszym aczkolwiek mniej kontrolowanym basem. Również góra była nieco bardziej wygładzona, co nie dziwi, znając sygnaturę Accuphase'a. Gdyby nie bezpośrednie porównanie, nie miałbym szansy na wyłapanie tych niuansów, co oznacza, że dźwięk był zaiste wspaniały. (Tu należy przyznać, że panu Pawłowi Accu podobało się bardziej w piosence rozrywkowej, zagranej unplugged, jednak w klasyce bardziej podobało mu się migotanie talerzy, trójkątów i cymbałów na tle orkiestry symfonicznej w wykonaniu Sennheisera. Mi też.)

Na drugi strzał poszedł lampowy wzmacniacz zintegrowany Octave V70 Class A. "Trzeźwość" Accuphase'a odeszła na bok, orkiestra się roznamiętniła i zbliżyliśmy się do HEV 90. Jedyny minus to bas, który w przypadku Oktawy był słabiej kontrolowany i być może nieco mniej detali w tle.

Na koniec postawiliśmy na stole opiewany ostatnimi czasy w polskiej prasie hybrydowy wzmacniacz zintegrowany Circle Audio A200. Tym razem milimetry od pełnego zestawu Orfeusza! Wspaniały dźwięk! Jako że jestem jednak podejrzliwy w stosunku do swoich wstępnych zachwytów, zamierzam ów wzmacniacz pożyczyć na kilka dni do domu. Zobaczymy czy się obroni.

Jedna rzecz nas obu uderzyła: wszystkie wzmacniacze zagrały identyczną barwą. Jedyne różnice dotyczyły kontroli basu, dobitności tonów wysokich, i rozdzielczości, która przekładała się na lepsze odczucie przestrzeni nagrania oraz strukturę szumów i brudów niektórych nagrań. Jednak barwa niezmiennie pozostawała ta sama. Czyli to chyba Orfeusz grał a wzmacniacze starały mu się nie przeszkadzać.

O szczegółach można by pisać długo, najlepiej referując do konkretnych nagrań, ale wspomnę tylko dwa: (1) Kwartet smyczkowy Haydna op. 50 nr 5 grany przez The Allegri Quartet, płyta wydana przez label Naima: na HEV 90 jesteśmy w sali, słyszymy ruchy instrumentalistów, zamachy rękawów, nie licząc typowych odgłosów wydobywających się z zaciętych ust, co jest - owszem - informacją niemuzyczną, ale na płycie jest i jak już wiemy, że jest, to nie chcemy jej stracić - niestety Accu starał się trochę przed nami ukryć i plamy rozmazywać, z drugiej strony HEV 90 to miał i wcale nam te drobiazgi nie przeszkadzały, odwrotnie, osadzały nas bardziej w miejscu nagrania. (2) "Tako rzecze Zaratustra" Straussa w wersji na organy, utwór wydany na płycie Ultrasone S-Logic Demo. Początkowy niski akord pedałowy jest jednolity na Accu, bokiem tylko słyszymy szum organowej maszynerii. Na HEV 90 bas okazuje się zmodulowany, najwięcej się dzieje w pierwszej sekundzie, zanim odbicia - zgaduję - od ścian sali się unormują i docelowo na siebie nałożą. Na Accu tego nie ma.

Tyle na dzisiaj. W piątek pożyczę A200. W przyszłości zamierzam posłuchać zestawu dzielonego Gryphon Essence i integry Jadis i50. Wstępnie jest to możliwe; czy się zrealizuje - zobaczymy.
« Ostatnia zmiana: 30-09-2021, 01:49 wysłana przez Gwos »
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Ged

  • 1715 / 5888
  • Ekspert
30-09-2021, 08:36
To ciekawe co piszesz. Trochę to dobrze, a trochę nie. Jak podłączyliśmy u Ciebie wzmacniacz Orfiego do słuchawek to byłem pewien, że jest za jasno i klasa A Accu zrobi z tym porządek. Jak widać nie do końca.
Circle Audio A200 (który miałem u siebie i był bardzo fajny, ale za jasny - piszę teraz o kolumnach) jest hybrydą.
Można zatem poszukać lepszej hybrydy niż A200, w tym ich monobloków i przedwzmacniacza (pewnie tego w Warszawie na razie nie ma, możliwe, że stoi w Krakowie).
SoundClub ma / miał w dystrybucji Accustic Arts, które robi genialne pre lampowe (miałem kilka lat) oraz potężne końcówki mocy. Tylko nie wiem czy już nie wycofał się ze sprzedaży tych urządzeń po wzroście cen.
Ciężka sprawa :) Ale to tylko hobby. . .

Gwos

  • 361 / 5661
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2021, 11:11
Zauważyłem, że trzeba odczekać małe kilka minut, ze dwie-trzy, zanim HEV 90 zacznie grać na docelowym poziomie głośności, kto wie, może również z właściwą barwą. Nie wiem czy tyle odczekaliśmy zanim ruszyłeś do wyjścia. Owszem, dosadność góry pozostaje, ale najwidoczniej w pełni ją zaakceptowałem. U Ductusa tego nie ma, jak sądzę, z powodu akufejzowskiego centrum zarządzania - nawet Krell jest podłączony do pre Accu. Podobnie u Wiktora, HEV 90 jest podłączony do pre Accu (nie licząc odtwarzacza CD też Accu). Może moje kable są do wymiany - nie wiem; w salonach wszystko brzmi jakby spokojniej. Podejrzewam się o jakieś psychiczne uprzedzenia względem mojego domowego środowiska. Może kwestia czystości prądu, tego u mnie jeszcze nie uświadczysz, ten etap wciąż przede mną.

Pre lampowe, o tym do tej pory nie myślałem. Wczoraj ewidentne było, że lampa pomogła zbliżyć się do (lampowego) HEV 90. A200 też ma lampę w pierwszym stopniu wzmocnienia.

Najważniejsze jednak doświadczenie jest uspokajające: Accu czy nie Accu - wszystkie wzmacniacze zagrały pięknie, przełomów nie było, wszystko to dyskusje o niuansach. Może na dłuższą metę Accu byłoby mądrzejszym rozwiązaniem, żeby poskromić Orfeuszowy temperament i lampowe pazury? Prace trwają...
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

naitik

  • 104 / 5886
  • Aktywny użytkownik
30-09-2021, 11:40
Jesli można coś zasugerować,co jest często przez sluchawkowcow traktowane po macoszemu,chodzi o DAC.
Wyporzycz najlepszy z możliwych ( mój typ NOS).W myśl zasady co z przodu jest stracone….nie da się już skorygować …

Gwos

  • 361 / 5661
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2021, 12:39
Dziękuję za sugestię, oczywiście ten etap też wciąż przede mną. Póki co jestem zadowolony z iDSD Pro, najbardziej lubię jego antenkę wifi i obywanie się bez kabla. Może to mało audiofilskie rozwiązanie, nie czytałem nic (ale też i nie szukałem) o stratach bądź błędach jitter po wifi, ale wygoda używania przednia.

Kiedyś słuchałem (z Susvarą i jakimś wzmacniaczem Audio Note) Chord DAVE'a i nie wyłapałem żadnych różnic w stosunku do mojego iFi. Ale wtedy porównanie było w biegu i nie na mojej muzyce. Musiałbym toto sprowadzić do domu. Pewnie tak kiedyś zrobię.

A które NOS-y uważasz za najlepszych kandydatów na wypróbowanie? Będę wdzięczny za garść propozycji.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

naitik

  • 104 / 5886
  • Aktywny użytkownik
30-09-2021, 14:10
Obecnie ; np: Denafrips, Metrum Acoustic,Totaldac.

Gwos

  • 361 / 5661
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2021, 14:37
Dziękuję. Zobaczę co jest lokalnie dostępne.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

whero2

  • 275 / 2052
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2021, 17:47
Dziękuję. Zobaczę co jest lokalnie dostępne.
lokalnie pewnie najbliżej wszystkie lampizator'y - też może trochę dalej pójdą w stronę zalet hev

ductus

  • 1247 / 4831
  • Ekspert
14-10-2021, 12:34
Bardzo mnie to cieszy, że znowu odbywa się polowanie na optymalny sprzęt. Kiedyś bawiłem się zmieniając klocki, przyspieszał mnie kolega Cortazar, dostarczając coraz nowych zabawek. Podnieca to mocno, gorączka rośnie, szczególnie jeśli jest wiele możliwości w ramach zaplanowanych finansów. Potem trochę spokoju i teatrzyk zaczyna się od nowa.
@gwoz: Jednak nie podzielam zdania, co do "...Może na dłuższą metę Accu byłoby mądrzejszym rozwiązaniem, żeby poskromić Orfeuszowy temperament i lampowe pazury?" 
Po pierwsze: Accuphase nie jest jedynym rozwiązaniem i nie sądzę, że najbardziej optymalnym. Jak spojrzę na moje tu wpisy z wyjazdu do Holandii i zakupu Octave przed laty, to jest tam też opis klinicznego wprost dźwięku A-70 - jak na sali operacyjnej, który było mi dane posłyszeć wtedy przez LST. To nie był mój świat. Potem jeszcze gdzieś po drodze przed ok. dwoma laty słuchałem A-75 i był to podobny kliniczny przypadek. Po prostu - filozofia sygnatury dźwięku inżynierów w Accuphase (inna generacja?) zmieniła się znacznie od czasów A-50V na którym słucham do dziś.
Po drugie: Wg mnie to Orfeusz dostaje dopiero w moim torze "temperamentu". Miałem do porównań HEV-90 u siebie i przełączałem podobnie między wzmacniaczami tzn. przy ustawionym tym samym poziomie głośności. Odczucie moje i paru niemieckich kolegów było jednoznaczne: Delikatność i czar akustycznego obrazu w lampowym HEV. Z drugiej strony znakomita dynamika, pazur, szczegół i wierność przekazu poprzez A-50V i też Krella wespół z LST. Więc nasze odczucia są subiektywnie różne i chyba dobrze tak. Opinia ta czy inna, jest sprawą w dużym stopniu sugestii, smaku, optyki, nie rzadko zapatrzenia się w kultowy sprzęt, ale też tego kiedy w jakich warunkach słuchamy z jakiego źródła, po jakich kablach.
Wczoraj było czerwono, dziś zielono, jutro żółto, a może za parę lat tęczowo. Show must go on!
A kombinacja lampowego pre z mocną tranzystorową końcówką jest wg mnie b.d. rozwiązaniem, też już to sugerowałem.